internet-branding

شاید به جرأت بتوان گفت که برند سازی یکی از مهمترین کارهایی است که باید بعد از راه اندازی کسب و کارتان انجام دهید و فرقی نمی کند که در چه حوزه ای کار می کنید از کسب و کارهای اینترنتی گرفته تا فیزیکی. یکی از انواع برند سازی ها در حوزه ی اینترنت است که با استفاده از فضایی که در بستر اینترنت وجود دارد می توانید کسب و کارتان را به دیگران معرفی کنید.

شاید تصور عموم مردم برند سازی اینترنتی فقط به فعالیت در شبکه های اجتماعی و استفاده از یک وب سایت باشد. اما در اصل تمام کارهایی که در حوزه ی اینترنت انجام می دهید از تولید محتوای متنی گرفته تا پادکست های صوتی، ساخت ویدیوهای انگیزشی و آموزشی، فعالیت در شبکه های اجتماعی، استفاده از وب سایت، سئو و بهینه سازی سایت بر اساس یک کلمه ی خاص و خیلی از موارد دیگر دست به دست هم می دهند تا یک کسب و کار به یک برند موفق در حوزه ی اینترنت تبدیل شود.

اما در کل برند سازی اینترنتی در واقع استفاده از فضای اینترنتی برای معرفی یک حوزه از کسب و کار است و حتی می توان گفت که تمام موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو، بینگ تنها یک ابزار برای برند شدن در این حوزه هستند تا شما کسب و کارتان را به دیگران معرفی کنید و هر چه این معرفی کردن ها به خوبی انجام شود به طبع مشتریان بیشتری هم به سمت کسب و کارتان روانه می شوند و این یعنی جذب پول و ثروت.

یکی از مهمترین بخش هایی که می تواند کسب و کارتان را به یک برند تبدیل کند استفاده از یک لوگوی خاص و دوست داشتنی است که مردم با دیدن آن به یاد کسب و کار، محصولات و خدمات شما می افتند. اینکه شما در ذهن مشتریان و مخاطبین خود قرار بگیرید و تأثیر خوبی روی آنها بگذارید یعنی برند شدن و در پشت طراحی این لوگوها باید از یک سیاست خاص استفاده کنید.

در انتخاب لوگو باید دقت لازم را به خرج دهید و از یک معنی و شعار خاص استفاده کنید. شعاری که فقط مختص به کسب و کار شما باشد و اگر قرار است این لوگو در تمام اینترنت پخش شود و از آن در تمام تبلیغات تان استفاده کنید، پس باید کاملاً منحصر به فرد و مختص به خودتان باشد و در ضمن معنی خاصی هم داشته باشد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله قصد دارد مقداری در مورد برندینگ اینترنتی و راه های به وجود آوردن این برند صحبت کند. اگر قصدتان این است که به یک برند اینترنتی دوست داشتنی تبدیل شوید سعی کنید نکاتی که در این مقاله ارائه شده را تا پایان مطالعه کنید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: به صورت کاملاً خلاقانه و متمایز از اینترنت استفاده کنید

اینترنت فضایی کاملاً جداگانه برای تبلیغات است و هزینه های آن نسبت به دیگر از انواع تبلیغات کمتر است و  استفاده ی هوشمندانه و خلاقانه از آن می تواند ذهن مشتری را به سمت و سویی ببرد که در نظرش کسب و کار شما بهترین است.

در این طور مواقع باید از موتورهای جستجو، شبکه های اجتماعی، محتوای متنی، محتوای ویدیویی، پادکست های صوتی و هر چیز دیگری به صورت کاملاً متمایز، هوشمندانه و خلاقانه استفاده کنید و سعی کنید رقبای تان را تحلیل کنید و هر نقطه ضعف آنها را به نقطه قوت خود تبدیل و از آن به سود خودتان استفاده کنید.

به طور مثال اگر رقبایتان در تولید محتوای متنی ضعیف عمل می کنند شما سعی کنید به صورت تخصصی تر روی این موضوع تمرکز کنید یا فرضاً رقبایتان از ویدیو مارکتینگ و یا پادکست های صوتی استفاده نمی کنند و همین می تواند برگ برنده ی شما در این عرصه باشد. هر چه بیشتر این رقبای نازنین تان را تحلیل کنید راحت تر می توانید به سمت برند شدن آن هم در حوزه ی اینترنت پیش بروید.

