هیچ کسی از رهبر بودن بدش نمیاد اما اگر می خواید رهبر باشید باید شجاعت این رو داشته باشید که بتونید یک پیرو باشید. اگر بتونید در کنار رهبر خودتون یک پیرو باشید بعد از مدتی این اعتماد به نفس را خواهید داشت که به یک رهبر بزرگ تبدیل بشید. این ویدیو از "دِرک سیورز" در سخنرانی های TED به شما نشون میده که چطور میتونید به یک رهبر بزرگ تبدیل بشید.

 

متن ویدیو:

خیلی خوب، خانم ها و آقایون در TED. در مورد رهبری و شروع یک جنبش زیاد گفتیم. خب حالا بیاید ایجاد یک جنبش را ببینیم، از آغاز تا پایان و در کمتر از 3 دقیقه و از اون درس بگیریم.

اولاً خودتون هم میدونین یک رهبر باید جرأت این رو داشته باشه که تو چشم باشه و مسخره اش کنن. اما این کاری که انجام میده برای پیروی کردن خیلی ساده است و این هم اولین پیرو، که نقش کلیدی هم داره.

اون قراره به بقیه نشون بده که چطور پیروی کنن. حالا دقت  کنین که رهبر با اون مساوی برخورد میکنه. در نتیجه دیگه همه ماجرا به رهبر ختم نمیشه. الان به جمع این دو مربوطه. حالا، دوستاش رو صدا میکنه. اگر توجه کنین اولین پیرو خودش در حقیقت شکلی از رهبری است جرأت پیدا میکنه تا مثل این بهترین باشه و دیده بشه.

اولین پیرو کسی است که یک دیوانه تنها را به یک رهبر تبدیل می کنه و اینجا دومین پیرو وارد صحنه میشه. الان دیگه یه دیوانه تنها نیست، دو تا دیوانه نیستند، سه تا یعنی جمعیت و جمعیت یعنی خبر. پس یک حرکت باید عمومی باشه. این مهمه نه فقط برای اینکه رهبر را نشون بده بلکه برای نشون دادن پیروان.

برای اینکه متوجه میشه پیروان جدید از پیروان قبلی تقلید می کنند نه رهبر. اینجا دو نفر دیگه اضافه میشن و بلافاصله بعد از اون سه نفر دیگه. الان دیگه حرکت آغاز شده، اینجا نقطه ی اوج حرکت هست. الان دیگه حرکت شکل گرفته. بنابراین توجه کنید که هرچه افراد بیشتری اضافه بشن کمتر ریسک وجود خواهد داشت.

بنابراین کسانی که قبلاً بیرون این حرکت ایستاده بودند الان دیگه دلیلی برای بیرون بودن ندارن. اونها نمی تونن بهترین باشن. اونها نمی تونن دیگرون رو بخندانند. اما اونها می تونن قسمتی از این حرکت باشند اگر عجله کنند. خیلی خوب بعد از یک دقیقه خواهید دید که تمام اشخاص دوست دارند که داخل جمعیت باشند. برای اینکه مورد تمسخر دیگران قرار می گیرند. برای نپیوستن به جمعیت و این است روش آغاز کردن یک حرکت.

اجازه بدید درس هایی رو که از این گرفتیم مرور کنیم. پس اول اگر شما رهبر هستید مثل پسری که بدون لباس به تنهای می رقصید، به خاطر داشته باشید درجه اهمیت توجه به اولین پیروان به صورت یکسان. مشخص هست که این نکته مربوط به حرکت میشه نه شما. خیلی خوب، اما ممکن هست که ما درس واقعی رو فراموش کرده باشیم.

بزرگترین درس، اگه توجه کرده باشید. متوجه اون شدید؟ این است رهبری حرکت. زیادی مورد توجه قرار گرفته. بله درست هست ه اول اون پسر بدون پیراهن بود و به خاطر همین اعتبار کسب کرد اما واقعاً این پیرو اول بود که یک دیوانه تنها رو به یک رهبر تبدیل کرد. بنابراین، اگر همون طور که قبلاً به ما گفته میشد ما همه باید رهبر باشیم این غیر موثر خواهد بود.

اگر شما واقعاً به شروع یک حرکت فکر می کنید شجاعت پیروی داشته باشید و به دیگران نشون بدید چطوری پیروی کنند و وقتی که شما فهمیدید یه دیوونه تنها کار بزرگی رو داره انجام میده شجاعت این رو داشته باشید که اولین شخصی باشید که بلند میشه و به حرکت می پیونده و چه جایی بهتر از TED برای این کار.

متشکرم