brand

همان طور که اطلاع دارید برند سازی یکی از مهمترین بخش های هر کسب و کاری به شمار می آید و اگر به خوبی اجرا شود می تواند ارزش برند یا نام تجاری کسب و کارتان را بیشتر از همیشه کند. فرقی نمی کند که حوزه ی فعالیت کسب و کارتان در چه زمینه ای است و یا تا چه اندازه کسب و کارتان گسترش پیدا کرده است. مهم این است که با استفاده از برند سازی می توانید گامی بلند به سمت شهرت، معروف شدن، موفقیت و محبوبیت بردارید و به جای اینکه شما به سراغ مشتری بروید، این مشتری باشد که به سراغ شما بیاید.

برند سازی و برندینگ فرقی بین کسب و کارهای کوچک و بزرگ قائل نیست و چه بسا کسب و کارهای کوچکی که با استفاده از این روش به کسب و کارهای بزرگ و در سطح بین المللی تبدیل شده اند و این یک قانون کسب و کار به شمار می رود که برای دیده شدن و در ذهن مشتری قرار گرفتن باید به یک برند مشهور تبدیل شوند و این اهمیت برندینگ در بین تمامی کسب و کارها را بیان می کند.

بایستی این نکته را بدانید که کسب و کارهای موفق، به طور حتم برندهای قوی تری هم دارند و اگر در برند سازی کسب و کارتان ضعیف عمل کنید نمی توانید یک رابطه ی خوب با مشتریان خود برقرار کنید و این در آینده می تواند در افزایش یا کاهش فروش محصولات و خدمات، شهرت و معروفیت، محبوبیت و گسترش کسب و کارتان به شما کمک خواهد کرد.

اما اهمیت برند سازی تا چه اندازه است؟

تمام کسب و کارهای کوچک و بزرگ زمانی اهمیت پیدا می کنند و به یک برند تبدیل می شوند که در میان مردم هم از نظر نام تجاری، محصولات و خدمات ارزش زیادی داشته باشند و این مهم فقط با داشتن اهدافی بزرگ به سرانجام خواهد رسید. یکی از اهدافتان باید این باشد که مردم برندتان را بشناسند چرا که دیگر احتیاجی نیست به دنبال مشتری باشید بلکه این مشتریان هستند که به دنبال شما خواهند آمد.

تیم "کافه نیاز" تمایل دارد برای شما 6 دلیل بیاورد که چرا برند در کسب و کار اهمیت دارد و اهمیت آن تا چه اندازه است.

با ما همراه باشید ....

دلیل اول: معروفیت و شهرت هر کسب و کاری بستگی به برند آن دارد

هیچ شکی در این مورد نیست و هیچ جای سوالی باقی نمی ماند که هر چه در دنیای کسب و کار و در میان رقبا و در میان مردم شناخته تر شده باشید به طبع درآمد و فروش بیشتری هم خواهید داشت و این روی بازاریابی محصولات و خدمات تان تأثیر زیادی خواهد گذاشت چرا که مردم بازاریاب رایگان دهان به دهان کسب و کارتان خواهند شد.

اگر برند شناخته شده تری باشید کار بازاریابی تان راحت تر خواهد بود و هزینه ی تبلیغات کمتری را پرداخت خواهید کرد طبق همان قانون بازاریابی دهان به دهان و این کار را هم مخاطبین شما انجام خواهند داد. اما این مورد فقط یک شرط مهم دارد. شرطش این است که مخاطبین و مشتریان تان باید از محصولات، خدمات و کسب و کارتان راضی باشند و برای راضی نگه داشتن مشتریان باید اعتماد آنها را جلب کنید.

نحوه ی برخورد و ارتباط با مشتریان می تواند اعتمادی را در میان مخاطبین و مشتریان تان به وجود بیاورد که کسب و کارتان را به سمت برند شدن هدایت کند و هر چه این برخوردها و اعتمادها بیشتر و بهتر باشد به طور حتم برند شدن کسب و کارتان هم سریع تر خواهد بود.

