mohafezat-az-business

خطرات همیشه و همه جا کسب و کارها را تهدید می کنند و فرار کردن از آنها اجتناب ناپذیر است. از شرایط اقتصادی گرفته تا شرایط بد مالی که مدیر آن را فراهم می کند. اما در این میان کسب و کارهایی به موفقیت می رسند و به یک برند بزرگ و مشهور تبدیل می شوند که از کسب و کارشان در برابر این تهدیدها محافظت کنند و تا جای ممکن احتیاط را چاشنی کارشان می کنند تا این شرایط تهدید کننده به نوعی از بین برود.

اگر جانب احتیاط را رعایت نکنید به طور حتم ضربه ی بزرگی به کسب و کار خود و همچنین به وجهه ی برندتان وارد خواهید کرد و با ارزش ترین چیزهایی که وجود دارد مانند پول و وقت خود را از دست خواهید داد و اگر زودتر دست به کار نشوید و این تهدیدات را از بین نبرید، باید راهکارهایی را به کار ببرید که به طور حتم هیچ گاه از انجام آنها خوشحال نخواهید شد.

به نظر شما مهمترین مشکلات و مسائلی که وجود داد و کسب و کارها را به نوعی تهدید می کند چه چیزهایی هستند و چطور می توان از آنها به سلامت عبور کرد؟

تیم "کافه نیاز" در این مقاله 7 فاکتور برای جلوگیری از این تهدیدات را بیان می کند. فاکتورهایی که با رعایت آنها می توانید از کسب و کارتان محافظت کنید و به سمت موفقیت قدم بردارید.

با ما همراه باشید ....

فاکتور اول: از مشتریان خود محافظت کنید

مشتریان همیشه حرف اول در حفظ کسب و کار را می زنند. اگر مشتریان شما ناراضی باشند به مرور زمان کسب و کارتان نابود خواهد شد. اگر قصد محافظت از کسب و کارتان را دارید باید به بازخوردهای مثبت و منفی به خصوص از نوع منفی آن توجه زیادی داشته باشید. مشتریان با بازخوردهای منفی که در اختیارتان می گذارند در اصل بیشترین لطف را در حق شما و کسب و کارتان می کنند.

تصور نکنید که این بازخوردها به ضررتان است و هرگز هم سعی نکنید در مقابل این بازخوردهای منفی جبهه گیری کنید چرا که اگر به مشاور کسب و کار مراجعه کنید به طور حتم مبالغ زیادی را از شما دریافت می کنند تا عیب و ایراد کسب و کارتان را به شما گوشزد کنند اما مشتریان بدون دریافت هیچ هزینه ای، این کار را حتی بهتر از یک مشاور کسب و کار در اختیارتان قرار می دهند به خاطر اینکه مشتریان مستقیماً با محصولات و خدمات تان در ارتباط هستند و از تمام عیب و ایرادهای آنها خبر دارند.

مشتریان ناراضی را از طریق بازخوردهایی که در شبکه های اجتماعی یا ایمیل ها دریافت می کنید شناسایی کنید و برای رفع آنها چاره اندیشی کنید. با این کار آنها را به مشتریان راضی، دائم و وفادار تبدیل می کنید و هر چه آنها راضی تر باشند به طبع اعتمادشان هم روز به روز بیشتر خواهد شد و همچنین نسبت به کسب و کارتان وفادارتر خواهند بود و این بزرگترین سودی است که به شما خواهند کرد.

فاکتور دوم: از پول و سرمایه ی خود محافظت کنید

محافظت از پول و سرمایه ای که به دست می آورید می تواند رشد و پیشرفت کسب و کارتان را تضمین کند. اگر بی هوا و بی برنامه کارهایی انجام دهید که به کسب و کارتان ضرر وارد شود به طبع جبران کردن آن زمان بر خواهد بود و ممکن است سرمایه ای که به دست آورده اید از بین برود.

برای هر کاری مشورت کنید حتی اگر می خواهید قراردادی را امضاء کنید با وکیل یا مشاور کسب و کارتان مشورت کنید تا مبادا اضافه شدن یک بند در قرارداد بعدها به ضررتان تمام شود. شاید به خدمت گماردن وکیل یا مشاور در ابتدای کار هزینه ی گزافی برای شما به همراه داشته باشد اما می تواند از ضررهای بزرگ بعدی کسب و کارتان را در امان بدارد.

فاکتور سوم: به هر فردی که قصد همکاری با شما را دارد اعتماد نکنید

این روزها شناسایی اشخاصی که به نوعی برای تفحص از کسب و کارها جاسوس می کنند کار سختی شده است. احتمالاً این اشخاص از طرف رقبای تان برای ضربه زدن به کسب و کارتان به شما پیشنهاد همکاری می دهند و باید به دقت مراقب این اشخاص باشید. به هیچ کسی اعتماد نکنید و با همین اعتماد نکردن ها می توانید از کسب و کارتان مراقبت کنید که ضرری را متحمل نشوید.

