zehniyat-servatmand

تفاوت های زیادی بین افراد فقیر و ثروتمند وجود دارد و شاید مهمترین آنها تفاوت در نوع نگرش و تفکرشان در مورد پول ثروت باشد و همین نوع تفکر باعث می شود برخی ها در بدبختی و نداری غوطه ور باشند و برخی دیگر در کمال آرامش و خوشبختی زندگی کنند. این نوع تفکر وجه تمایز بین این افراد شده تا جایی که افراد فقیر تنفری عجیب از افراد ثروتمند پیدا کرده اند.

داشتن یک ذهن ثروتمند و میلیاردی می تواند سرمایه ای را برای شما به همراه داشته باشد که تا چند نسل بعد از شما هم از آن استفاده کنند و شاید یک شخص ثروتمند و میلیاردر را پیدا نخواهید کرد که با صراحت تمام بگوید من این ثروت را از پدرم به ارث برده ام چرا که آنها با زحمت و تلاش به این درجه از ثروت رسیده اند و برای داشتن این نوع ذهنیت باید از درون خودتان شروع کنید. جایی که به صورت مداوم و شبانه روزی با گفتگوهای درونی تان به آن هجوم می آورید.

شما در هیچ جای دنیا نمی توانید یک شخص ثروتمند و میلیاردر را پیدا کنید که هم گفتگوهای درونی منفی و افکار منفی داشته باشد و هم ثروتمند باشد و این غیر ممکن است. همان طور که می دانید خدا در قرآن می فرماید: تمام دنیا و کائنات مُسَخر افکار شماست. این نشان دهنده ی این است که اگر ذهنیتی ثروتمند و میلیاردری داشته باشید به ثروت خواهید رسید نه اینکه با افکار منفی بخواهید به ثروت هم برسید.

این قانون که در قرآن آمده برای تمامی اشخاص ثروتمند و فقیر است اما در این بین فقط اشخاص ثروتمند از آن استفاده می کنند و همه چیز با یک تصمیم کوچک و سپس با اقدام و عمل شروع می شود. برای کسب پول و ثروت هیچ محدودیتی در کار نیست فقط کافی است که بخواهید و ذهنیت تان را نسبت به آنها تغییر دهید.

قانون الهی برای همه است و فرقی بین افراد ثروتمند و فقیر قائل نمی شود. اگر دیگران توانسته اند با یک ذهنیت ثروتمند گونه به ثروت برسند پس شما هم می توانید. پس سعی نکنید بهانه بیاورید و با این قانون در بیفتید و بگویید: ثروت برای دیگران است و ما فقیر بیچاره ها هیچی نداریم و یا بدتر از آن بگویید: من از پول خوشم نمیاد چون آدم و از خدا بی خبر می کنه و ریشه ی تمام بدبختی ها همین پوله.

چقدر بد است که این ذهنیت را نسبت به پول داشته باشید به خاطر اینکه این به باور شما تبدیل شده و برای خراب کردن این دیوار باورهایی که در ذهنتان شکل گرفته مدت ها زمان می برد تا این نوع نگرش و ذهنیت را نسبت به پول و ثروت عوض کنید.

تمام دستوراتی که ما سالیان سال دریافت می کنیم همه از ضمیر ناخودآگاه شروع می شود. گفتگوهای درونی مثبت می تواند تنها راه فرار شما از منجلاب افکار منفی باشد اما به شرطی که بتوانید این ضمیر ناخودآگاه را کنترل کنید. تمام تصویرهایی که روزانه در ذهنتان نقش می بندد همه برگرفته از دستوراتی که ضمیر ناخودآگاه تان به شما می دهد و این می تواند پایه ریز یک ذهنیت فقیر یا یک ذهنیت ثروتمند باشد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله ی جالب، مایل است نحوه ی تشکیل و ایجاد یک ذهنیت ثروتمند را به شما آموزش دهد. ذهنیتی که می تواند شما را از فرش به عرش برساند.

با ما همراه باشید ....

