Bozorgtarin-tafavote-afrad-movafagh-va-namovafagh

به جرأت می توان گفت که در هر بحث، محفل، گفتگو، سمینار، کنفرانس و خلاصه همه جا حرف از موفقیت های کوچک و بزرگ افراد موفق است. موفقیت هایی که برای همه الگویی شده که مانند این اشخاص شوند. همه ی ما تصور می کنیم این اشخاص همیشه موفق بوده اند و هرگز شکستی در زندگیشان متحمل نشده اند. همه ی ما تصور می کنیم این اشخاص اصلاً انسان های عادی نیستند و از یک سیاره ی دیگر آمده اند. تصور می کنیم که آنها احتمالاً باید از فرمول موفقیت استفاده می کنند که همیشه موفق هستند فرمول هایی که هیچ کسی از آن خبر ندارد.

اما افراد موفق نه غیر عادی هستند، نه از سیاره ی دیگری آمده اند، نه همیشه موفق بوده اند، نه اینگونه بوده هیچ شکستی در زندگیشان نخورده اند، نه از فرمول های غیر عادی برای موفقیت شان استفاده می کنند. آنها در اصل سعی می کنند کارهایشان را متفاوت تر از بقیه انجام دهند و این یعنی: اقدام و عمل. به همین سادگی. این مهمترین ویژگی و بزرگترین تفاوتی است که بین افراد موفق و ناموفق وجود دارد که آنها را از هم متمایز می کند.

همه ی ما انسان ها دوست داریم این را بدانیم که چرا این اشخاص همیشه موفق بوده اند و از چه رازی پشت پرده استفاده شده که این اشخاص از کمترین امکانات بهترین بهره را برده اند و به اشخاصی موفق تبدیل شده اند که زبانزد خاص و عام بوده اند و به تنها جوابی که می رسیم، اقدام و عمل است. آنها در پشت موفقیت هایشان از سخت کوشی، پشتکار، سعی و تلاش استفاده کرده اند تا به این درجه از موفقیت رسیده اند. آنها اگر الان در راحتی و آرامش زندگی می کنند به خاطر این است که قبلاً به خودشان سختی داده اند.

افراد موفق برای رسیدن به موفقیت انگیزه و اشتیاقی سوزان داشتند و تمام سختی ها، موانع و دست اندازهای موفقیت را پشت سر گذاشته اند که در هر محفل، سمینار، کنفرانس، بحث و گفتگویی، زبانزد خاص و عام باشند. آنها زاییده ی شرایط نبوده اند بلکه خالق شرایط بودند و این را درک کردند که موفقیت سن و سال نمیشناسد و در هر سنی به دنبال برآورده کردن رویاهای شان بوده اند. این اشخاص تصمیم گرفته اند که موفق شوند و سپس برای رسیدن به موفقیت، اقدام و عمل کردند. همین تصمیم گرفتن و اقدام و عمل باعث شده تا تمام کائنات هم همسو با آنها باشد و راه موفقیت را برای آنها هموار کند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله به صورت تخصصی به این موضوع پرداخته است و تفاوت میان اقدام و عمل در بین افراد موفق و ناموفق را بیان کرده است. این تفاوت در عین سادگی کاملاً راه شما را برای رسیدن به موفقیت آسان و هموار خواهد کرد.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: افراد موفق هرگاه تصمیم به موفق شدن بگیرند، فقط فرصت ها را می بینند

یکی از بزرگترین تفاوت هایی که میان این افراد است و برخی ها هرگز متوجه آن نمی شوند این است که افراد موفق چون تصمیم می گیرند که به سمت موفقیت قدم بردارند پس در این مسیر فقط فرصت هایی را می بینند که آنها را به رویاهایشان نزدیک و نزدیک تر می کند.

اما افراد ناموفق به جای دیدن فرصت هایی که در این مسیر وجود دارد فقط موانع، مشکلات و دست اندازهایی را می بینند که آنها را از مسیر موفقیت دور می کنند و همین بهانه ای می شود تا موفق نشدن هایشان را به گردن دیگران بیندازند.

نکته ی دوم: افراد موفق به آخر کار و پاداشی که نصیبشان می شود، نگاه می کنند

نوع نگاه افراد با یکدیگر کاملاً متفاوت است. اشخاصی که موفق هستند دیدی کاملاً بلند مدت به اهدافشان دارند و به پاداش ها و امتیازاتی که قرار است در آینده به دست بیاورند نگاه می کنند و هرگز تصور شکست خوردن و موفق نشدن را ندارند.

اما در آن سو افراد ناموفق تصوراتی که از موفقیت دارند را با شکست همراه می کنند و بیشتر از اینکه به موفق شدن فکر کنند، به شکست هایی که قرار است در آینده بخورند فکر می کنند. به همین دلیل است که این اشخاص از یک روحیه و انگیزه ای ضعیف برخوردارند و بیشتر نوک بینی خودشان را می بینند نه موفقیت هایی که قرار است در آینده به دست بیاورند و همین باعث می شود در اقدام و عمل کردنشان تزلزل به وجود بیاید.

