afzayeshe-rotbe-site

یکی از رضایت بخش ترین قسمت های هر کسب و کار اینترنتی این است که در رتبه ی یک و یا حداقل در صفحه ی اول جستجوی گوگل قرار بگیرید و صد البته سعی و تلاش خودش را هم می کند که به این خواسته ی خود برسد. اما رفتن به صفحه ی اول با ماندن در آن صفحه با هم تفاوت هایی دارد. در این قسمت، مهم این است که آنقدر تلاش کنید که به صفحه ی اول برسید و از همه مهمتر این است که کارهایی را انجام دهید که گوگل به سایت تان اعتماد کند و آن را در همان صفحه نگه دارد.

مواظبت و محافظت از رتبه ی سایت آن هم در صفحه ی اول گوگل یکی از دغدغه های این روزهای مدیران کسب و کارهای اینترنتی شده است و به هر دری می زنند تا این رتبه حفظ شود. چون می دانند که بدست آوردن بهترین رتبه یعنی بدست آوردن بازدید کننده و درآمد بیشتر. این مدیران می دانند که هر چه ترافیک و بازدید کننده بیشتر باشد به طبع درآمد بیشتری هم نصیبشان می شود و اگر بازدید کننده ای نباشد هیچ امیدی به ماندن به حفظ رتبه و موفقیت در کسب و کارشان ندارند.

محافظت و مواظبت از رتبه ی سایت از اصولی ترین کارهایی است که باید بعد از اینکه به صفحه ی اول رسیدید انجام دهید. چون مواظبت از این رتبه یعنی کسب موفقیت ها و ثروت های پی در پی. اگر مدیریت یک سایت را بر عهده دارید باید این را بدانید ترافیک و بازدید کننده ای که دریافت می کنید همیشگی نیست و همین می تواند پایه ریز این باشد که رتبه ی سایت تان در نتایج جستجوی گوگل نزولی رو به پایین باشد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله قصد دارد چند نکته ی ساده را بیان کند تا بتوانید رتبه ی سایت تان را ارتقاء دهید و در همان جایگاهی که هستید پیشرفت کنید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: سایت تان را به صورت روزانه آپدیت کنید

هیچ شکی در این مورد نیست که گوگل عاشق این است که محتوا و مطالب جدید را ایندکس کند و چه بهتر که این مطالب جدید به صورت روزانه باشد. فرقی نمی کند که مطالب به چه شکلی باشد از متنی گرفته تا پادکست های صوتی و ویدیوهای انگیزشی و آموزشی، هر چه می خواهد باشد اما به صورت روزانه سایت تان را آپدیت کنید تا اعتماد گوگل را به سمت خودتان جلب کنید.

سعی نکنید فقط محتوای متنی تولید کنید. قرار بر این است که جایگاه شما در رتبه ای که دارید حفظ شود و شما می توانید با استفاده از پادکست های صوتی آنلاین و همچنین ویدیوهای آنلاینی که در سایت تان قرار می دهید مخاطب را در سایت نگه دارید و هر چه مخاطبین بیشتر در سایت باقی بمانند و ویدیوها، پادکست ها و مطالب را بیشتر مطالعه کند این از نظر گوگل یعنی سایت تان یک سایت محبوب است و به طور حتم رتبه ی سایت تان را ارتقاء می دهد.

هر چه محتواهای متنی که در لابلای آن ویدیوها و پادکست های رایگان وجود دارد، تولید کنید و صد البته اگر به صورت روزانه باشد که عالی است، متوجه خواهید شد که نرخ فرار کاربر یا همان بانس ریت سایت تان رو به کاهش خواهد رفت و این بهترین فرصت برای جذب بازدید کننده و همچنین حفظ رتبه ی سایت است.

نکته ی دوم: بک لینک های ایجاد شده را به تمام صفحات سایت تان لینک دهید

به طور حتم ایجاد کردن بک لینک از مهمترین کارهای بخش سئو سایت است که باید به صورت کاملاً هوشمندانه انجام دهید. اگر این قصد را دارید که با بک لینک در صدر جستجوهای گوگل قرار بگیرید و رتبه ی سایت تان را حفظ کنید باید این را بدانید که در این طور مواقع کیفیت بک لینک مهم است نه کمیت آن.

