4-dalile-movafaghiyat-business-small

مهم نیست چه نوع کسب و کاری راه اندازی می کنید از فیزیکی گرفته تا اینترنتی هر نوعی که باشد باید سختی ها و مشکلات زیادی را پشت سر بگذارید تا به موفقیت برسید و در اصل راه اندازی کسب و کار مهم نیست، بلکه چیزی که مهم است این است که چطور کسب و کارتان در میان این همه رقیب دوام می آورد و با این همه مشکلات به موفقیت می رسد. این مهم است.

احتمالاً خیلی از کسب و کارها را می شناسید که با به وجود آمدن سختی ها، مشکلات و نا ملایماتی که در میانه ی راه به وجود آمده کسب و کارشان را رها کرده و میدان را برای رقبا خالی کرده اند. در این طور مواقع صبر و حوصله و توانایی و مهارتی که شما از خودتان نشان می دهید می تواند تداوم و موفقیت کسب و کارتان را تضمین کند.

اگر کسب و کارتان را به تازگی راه اندازی کرده اید و در سخت ترین شرایط و اوضاع اقتصادی به سر می برید همان طور که در بالا گفتیم اگر صبر و حوصله به خرج ندهید و با مشکلات دست و پنجه نرم نکنید، به طور حتم شکست خواهید خورد و این عین واقعیت است.

تمام مدیران و صاحبان کسب و کارهای کوچک همیشه به دنبال این بوده اند تا روش ها و ترفندهایی را به کار ببرند که در سخت ترین شرایط هم به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنند و تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است چند نکته ی کوتاه را بیان کند تا بتوانید با استفاده از آنها از پَس این مشکلات بر بیایید و گامی بلند به سمت موفقیت کسب و کار کوچک خود بردارید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: انگیزه ی کارکنان را در هر شرایطی بالا ببرید

در دوران رکود و در سخت ترین شرایط اولین چیزی که روی رشد و پیشرفت کسب و کارتان تأثیر مثبت می گذارد، انگیزه ای است که شما به عنوان یک مدیر در اختیار کارمندان خود قرار می دهید. هر تغییر مثبتی که در کارکنان به وجود بیاید به منزله ی پله های ترقی کسب و کار کوچک شما به حساب می آید.

اگر مدیر روحیه و انگیزه ای نداشته باشد چه توقعی دارد کارمندانش این شور و اشتیاق و انگیزه را داشته باشند که از پس این همه مشکل بر بیایند؟ پس در اولین قدم اگر مدیریت یک مجموعه را بر عهده دارید سعی کنید اول خودتان این انگیزه را در وجودتان نمایان کنید و سپس به مرور زمان آن را به کارکنان منتقل کنید.

کارمندان مستقیماً با محصولات، خدمات و مشتریان شما در ارتباط هستند و باید با انگیزه ی لازم این کار را انجام دهند و اگر رضایت کافی از شما و کسب و کارتان نداشته باشند، به طور حتم انگیزه های لازم برای کار کردن از بین خواهد رفت. چرا که شما در منسب مدیریت به جای روحیه دادن و انگیزه دادن، برعکس عمل کرده اید و انگیزه ی آنها را هم روز به روز تضعیف کرده اید.

شاید به جرأت بتوان گفت که این عامل از اصلی ترین دلیل های موفقیت در دوران رکود اقتصادی و شرایط سخت به شمار می رود و هر چه نیروهای متعهد و با انگیزه تری داشته باشید به طور حتم رشد و پیشرفت کسب و کارتان تضمین شده خواهد بود.

نکته ی دوم: تمرکز روی مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید

رضایت مشتری در کسب و کارها به خصوص از نوع کوچک آن به خاطر اینکه در حال رشد و پیشرفت هستند از اهمیت بالایی برخوردار است و چه بهتر که در سخت ترین شرایط اقتصادی که مشکلات زیادی گریبانگیر یک کسب و کار می شود به دنبال این باشیم که رضایت مشتریان قدیمی خود را جلب کنیم. به قول برایان تریسی: " 80 درصد از خرید های شما را 20 درصد از مشتریان تان انجام می دهند."