قدم اول: به ثروت فکر کنید نه به بی پولی و ورشکستگی

متأسفانه برنامه ریزی ذهن انسان ها به سمت افکار منفی گرایش دارد و همین موضوع باعث شده تا خیلی از انسان ها بیشتر از اینکه به ثروت فکر کنند به بی پولی، نداری، بدبختی و ورشکستگی فکر می کنند و در کل فکر کردن به اینکه همین الان و در همین لحظه ثروتمندند خیلی خیلی برای آنها سخت و دشوار است. تصویر سازی ذهنی و تجسم کردن چیزی که ندارید برای خیلی از ما آدم ها سخت و دشوار و در بیشتر مواقع برای خیلی ها غیر ممکن است. اما برای خیلی ها هم بسیار کار راحتی است.

به طور مثال شخصی به نام کُنراد هیلتون بنیانگذار هتل های هیلتون را در نظر بگیرید که در نوجوانی سرایدار یک هتل بود. این شخص در نوجوانی و جوانی اش سرایدار هتل بود اما در حال حاضر او صاحب یکی از بزرگترین هتل های زنجیره ای در سرتاسر دنیاست که در حدود 84 هتل است. زمانی که از وی می پرسند چطور به این درجه از ثروت رسیدی، فقط یک جلمه گفت: من هتل بازی می کردم.

آقای هیلتون میگفت: زمانی که رئیسم به خونه می رفت، من دزدکی میرفتم داخل اتاقش، لباساشو میپوشیدم و هتل بازی می کردم، یعنی تصور می کردم که الان بزرگترین هتل دار دنیا هستم و به دیگران دستور میدم.

اما الان طوری شده که ما در تصورات ذهنیمان، تجسم می کنیم که ورشکست شدیم، مریض شدیم و روی تخت بیمارستان خوابیدیم، تصور می کنیم که از کارمون اخراج شدیم، تصور می کنیم که داریم دعوا می کنیم و جالب اینجاست که طبق قانون کائنات اینها هم در واقعیت اتفاق می افتند چون ما خواستیم و دستورش را صادر کردیم که اتفاق بیفتند.

پس حتی اگر تصور کردن خیلی چیزی های که می خواهید سخت و دشوار و حتی غیر ممکن هم باشد برای یک بار هم که شده این تصور را داشته باشید که شخصی ثروتمند، موفق و خوشبخت هستید که در نهایت آرامش زندگی می کنید. این کار شاید در چند روز اول سخت باشد اما به مرور زمان ضمیر ناخودآگاه تان آن را به مثابه ی دستور می پذیرد و کم کم ذهنیت تان نسبت به پول و ثروت به کلی عوض می شود.

قدم دوم: باورهای تان را از دوران کودکی و نوجوانی نسبت به پول و ثروت تغییر دهید

تمام عقایدی که ما نسبت به دیگران و یا خودمان داریم به مرور زمان با گفتگوهای درونی به صورت مثبت یا منفی به یک باور تبدیل می شود و همین مورد کافی است تا برای تغییر آن دچار دردسرهایی شویم. به طور مثال ما از زمان کودکی خواسته یا ناخواسته پدر و مادر، اطرافیان، جامعه و به خصوص تلویزیون به ما یاد داده اند که اشخاص ثروتمند اشخاص بدی هستند و تکرار همین مورد به مرور زمان به یک باور برای ما تبدیل شده که اشخاص ثروتمند اشخاصی بد، دزد و مال مردم خور هستند.

این نوع ذهنیت ها از کودکی شکل می گیرد و در بزرگسالی به یک ذهنیت فقیر تبدیل می شود. ذهنیت فقیر از این جهت که نوع تفکرش این است که با این حرف هایی که می زند همیشه فقیر می ماند. این ویدیو کوتاه را ببینید که خلاصه ای از کتاب اسرار یک ذهن ثروتمند اثر "تی هارور اِکر" هست. این شخص در ابتدا ورشکست می شود اما با تغییر ذهنیت خود از یک ذهنیت فقیر به یک ذهنیت ثروتمند، چگونه بعد از مدتی به یک موفق و ثروتمند تبدیل می شود و به یک ثروت میلیون دلاری می رسد. این شخص می گوید اگر مثل اشخاص فقیر فکر کنید همیشه فقیر خواهید ماند.

