kaheshe-rotbe-google

از بخش های مهم هر کسب و کار اینترنتی، رسیدن به صدر جستجوهای گوگل و بعد از آن کسب درآمد است. این رتبه بندی ها ذهن تمام مدیران سایت ها را به خودش جلب کرده و از هر ترفندی استفاده می کنند تا به سرعت به صفحه ی اول گوگل نزدیک و نزدیک تر شوند. این اشخاص کلمات کلیدی خودشان را انتخاب می کنند و با استفاده از سئو و بهینه سازی سعی در رسیدن به صفحه ی اول گوگل را دارند.

اما همین کاری که این اشخاص انجام می دهند رقبای آنها هم انجام می دهند و به هیچ عنوان دست روی دست نمی گذارند که رقبایشان گوی و میدان را در اختیار خود بگیرند و از آن طرف هم درآمد بیشتری را نصیب خودشان کنند. زمانی که شروع به کار می کنید متوجه می شوید که رتبه ی شما مدام در حال تغییر است. از صفحه ی 2 به صفحه ی 3 می رود، از صفحه 3 به صفحه ی 5 می رود و این رتبه مدام در حال تغییر از این صفحه به صفحه ی دیگر است و بیشتر از اینکه رو به بالا برود رو به پایین می رود.

این جایی است که خیلی از کسب و کارهای اینترنتی در آن شکست می خورند. زمانی که می بینند تلاششان بی نتیجه است و در کسب درآمد عجله می کنند کسب و کارشان را رها می کنند و به راحتی میدان را برای رقبا خالی می کنند و رقبا هم از همیشه خوشحال تر می شوند. ذهن این اشخاص به سمتی می رود که شاید در سئو و بهینه سازی سایت اشتباهی مرتکب شده اند که این همه رتبه شان در حال تغییر است و فکر دیگری که به ذهنشان خطور می کند این است که شاید گوگل آنها را جریمه کرده است.

اما سوال اینجاست:

اگر اشتباهی مرتکب نشده ام و گوگل هم مرا جریمه نکرده است پس چرا رتبه ی سایتم این همه در حال تغییر است؟

این اتفاقاتی که برای همه سایت ها می افتد شاید در اصل یک اتفاق ناراحت کننده باشد اما این مورد یک روند کاملاً طبیعی است و دلایل متفاوتی را به همراه دارد. ممکن است به خاطر تغییر در الگوریتم ها یا تغییر در قوانین گوگل باشد یا شاید رقبایتان قوی تر شده اند و همچنین می تواند قدرت لینک گرفتن آنها از سایت ها و خیلی از موارد دیگر باشد که هیچ جای نگرانی نیست و به مرور زمان و بالا رفتن بک لینک هایی که دیگر سایت ها می گیرید و همچنین تولید محتوای ناب این مورد برطرف خواهد شد البته به شرط اینکه رقبایتان تلاش شان را دو برابر نکنند تا زودتر از شما صفحه ی اول گوگل را تصاحب کنند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله قصد دارد این نگرانی هایی که به وجود آمده را از شما برطرف کند و با ارائه ی چند نکته ی ساده به شما بیاموزد که این موارد کاملاً یک روند طبیعی را دنبال می کند.

با ما همراه باشید ....

نکته اول: نوسان رتبه یک امر طبیعی و نرمال است

خیلی از اشخاصی که در حوزه ی کسب و کارهای اینترنتی فعالیت می کنند از نوسان و بالا و پایین شدن رتبه ی سایتشان گیج و مبهوت می شوند و بیشتر به این فکر می کنند که شاید یک کار اشتباهی مرتکب شده اند و یا گوگل آنها را جریمه کرده است که این همه نوسان در رتبه بندی سایتشان دارند.

اما باید این گفت که این یک امر کاملاً طبیعی است و در برخی موارد ممکن است به خاطر این باشد که الگوریتم های گوگل تغییر کرده است و یا شاید رقبای تان قوی تر شده اند. به هر حال هر چه باشد این نگران کننده نیست و در طول فعالیت تان ممکن است نوسانات بیشتری را مشاهده کنید. یعنی فرض کنید یک کلمه ی کلیدی را انتخاب کرده اید که با همان کلمه صفحه ی 3 بوده اید و بعد از مدتی فعالیت باید به صفحه ی 2 بیایید اما متوجه می شوید که نه این طور نبوده یا به صفحه ی 4 رفته اید و یا از جایتان تکان نخورده اید و در همان صفحه بالا و پایین می شوید.

