zamire-nakhodagah

شاید به جرأت بتوان گفت که تمام قدرت انسان از ضمیر ناخودآگاهش سرچشمه می گیرد. ضمیری قدرتمند و سرکش که پایه ریز تمام موفقیت ها و شکست های انسان است. هر چه این ضمیر بگوید همان می شود مگر اینکه آن را به بند بکشید. اگر این قدرت را داشته باشید که این ضمیر قدرتمند را در اختیارتان داشته باشید به تمام موفقیت هایی که یک انسان می توانسته برسد، خواهید رسید. فقط کافی است که بخواهید.

شکل گیری و رشد و نمو این ضمیر از دوران کودکی است و این خانواده است که تمام چیزهایی که یاد گرفته اند را به خُورد کودک خود می دهند. اگر کودک در دوران کودکی اعتماد به نفس، راه شکست دادن، باور موفقیت، باور موفق شدن، باور ثروتمند بودن، افکار مثبت، انگیزه و هر چیزی را به خوبی یاد بگیرد به طور حتم در دوران بزرگسالی به یکی از موفق ترین اشخاص تبدیل خواهد شد. تا جای ممکن باورهای سمی را شناسایی و آنها را از زندگی تان حذف کنید.

اما وای به روزی که والدین باورهای غلط و اشتباه را به کودک خود تزریق کنند. اگر مدام به کودک خود بگویند تو نمیتونی این کار رو انجام بدی، تو هنوز کوچیکی هیچی حالیت نیست، این کار برای تو سخته تو کوچیکی، بچه این کار رو نکن، بچه این کار رو بکن و خیلی از موارد دیگر را ناخواسته به کودکان القاء می کنند، به مرور زمان شخصیت کودک را در بزرگسالی شکل می دهد که شخصیتی ضعیف و ناتوان است.

این کودک در بزرگسالی به شخصی تبدیل می شود که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است و از عهده ی کارهای کوچک هم بر نمی آید. وقتی کودک یاد بگیرد که پدر و مادرش همیشه بر سر دخل و خرج خانواده و پول خرج کردن دعوا دارند، یاد می گیرد که زندگی سخت و دشوار است و باید شب و روز به دنبال پول باشند.

ضمیر ناخودآگاه اینطوری شکل می گیرد و و به مرور زمان می شود باور و به مانند سیمان به ذهن انسان می چسبد و جدا کردن آن در بزرگسالی فوق العاده سخت و دشوار است مگر اینکه از روش ها و تکنیک هایی استفاده کنید که به مرور زمان و نه یک باره، این باورهای غلط از بین بروند و جایشان را به افکار مثبت بدهند.

سعی کنید سال 98 را محکم تر از سال های دیگر شروع کنید. اگر برای زندگی آینده ی خودتان هدف دارید، اگر هدف گذاری کرده اید تا جای ممکن روی باورهایی که دارید کار کنید و این زمانی ممکن خواهد بود که ضمیر ناخودآگاه تان را تحت کنترل تان داشته باشید. شما می توانید سال 98 را سالی رویایی برای خودتان رقم بزنید به شرط اینکه از هر فرصتی استفاده کنید و راه رسیدن به موفقیت را هموارتر کنید. فقط کافی است باورهای غلط و اشتباه تان را که از کودکی همراه شماست، از زندگی و ذهن تان دور کنید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله ی جالب مایل است به شما نحوه ی کنترل و به بند کشیدن ضمیر درونی تان را ارائه دهد. با فراگیری این آموزش شما به راحتی می توانید این ضمیر سرکش را در اختیارتان داشته باشید.

با ما همراه باشید ....

راهکار اول: استفاده از تکنیک تکرار

شما هر کاری را با تکرار کردن یاد می گیرید و تکرار هر کاری به صورت ناخودآگاه به باورتان تبدیل می شود. به طور مثال ناخودآگاه به یاد جیب خالی تان می افتید. وقتی این فکر به ذهنتان خطور می کنید ضمیر ناخودآگاه کارش را شروع می کند و فوراً به شما می گوید: بدبخت بیچاره تو که پول نداری حتی یه ساندویچ بخری پس چطور می خوای بدهکاری هاتو بدی. تو بیچاره ای، تو بدبختی، تو بی پولی، تو فقیری، تو از همه بدبخت تری.

