home-business

اگر به خیلی از کسب و کارهای موفق دنیا نگاهی کوتاه بیندازید متوجه خواهید شد که در اکثر مواقع خیلی از آنها از یک کسب و کار خانگی شروع کرده اند و در حال حاضر به موفقیت های زیادی رسیده و دنیا را تحت تأثیر خودشان قرار داده اند. کسب و کارهای خانگی در محیطی آرام و دوست داشتنی و از همه مهمتر قابل اطمینان راه اندازی می شود و روز به روز رشد و پیشرفت می کند تا به درجه ای می رسد که دیگر یک کسب و کار خانگی محسوب نمی شود و به یک شرکت بزرگ و بین المللی تبدیل می شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تقریباً حدود 30 درصد از شرکت های آمریکا را شرکت های تشکیل می دهند که خانوادگی اداره می شوند و صد البته از یک کسب و کار کوچک شروع شده تا به این درجه از موفقیت و ثروت رسیده اند. شرکت هایی مانند خودرو سازی فورد، وال مارت، گپ در آمریکا و یک شرکت مانند تاتا موتورز که در هند فعالیت می کند و خیلی از کسب و کارهای دیگر که هنوز هم به صورت خانوادگی اداره می شود.

این کسب و کارها با توجه به نوع مهارت و توانایی که این افراد دارند راه اندازی می شوند که نسل به نسل و دست به دست در این خانواده ها می چرخد و از پدر به پسر به ارث می رسد و همین باعث رشد و پیشرفت این کسب و کارها می شود. موفقیت این کسب و کارها را باید بیشتر مدیون احساسات و عواطفی که در میان افراد خانواده وجود دارد دانست.

تیم "کافه نیاز" مایل است چند نکته را برای موفقیت این نوع کسب و کارها بیان کند که با رعایت کردن آنها می توانید گامی بلند به سمت موفقیت بردارید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: نسبت به راه اندازی و موفقیت این کسب و کارها، خوشبین باشید

اولین نکته در راه اندازی و موفقیت این نوع کسب و کارها این است که خوشبین باشید و ایمان و باور داشته باشید که این کسب و کارتان موفق خواهد شد. البته این نوع خوشبینی شامل این نمی شود که با مدیریت اشتباه و غلط این امید را داشته باشید که در کسب و کارتان هم موفق شوید.

داشتن خوشبینی باعث می شود تا در مقابل تمام مشکلات و سختی ها و موانع کم نیاورید و نسبت به آینده ی کاری کسب و کارتان خوشبین باشید. هر چه این خوشبینی ها بیشتر باشد به طبع روحیه و انگیزه هم بالاتر خواهد رفت و کم کم به سمت موفقیت قدم خواهید برداشت.

نکته ی دوم: به زیردستان و کارمندانتان کمک کنید پیشرفت کنند

این نکته قابل تأمل است که هر چه کارمندان و زیردستانتان پیشرفت کنند به طبع کسب و کار خانوادگی شما پیشرفت خواهد کرد. فرقی نمی کند زیردستان و کارمندان شما اعضاء خانواده تان باشند و یا غریبه. به هر حال هر شخصی هستند باید رشد و پیشرفت کنند تا کسب و کارتان پیشرفت کند. همین مورد می تواند به یک هدف برای شما تبدیل شود که با کمک به همکارانتان زمینه ی رشد و پیشرفت کسب و کار خانوادگی تان را مهیا کنید.

برای اینکه بتوانید به آنها کمک کنید می توانید سوالات خوبی از آنها بپرسید. به طور مقال از آنها بپرسید که آیا ایده ای دارند که به رشد و پیشرفت خودش و کسب و کمک کند؟ آیا برای چند سال خودش در این کسب و کار برنامه و هدفی دارد؟ هدفش از فعالیت در این مجموعه چیست؟

این سوالات باعث می شود تا دید بهتری نسبت به این افراد پیدا کنید و همچنین بتوانید زمینه ی رشد و پیشرفتشان را آماده کنید.

نکته ی سوم: سعی کنید نقاط ضعف و قدرت کسب و کارتان را بشناسید

یکی از نکاتی که می تواند رشد و پیشرفت کسب و کار خانوادگی تان را تضمین کند این است که نقاط ضعف تان را بپوشانید و نقاط قوت تان را قوی تر کنید. نقاط قوت شما می تواند کسب و کار خانوادگی تان را حرفه ای تر جلوه دهد و این مورد می تواند به یک مزیت رقابتی بین شما و دیگر کسب و کارهای رقبا تبدیل شود و هر چه این مزیت رقابتی منحصر به فردتر باشد به طبع سریع تر به موفقیت خواهید رسید.

نکته ی چهارم: هر روز مهارت ها و توانایی های جدید را بیاموزید

در کسب و کارهای خانوادگی شاید یکی از مهمترین نکات این است که هر روز مهارت ها و توانایی های جدید را بیاموزید چرا که رقبای شما هم همین کار را انجام می دهند. آنها روی توانایی هایشان سرمایه گذاری می کنند و هرگز دست روی دست نمی گذارند تا یک کسب و کار دیگر ضعیف شود و یا مشتری هایش کمتر شود و بعد تمام مشتریان را جذب خودش کند.

پس تا جای ممکن هر کاری از بازاریابی، تبلیغات، نکات و ترفندهای افزایش فروش، تکنیک های جذب مشتری و ارائه ی خدمات جدیدی که باعث می شود مشتریان و بازارهای جدید را جذب کسب و کار خانوادگی تان کنید دریغ نکنید. مطمئن باشید هر نکته ای که امروز می آموزید به طور حتم فردا در کسب و کارتان می توانید پیاده کنید و از آن سود ببرید.

نکته ی پنجم: هرگز از شکست خوردن نترسید و ناامید نشوید

شکست در هر کسب و کاری وجود دارد و فرار کردن از آن اجتناب ناپذیر است. کسب و کارهای خانگی موفق و بزرگ دنیا بارها و بارها شکست خورده اند اما این دلیلی نشد که از کارشان دست بکشند. شما هم اگر تازه شروع به کار کرده اید باید منتظر این باشید که از شکست هایتان پلی بسازید برای رسیدن به موفقیت.

در شکست ها نکات و درس عبرت هایی است که ممکن است آن را در هیچ کلاس درسی یاد نگیرید. پس به جای اینکه از شکست خوردن بترسید با قدرت و ریسک بالا به سمت جلو پیش بروید و مطمئن باشید که در پشت همین شکست ها، موفقیت شما تضمین شده خواهد بود.

سخن آخر

برای موفقیت در کسب و کارهای خانگی باید انگیزه و شور و اشتیاق داشته باشید و به طبع همین را به دیگر اعضاء کسب و کارتان هم منتقل کنید. موفقیت شما زمانی ممکن خواهد بود که با برخورد مناسب با کارمندان این انگیزه را در آنها ایجاد کنید که به سمت موفقیت قدم بردارند.