باید این را بدانید که رقبا هم دست روی دست نمی گذارند تا شما جای آنها را در صدر جستجوهای گوگل بگیرید. حتی آن سایت هایی هم که در صفحه ی اول هستند دستخوش تغییرات می شوند و گوگل برای همه این کار را انجام می دهد تا عکس العمل شما را متوجه شود و شاید به نوعی حس اعتماد تان را مورد بررسی قرار می دهد.

در اینجاست که دوست و دشمن گوگل شناخته می شود. اگر سایت هایی که رتبه شان پایین آمده باز هم همان روند طبیعی سئو را دنبال کرده و بک لینک های رایگان و کاملاً طبیعی می سازند گوگل هم به آنها دوباره اعتماد می کند و آنها را در صفحه ی اول و در صدر جستجوها قرار می دهد. اما اگر برخی سایت ها با پایین آمدن رتبه شان از روش های منفی مانند سئو کلاه سیاه و یا هر چیز دیگری استفاده کنند آن موقع است که گوگل به حسابشان می رسد.

نکته دوم: انجام کارهایی که برای بهبود بخشیدن به رتبه بندی سایت توصیه می شود

seo-google

خیلی از اشخاصی که مدیریت یک سایت را بر عهده دارند بعد از مدتی تلاش، متوجه می شوند که رتبه شان تغییری نکرده و یا در کمال ناباوری می بینند که رتبه شان از جایی که بوده اند به مکانی پایین تر رفته است. در این طور مواقع دست و پایشان را گم می کنند و کم کم نگران و ناامید می شوند و همین پایه ریز شکست در این کسب و کارها به حساب می آید.

مدیران این سایت ها به جای اینکه فکر راه چاره باشند به فکر این می افتند که این کار شدنی نیست و دست از تلاش می کشند و جایشان را به رقبایشان می دهند. اما اولین راز در کسب درآمد از اینترنت صبر و حوصله ی فراوان است. اگر صبر و حوصله نداشته باشید نمی توانید در کسب و کارتان موفق شوید و رتبه ی خوبی به دست بیاورید.

اما راه حل چیست؟

راه حلی که در این طور مواقع وجود دارد این است که به صورت روزانه یا چند روز یک بار این نوسان رتبه یا تغییر رتبه را بررسی کنید. به طور مثال فرض کنید در صفحه ی 3 قرار دارید. سعی کنید تعداد سایت هایی که در این صفحه و صفحه ی 4 و 2 قرار دارد را به صورت کامل یادداشت کنید.

بعد از چند روز شخصاً تحلیل کنید که اگر شما به صفحه ی 2 یا 4 منتقل شده اید آیا رقبایتان هم تغییر مکان داشته اند یا فقط خودتان به این صفحه منتقل شده اند. اگر تغییر نوسان سایت شما خیلی زیادتر از رقبایتان است پس حتماً در سئو سایت تان مشکلی وجود دارد اما اگر این مورد برای همه است پس زیاد خودتان را نگران این موضوع نکنید چون ممکن است مربوط به تغییر الگوریتم های گوگل باشد. اگر هم به یک باره دیدید که از تمام صفحات گوگل حذف شدید و یا به صفحات آخر منتقل شدید به سرعت با سئوکار سایت خود این موضوع را بررسی کنید چون این قضیه خیلی خیلی مشکوک است.

اما سعی کنید به جای اینکه افت رتبه را مدام چک کنید به ورودی های سایت توجه کنید. اگر تعداد ورودی ها زیاد هستند و درآمد خوبی هم دارید پس نگران این موضوع نباشید و به کارتان ادامه دهید و آنقدر روی سئو سایت و گرفتن بک لینک ادامه دهید تا به مرور زمان به صفحه ی اول گوگل نزدیک شوید.

