afzayeshe-hozore-karbar-website

افزایش زمان حضور کاربران و بازدید کننده ها در سایت یکی از مهمترین و شاید به جرأت بتوان گفت که اصلی ترین دغدغه ی تمام کسب و کارهای اینترنتی به حساب می آید. هر چه سایت تان از ترافیک و بازدید کننده ی بیشتری برخوردار باشد به طبع از نظر گوگل این سایت یک سایت محبوب به حساب می آید و در رتبه بندی نتایج جستجوی گوگل بهترین جایگاه را از آن خودش خواهد کرد و در آینده می توانید همین بازدید کننده ها را به مشتریان دائمی سایت خود تبدیل کنید.

اما مهمترین نکته این است که باید دلیلی وجود داشته باشد که این کاربران در سایت ماندگار باشند یعنی سایت تان این ارزش را داشته باشد که در آن وقت گذرانی کنند و به طبع این ماندگاری روی سئو سایت تأثیر زیادی خواهد گذاشت. بازدید کننده ها چه الان از سایت استفاده کنند و چه سایت را ترک کنند و دوباره به سایت برگردند، باز هم تأثیرش را روی مدت زمان حضور در سایت خواهد گذاشت و چه بهتر که دلیل هایی را به وجود بیاوریم که این رفت و برگشت ها دائمی باشد نه اینکه یک بار برود و چند ماه بعد برگردد.

به طور حتم این رفت و برگشت ها و این ماندگاری ها در سایت، هم در رتبه بندی جستجوی گوگل تأثیر دارد و هم در برند سازی کسب و کار اینترنتی تان و هر چه برند تان در میان اهل دنیای وب مشهورتر و معروف تر باشد مطمئناً سود بیشتری را به دست خواهید آورد. میزان حضور هر چه بیشتر باشد در رتبه بندی الکسا هم تأثیر خواهد گذاشت البته با وجود اینکه رتبه بندی الکسا خیلی دقیق و آپدیت شده نیست اما باز هم برای خیلی ها این رتبه بندی از اهمیت زیادی برخوردار است.

شاید اینجا یک سوال ذهن خیلی از کاربران را مشغول خودش کند:

میزان حضور کاربران در هر سایتی مشابه همدیگر است؟

به طور حتم اینگونه نیست. این روزها سایت های اشتراک ویدیو مثل یوتیوب، آپارات، نماشا، تماشا، جعبه و خیلی از سایت های دیگر که عمده کارشان پخش ویدیو مخاطبین است به طور حتم بازدید کننده های فوق العاده زیادی را به سمت خودش جذب می کند و از آن سو میزان ماندگاری این کاربران هم به خاطر تماشای ویدیو به طبع بیشتر خواهد بود.

اما از طرفی دیگر کاربرانی که وارد سایت هایی که موزیک های مختلف را به صورت آنلاین پخش می کنند می شوند، هم مایل هستند به صورت آنلاین این فایل های صوتی را گوش دهند و هم سعی می کنند این فایل ها را دانلود کنند و به صورت آفلاین گوش دهند. این میزان حضور در این دو نوع سایت با توجه به نوع خدماتی که ارائه می دهند کاملاً متفاوت است و همچنین همین سایت موزیک را با یک سایت تولید کننده ی محتوای متنی مقایسه کنید. به طبع میزان حضور در سایت موزیک خیلی بیشتر از سایت های ارائه دهنده مطالب متنی هستند.

اگر بعد از چند لحظه کاربرانی که وارد سایت می شوند سایت را ترک کنند یعنی مشکلی وجود دارد، یعنی سایت شما نتوانسته مشکلات و نیازهای آنها را برطرف کند پس سعی کنید با دقت تمام سایت تان را نسبت به سایت رقبا بررسی کنید و از مواردی که در این مقاله ارائه خواهد شد استفاده کنید تا زمان حضور کاربران را بیشتر کنید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله قصد این را دارد که چند راهکار ساده را بیان کند که به وسیله ی آن بتوانید زمان حضور کاربران را در سایت خود بیشتر کنید. حضوری که به کسب درآمد بیشتر مبدل خواهد شد.

با ما همراه باشید ....

راهکار اول: استفاده از ویدیو

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم ویدیو یکی از مهمترین فاکتورهای جذب مخاطب به شمار می آید و از همین راه به راحتی می توانید بازدید کننده ها را ترغیب کنید که بیشتر در سایت تان ماندگار شوند. افزایش میزان حضور کاربران در سایت با استفاده از ویدیو کار خیلی راحت تری است تا اینکه بخواهید به صورت مداوم از مطالب متنی استفاده کنید.

چرا که این روزها مردم تنبل تر و بی حوصله تر شده اند و به دنبال این هستند که شخصی تمام مطالب را به صورت آنلاین برای آنها توضیح دهد و از همه مهمتر اینکه خیلی سریع تر به یک برند تبدیل می شوید و روی برند سازی کسب و کار اینترنتی تان تأثیر خیلی بیشتری خواهد گذاشت. مزیت دیگری که استفاده از ویدیو به همراه دارد این است مخاطبین خیلی راحت تر با ویدیو مطالب را درک می کنند و ارتباط برقرار کردن با آنها سریع تر خواهد بود.

پس سعی کنید این فرصت را از دست ندهید و یک اکانت در سایت های اشتراک ویدیو بسازید و شروع به ساختن ویدیوهای مختلف که با محتوای سایت تان همخوانی دارد، کنید. این مورد تأثیر بی نظیری روی افزایش میزان حضور یا همان نرخ فرار کاربر که به اصطلاح به آن بانس ریت هم گفته می شود، دارد.