چند مدت پیش یکی از انجمن ها و تالارهای گفتگو را بررسی می کردم و متوجه شدم که حدود 34000 بک لینک ایجاد کرده ولی رتبه ی سایتش در سایت الکسا ( که البته رتبه های الکسا رو اصلاً قبول ندارم ) حدود 3000 بود. بعد به سایت ورزش 3 نگاه کردم که نزدیک به 10000 بک لینک دارد اما رتبه ی 2 ایران را در اختیار دارد و این کیفیت بک لینک را می رساند نه فقط ایجاد کردن لینک در هر سایتی که بیشتر آنها هم اسپم هستند.

مورد دیگری که باید مورد توجه قرار داشته باشید این است که در میان لینک هایی که ایجاد می کنید سعی نکنید فقط به صفحه ی اصلی سایت تان لینک دهید. به طور مثال فرض کنید یک کسب و کار اینترنتی در مورد سئو و بهینه سازی سایت فعالیت می کنید و قصد دارید با استفاده از کلمه ی سئو در میان رتبه های اول گوگل قرار بگیرید.

به طبع با رقبای زیادی برخورد می کنید و خواهید کرد که با این کلمه ی کلیدی همه مایل هستند در صفحه ی اول گوگل قرار بگیرند و باید به صورت مداوم بک لینک ایجاد کنید و به سایت تان لینک بدهید. اگر می خواهید لینک های شما قوی تر باشند و در میا رقبا حرفی برای گفتن داشته باشید و همچنین رتبه ی سایت تان ارتقاء پیدا کند و یا رتبه تان حفظ شود، باید سعی کنید در هنگام لینک گرفتن به صفحات مختلف سایت تان لینک دهید نه اینکه فقط به صفحه ی اصلی لینک دهید.

اگر به قسمت های مختلف سایت تان لینک دهید موتورها و خزنده های گوگل راحت تر می توانند مطالب سایت تان را ایندکس کنند و دسترسی به آن راحت تر خواهد بود و همچنین کاربران و بازدید کننده ها هم راحت تر می توانند با مطالب شما آشنا شوند. این عمل شما می تواند کیفیت بک لینک و همچنین رتبه ی کلمه ی کلیدی که برای سایت تان انتخاب کرده اید بیشتر شود.

گوگل هم از این استراتژی که بیشتر به صورت مخفی است استفاده می کند و بیشتر اشخاصی که در حوزه ی سئو و بهینه سازی فعالیت می کنند از این موضوع خبر ندارد. اما شما با دانستن این موضوع می توانید هم کیفیت بک لینک هایتان را بیشتر کنید و هم با استفاده از کلمه ی کلیدی سایت تان، رتبه ی خود را در گوگل حفظ کنید.

نکته ی سوم: صفحاتی را لینک خارجی کنید که ارزشمند باشند

یکی از مهمترین بخش های سئو همان طور که در بالا هم گفتیم، بک لینک گرفتن از سایت های دیگر است. اما کاری که ما در این قسمت باید انجام دهیم این است که صفحاتی از سایت خودمان را باید بک لینک دهیم که می دانیم ارزش زیادی از نظر محتوایی برای بازدید کننده دارد و همچنین می دانیم خواننده با مطالعه ی آن اطلاعات عمومی و خصوصی اش بیشتر می شود.

به طور مثال فرض کنید در یک از تالارهای گفتگو عضو شده اید و مشغول به فعالیت هستید و مایل هستید از صفحات این تالار یک بک لینک به سایت تان بدهید. فرضاً موضوع انتخابی شما "شکست در کسب و کار" است. به طبع اشخاصی که با این تاپیک در تالارهای گفتگو مواجه می شوند تحریک می شوند تا روی لینکی که شما در آن قرار داده اید کلیک کنند.

اما نکته ی مهم اینجاست که باید این مطلب که در مورد شکست در کسب و کار است، آنقدر پر محتوا باشد که کاربر را به سمت خودش جذب کند و در صفحه ی سایت تان شروع به مطالعه کند. اما اگر این مطلب ارزش زیادی نداشته باشد به طور حتم صفحه را می بندد و صد البته گوگل هم این را متوجه می شود که یک کاربر چه اندازه در سایت باقی مانده و بر اساس همین مورد است که به سایت تان رتبه می دهد و یا رتبه ی سایت تان را کم می کند. هر چه مطالبی که لینک می دهید ارزش بیشتری داشته باشند کاربران بیشتری را جذب خودتان می کنید.