نکته سوم: آیا در صفحات اول گوگل هم این همه تغییر وجود دارد؟

تغییر در تمامی صفحات گوگل وجود دارد و این می تواند نشان از تغییر الگوریتم ها و قوانین گوگل باشد اما این مورد در صفحات آخر و صفحات پایین تر بیشتر است تا صفحات بالاتر. تنها دلیل این امر این است که گوگل به سایت هایی که در صفحات اول هستند اعتماد کرده و این سایت ها هم از پس امتحان های گوگل بر آمده اند پس خیلی نگران این موضوع نیستند.

شاید در همان صفحه ی اول به لینک های مختلف تغییر مکان بدهند اما کمتر پیش می آید که به صفحات بعد منتقل شوند و دلیل دیگر این است که این سایت ها چون در صحفه ی اول هستند درآمد خیلی بیشتری نسبت به دیگر سایت ها دارند و همین درآمد را روی سئو سایت خرج می کنند و هر چه روی سئو بیشتر کار کنند به طبع این تغییرها و نوسانات کمتر به وجود می آید تا سایتی که در صفحات پایین تر است و کمتر روی سئوی آن کار می شود.

نکته چهارم: در چه صورتی باید نگران این نوسانات و تغییر در نتایج جستجو باشیم؟

فرض بر این است که یک یا دو ماهی هست که در صفحه ی 2 یا 3 نتایج جستجوی گوگل قرار دارید. این مورد می تواند یک مقدار طبیعی و نرمال باشد که از این صفحات به یک یا دو صفحه پایین تر بروید اما به محض اینکه از این صفحات به 10 الی 20 صفحه پایین تر می روید باید نگران باشید که شاید جایی اشتباه کرده اید و یا گوگل شما را جریمه کرده است.

اما این نوسانات شامل چه مواردی می شود:

مورد اول: تغییر در الگوریتم و قوانین گوگل

این کاملاً مشهود است که گوگل هر چند ماه یک بار الگوریتم هایش را به روز می کند و این می تواند روی سئو و رتبه بندی سایت ها اثرگذار باشد اما این موضوع به شرطی است که از قوانین قبلی گوگل پیروی کرده باشید. اما وای به روزی که از این قوانین پیروی نکرده باشید و یک رتبه ی کاذب را به دست آورده باشید و مطمئن باشید که هیچ چیز از چشمان تیزبین گوگل دور نخواهد ماند و بعد از آنکه الگوریتم هایش به روز شد حسابی از خجالت تان در می آید و رتبه بندی سایت تان را دستخوش تغییر خواهد کرد.

مورد دوم: ممکن است رقبایتان قوی تر شده باشند

همیشه به این فکر نکنید که چون تغییر رتبه یا افت رتبه داشته اید برای این است که شما ضعیف تر شده اید. ممکن است سایت رقبا تغییر رویه داده باشد و با قدرت بیشتر به کارش ادامه می دهد. همین قوی تر شدن رقبا کافی است تا جای شما را در نتایج جستجوی گوگل بگیرد. ممکن است شب و روز روی سئو سایتشان کار می کنند، بک لینک می گیرند، ریپورتاژ آگهی انجام می دهند، تبلیغات گسترده تری را در دستور کار خود قرار داده اند و صدها مورد دیگر.

سایت ها برای به دست آوردن درآمد بیشتر به هر کاری دست می زنند و این برای شما هم صدق می کند. آیا حاضرید رقبایتان قوی تر شوند و درآمد بیشتری کسب کنند و شما هم دست روی دست بگذارید و به آنها نگاه کنید؟ مطمئناً خیر.

پس به جای این دست دست کردن ها روی سئو سایت تان کار کنید تا به جایگاهی که مد نظرتان هست برسید تا بتوانید درآمد بیشتری کسب کنید.

مورد سوم: بی ارزش شدن بک لینک هایی که ساخته اید

ارزش هر سایتی به بک لینک هایی است که دیگر سایت ها به آنها می دهند و این روی رتبه بندی سایت در نتایج جستجوی گوگل تأثیر زیادی دارد. اما اگر بدون اطلاعات از سئو و بدون در نظر گرفتن اینکه برخی سایت ها از نظر گوگل و همچنین سایت moz، اسپم هستند و یا رتبه های پایینی دارند، اقدام به گرفتن بک لینک کنید در دراز مدت ارزش این بک لینک ها پایین می آید و به سئو سایت تان ضربه وارد می کند.

