ijade-angizzeh-dar-forosh

به جرأت می توان گفت که فروشنده ها در سرتاسر دنیا یکی از مهمترین اشخاصی هستند که حرف اول را در اقتصاد هر کسب و کاری می زنند. این فروشنده ها هستند که با مذاکره های موفق و یا ضعیف خود آغازگر فروش محصولات و خدمات به مشتریان خود هستند و به طور حتم بقای هر کسب و کاری به طور کامل وابسته به فروشنده ها است.

هر شخصی در هر پستی، این را می داند که موفقیت یک شرکت یا هر کسب و کاری این است که به فروش بالا دست پیدا کنید و از آن سو بزرگترین و مهمترین دلیل شکست هر کسب و کاری هم فروش پایین خواهد بود. هر چه فروشنده ها آموزش های لازم را دیده باشند و به مانند یک فروشنده ی حرفه ای عمل کنند به طبع هم در مذاکره ها برنده خواهند شد و هم فروش بالاتری نصیب خود و شرکت شان خواهند کرد.

تبدیل شدن به یک فروشنده ی حرفه ای چیزی است که باید یاد بگیرید و تصور نکنید هر شخصی که فروشنده ی خوب و موفقی است از همان روزی که به دنیا آمده اینگونه بوده است. به هیچ عنوان. تمام فروشنده ها با استفاده از تکنیک ها و ترفندهای خاص به یک فروشنده ی موفق تبدیل شده اند. این اشخاص مدت ها زحمت کشیده و روی مهارت ها و توانایی هایشان سرمایه گذاری کرده اند تا به این درجه از تجربه رسیده اند که می توانند هر محصولی را در کمترین زمان ممکن بفروشند.

اما فروشنده ها در این مسیر به چیزی فراتر از مهارت و توانایی نیاز دارند و آن هم انگیزه و شور و اشتیاقی است که در هر فروش باید از خود به نمایش بگذارند. وقتی با انگیزه به پای میز مذاکره می روید، وقتی با شور و اشتیاق محصولات و خدمات را برای مشتریان خود توضیح می دهید باعث می شود تا مشتریان هم نسبت به شما، محصولات، خدمات و کسب و کارتان، اعتماد بیشتری کسب کنند و همین کافی است تا فروش نهایی شود. تا زمانی که انگیزه و شور و اشتیاق میان شما و خریدار برقرار نشود، در اصل فروشی هم در کار نخواهد بود.

زمانی فروش نهایی می شود که به همان اندازه که شور و اشتیاق دارید به همان اندازه هم محصولتان ارزشمند باشد و این مورد زمانی اتفاق می افتد که خودتان شخصاً از محصولات و خدمات استفاده کرده باشید و از تمام مزایا و معایب محصول، خبر داشته باشید. این مورد دقیقاً مانند زمانی است که شما فروشنده ی کفش هستید و از همان کفش هایی که می فروشید در هنگام فروش استفاده کنید و به مشتری نشان دهید که این کفش چقدر ارزش دارد که خودتان هم از آن استفاده می کنید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله ی جالب و مفید مایل است به شما نشان دهد که چطور می توانید انگیزه، شور و اشتیاق خودتان را برای فروش بیشتر به مرحله ی اجرا در بیاورید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: برای فروش سعی کنید با خودتان به صورت مثبت صحبت کنید

نقطه ی اول هر فروشی این است که با جملات مثبت به خودتان بقبولانید که این فروش حتمی است و هر چه مثبت تر با خودتان صحبت کنید به طبع ذهن شما بیشتر به سمت افکار مثبت گرایش پیدا می کند و این می تواند در بدترین شرایط اقتصادی هم بیشترین فروش ها را برای شما به همراه داشته باشد.

شاید جالب باشد بدانید که فروشنده های حرفه ای و موفق از همین روش استفاده می کنند و به بیشترین فروش ها هم دست پیدا می کنند و طبق قانون کائنات هر چه ذهن شما مثبت تر باشد اتفاقات خوب و مثبت زیادی هم نصیب شما خواهد آمد.

فروشنده های حرفه ای به جای اینکه ذهن شان را با جملاتی که بار منفی دارد مانند این مشتری هم مثل قبلی خریدار نیست و هیچ چیزی نمیخره، پر کنند، سعی می کنند جملاتی مانند من این محصول را به بالاترین قیمت فروختم، امروز روز خوبیه و میدونم اتفاقات خوبی میفته و مشتری های خوبی هم نصیبم میشه، من مطمئنم امروز رکورد بیشترین فروش را خواهم شکوند، را در ذهن شان پرورش دهند و این بهترین عادت یک فروشنده ی موفق است.

