rezayate-moshtari

در هر کسب و کاری مشتری حرف اول را می زند. اگر مشتری در کار نباشد خرید و فروشی هم در کار نخواهد بود، اگر مشتری نباشد رشد و پیشرفتی در کار نیست، اگر مشتری نباشد گارانتی و خدمات پس از فروش بی معنی خواهد بود و در کل محصولی برای ارائه نخواهد بود. خلاصه همه چیز به مشتری بستگی دارد و افزایش فروش شما به همین مشتری ها واسته است.

در این بین اگر مشتری راضی نباشد و شما هم نتوانید رضایت او را در نظر بگیرید به طور حتم قافله را به مشتری خواهید باخت. این رضایت مشتری زمانی ایجاد می شود که نسبت به خرید یک محصول یا خدمات یک احساس درونی شاد و مثبت در وی ایجاد شود و همین حس خوب باعث می شود تا محصولات، خدمات و کسب و کارتان را به دیگران معرفی می کند.

اگر این خرید بتواند نیاز مشتری را حل کند به طور حتم خوشحال و خندان و راضی خواهد بود اما اگر این محصول و خدمات خریداری شده نتواند نیازش را برطرف کند و همچنین بداند فروشنده فقط برای فروش محصولش این فروش را به سرانجام رسانده به طور حتم ناراضی خواهد بود و این نارضایتی ادامه خواهد داشت و به طور حتم تا زمانی که نارضایتی برقرار باشد و شما در منصب یک فروشنده نتوانید مشتری خود را راضی نگه دارید، سود که نخواهید کرد هیچ، ضرر بزرگی هم نصیب شما خواهد شد و بزرگترین ضررش این است که مشتری تان می پرد و دیگر از شما خرید نمی کند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است دو نکته را به شما بیاموزد که چرا رضایت مشتری از هر چیزی مهمتر خواهد بود و چطور می توان این رضایت را برقرار کرد.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: راضی بودن مشتری خودش سود بزرگی برای کسب و کار ما است

تمام سعی و تلاش هایی که ما در کسب و کارمان انجام می دهیم به خاطر این است که بتوانیم دوباره محصولات و خدمات مان را به مشتری های مان عرضه کنیم و این یعنی مشتری که امروز خرید می کند دفعات بعد هم برای خرید به ما مراجعه کند نه به رقبایمان و این زمانی امکان پذیر است که مشتری از ما، خدمات، محصولات، گارانتی و خدمات پس از فروش کسب و کارمان راضی و خشنود باشد.

اما سوال اینجاست که این رضایت را چگونه به وجود بیاوریم؟

هر کسب و کار و هر فروشنده ای روش های مخصوص به خودش را دارد که می تواند این رضایت را در مشتریان به وجود بیاورد. روش هایی مانند:

خوش رفتار و خوش برخورد بودن، خنده رو بودن، شاد بودن، با مشتری ها گفتن و خندیدن، به جای فروش محصول سعی کنید یک مشاور در امر فروش باشید، گران فروشی نکردن، تخفیف دادن، پورسانت دادن و خیلی از موارد دیگر که برخی از فروشنده ها آنها را رعایت می کنند. مشتری در این طور مواقع اگر با رفتارهای خوب و مناسب فروشنده مواجه شود از خریدش خوشحال و راضی خواهد بود و به طور حتم اگر فروشگاهش نسبت به فروشگاه های دیگر در مکانی دورتر واقع شده باشد دوباره برای خرید به آنجا مراجعه می کند.

همین رفتارهای خوب و خوش انصاف بودن باعث می شود تا همین خریداران با رضایت کامل کسب و کارتان را به دیگران معرفی کنند و به نوعی بازاریاب رایگان کسب و کارتان می شوند.

نکته ی دوم: رضایت مشتری یعنی کسب درآمد بیشتر

هیچ شکی در این مورد نیست که هر چه مشتری راضی تر باشد به طبع درآمد بیشتری را هم نصیب شما خواهد کرد و به قول برایان تریسی: " 80 درصد از خریدهای شما را 20 درصد مشتریان تان انجام می دهند" و این همان بحث مشتریان راضی خواهد بود. این 20 درصد همان مشتریان قدیمی تان هستند که با رضایت کامل از خرید اولشان، دوباره به کسب و کارتان مراجعه و از شما خرید می کنند.

کسب درآمد از طریق مشتری های راضی به 3 صورت خواهد بود:

صورت اول: مشتری اگر امروز خرید کرد و راضی بود دوباره به شما مراجعه می کند و این یعنی تکرار خرید.

صورت دوم: مشتریان راضی دوباره برای خرید محصولات جدیدتر به کسب و کارتان مراجعه می کنند و همین یعنی دیگر نیازی نیست تا بودجه ی زیادی برای تبلیغ محصولات و خدمات جدید در نظر بگیرید.

صورت سوم: مشتریان قدیمی به خاطر رضایتی که نسبت به شما و محصولات تان دارند بازاریابی دهان به دهان را به اجرا در می آورند و محصولات و خدمات تان را به دیگران معرفی می کنند و همین مورد کافی است تا مشتریان جدید هم تمایلی به خرید محصولات تان داشته باشند و این یعنی کسب درآمد بیشتر.

این 3 دلیل باعث شده تا اکثر شرکت ها ارتباطی قوی با مشتریان خود برقرار کنند و آنقدر با مشتریان خود خوب رفتار می کنند تا احتیاجی نباشد برای جذب مشتریان جدید هزینه های زیادی را متحمل شوند و به نوعی هزینه ی بازاریابی و جذب مشتریان جدید در این مرحله در بیشتر مواقع یا خیلی کم می شود و یا به صفر می رسد.

سخن آخر

شاید بارها و باره هم این مورد را شنیده باشید که حفظ کردن مشتریان قدیمی هزینه اش بیشتر از جذب مشتریان جدید باشد. به خاطر اینکه باید هزینه کنید و آنها را پیدا کنید ولی اگر مشتریان خودتان را راضی نگه دارید قادر خواهید بود از طریق همین مشتریان راضی هم محصولات و خدماتتان را بفروشید و هم مشتریان جدید جذب کنید.