یک نکته ی دیگر را فراموش نکنید:

از لینک های داخلی یا همان لینک بیلدینگ ها هم به صورت کاملاً هوشمندانه استفاده کنید. در این کار دو مزیت وجود دارد:

اول اینکه زمانی که موتورها و خزنده های گوگل وارد مطالب سایت می شوند و به این لینک های داخلی می رسند متوجه این می شوند که یک مطلب قدیمی تر هم در همین حوزه وجود دارد و این کار ایندکس کردن را برای آنها راحت می کند و همچنین آن را در لیست جستجوهای گوگل قرار می دهند.

دوم اینکه کاربران را وادار می کنید که به مطالب قدیمی تر مراجعه کنند و از این کار دو سود می برید:

سود اول: کاربر را بیشتر در سایت نگه می دارید و این روی بانس ریت یا نرخ فرار کاربر تأثیر زیادی دارد

سود دوم: مطالب قدیمی تر را از خاک خوردن نجات می دهید

به هر حال با توجه به این لینک ها می توانید این امید را داشته باشید که گوگل بهترین رتبه اش را در اختیار شما قرار دهد و یا رتبه تان را با این کار حفظ کنید.

نکته ی چهارم: حضور مستمر در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی منبعی عظیم از مخاطبین، بازدید کننده ها و مشتریان هستند. هر چه کسب و کارتان در این شبکه ها فعالیت بیشتری داشته باشند به طور حتم تأثیر زیادی روی بازدید کننده های سایت تان می گذارد و این باعث می شود تا گوگل رتبه ی سایت تان را در نتایج جستجویش حفظ کند و یا آن را ارتقاء دهد.

با فعالیت در این شبکه ها مزیت های زیادی نصیب شما خواهد شد. از جمله

* به برند سازی کسب و کارتان کمک بزرگی می کند

* مطالب، محصولات و سایت تان بازدید کننده های بسیاری را به سمت خودش جذب می کند

* به راحتی می توانید از این شبکه ها لینک های با ارزشی بگیرید

* مخاطبین با دیدن مطالب تان، آن را در دیگر شبکه ها و گروه ها به اشتراک می گذارند و این یعنی بازدید کننده ی بیشتر

* این شبکه ها در دراز مدت روی کسب و کارتان تأثیر مثبت می گذارند

مخاطبین با حضور مستمری که کسب و کارتان در شبکه های اجتماعی ایفا می کند به یک مشتری دائم و وفادار تبدیل می شوند و این می تواند در حفظ و ارتقاء رتبه ی سایت تان تأثیر زیادی داشته باشد.

نکته ی پنجم: افزایش سرعت سایت برای بهبود وضعیت رتبه

سرعت معمول لود شدن صفحات سایت کمتر از 3 ثانیه است. یعنی شما فقط 3 ثانیه یا کمتر از آن وقت دارید تا کاربر را متقاعد کنید که وارد سایت شود وگرنه سایت را ترک می کند و به سراغ رقبایتان می رود. این مورد برای سایت هایی که ریسپانسیو یا واکنش گرا هستند و روی تلفن همراه هوشمند هم به اجرا در می آیند، یکسان است و بیشتر جستجوهای گوگل هم از طریق گوشی انجام می شود.

هر ثانیه برای شما و کسب و کار اینترنتی تان مثل طلاست. اگر این ثانیه ها را از دست دهید مثل این است که کاربران زیادی را از دست داده اید و این کاربران هستند که شما را به صفحه ی اول گوگل می برند. اگر این سرعت بارگذاری و لود شدن صفحات را به حداقل برسانید به طور حتم جایگاه سایت تان در نتایج جستجوی گوگل ارتقاء خواهد یافت.

برای این کار روش های زیادی وجود دارد مانند:

* پایین آوردن حجم صفحه ی اول سایت

* پایین آوردن حجم تصاویر استفاده شده در سایت

* استفاده نکردن از برنامه های فلش

* استفاده از یک هاست قوی

* و خیلی از موارد دیگر

سخن آخر

رعایت کردن این موارد و نکات ارائه شده می تواند شما را امیدوار کند اگر رتبه ی خوبی دارید تضمینی باشد برای حفظ آن و اگر رتبه و جایگاه خوبی ندارید بعد از مدتی این رتبه را به دست بیاورید.