ذهن شما به وجود آورنده ی تمام اتفاقات خوب و بد زندگی تان است. پس چه بهتر که در هنگام فروش یک محصول یا خدمات بیشترین افکار مثبت و بیشترین گفتگوی درونی آن هم از نوع مثبت را با خودتان داشته باشید و در ضمن برای اینکه این شور و اشتیاق و انگیزه چند برابر شود باید منتظر اتفاق های خوب هم باشید.

این یعنی شما ذهن تان پر از افکار مثبت است و این انتظار را هم دارید که بهترین اتفاقات مثبت هم بیفتد. پس منتظر این موضوع باشید یعنی باور داشته باشید که این اتفاق خواهد افتاد. اگر به این باورتان اعتقاد قلبی داشته باشید به طور حتم بیشترین فروش را خواهید داشت و روز به روز هم انگیزه و شور و اشتیاق تان بالا و بالاتر خواهد رفت.

به طور مثال فرض کنید فروشنده ی پکیج های دیواری هستید و خریداری به فروشگاه شما آمده و در حال توضیح دادن به وی هستید. قبل از اینکه خریداری وارد شود مدام با خودتان گفتگوی درونی مثبت داشته باشید و در هنگام صحبت کردن با خریدار هم با انگیزه و شور و اشتیاقی سوزان این موارد را برای وی توضیح دهید و از آن سو هم انتظار داشته باشید که این خریدار، یک خریدار واقعی است و این خرید نهایی شده است.

نکته ی دوم: تصویر سازی و تجسم های خلاقانه داشته باشید

ذهن شما تنها مکانی است که به وسیله ی آن می توانید تمام چیزهایی که عاشقش هستید و مایلید به دستش بیاورید را تصویر سازی کنید و همین تصویر سازی ها و تجسم های خلاقانه می تواند در فروش بیشتر به شما کمک بزرگی کند. این روشی است که خیلی از فروشنده های حرفه ای و موفق دنیا از آن استفاده می کنند. این عمل به شما انگیزه و شور و اشتیاقی دو چندان تزریق می کند.

برای این کار به راحتی می توانید چشمان خودتان را ببندید و خودتان را در حال صحبت کردن و مذاکره با خریدار تجسم کنید و یا خریدار را در ذهنتان تجسم کنید که کارت بانکی اش را از جیبش در آورده و آماده ی پرداخت هزینه است. این عمل را بارها و بارها تکرار کنید تا ضمیر ناخودآگاه تان باور کند که این فروش و هر فروش دیگری حتمی و نهایی است.

هر باوری با تکرار و تکرار به یک باور قدرتمند تبدیل می شود و با استفاده از تصویر سازی ذهنی و تجسم های خلاقانه می توانید انگیزه و شور و اشتیاق را به فروش خودتان تزریق کنید و همین کافی است تا انرژی شما برای فروش بیشتر و بیشتر شود.

نکته ی سوم: در همایش ها و سمینارهای مربوط به تکنیک های فروش شرکت کنید

به طور حتم نکاتی که در همایش ها و سمینارها ارائه می شود در خیلی از کتاب ها وجود ندارد و این می تواند بهترین فرصت برای شما باشد تا بار علمی تان را بیشتر از قبل کنید. برای تبدیل شدن به یک فروشنده ی برتر و حرفه ای، باید هم به صورت حرفه ای عمل کنید. فروشنده های موفق سعی می کنند در هر سال در چند همایش و سمینار در زمینه ی فروش شرکت و نکاتی که ارائه می شود را یادداشت کنند.

به صورت مداوم نکاتی که ارائه می شود را مطالعه کنید و آنها را در کسب و کارتان پیاده کنید. این نکات می تواند در آینده ی کاری شما تأثیر زیادی داشته باشد و شاید با رعایت یک نکته ی هر چند کوچک فروش چند برابری نصیبتان شود.

نکته ی چهارم: به صورت روزانه در حیطه ی کاریتان مطالعه داشته باشید

بیشتر فروشندگان تصور می کنند همین که وارد قسمت فروش شوند می توانند از تمام تکنیک ها و ترفندهای فروش با خبر شوند. این مورد شاید در نگاه اول صحیح باشد اما هر فروشنده ی حرفه ای هم که باشد از تمام تکنیک ها و ترفندهای فروش خبر ندارد. پس این را بر خود لازم بدانید که هر روز به صورت مداوم در حیطه ی کاری خودتان مطالعه کنید.