دلیل دوم: برند سازی روی تبلیغات کسب و کارتان تأثیر مستقیم می گذارد

تبلیغات تأثیر مستقیمی روی برند شما می گذارد. یعنی تمام کارهایی که برای برند سازی کسب و کارتان انجام می دهید از تبلیغات گرفته تا محتوای تولید شده ی متنی، پادکست های صوتی، محتوای ویدیویی و غیره، همه و همه به نوعی تبلیغات به حساب می آید و این روی برند سازی تان تأثیر فراوانی دارند.

قطعاً نام تجاری کسب و کارتان در تمامی تبلیغات و طرح هایی که ارائه می دهید اثرگذار خواهد بود و این می تواند ارزش برندتان را بیشتر از همیشه کند و هر چه این برندتان قوی تر باشد نام تجاری و تبلیغاتی که ارائه می دهید قوی تر و اثرگذارتر خواهد بود.

دلیل سوم: برند سازی باعث می شود تا نام و اسم تجاری کسب و کارتان ارزش پیدا کند

brand-sazi

برند سازی آنقدر قدرت دارد که با استفاده از آن بتوانید نام تجاری تان را بر سر زبان ها بیندازید و به غیر از اینکه محصولات و خدماتی ارائه دهید از نام تجاری تان کسب درآمد کنید و در اصل این نام تجاری تان است که ارزش زیادی پیدا خواهد کرد.

شرکت هایی مانند پپسی، کوکا کولا، مایکروسافت، گوگل، فیسبوک، آمازون و خیلی از برندهای شناخته شده در دنیا که به صورت بین المللی کار می کنند در اصل سوای اینکه یک محصول یا خدمات را ارائه می دهند نام تجاری شان هم ارزش فوق العاده زیادی دارد و در برخی موارد ارزشی میلیارد دلاری را برای مدیران آنها به همراه دارد.

خیلی از همین کسب و کارها که در حال حاضر برند و نام تجاری آنها میلیاردها دلار ارزش دارد از یک کسب و کار کوچک شروع به کار کرده اند تا به این درجه از شهرت و معروفیت رسیده اند و این نشان می دهد که کسب و کار، برند و نام تجاری تان هم که تازه راه اندازی شده و کوچک است می تواند به این درجه از ارزش برسد.

دلیل چهارم: برند سازی کسب و کار شما اعتماد بیشتر را بین مردم در بر خواهد داشت

یکی از دلیل هایی که مردم از یک برند خاص خرید می کنند فقط بحث اعتماد سازی است که این برند به وجود آورده است. اعتماد باعث می شود تا کاربران، مشتریان و مخاطبین بیشتری به سمت کسب و کار و برندتان در حرکت باشند و این می تواند در افزایش فروش تان نقش بسزایی را بازی کند.

در نظر بگیرید سایت هایی مانند دیوار و شیپور که وسایل دست دوم مشتریان خود را به فروش می رسانند به خاطر اعتمادی که به وجود آورده و خیلی از مردم هم از این دو اپلیکیشن برای فروش وسایل خود بهره می برند و همین مورد کافی است تا سهم خیلی زیادتری از بازار را نسبت به رقبای خود در اختیار داشته باشند و این به همان بحث اعتماد سازی بر می گردد و هر چه این اعتمادها بیشتر باشد این سهم بازار هم بیشتر می شود.

دلیل پنجم: کار کردن برای برندهای مشهورتر، شور و شعف به همراه می آورد

قطعاً برای همه ی ما این مورد به وجود آمده که دوست داریم در یک شرکت که دست بر قضا یک برند معروف هم باشد کار کنیم و یا در حال حاضر برای یک برند معروف با نام تجاری با ارزش کار می کنیم. کار کردن برای این برندهای معروف و مشهور یک احساس شور و شعف و یک لذت خاص به اشخاص می بخشد.