فاکتور چهارم: حتماً از بیمه استفاده کنید

شاید پرداخت بیمه هزینه ی گزافی برای شما به همراه داشته باشد اما ارزشش را دارد که اگر مشکلی به وجود آمد این هزینه ها را از جیبتان پرداخت نکنید. سعی کنید با نماینده ی بیمه صحبت کنید و بهترین نوع بیمه را انتخاب کنید. با پرداخت بیمه خیالتان از هر لحاظ راحت می شود که خطر و تهدیدی متوجه ی کسب و کارتان نخواهد بود و با خیال راحت به فعالیت تان ادامه خواهید داد.

فاکتور پنجم: همیشه یک راه فرار داشته باشید

در هر کسب و کاری مشکلات وجود دارد و برخی مشکلات آنقدر بزرگ هستند که خیلی از کسب و کارها به خاطر مدیریت اشتباه بعد از مدتی ورشکست می شوند. اگر مدیریت یک مجموعه را بر عهده دارید باید تمام جوانب امر را در نظر بگیرید و برای هر مشکل احتمالی که به وجود می آید راه حلی از پیش تعیین شده داشته باشید.

به طور مثال فرض کنید می خواهید فاز دوم کسب و کارتان را راه اندازی کنید و از قبل هم پروژه های زیادی را قبول کرده اید و اگر به سر موعد تحویل ندهید به طور حتم ضرر خواهید کرد. برای اینکه ضرری را متحمل نشوید می بایست از بانک وام بگیرید و با پولی که دریافت می کنید سریع تر فاز دوم را به مرحله ی اجرا در بیاورید.

اما فرض کنید بانک به شما وام ندهد و یا آن را دیرتر به حسابتان واریز کند. بالاخره شما هم پروژه های زیادی گرفته اید و باید سر وقت آنها را تحویل دهید و نمی توانید منتظر این باشید که وام تان چند ماه دیگر به حساب تان واریز شود.

تنها راه این است که از قبل یک راه فرار برای بُرون رفت از این مشکل پیدا کرده باشید. این راه می تواند استفاده از پس انداز شرکت و یا قرض گرفتن از دیگران و یا هر چیز دیگری باشد. به هر حال همیشه یک راه فرار و یا یک برنامه ی دوم برای این طور مواقع داشته باشید.

فاکتور ششم: وضعیت نقدینگی و مالی کسب و کارتان را بررسی کنید

mohafezat-az-sarmayeh-business

خیلی از کسب و کارها فضایی بسیار مناسب برای سوء استفاده برخی اشخاص است تا به راحتی راهی برای دزدی خود پیدا کنند. به هر کسی اعتماد نکنید و اشخاصی را استخدام کنید که به آنها اعتماد کامل دارید و یا دسترسی کامل به تمام اشخاص ندهید که به هر جایی از شرکت تان سرک بکشند. این سرک کشیدن ها می تواند راه دزدی را برای این اشخاص باز کند.

اگر قرار است اشخاصی را به خدمت بگیرید آنهایی که سوابق کاری بالایی دارند و به حُسن شهرت معروف بوده اند و در شرکت های قبلی هم هیچ مشکلی نداشته اند استخدام کنید و برای اینکه دست این سوء استفاده ها را ببرید تا جای ممکن هر سه ماه یک بار تمام وضعیت نقدی و مالی شرکت را بررسی کنید تا مبادا مشکلی به وجود بیاید.

فاکتور هفتم: سیستم های کامپیوتری خودتان را به روز کنید  

یکی از مکان هایی که به راحتی می توان به آن دستبرد زد، کامپیوترها هستند که این مورد هم فقط از عهده ی هکرها بر می آید و عمده ترین اهدافشان را هم از بین کسب و کارهای کوچک انتخاب می کنند. کامپیوترها منبعی بزرگ از اطلاعات بسیار مهم در مورد کسب و کارها هستند و اگر از همین الان به فکر امنیت آن نباشید ممکن است بعدها ضرر بزرگی را متحمل شوید که جبران کردنش خیلی زمان ببرد.

در این طور مواقع می توانید از آنتی ویروس های قدرتمند استفاده کنید و حتماً شخصی را برای امنیت سیستم ها و شبکه ی کامپیوتری کسب و کارتان استخدام کنید. شخصی که متخصص شبکه است تمام اقدامات لازم را انجام می دهد تا مبادا هکرها به سیستم ها و امنیت شبکه دستبرد بزنند و اطلاعات مالی و خیلی از اطلاعات دیگر را به سرقت ببرند.

سخن آخر

این 7 فاکتوری که ارائه شد تنها بخشی از عواملی است که با رعایت آنها می توانید از کسب و کارتان محافظت کنید و گامی بلند به سمت موفقیت بردارید. محافظت از کسب و کار با رعایت همین نکات هر چند کوچک امکان پذیر خواهد بود.