بهترین و مهمترین کتاب ها در زمینه ی فروش را خریداری و آنها را به صورت روزانه مطالعه کنید و از همه مهمتر اینکه نکاتی را که فرا می گیرید در کسب و کارتان پیاده سازی نمایید.

نکته ی پنجم: پادکست ها و کتاب های صوتی گوش دهید

Jeff_Bezos

شاید به جرأت بتوان گفت که در طول یک روز شما بیشتر از 2 الی 3 ساعت را در ماشین خودتان در خیابان ها در حال تردد هستید و این بهترین مکانی است که به کتاب ها و پادکست های صوتی در زمینه ی فروش گوش دهید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که "جف بزوس" مدیر عامل سایت آمازون با وجود اینکه یکی از ثروتمندترین مردان دنیا به حساب می آید اما هنوز هم روی خودش سرمایه گذاری می کند و به صورت روزانه کتاب های صوتی در زمینه ی کاریش را در اتومبیلش گوش می دهد.

نکته ی ششم: با فروشندگان موفق در تماس باشید

خیلی از ما فروشنده های در حیطه ی کاری خودمان با فروشنده هایی در ارتباط هستیم که تفاوت چندانی با ما ندارند و شاید ما بهتر آنها هم باشیم. برای اینکه موفق شوید باید با موفق ترین ها هم در ارتباط باشید که تأثیر زیادی روی شما بگذارند و در عین حال چیزهای زیادی هم از آنها یاد بگیرید.

پس سعی کنید موفق ترین فروشنده ها را پیدا کنید با آنها مصاحبه کنید، مدیریت زمان، نحوه ی مذاکره کردن، نحوه برقراری ارتباط با مشتری، نحوه ی ارائه ی محصولات و خدمات به مشتریان، جملاتی که باید به مشتری بگویید و همچنین از تکنیک ها و ترفندهایی که استفاده می کنند بپرسید و شما هم از آنها بهره ببرید. شما نمی توانید با فروشنده های معمولی در ارتباط باشید و توقع این را داشته باشید که به صورت حرفه ای کار کنید و یا فروش های میلیونی و یا میلیاری هم داشته باشید.

هر چه بیشتر با فروشنده های موفق تر از خودتان در ارتباط باشید و تکنیک هایی که آنها استفاده می کنند را فرا بگیرید به طور حتم انگیزه و شور و اشتیاق تان بیشتر می شود و این می تواند تأثیر زیادی در افزایش فروش شما داشته باشد.

نکته ی هفتم: کاتالوگ و بروشورهای محصولات را حتماً مطالعه کنید

یکی دیگر از نکاتی که می تواند انگیزه تان را بالا ببرد این است که به صورت تخصصی در مورد محصولاتی که قرار است معرفی کنید اطلاعات کسب کنید و این مورد زمانی امکان پذیر خواهد بود که کاتالوگ ها و بروشورهای مربوط به کالاها را به صورت کامل مطالعه کنید.

کارکرد محصول خیلی برای مشتری مهم نیست. بیشترین چیزی که برای مشتری مهم است این است که این محصول، کالا یا خدماتی که ارائه می دهید چه نیازی از وی را می تواند برطرف کند. بایستی برای مشتری توضیح دهید که الان کالای شما چه مزیت رقابتی نسبت به دیگر رقبا دارد. پس شما هم که به عنوان یک فروشنده ی حرفه ای خودتان را به مشتری معرفی کرده اید باید آنقدر اطلاعات تان بالا باشد که با چند سوال مشتری دست و پایتان را گم نکنید و به صورت کامل به تمام سوالات آنها پاسخ دهید.

هر چه اطلاعات تان بیشتر باشد به طبع انگیزه و شور و اشتیاق و از همه مهمتر اعتماد به نفستان هم بیشتر خواهد بود و این می تواند فروش شما را افزایش دهد.

سخن آخر

تبدیل شدن به یک فروشنده ی حرفه ای به همین سادگی است فقط کافی است اشتیاقی سوزان نسبت به فروش داشته باشید. برای حرفه ای شدن باید حرفه ای فکر کنید، حرفه ای عمل کنید، با مشتریان حرفه ای برخورد کنید و در آخر حرفه ای بفروشید. این فقط بستگی به شما دارد که بتوانید این تکنیک ها را اجرایی کنید و مهمترین عامل آن داشتن انگیزه و شور و اشتیاق است.