این جملات در ذهن شما مدام تکرار و تکرار و تکرار می شود تا به این باور می رسید که یک شخص فقیر، بدبخت، بیچاره و بی پول هستید و طبق قانون کائنات و طبق آیه ی قرآن، هر چیزی که در دنیا و کائنات وجود دارد همه مُسَخر افکار شماست و این می شود که کائنات هم تمام بدبختی ها، بی پولی ها، فقر و نداری و هر چیزی که فرکانسش با فرکانس افکار شما یکی باشد در اختیارتان قرار می دهد.

یکی از راهکارهایی که می توانید این ضمیر سرکش را در اختیار داشته باشید این است که با تکرار و تمرین زیاد چنان با ضمیر ناخودآگاه تان برخورد کنید که وی را تحت کنترل خودتان داشته باشید. اگر قرار است با تکرار و تمرین کاری انجام دهید پس چه بهتر که با وارد کردن افکار مثبت آن هم به صورت مکرر این ضمیر را کنترل کنید.

راهکار دوم: از جملات تأکیدی مثبت برای به بند کشیدن استفاده کنید

به جرأت می توان گفت که یکی از تأثیرگذارترین راهکارها برای به بند کشیدن این ضمیر سرکش این است که از جملات تأکیدی آن هم به صورت مثبت استفاده کنید. وقتی مدام به خودتان می گویید که من بدبختم من بیچاره ام، این جملات روی ضمیر درونی شما تأثیر می گذارد و بعد از مدتی به باور شما تبدیل می شود.

برای اینکه این ضمیر را کنترل کنید باید سعی کنید از هر جمله ی تأکیدی با بار مثبت استفاده کنید و آن را مدام تکرار کنید تا باور کنید که قادر به انجام هر کاری هستید. به طور مثال به جای اینکه به خودتان بگویید: این کار سخته من نمیتونم انجام بدم، بگویید: این کار هر چی هم سخت باشه بازم انجامش میدم، من از عهده ی هر کاری برمیام.

اینقدر این جمله را تکرار کنید تا باور کنید که می توانید از عهده ی هر کاری بر بیایید. وقتی مدام این جملات مثبت را تکرار می کنید این جملات به یک باور قلبی تبدیل می شود و شما هم به شخصی مثبت نگر تبدیل می شوید.

راهکار سوم: با فکر کردن به راحتی می توانید به عمق ضمیر درونی نفوذ کنید

تنها راه نفوذ به عمق ضمیر درونی، فکر کردن است. شما با فکر کردن می توانید به تمام باورها و اعتقاداتی که دارید فکر کنید و آنها را شناسایی و اگر اشتباه باشد به طور کامل آنها را از زندگی و ذهنتان حذف کنید. اگر این تفکر را بتوانید به صورت روزانه ادامه دهید مطمئن باشید باورهایی را پیدا خواهید کرد که حتی تصورش را هم نخواهید کرد.

پس سعی کنید برنامه ریزی داشته باشید و این کار را هر روز انجام دهید تا بتوانید تمام جواب سوالاتی که ضمیر ناخودآگاه تان از شما می پرسد را بدهید. در سکوت و آرامش به راحتی به هر سوالی می توانید جواب بدهید.

سخن آخر

ضمیر ناخودآگاه یکی از قدرتمندترین ضمیرهای شناخته شده است که هر چه بیشتر بتوانید روی آن کنترل داشته باشید به هر چیزی که بخواهید به راحتی می رسید. با این 3 راهکاری که ارائه شد می توانید به عمق وجود ضمیر درونی تان نفوذ کنید و آن را تحت کنترل داشته باشید.