نکته ی سوم: افراد موفق خوشبین تر از افراد ناموفق هستند

anjame-karha-tavasote-afrade-movafagh

خیلی ها افراد ناموفق را اشخاصی واقع گرا و واقع بین در نظر می گیرند که تمام کارهایشان را بر اساس یک اصول خاص انجام می دهند اما در اصل این طور نیست. آنها به خاطر ترس هایشان انتخاب های درستی انجام نمی دهند و چون ترس از شکست خوردن و ترس از موفق نشدن دارند تصمیماتی می گیرند که هیچگاه به سودشان نبوده است و همیشه افسارشان به دست ضمیر ناخودآگاه شان است.

افراد ناموفق هیچ کنترلی روی ضمیر درونی شان ندارند و همین ضمیر آنها را به هر جایی که بخواهد می برد. آنها مدام در ذهنشان این را می گویند: اگه این کار انجام نشد چیکار کنم؟ اگه این بار هم شکست خوردم چی؟ من میدونم که این شدنی نیست. ذهن افراد ناموفق بیشتر حول این جملات با انرژی کاملاً منفی می چرخد و به هیچ عنوان به آینده ی کاری و زندگی شان خوشبین نیستند و به اصطلاح نیمه ی خالی لیوان را می بینند.

اما از آن سو افراد موفق اشخاصی خوشبین و مثبت نگرند که نیمه ی پر لیوان را در نظر می گیرند و هرگز اجازه نمی دهند افسارشان به دست ضمیر سرکشی به اسم ضمیر ناخودآگاه بیفتد. آنها خودشان را مسئول این می دانند که چون تصمیم گرفته اند موفق شوند، پس الان موقع این است که اقدام و عمل کنند نه این که دست روی دست بگذارند که شاید یک روزی یک شخصی آنها را به موفقیت و ثروت برساند.

انسان ها موفق و ثروتمند همیشه به خودشان می گویند: من میدونم که میشه، من میدونم که این کار شدنی هست، من میدونم که موفق میشم، اگه صد بار دیگه هم شکست بخورم باز هم بلند میشم.

هر بار که این جملات را می گویند با ایمان و باوری کامل تر آن را بیان می کنند چون این اشخاص به توانایی ها، مهارت ها و استعدادهایی که دارند کاملاً اعتماد دارند و می دانند که بالاخره روزی به موفقیت می رسند چون از قانون اقدام و عمل بهره می برند.

نکته ی چهارم: ریسک پذیری در خون افراد موفق است

در کل اشخاص موفق اقدام و عمل را سرلوحه ی کاری خود کرده اند و به خاطر همین به دل خطر می روند و اشخاصی ریسک پذیرند و همیشه به دنبال این هستند که خطر کنند و در عوض بزرگترین پاداش ها را هم به واسطه ی همین ریسک پذیری به دست می آورند. این اشخاص با همین ریسک کردن ها فرصت هایی را دیده اند که افراد ناموفق حتی در خواب هم نمی بینند.

اما از آن سو اشخاص ناموفق به جای اینکه به موفق شدن هایشان فکر کنند ترس از این دارند که مبادا شکست بخورند و همین ترس از شکست تمام زندگی شان را تحت الشعاع خودش قرار می دهد و هرگز نمی توانند فرصت ها را ببینند و در نهایت ریسک پذیری نمی کنند و دست به خطر نمی زنند و جالب این است که توقع دارند موفق هم بشوند که توقعی کاملاً بی جا و بی مورد خواهد بود.

مطمئن باشید اگر ریسک کنید فرصت ها را می بینید، موفق می شوید و پاداشی دریافت خواهید کرد که خارج از تصور است و این ویژگی و تفاوت بین افراد موفق و ناموفق است. دست روی دست نگذارید، از خطر کردن، از ریسک کردن، از شکست خوردن نترسید. بهانه جویی ممنوع. لطفاً بهانه ها را کنار بگذارید. برای موفقیت باید از هر مانعی یک فرصت بسازید و بزرگترین تصمیمی که می توانید بگیرید این است که برای موفقیت تان، اقدام کنید.

این جمله از دارن هاردی نویسنده ی کتاب "اثر مرکب" را به خاطر داشته باشید: بزرگترین تفاوت بین افراد موفق و ناموفق این است که افراد موفق حاضرند کارهایی را انجام دهند که افراد ناموفق میلی به انجام دادن آن ندارند.

سخن آخر

اگر حرکت کنید، اگر تصمیم بگیرید، اگر اقدام کنید، اگر عمل کنید به طور حتم این شما خواهید بود که از موفق ترین و خوش شانس ترین اشخاص روی زمین خواهید بود. آن موقع است که تمام کائنات هم به سمت شما حرکت می کنند فقط کافی است که تصمیم بگیرید و برای رسیدن به هدفتان اقدام کنید. اگر می خواهید ثروتمند و موفق باشید باید ریسک کنید و خودتان را به خطر بیندازید. باید بتوانید روی توانایی ها و مهارت هایی که دارید سرمایه گذاری کنید.

اگر خطر نکنید، اگر ریسک پذیر نباشید، اگر تصمیم نگیرید و اگر اقدام و عملی در کار نباشد هیچ موفقیتی هم در کار نخواهد بود و شما با یک شخص شکست خورده و ناموفق هیچ فرقی نخواهید کرد.

این جمله ی معروف از رابرت کیوساکی نویسنده ی خلاق کتاب "پدر پولدار، پدر فقیر" را فراموش نکنید: انسان هایی که خیلی محتاط و محافظه کارند به هیچ جایی نمی رسند. آنها در یک نقطه ثابت می مانند. برای پیشرفت قبل از هر چیزی باید کمی دل و جرأت داشته باشید.