ronagh-bakhshidan-business

آرزوی هر کسی این است که بعد از راه اندازی یک کسب و کار شروع به کسب درآمد کند. اما مهمترین مورد بعد از راه اندازی این است که کسب و کارتان را رونق ببخشید تا بتوانید در آن پیشرفت کنید که صد البته این مورد کاری سخت و دشوار است به خصوص اولین قدم در راه اندازی که به جرأت می توان گفت سخت ترین قدم هم است این است که بر ضمیر ناخودآگاه تان غلبه کنید و این قدم را محکم تر بردارید.

اگر از تجربه های افراد و کسب و کارهای موفق و از همه مهمتر از شکست های دیگران درس بگیرید خیلی راحت تر می توانید این تجارب را در کسب و کارتان پیاده سازی کنید و شاید این قدمی باشد برای اینکه بتوانید به سمت رشد و پیشرفت و رونق بخشیدن به کسب و کارتان پیش بروید.

یکی از دلایلی که باعث می شود خیلی از کسب و کارها به سرعت متوقف شوند و یا در کارشان شکست بخورند این است که آنها فقط نوک دماغشان را می بینند و هیچ آینده نگری در کارشان وجود ندارد. به جای اینکه ریسک پذیر باشند مدام به این فکر می کنند اگر این کار را انجام دهند چه اتفاقی برایشان می افتد و از همه بدتر با ترس هایشان زندگی می کنند و از شکست خوردن می ترسند.

رشد و پیشرفت و رونق بخشیدن به کسب و کار، لازمه اش این است که سعی و تلاش تان را دو برابر کنید. این تلاش دو برابر به این معنی نیست که به جای 8 ساعت کار عادی 16 ساعت کار کنید. شاید در برخی موارد هم باید اینگونه کار کنید اما معنی حرف ما این است که کارهایی که انجام می دهید به صورت هوشمندانه باشد. یعنی تک تک قدم هایتان را به صورت هوشمندانه بردارید.

از هر قدمی که بر می دارید اطلاع داشته باشید، از قدم هایی که رقبایتان بر می دارند آگاه باشید، شرایط و وضعیت فعلی و آینده ی بازار را بسنجید، از این آگاه باشید که این قدم هایی که بر می دارید ممکن است چه اتفاقاتی برای شما بیفتد. اگر هوشمندانه قدم بردارید به وضوح خواهید دید که کسب و کارتان رونق خواهد گرفت.

اگر برای رونق بخشیدن به کسب و کارتان آستین هایتان را بالا زده اید و می خواهید با حداقل هزینه به کسب و کارتان رونق دهید و در آن پیشرفت کنید پس شانس مطالعه ی این مقاله را از دست ندهید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است 5 راه هوشمندانه و کم خرج را در اختیار شما قرار دهد که به وسیله ی آن بتوانید بدون هیچ هزینه ی اضافه ای به رشد و پیشرفت و ترقی کسب و کارتان کمک کنید.

با ما همراه باشید ....

راه اول: به دنبال برطرف کردن بازخوردهای منفی باشید

بازخوردهای منفی در هر حالتی می تواند به کسب و کارتان سود برساند. اصلاً به این مورد توجه نکنید که مشتریان از کسب و کارتان ایراد می گیرند و عیب و ایرادهای کارتان را به شما گوشزد می کنند. برعکس این ایرادات می تواند به رونق بخشیدن کسب و کارتان کمک بزرگی کنند.

هرگونه نظر، انتقاد و هر عیب و ایرادی که مشتریان به کسب و کارتان وارد می کنند دقیقاً مانند یک مشاور کسب و کار و حتی صد پله از آنها بهتر، به شما و کسب و کارتان در بهبود بخشیدن کمک می کند. مشتریان چون از مصرف کننده های محصولات و خدمات شما هستند و به صورت مستقیم با آنها در ارتباط هستند در بیشتر مواقع عیب و ایراداتی را از محصولات تان می گیرند که شما و مشاوران آنها را هرگز نمی بینید.

پس سعی کنید بازخوردهای منفی را جدی بگیرید و سعی در برطرف کردن آنها داشته باشید. هر بازخوردی که دریافت می کنید را به خوبی بررسی کنید و در صورت عملی شدن آن را برطرف و سریعاً به مشتری خود اعلام کنید که مشکل برطرف شده است. این به مشترین نشان می دهد که برای وی ارزش قائل هستید و همین مشتری به یک بازاریاب دهان به دهان برای کسب و کارتان تبدیل می شود تا آن را به دیگران معرفی کند.