این 80 درصد همان مشتریان قدیمی تان هستند که اگر از خدمات پس از فروش و خدمات رسانی های تان رضایت کامل داشته باشند حاضرند دوباره از محصولات و خدمات تان را استفاده کنند و هر چه کیفیت این خدمات به مشتری بیشتر و بهتر باشد به طبع این رضایت بیشتر و بیشتر می شود و همین مشتریان قدیمی کسب و کارتان را به صورت رایگان به دیگران معرفی می کنند و این یعنی بازاریابی دهان به دهان و این بازاریابی که مشتریان قدیمی برایتان انجام می دهند به جذب مشتریان جدید کمک بزرگی می کند.

سعی کنید در این شرایط اقتصادی روی همین مشتریان تمرکز کنید و اگر محصول یا خدمات جدیدی دارید به مشتریان قدیمی اطلاع بدهید و این محصولات را به آنها را معرفی کنید و همچنین تمرکزتان بیشتر روی مشتریانی باشد که بیشترین خرید را از شما داشته اند چرا که همین اشخاص در بلند مدت می توانند به کسب و کارتان در رشد و پیشرفت کمک بزرگی بکنند.

نکته ی سوم: به توانایی ها و مهارت های کارکنان خود اعتماد کنید

موفقیت هر کسب و کاری به کارکنان آن وابسته است به خصوص اگر مدیر شخصاً آنها را استخدام کرده باشد این را می داند که در سخت ترین و بدترین شرایطی که می تواند به وجود بیاید، باید به مهارت ها و توانایی های این اشخاص اعتماد کرد چرا که اعتماد در این طور مواقع حرف اول را در رشد و پیشرفت هر کسب و کاری می زند.

در این طور مواقع شما راهی ندارید مگر اینکه به این توانایی ها و مهارت ها اعتماد کنید و این شانس را در اختیار کارمندان خود قرار دهید تا با نظارت شما و انجام وظایف شخصی شان، این شرایط سخت را پشت سر بگذارنید.

نکته ی چهارم: روش های بازاریابی جدید را امتحان کنید

حالا که شرایط بد اقتصادی و سختی ها و مشکلات زیادی به وجود آمده وقت آن نیست که عقب نشینی کنید بیشتر به این دلیل که میدان را برای رقبای تان خالی می کنید. برعکس باید با روش های بازاریابی جدید، محصولات و خدمات تان را به دیگران معرفی و مشتریان جدیدی را جذب کسب و کارتان کنید.

اگر در قدیم روش هایی را به اجرا در می آورده اید که خیلی جوابگو نبوده، الان وقت آن است که روش های جدید را امتحان کنید. به عنوان مثال می توانید از بازاریابی آنلاین که در بستر اینترنت تمامی محصولات و خدمات را معرفی می کند، استفاده کنید. اینترنت بهترین فرصت برای شما و کسب و کارتان است تا به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته تمام محصولات و خدمات تان را به دیگران معرفی کنید و یا بهتر از آن، محصولات را از همین طریق و به صورت آنلاین به فروش برسانید.

این روشی است که خیلی از کسب و کارهای کوچک و بزرگ از آن استفاده می کنند و به پیشرفت های زیادی هم دست پیدا کرده اند. برای اینکه بهترین بازخورد را در این روش های بازاریابی به دست بیاورید می توانید از مشاور کسب و کار استفاده کنید. در کنار کسب و کار خودتان همیشه یک مشاور داشته باشید تا بهترین روش های بازاریابی و جذب مشتری را برای شما فراهم کند.

با تمرکز کامل تمام روش های قدیمی بازاریابی که قبلاً به اجرا در می آوردید و الان و در حال حاضر جوابگو نیستند را از رده خارج و با قدرت کامل روش های جدید را امتحان کنید. شاید در ابتدا از این روش ها یک مقدار ترس و واهمه داشته باشید اما بعد از مدتی متوجه خواهید شد که کسب و کارتان رشد خواهد کرد و این روزهایی که با سختی ها و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کردید، از بین خواهد رفت.

سخن آخر

سختی و مشکلات در هر کسب و کاری وجود دارد. مهم این است که بعد از راه اندازی چطور این مشکلات را برطرف کنید. خیلی از کسب و کارهای کوچک با همین روش ها به کسب و کارهای بزرگ و بین المللی تبدیل شده اند و الان یکی از برندهای معروف دنیا به حساب می آیند و از همین طریق برند سازی کرده اند و اسم و برندشان میلیاردها دلار ارزش دارد پس چرا کسب و کار شما این مسیر را طی نکند.