اگر رقبایتان در وب برندینگ یا همان برند سازی اینترنتی ضعیف عمل می کنند شما سعی کنید این نقطه ضعف ها تحلیل کنید و قدرتمندتر و محکم تر پیش بروید و همچنین متمایزتر عمل کنید. اگر رقبایتان در خدمات رسانی، پشتیبانی محصولات و خدمات و یا ارائه محصولات به مخاطبین و مشتریان خود کوتاهی می کنند شما سعی کنید این مورد را در سیستم کاری خود تقویت کنید تا در ذهن مشتری این مورد حک شود که برند شما یک برند قدرتمند و قوی نسبت به رقباست.

نکته ی دوم: در برندینگ اینترنتی همه چیز دست به دست هم می دهد

برند سازی اینترنتی دقیقاً مانند یک شام یا نهار مفصل است که همه چیز با هم مخلوط می شود تا یک شام یا نهار آماده شود. در برند سازی هم تمام عواملی که شما را به یک برند دوست داشتنی و محبوب تبدیل می کند دست به دست هم می دهد تا این کار سریع تر انجام شود.

از شبکه های اجتماعی گرفته تا سایت های تبلیغات رایگان اینترنتی، پادکست های صوتی، ویدیوهای آموزشی، ویدیوهای انگیزشی، تبلیغات، لوگو، موشن گرافی و هر چیز دیگری را تصور کنید به شما کمک می کند تا مردم کسب و کارتان را در دنیای اینترنت بشناسند و این باعث می شود کسب و کارتان متحول شود.

اما سوال اینجاست: از کجا شروع کنیم؟

قبل از هر چیزی باید این را گفت که تبلیغات در دنیای اینترنت کاملاً متفاوت از تبلیغات دیگر است. منظورمان این است که باید وقت بگذارید و صبر داشته باشید تا برندتان معروف شود.

خب حالا وقت این است که اولین گام را بردارید. اولین گام در این مورد این است که یک لوگو کاملاً حرفه ای و متناسب با کسب و کارتان طراحی کنید. لوگویی که مردم با دیدن آن متوجه ی زمینه ی کاری کسب و کارتان بشوند نه اینکه گنگ و نامفهوم باشد. لوگو همه چیز یک کسب و کار است. پس وقت بگذارید و آن را با دقت فراوان آماده کنید چرا که لوگو به مرور زمان در ذهن مشتری باقی می ماند و در اصل معرفی کننده ی محصولات و خدمات تان است.

دومین قدم این است که یک سایت برای معرفی محصولات و خدمات تان داشته باشید. در اصل داشتن وب سایت بزرگترین مزیتش این است که محصولات و خدمات تان را به صورت 24 ساعته معرفی می کند و دیگر احتیاجی نیست که شما در یک مکان حضور فیزیکی داشته باشید و از همه مهمتر این است که مخاطبین می توانند محصولات تان را از طریق وب سایت خریداری کنند و مشتریان هم احتیاجی ندارند که حتماً حضور فیزیکی داشته باشند.

اما اگر قرار بر این است که فقط یک وب سایت داشته باشید که فعالیتی در آن وجود نداشته باشد، پس همان بهتر که نداشته باشید. باید در وب سایت فعالیت کنید و هر روز آن را آپدیت کنید حتی اگر قرار دادن یک متن یا یک عکس باشد. باید در چشم مشتری طوری وانمود کنید که این سایت یک سایت زنده است نه یک سایت مرده که هیچ ارزشی ندارد.

سومین قدم این است که یک مشاور در زمینه ی کسب و کار داشته باشید. این که بخواهید خودتان خود سر دست به کار شوید ممکن است موفقیت تان 50، 50 باشد. هم ممکن است موفق شوید و هم شکست بخورید. اما اگر با یک مشاور در حوزه ی برندینگ اینترنتی صحبت کنید، این مورد به 99 درصد می رسد و شانس اینکه به موفقیت برسید خیلی بیشتر است.

مشاور برندینگ اینترنتی به صورت دقیق کسب و کار رقبایتان را در دنیای وب آنالیز و تحلیل می کند و تمام نقاط ضعف و قدرت آنها را به شما گوشزد می کند و از این به بعدش با شماست تا روش هایی که این مشاور در اختیارتان می گذارد استفاده کنید تا بهتر از رقبا عمل کنید و برندتان بر سر زبان ها بیفتد.

نکته ی سوم: از سئو و بهینه سازی برای برند شدن استفاده کنید

هیچ شکی نیست که سئو و بهینه سازی سایت از مهمترین بخش در جذب مخاطب و مشتری است و هر چه بازدید کننده ی بیشتر در سطح وب داشته باشید به طبع خیلی سریع تر به یک برند تبدیل خواهید شد. یکی از راه های سئو برای پیش بُرد اهداف تولید محتوای ناب و جدید است که مخاطبین به خصوصی را به طرف خودش جذب می کند.

