technice-jazbe-moshtari

جذب کردن مشتری برای هر کسب و کاری از اهمیت زیادی برخوردار است به خصوص کسب و کارهای نوپایی که تازه تأسیس هستند و بیشتر از همه به دنبال جذب مشتری هستند تا سریع تر به یک برند مشهور و معروف تبدیل شوند. نحوه ی معرفی محصولات و خدمات نقش تعیین کننده ای در جذب مشتری خواهد داشت به خصوص اگر این معرفی کردن ها جدید هم باشد حتماً مشتری هایی را به سمت خودتان جذب خواهید کرد که وفادار و دائمی هستند.

جذب مشتری با توجه به نوع بودجه ی کسب و کارتان متفاوت خواهد بود و هر چه در این راه از روش های جدید و متعدد بازاریابی استفاده کنید به طور حتم مشتریان جدیدتری را هم جذب خود خواهید کرد. در مسیر رشد و پیشرفت کسب و کارتان شما با رقبای زیادی باید دست و پنجه نرم کنید که ممکن است برخی از آنها بودجه های میلیاردی را صرف بازاریابی و تبلیغات خود چه از نوع آنلاین و چه از نوع تبلیغات آفلاین کنند.

آنها با همین بودجه ها مشتریان زیادی را جذب کسب و کار خود می کنند و به مرور زمان به یک برند مشهور تبدیل می شوند و کمتر به تبلیغات و بازاریابی نیاز پیدا می کنند. اما اگر شما کسب و کارتان را تازه راه اندازی کرده اید و منابع مالی و بودجه ی بازاریابی و تبلیغات تان محدود و نیاز مُبرم به این دارید که مشتریان زیادی را جذب کنید، تنها راه این است که از روش ها و تکنیک های جذب مشتری استفاده کنید.

قوانین، تکنیک ها و ترفندهای زیادی در این عرصه برای به دست آوردن مشتری وجود دارد و خیلی از کسب و کارها از آن استفاده می کنند و به طبع نتایج بزرگی هم به دست آورده اند. اگر از این مهارت جذب مشتری استفاده نکنید مطمئن باشید رقبایتان گوی رقابت را از شما خواهند گرفت و این بزرگترین ضرری است که به کسب و کارتان وارد خواهد شد چرا که میزان جذب مشتری توسط شما و رقبا قابل مقایسه نخواهد بود.

اما یک سوال:

برای جذب مشتری رعایت چه نکاتی الزامی است؟ 

نکات خیلی زیادی در جذب مشتری باید مد نظر داشته باشید که در این مقاله به چند نمونه اکتفا می کنیم:

* برقراری ارتباط دوستانه در جذب مشتری از اهمیت ویژه ای برخوردار است

* هرگاه به سمت جذب مشتری جدید حرکت کردید مشتریان قدیمی تان را فراموش نکنید

* مشکل مشتری، مشکل شما هم هست پس با جان و دل آن را حل کنید

* دریافت سود کمتر بهتر از آن است که مشتری تان ناراضی باشد

* در هر صورت برای مشتری به عنوان یک مشاور فروش باشید نه فقط یک فروشنده

* مزایا و معایب محصولات و خدمات را به صورت کامل برای مشتری بیان کنید

* در هنگام معرفی محصولات، هرگز از محصولات و خدمات رقبایتان بدگویی نکنید

* تمام اطلاعات را در اختیار مشتری قرار دهید تا خودش انتخاب کند نه اینکه تصور کند شما او را مجبور به خرید می کنید

و خیلی از نکته های دیگر

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است به شما بیاموزد که با 5 تکنیک ساده که بیشتر روی اعتماد سازی مشتریان کار می کند چطور می توانید مشتریان زیادی را به سمت خودتان جذب کنید. برای فراگیری این 5 تکنیک این مقاله را تا پایان مطالعه فرمایید.

با ما همراه باشید ....

تکنیک اول: طبق نیازها و خواسته های مشتریان محصولات و خدمات تان را معرفی کنید

یکی از تکنیک هایی که باعث خوشحالی مشتریان می شود این است که فروشنده سوالات خوبی از آنها بپرسد و طبق خواسته های آنها محصولات و خدماتش را معرفی کند. به طور مثال از آنها بپرسد: دقیقاً به دنبال چه محصولی هستید؟، محصول ایرانی می خواهید یا خارجی؟، در چه رِنج قیمتی به شما محصول معرفی کنم؟، کیفیت برای شما مهم هست یا خدمات پس از فروش یا قیمت؟ و خیلی از سوال های دیگر.

این نوع کنجکاوی ها و پرسیدن سوالات درست باعث می شود تا مشتریان احساس ارزشمندی کنند و حس کنند شخصی هست که به جای اینکه محصولش را به وی بفروشد در ابتدای کار به مانند یک مشاور عمل می کند و تمامی محصولات و خدمات را به آنها معرفی می کند.

در این میان فروشنده هر چه سوالات بهتر، زیرکانه تر و هوشمندانه تری بپرسد بیشتر نیازها و خواسته های مشتریانش را درک خواهد کرد و این می تواند روی معرفی محصول به مشتری تأثیر زیادی داشته باشد.