 

اگر شما هم می خواهید ثروتمند شوید باید این ذهنیت های فقیرتان را که از دوران کودکی با شما شکل گرفته به مرور زمان تغییر دهید. شاید در اوایل سخت و دشوار و در برخی موارد برایتان غیر ممکن باشد اما مطمئن باشید هیچ کاری نشد ندارد و با کمی تمرین می توانید ضمیر ناخودآگاه تان را کنترل کنید و این نوع ذهنیت را تغییر دهید.

قدم سوم: موانعی که باعث می شود ثروتمند نشوید را پیدا کنید

با این موضوع خیلی راحت و کاملاً صادقانه برخورد کنید. سعی کنید کمی فکر کنید و تمام احساس تان در مورد پول و ثروت را پیدا کنید. آیا این باور را دارید که پول و ثروت باعث تمام بدبختی هاست؟ آیا این احساس را دارید که اشخاص ثروتمند دزد و شیاد و کلاه بردارند؟ آیا این حس به شما منتقل شده که پول چرک کف دست است و یا پول علف خرسه؟

تمام این نوع احساسات از زمان کودکی و با صحبت هایی که پدر، مادر، خانواده و جامعه به ما گفته اند به مرور زمان در ما شکل می گیرد و به مرور زمان به موانعی برای ثروتمند شدن مان تبدیل می شوند و تغییر این نوع ذهنیت در حال حاضر برای ما سخت و دشوار است. تصور اینکه پول بد است، تصور اینکه ثروت ریشه ی تمام بدی هاست، تصور اینکه فقیر بودن باعث آرامش ذهنی و روحی است افراد فقیر به بهشت می روند و خیلی از تصورهای اشتباه دیگر در وجود ما رخنه کرده است.

پیدا کردن این تصورها، احساسات و ذهنیت ها با کمی تفکر در این مورد کاملاً راحت است و با کمی تمرین می توانیم این نوع ذهنیت ها را به صورت کامل تغییر دهیم فقط کافیست که بخواهیم که این نوع موانع و دست اندازها را به صورت کامل از سر راه ثروتمند شدنمان برداریم. اگر رابطه تان را با پول خوب کردید آن موقع هم می توانید ثروتمند شوید وگرنه هیچ کسی نمی تواند شما را به ثروت نزدیک کند. شخصاً خودتان باید یک رابطه ی دوستی با پول و ثروت به وجود بیاورید.

قدم چهارم: مکالمه ها و گفتگوهای درونی تان را کنترل کنید

تغییر ذهنیت از فقیر به ثروتمند در برخی موارد سخت و حتی غیر ممکن هست. اما باید این را بدانید که شما بهترین دوست و بزرگترین دشمن خودتان هستید. تمام مکالمه ها و گفتگوهای درونی تان می توانند بر علیه شما و یا در کنار شما قرار بگیرند و بهترین دوست یا بدترین دشمن تان شوند.

تمام باورهای شما با همین مکالمه ها و گفتگوهای درونی شروع می شود. هرگاه که ذهنیت خودتان را به سمت یک ذهنیت شخص ثروتمند تغییر دادید و مدام به خودتان گفتید: من ثروتمندم، من موفقم، پول به سمت من در جریان است، هر روز ثروت و خوشبختی به سمت من روانه می شود، من روز به روز ثروتمندتر می شوم و خیلی از جملات و تلقین های مثبت دیگر باعث می شود تا ذهنیت شما نسبت به پول و ثروت به کلی تغییر کند.

اما اگر کاملاً ناشیانه و بی ادبانه با خودتان صحبت کنید به طور حتم تمام انگیزه و اعتماد به نفستان را از دست خواهید داد و ذهنیت تان را به جای اینکه به سمت موفقیت و ثروت پیش ببرید، به سمت یک ذهن فقیر هدایت می کنید. متأسفانه بیشتر ما انسانها "لالایی بلدیم اما خوابمون نمیبره". این یعنی در مواقع ضروری به خیلی از افراد مشاوره می دهیم که چطور ثروتمند شوند اما در عمق وجودمان از پول فراری هستیم و می گوییم: پول مال آدم پولدارهاست نه مال ما فقیر بیچاره ها.