گوگل عاشق این است که هر روز به سایت ها در کل دنیای وب سر می زند و محتوای تولید شده ی آنها را مورد بررسی قرار می دهد و سایت هایی که در این عرصه بیشتر زحمت بکشند به طبع در جستجوهای گوگل هم در بهترین رتبه ها قرار می گیرند و برای از دست ندادن رتبه در جستجوهای گوگل باید به صورت مداوم تولید محتوا کنید تا سریع تر به یک برند تبدیل شوید.

یکی از دلیل هایی که خیلی از سایت های دنیا در کسب و کارشان شکست می خورند و به هیچ عنوان نمی توانند به یک برندینگ اینترنتی تبدیل شوند این است که از عهده ی تولید محتوای روزانه بر نمی آیند. این بهترین فرصت برای اشخاصی است که می خواهند تبدیل یک برند دوست داشتنی شوند و سعی کنید برای توسعه ی کسب و کارتان این فرصت را از دست ندهید.

نکته ی چهارم: مشتری آنچه می بیند باور می کند

سعی کنید خودتان را جای مشتری بگذارید. اگر شما از سایتی خرید کنید و این سایت در ارائه ی خدمات و یا پشتیبانی آن ضعیف عمل کند به طور حتم یک حس بد به شما دست می دهد و تلاش می کنید دفعات بعد از آن خرید نکنید و همچنین با استفاده از بازاریابی دهان به دهان دیگران را هم منصرف می کنید که از آنها خرید نکنند و این وجهه ی برند را زیر سوال می برد و کلاً برند را خراب می کند.

یکی از راه های برند سازی در این طور مواقع این است که تمام و کمال در خدمت مشتری باشید. اگر خدماتی 24 ساعته راه اندازی کرده اید و این را در تبلیغات تان هم اعلام کردید پس باید به صورت شبانه روزی در خدمت مشتریان تان باشید و مطمئن باشید که مشتریان شما را به دیگران معرفی می کنند چه خوب باشید و چه بد.

اگر قرار بر این است که به صورت غیر حضوری و در دنیای وب با مشتریان خود صحبت کنید همان طوری صحبت کنید که دوست دارید با شما صحبت کنند و همچنین نحوه ی صحبت کردنتان چه به صورت حضوری و چه غیر حضوری نباید با یکدیگر تفاوتی داشته باشد. پس چه بهتر که بهترین عملکردتان را در قبال مشتریان ارائه دهید چرا که مشتری آن چیزی را که می بیند باور می کند.

نکته ی پنجم: بهترین نوع برند سازی، برندینگ ویدیویی است

video-branding

ویدیو یکی از بهترین روش ها در برندینگ است. قدرتی که ویدیو در برند سازی کسب و کارتان دارد شاید هیچ کدام از انواع تبلیغات نداشته باشد. ویدیوها جایی است که شما تمام آنچه را که می خواهید در یک متن صد صفحه ای بیان کنید در عرض 2 دقیقه آن را به مشتری ارائه می دهید و درک کردن آن هم برای مشتری به طبع خیلی خیلی راحت تر خواهد بود. پس اگر مصمم هستید و قصدتان این است که واقعاً برند شوید به 2 صورت می توانید از ویدیو بهره ببرید:

صورت اول: خودتان جلو دوربین بروید

خیلی ها هستند که با مهارت ها و توانایی که در یک حوزه خاص دارند بدون هیچ ترسی جلو دوربین می روند و صحبت می کنند و معلومات و تجربیاتشان را به دیگران ارائه می دهند و از همین راه هم کسب درآمد می کنند و این یعنی برندینگ شخصی.

صورت دوم: ویدیوهای آموزشی تولید کنید

اگر در ارائه ی یک نرم افزار و یا هر چیزی مهارت دارید از کارهایی که انجام می دهید فیلم تهیه کنید و در اختیار مخاطبین قرار دهید. فرض کنید در فتوشاپ خودتان را استاد می نامید. خیلی راحت از کارهایی که انجام می دهید ویدیوهای آموزشی تهیه کنید و آن را در سایت های اشتراک ویدیو قرار دهید تا این مشتریان باشند که به سراغ شما بیایند.

به هر حال ویدیو یکی از تأثیرگذارترین قسمت های برند سازی است که می توانید با استفاد از آن مخاطبین و بازدید کننده های زیادی را به سمت خودتان جذب کنید.

سخن آخر

برند شدن در دنیای وب امکان پذیر است اما به شرط اینکه صبر و حوصله داشته باشید و روی آن سرمایه گذاری کنید و شاید تنها مورد آن وقت و زمانی است که می گذارید و این یعنی بهترین نوع سرمایه گذاری.