راه دوم: بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهید

هر نوع کسب و کاری داشته باشید چه فیزیکی و چه اینترنتی، مشتریان تان این حق را به خودشان می دهند تا بهترین خدمات را از شما دریافت کنند. اگر محصولی را سفارش می دهند این توقع را دارند که در کمترین زمان ممکن آن را دریافت کنند. اگر محصولتان عیبی دارد مایل هستند که سریعاً آن را تعویض کنید. اگر این موارد را برطرف کنید به طور حتم مشتریان گذری را به مشتریان دائم و وفادار تبدیل خواهید کرد که دفعات بعد هم از شما خرید می کنند.

اهمیت دادن به ارائه ی خدمات بهتر می تواند مشتریان را راضی تر از همیشه نگه دارد و همچنین کسب و کارتان را رو به پیشرفت ببرد و هر چه این رونق بیشتر باشد به طبع افزایش فروش بیشتری به دست خواهید آورد. اما اگر در ارائه ی خدمات ضعیف عمل کنید همین مشتریانی هم که دارید را از دست خواهید داد و از آن طرف هم همین مشتریان بازاریاب رایگان دهان به دهان اما از نوع منفی آن خواهند بود و این به کسب و کارتان بیشترین لطمه را وارد خواهد کرد.

راه سوم: رقبایتان را تحلیل کنید تا آنها را بیشتر بشناسید

ronagh-dar-business

شاید به جرأت بتوان گفت که تحلیل و بررسی رقبا از مهمترین قسمت های یک کسب و کار به حساب می آید و هر چه در این بخش بهتر عمل کنید به طبع راحت تر می توانید به کسب و کارتان رونق ببخشید. شما بایستی اطلاعات کافی از رقبایتان را در اختیار داشته باشید. باید بدانید رقبایتان در کجای بازار هستند و چه اندازه از بازار را در اختیار دارند و نقاط ضعف و قدرت آنها در چه چیزهایی خلاصه می شود.

اگر این تحلیل و بررسی ها را به خوبی انجام دهید هزینه های زیادی که قرار است در آینده متحمل شوید را از بین خواهید برد. این هزینه ها در بازاریابی، تبلیغات، یافتن مشتری جدید، نگه داشتن مشتریان قدیمی و هر چیزی دیگری خلاصه می شود اما اگر در تحلیل مشتریان بهتر و هوشمندانه تر عمل کنید خیلی سریع تر می توانید پله های ترقی را طی کنید و کسب و کارتان رونق خواهد گرفت.

راه چهارم: برای رونق گرفتن کسب و کارتان از اینترنت استفاده کنید

اینترنت یک دنیای کاملاً منحصر به فرد است که فرصتی های خیلی زیادی را در اختیار شما قرار می دهد تا کسب و کارتان را بیشتر به دیگران معرفی کنید. اگر کسب و کارتان تازه تأسیس است و نیاز مبرم به دیده شدن دارید می توانید از شبکه های اجتماعی، سایت ها و وبلاگ ها استفاده کنید تا خیلی سریع تر و بدون هزینه های اضافی کسب و کارتان را به دیگران معرفی کنید.

حالا فرض کنید همه ی این تبلیغات را می خواهید در یک جامعه ی بزرگ و حتی در کل دنیا به صورت کاملاً سنتی انجام دهید. آن موقع چقدر هزینه اش میشد؟ اما با شبکه های اجتماعی این هزینه ها خیلی خیلی کمتر خواهد شد و به مرور زمان که کارتان رونق گرفت این مشتریان هستند که به دنبال شما خواهند آمد و هزینه های بازاریابی و جذب مشتری کمتر و کمتر خواهد شد.

راه پنجم: به صورت کاملاً هوشمندانه در بازاریابی پیش روی کنید

بازاریابی از بخش های مهم کسب و کار به حساب می آید و شاید از هزینه بر ترین آنها هم می تواند باشد. شرکت های بزرگ در این راه ماهانه میلیون ها و در برخی موارد میلیاردها تومان هزینه می کنند تا کسب و کارشان را به دیگران معرفی کنند.

در اینطور مواقع شما به عنوان یک کسب و کار کوچک باید به صورت کاملاً هوشمندانه عمل کنید و به جای اینکه میلیون ها تومان خرج کنید از فکرتان استفاده کنید تا در این رقابت نابرابر پیروز شوید. به طور مثال می توانید از کسب و کارتان فیلم تهیه کنید و آن را در سایت های اشتراک ویدیو مانند آپارات، یوتیوب، نماشا، تماشا، جعبه و غیره به نمایش قرار دهید و خواهید دید که به مرور زمان بازدید کنندهای فیلم هایتان بیشتر می شوند و این روی فروش محصولات و خدمات تان تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

سخن آخر

رونق بخشیدن به کسب و کار آن هم با حداقل هزینه آرزوی همه است و با این 5 نکته ای که در اختیارتان قرار گرفت به راحتی می توانید در کسب و کارتان پیشرفت کنید.