هر چه این شرکت ها بزرگ تر و معروف تر باشند و برند با ارزش تری داشته باشند میل و رضایت کارکنان در هنگام کار کردن بیشتر خواهد بود و هر چه این رضایت در کارکنان بیشتر باشد به طبع کسب و کارها خیلی سریع تر رشد پیدا می کنند.

یکی از این شرکت ها که برند فوق العاده معروفی هم هست شرکت گوگل است که یک سیاست کاری خاص را برای رضایت کارمندانش ترتیب داده است. گوگل به کارمندانی تازه استخدام می کند سهام خود شرکت را هم به آنها می فروشد. این کار گوگل دو مزیت را به همراه دارد:

مزیت اول: اولین سود را شخص کارمند می برد به خاطر اینکه هم در یک شرکت فوق العاده بزرگ و معروف و با یک برند فوق العاده با ارزش همکاری می کند و همچنین با خرید سهام گوگل خودش را کارمند گوگل نمی داند بلکه یکی از سهام داران آن می داند و با این کار رضایت کارمند بیشتر می شود و کارمند این را می داند که هر چه بیشتر تلاش کند تا گوگل پیشرفت کند در اصل کار کرده تا سهام خودش را با ارزش تر کند و این به مرور زمان رضایت کارمندان را به همراه خواهد داشت.

مزیت دوم: سود دوم را خود گوگل می برد. اول اینکه سهام شرکتش را می فروشد و دوم اینکه کارمندانی وفادار به دست می آورد و این روی مسئولیت پذیری این اشخاص تأثیر زیادی خواهد داشت.

دلیل ششم: برند سازی باعث بهبود یافتن روند بازاریابی خواهد شد

branding

خیلی ها وقتی نام یک برند را می شنوند ناخودآگاه محصولات و خدمات شان را در ذهن شان تداعی می کنند و این نشان از قدرت برند سازی است. در این راستا بازاریابی تأثیر زیادی خواهد داشت. به طور مثال زمانی که اسم ایرانسل، همراه اول یا رایتل را می شنوید به صورت ناخودآگاه به یاد سیم کارت، شارژ، اینترنت، بسته های اینترنتی، شارژهای رایگان، بسته های بازگشت و خیلی از چیزهای دیگر می افتید.

اما چیزی که اینجا مهم است این است که چرا ما به یاد این موارد می افتیم؟

محکم ترین دلیلش این است که این شرکت ها تیم بازاریابی فوق العاده قوی ای دارند که روی ذهن مشتریان و مخاطبین خود آنقدر کار کرده اند تا به یک برند فوق العاده قدرتمند تبدیل شوند و این مهم فقط با استفاده از تبلیغات و بازاریابی امکان پذیر خواهد بود.

شاید به خاطر داشته باشید زمانی که ایرانسل وارد کشور شد حتی زیر دکل های خودش هم آنتن نمی داد اما الان هر جایی از کشور این مشکل برطرف شده و به مرور زمان در ذهن مشتری نه این شرکت بلکه هر شرکت خدمات تلفن همراه به یک برند تبدیل شده است و دیگر این شرکت ها کمتر به بازاریابی می پردازند چرا که یک برند شناخته شده هستند و مشتریان زمانی که نام این برندها را می شنوند می دانند که این برندها چه چیزی هستند و چه چیزی را ارائه می دهند.

بهبود یافتن بازاریابی کسب و کارها فقط از عهده ی برند سازی بر می آید و این برند سازی هم به زمان، صبر و حوصله ی فراوان نیازمند است.

سخن آخر

با مطالعه ی این مقاله باید متوجه شده باشید که فرقی ندارد که چه نوع کسب و کاری دارید از کوچک و بزرگ هر چه باشد باید به سمت برند سازی پیش بروید تا هم ارزش کسب و کارتان بالا برود و هم برای فروش محصولات و خدمات تان نیازی نباشد به سمت مشتری در حرکت باشید و این مشتری است که باید به سمت شما بیاید.