این جمله چنان ضمیر ناخودآگاه مان را به چالش می کشد که هیچ راهی به جز تسلیم شدن در برابر این ضمیر سرکش و قدرتمند را نداریم و همیشه با همین ذهنیت فقیر، فقیر خواهیم ماند. فقط و فقط به خاطر اینکه خودمان با مکالمه ها و گفتگوهای درونی آن هم به صورت کاملاً منفی پول و ثروت را از خودمان دور کردیم.

قدم پنجم: به جای گفتن، عمل کنیم

حتماً این جمله و ضرب المثل را زیاد شنیده اید: "با حلوا حلوا کردن دهن شیرین نمیشه".

ما انسان ها در بیشتر مواقع دوست داریم در مورد ایده ها، افکار، آرمان ها و اهدافمان صحبت کنیم و کلی برنامه ریزی می کنیم اما دریغ از اینکه به سمت این اهداف و افکار قدم برداریم. مطمئن باشید همه می توانند حرف بزنند اما یک شخص موفق با یک ذهنیت موفق و ثروتمند سعی می کند هم فکر کند و هم صحبت کند و هم عمل کند. این تفاوت بین اشخاص موفق و ناموفق است یعنی اقدام و عمل.

اشخاص موفق با ذهنیت ثروتمندی که دارند این را خوب می دانند که برای غبله بر تمام ترس هایی که در مسیر موفقیت و ثروت وجود دارد این است قدم برداریم و همین قدم ها شاید در ابتدای کار سخت باشد اما آنها می ترسند و اقدام می کنند.

به طور مثال تصور کردن اینکه در ماه 10 میلیون تومان درآمد داریم برای همه سخت است اما زمانی که مدام به آن فکر کردند و تصور کردند که در ماه بیشتر از 10 میلیون تومان درآمد دارند به این فکر می افتند که کاری را شروع کنند که این تصور و تجسم کردن ها به واقعیت تبدیل شود و این همان اقدام و عمل است.

قدم ششم: روی ثروت و موفقیت تمرکز کنید

برای داشتن یک ذهنیت ثروتمند باید بتوانید تمرکز کنید آن هم تمرکز روی ثروت و موفقیت. تمرکز روی هر چیزی قدرت آن را زیاد می کند و فرقی نمی کند که این تمرکز کردن روی ثروت و موفقیت باشد یا روی چیزهای منفی.

رسیدن به تمام رویاها و اهداف فقط با تمرکز روی آنها به دست می آید و این کاری است که خیلی از افراد ثروتمند با ذهن ثروتمندشان انجام می دهند. داشتن یک ذهنیت ثروتمند به شما کمک می کند تا هر آنچه ثروت و موفقیت است را به سمت خودتان جذب کنید.

به طور مثال اگر هدف شما این است که در عرض یک سال درآمدتان را 3 یا 4 برابر کنید پس نباید به این فکر کنید که الان درآمدی بخور و نمیر دارید. اگر هدفتان این است که این هدف به واقعیت تبدیل شود پس باید از ذهن قدرتمندتان کمک بگیرید و برای تصور کردن و تجسم کردن روی چیزهایی که می خواهید تمرکز کنید.

اشخاص ثروتمند و موفق این را می دانند که افکار منفی قدرتش زیاد است پس هرگز به خودشان اجازه نمی دهند که این افکار وارد ذهنشان شود و فوراً آن را با افکار مثبت جایگزین می کنند و این است تفاوت افراد ناموفق و افراد موفق با دو نوع نگرش در مورد افکار.

سخن آخر

داشتن یک ذهنیت ثروتمند فقط بستگی به خودتان دارد که چطور با پول و ثروت دوستی برقرار کنید. اگر این عقیده را داشته باشید که به وسیله ی ثروت می توانید به هر آنچه که می خواهید برسید پس حتماً به این مهم دست پیدا خواهید کرد و هرگز به بدبختی و فقر و نداری فکر هم نخواهید کرد و تنها راه این است که در مسیر خواسته های تان قدم بردارید.