راهکار دوم: از پادکست های صوتی بهره ببرید

این مورد از جمله راهکارهایی است که خیلی از سایت ها به خصوص سایت "کافه نیاز" هم از آن بهره می برد. استفاده از پادکست های صوتی به نوعی عمومیت پیدا کرده و مردم سعی می کنند با دانلود مطالب صوتی مربوط به یک مقاله متنی، آن را به در هر جایی گوش دهند.

اگر یک سایت مطالب تولید شده را به صورت یک فایل صوتی تولید کند، به مرور زمان به یک منبع بزرگ از پادکست های صوتی مبدل می شود که خیلی از کاربران حاضرند به صورت مداوم به این سایت مراجعه کنند تا مطالب متنی را به صورت صوتی و آنلاین گوش دهند.

پادکست های صوتی میزان حضور کاربران را در سایت افزایش می دهد البته به یک شرط. به شرط اینکه این فایل های صوتی ارزش گوش گرفتن و وقت گذاشتن را داشته باشد. حتی اگر به اندازه ی یک دقیقه هم باشد باید طوری آن را تولید کنید که کاربر وقت بگذارد آن را به صورت آنلاین در سایت گوش دهد تا این میزان حضور بالاتر رود.

راهکار سوم: استفاده از لینک های داخلی یا همان لینک بیلدینگ

afzayeshe-hozore-karbar

یکی دیگر از راهکارهایی که می توانید مخاطبین خود را به ماندن در سایت ترغیب کنید این است که آنها را به مطالب قدیمی تر لینک دهید. این کار باعث می شود تا هم مطالب قدیمی تر از خاک خوردن نجات پیدا کنند و هم کاربران با رفتن به صفحات مختلف میزان ماندگاری شان را در سایت بیشتر کنند.

استفاده از لینک بیلدینگ ها و لینک های داخلی مزیت دیگری که دارد این است که موتورهای جستجوی گوگل برای ایندکس کردن مطالب قدیمی تان کار راحتی در پیش دارند و اگر مطالب جدید از کیفیت بالایی برخوردار باشد به طبع مطالب قدیمی تر هم به همین شکل خواهد بود و کاربر حاضر است وقتش را در سایت شما بگذراند و به مرور زمان مطالب شما در بهترین رتبه های جستجوی گوگل قرار خواهد گرفت.

راهکار چهارم: تولید محتوای ناب و کاربر پسند

تمام کاربران فقط به بهانه ی اینکه مشکلات و نیازهای شان را با مطالعه ی یک محتوای تولید شده ی متنی یا ویدیویی حل کنند وارد یک سایت می شوند و همین مطالب و محتوای تولید شده اگر از کیفیت بالایی برخوردار باشد می تواند میزان حضور کاربران را در سایت افزایش دهد که خیلی از سایت ها از همین طریق کسب درآمد می کنند یعنی کاربران را با استفاده از محتوای ناب به سمت خودشان جذب می کنند و سعی می کنند میزان حضورشان را در سایت افزایش دهند.

خیلی از سایت های دیگر هم وجود دارند که با فروختن مطالبشان کسب درآمد می کنند. یعنی کلیات یک محتوای تولید شده را در معرض دید مخاطبین قرار می دهند و برای مطالعه ی کامل آن از آنها هزینه دریافت می کنند. البته این مورد زمانی امکان پذیر است که مطالب تولید شده واقعاً از کیفیت و ارزش بالایی برخوردار باشد که کاربر حاضر باشد برای مطالعه ی آن پول پرداخت کند.

هر چه محتوای متنی با کیفیت تر که نیاز مخاطبین را در نظر گرفته تولید کنید به طور حتم مخاطبین بیشتری را به سمت خودتان جذب خواهید کرد و این می تواند در افزایش میزان ماندگاری کاربران تأثیرگذار باشد. همچنین این محتوا باید از هر لحاظ کامل، جامع و منحصر به فرد باشد. یعنی باید به گونه ای باشد که کاربران و سایت های دیگر هم این محتوا را به عنوان یک محتوای ناب، کامل و جامع در نظر بگیرند و هر چه این محتواهای تولید شده توسط شما طولانی تر باشد حضور کاربران را در سایت افزایش خواهید داد.

سعی کنید تا جای ممکن از فونت ها و رنگ های مناسب برای ایجاد محتوا استفاده کنید. این مورد روی درک مخاطبین تأثیر زیادی دارد. نه آنقدر اندازه ی فونت ها کوچک باشد که چیزی مشخص نباشد و نه آنقدر بزرگ که جذابیتش را از دست بدهد. نرمال بودن مطالب را رعایت کنید.

سخن آخر

افزایش میزان حضور کاربران در سایت تأثیر مهمی در سئو سایت دارد و هر چه این حضور بیشتر باشد در رتبه بندی گوگل، افزایش فروش و افزایش درآمد تأثیر زیادی خواهد داشت. تأثیر این حضور زمانی مشخص می شود که بازدید کننده ها را به خریداران واقعی تبدیل کنید. خریدارانی که برای دریافت یک محصول یا خدمات حاضر باشند هزینه پرداخت کنند.

اگر نتوانید نیازها و مشکلات کاربران خود را از طریق سایت خود برطرف کنید این نشان دهنده ی این است که کاربران هم حاضر نیستند برای دریافت محصولات و خدمات به شما هزینه پرداخت کنند و این یک مشکل بزرگ محسوب می شود.