برای اینکه این موضوع پیش نیاید سعی کنید سایت هایی با رتبه های بالا پیدا کنید و بک لینک های با کیفیت ایجاد کنید. بیشتر این سایت ها همان انجمن ها، فروم ها و تالارهای گفتگو هستند که مکانی فوق العاده برای گرفتن لینک و همچنین دریافت بازدید کننده است.

مورد چهارم: جریمه شدن توسط گوگل

این مورد در برخی موارد که به قوانین گوگل توجهی نکنید وجود می آید و به اصطلاح سایت تان را پنالتی می کند. قوانینی مثل نداشتن امنیت برای کاربران، محتوای تکراری، کسب نکردن لینک ها و بک لینک های طبیعی، تبدیل کردن سایت تان به یک سایت که تبادل لینک انجام می دهد که از نظر گوگل و سایت moz می تواند یک سایت اسپم تلقی شود.

در دنیای وب هر قانونی که گوگل گذاشت باید آن را رعایت کنید و این مورد برای همه ی سایت ها است و اگر از آن تخطی کنید به راحتی شما را جریمه می کند و شاید کمترین مورد آن که در اصل بیشترین ضرر را به شما وارد می کند این است که سایت تان را از نتایج جستجو حذف می کند و یا کاهش رتبه را برایتان در نظر می گیرد.

مورد پنجم: راضی نبودن کاربران از سایت

تمام کارهایی که ما در سایت مان انجام می دهید از قرار دادن محتوای متنی گرفته تا ویدیوهای انگیزشی، پادکست های صوتی، کتاب های الکترونیکی و هر چیز دیگری برای این است که کاربران را به سمت خودمان بکشانیم و آن ها را راضی و خشنود نگه داریم.

اما وقتی کاربر وارد سایت می شود و بدون اینکه در سایت چرخ بزند سایت را ترک می کند و یا وارد یک مطلب می شود و به سرعت از سایت بیرون می آید، گوگل این را متوجه می شود که این سایت به درد کاربر نمی خورد و همین بهانه ای می شود تا رتبه ی سایت تان را دستخوش تغییری کند که اصلاً به مذاق شما خوش نمی آید.

هر چه سایت شما برای کاربر راضی بخش تر باشد مطمئن باشید بازدید کننده های بیشتری به سمت شما در حرکت خواهند بود و این رفتار کاربران نشان از این است که سایت تان از نظر گوگل محبوبیت فراوانی دارد و به همین منظور بهترین رتبه ی جستجو را به سایت تان اختصاص می دهد.

مورد ششم: شیره مالیدن و کلاه گذاشتن سر گوگل

مطمئن باشید که هیچ سایتی از کسب درآمد بدش نمی آید و همه به دنبال این هستند که بهترین رتبه ی گوگل را نصیب خودشان کنند تا درآمد بیشتری نصیبشان شود. اما در این بین سایت هایی هم هستند که از روش هایی استفاده می کنند که بعدها به ضررشان تمام می شود. روش هایی که به سئو کلاه سیاه معروف است.

با این روش ها شاید در کوتاه مدت رتبه ی خوبی را به دست بیاورید اما در بلند مدت با تغییر الگوریتم های گوگل به طور حتم این روش ها قدیمی می شود و مطمئن باشید که گوگل سایت تان را جریمه خواهد کرد و تنزل در رتبه ی سایت را به شما هدیه می کند و این چیزی است که به طور حتم از آن خوشتان نمی آید.

سخن آخر

برای بدست آوردن بهترین رتبه سعی کنید از روش های معمولی استفاده کنید تا بهترین نتیجه ها را در بلند مدت به دست بیاورید. اگر با گوگل دوست باشید این دوستی بیشتر از اینکه به سود گوگل باشید به سود شما خواهد بود و در نهایت به کسب درآمد بیشتر سایت تان منجر خواهد شد.