تکنیک دوم: با مشتری ارتباطی دوستانه برقرار کنید و برای وی وقت بگذارید

این عین واقعیت است: مشتری دوست ندارد با یک فروشنده ی بی حوصله که حتی حوصله ی خودش را هم ندارد صحبت کند چه برسد به اینکه بخواهد محصولات و خدماتش را هم معرفی کند. خودتان را جای وی بگذارید. آیا حاضرید با یک شخص بی حوصله صحبت کنید؟ به طور حتم خیر.

در هنگام معرفی محصول یا خدمات یکی از تکنیک هایی که خیلی جواب می دهد این است که اولاً ارتباطی دوستانه و مودبانه با مشتری خود برقرار کنید چرا که این روی ارزشمندی مشتریان تأثیر می گذارد. ثانیاً خیلی با حوصله هر آنچه را که می دانید برای مشتری توضیح دهید. از زمانی که مشتری وارد فروشگاه یا شرکت تان می شود حتی اگر این مذاکره به فروش منتهی نشد باز هم حوصله به خرج دهید و هر چه می دانید برای وی توضیح دهید.

مطمئن باشید همین صبر و حوصله ی شما در برابر مشتری روزی جواب می دهد و اگر خودش خرید نکند کسب و کارتان را به دیگران معرفی می کند و این بزرگترین سودی است که از این بازاریابی رایگان دهان به دهان نصیب کسب و کارتان می شود و در افزایش فروش هم تأثیر زیادی خواهد داشت.

تکنیک سوم: فقط فروشنده نباشید، هم دوست مشتری باشید و هم مشاور فروش

مشتری این حق را دارد که فروشنده به وی احترام کامل بگذارد. این احترام گذاشتن این طوری نیست که فروشنده دست و پا بسته در اختیار خریدار بایستد. نه اینطوری نیست. سعی کنید به عنوان یک فروشنده با مشتری به صورت کاملاً مودبانه و دوستانه ارتباط برقرار کنید و از آن سو مشاور در امر فروش باشید نه فقط یک فروشنده ی معمولی که فکر فروش است.

این یک معامله ی دو سر سود است اگر مشتری سود کند در اصل شما سود کرده اید. اگر یک ارتباط دوستانه برقرار کنید و بیشتر به عنوان یک مشاور فروش، مشتری را راهنمایی کنید به طبع هم مشتری از خریدش راضی خواهد بود و هم شما از فروش محصولتان. برقراری ارتباط دوستانه یک مزیت دیگر هم دارد و این است که مشتری، مشتری می آورد و این یعنی کسب و کارتان را به دیگران معرفی می کند و در اصل این رایگان ترین نوع بازاریابی است که به آن بازاریابی دهان به دهان می گویند.

تکنیک چهارم: در مورد ارائه ی محصول اطلاعات کافی داشته باشید

هیچ چیزی بدتر از این نیست که مشتری از فروشنده سوالی بپرسد و فروشنده هم نتواند جواب دهد و شخص دیگری را برای جوابگویی حاضر کند. این حس خوبی را به مشتری منتقل نمی کند. اگر می خواهید به یک فروشنده ی حرفه ای تبدیل شوید و مشتریان زیادی را به سمت کسب و کارتان جذب کنید تا جای ممکن اطلاعات و دانش کاری تان را در مورد محصول و خدماتی که ارائه می دهید بالا ببرید.

هر چه اطلاعات تان در مورد محصول ارائه شده بیشتر باشد به طبع مشتری هم بیشتر به شما و کسب و کارتان اعتماد می کند و این مورد در نهایت به فروش منتهی می شود. خیلی از کسب و کارها به این مورد توجهی نمی کنند و فقط می خواهند کسی در فروشگاه یا شرکت باشد که یک محصول را به مشتری معرفی کند و این بیشتر روی کاهش فروش تأثیر دارد تا روی افزایش فروش.

تکنیک پنجم: استفاده از یک لباس و ظاهر مناسب برای جذب مشتری

تأثیری که لباس فروشنده بر مشتری می گذارد بر هیچ کسی پوشیده نیست و قبل از هر چیزی این لباس فروشنده است که مشتری را به سمتش جذب می کند. اگر فروشنده خوشتیپ، خوش لباس، خوش پوش، اتو کشیده و معطر باشد به طبع تأثیر خیلی بیشتری روی مشتری می گذارد تا با ظاهری عجیب و غریب و ژولیده جلو مشتری ظاهر شود و محصولات را به وی معرفی کند.

فرض کنید خودتان جای مشتری باشید. آیا حاضرید وارد یک فروشگاه یا شرکت شوید که از همه جا بوی کثافت می آید و از آن طرف هم فروشنده با یک ظاهر نامناسب و بی ریخت جلو شما ظاهر شود و محصولات را معرفی کند؟ مطمئناً خیر. ظاهر فروشنده در جذب کردن مشتری تأثیر فوق العاده ای دارد و هر چه فروشنده خوشتیپ تر و خوش پوش تر باشد به طور حتم هم تأثیر بیشتری خواهد داشت و هم مشتری خریدش را راحت تر انجام می دهد.

سخن آخر

این نکات و تکنیک ها در عین سادگی می توانند مشتریان بیشتری را به سمت کسب و کارتان جذب کند. مشتری در وهله ی اول بیشتر مواقع به ظاهر فروشنده و ظاهر کسب و کار اهمیت زیادی می دهد و در نهایت به فن بیانی که فروشنده از خودش نشان می دهد تا محصولاتش را معرفی کند. همه ی این موارد در کنار هم خوب هستند نه اینکه فقط روی یک مورد تمرکز داشته باشید.