anvaeh-tolide-mohtava

با رشد و پیشرفت الگوریتم ها و قوانین گوگل، تولید محتوا و بازاریابی محتوایی هم روز به روز پیشرفت کرد و خیلی از کسب و کارهای اینترنتی به سمتی حرکت کردند که مجبور شدند برای رسیدن به صدر جستجوهای گوگل از این قوانین پیروی کنند. تولید محتوا به مرور زمان اجر و قُرب بیشتری نزد تمام سایت ها پیدا کرد و این مورد تا جایی پیشرفت کرد که گوگل به سایت هایی که به صورت روزانه سایت شان را آپدیت می کنند توجه بیشتری می کند.

هر سایتی که محتواها و مطالب بهتر، جالب تر و جذاب تری تولید می کرد نزد گوگل عزیزتر بود و همچنین بازدید کننده های بیشتری را به سمتش هدایت می کرد و کسب و کار اینترنتی اش پیشرفت و صد البته درآمدش هم بیشتر می شد و این اهمیت تولید محتوا را در دنیای اینترنت نشان می دهد. تولید محتوا کار هر شخصی نیست و برای یک محتوایی که حداقل بین هزار تا دو هزار کلمه است باید چند ساعت وقت بگذارید و از همه مهمتر در مورد همان مطلب مهارت، توانایی و اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید تا بتوانید به گونه ای بنویسید که مخاطب را به سمت خودش جذب کند.

شاید تا چند مدت پیش هیچ کسی تصور نمی کرد که تولید محتوا به اولین و مهمترین فاکتور در رسیدن به صدر جستجوهای گوگل تبدیل شود و از ارزش بالایی هم برخوردار شود. اشخاصی که اقدام به تولید محتوای ناب و جدید می کنند این را خوب می دانند که این کار به تخصص لازم نیازمند است و با کمی مهارت به راحتی می توانند سایت شان را به جایی برسانند که درآمدهای سرشاری را به دست بیاورند.

منتشر کردن محتوایی که مورد علاقه ی کاربران باشد و آنها را به خودش جذب کند می تواند به مرور زمان ترافیک و بازدید سایت را افزایش دهد و همین محتوا نویسی و تولید محتوای مورد علاقه ی کاربران به جرأت می توان گفت که از تبلیغ بهتر و صد البته کارایی بیشتری هم دارد. محتواهایی که تخصصی نوشته می شود می تواند سایت شما را در میان رقبا زبانزد خاص و عام کند و همین به نوعی تبلیغ به حساب می آید.

در دنیای وب تولید محتوا فقط به محتوای متنی خلاصه نمی شود بلکه به محتواهایی مانند متنی، ویدیویی، پادکست های صوتی و اینفوگرافیک هم اطلاق می شود و به نوبه ی خودش هر کدام تأثیر زیادی روی مخاطب می گذارد و تیم "کافه نیاز" در این مقاله ی جالب مایل است این 4 نوع تولید محتوا را به صورت کامل توضیح دهد. سعی کنید در سایت تان از هر کدام تا جایی که می توانید استفاده کنید. این مورد روی افزایش بازدید و بهبود یافتن رتبه ی سایت در نتایج جستجوی گوگل تأثیر زیادی دارد.

با ما همراه باشید ....

نمونه ی اول: تولید محتوای متنی

شاید عمومی ترین نوع تولید محتوا در دنیای وب تا چند مدت پیش فقط به صورت متنی بود. اما با گذشت زمان و تأثیری که دیگر محتواها روی مخاطبین می گذاشتند نمونه های دیگر هم پا به عرصه ی ظهور گذاشتند. محتوای متنی باید به گونه ای نوشته شود که یک کودک هم از مطالعه ی آن به تمام مفهومش پی ببرد. اما همین محتواهایی که به صورت متنی وجود دارد هم باید طبق یک سری قوانین خاص تولید شود. به طور مثال:

قانون اول: محتوای متنی نباید کپی شده باشد. باید تا جای ممکن خودتان شخصاً وقت بگذارید و آن را تولید کنید. به خاطر اینکه دیگر اشخاص هم ساعت ها وقت گذاشته اند تا آن را تولید کنند و کپی کردن آن به منزله ی دزدی به حساب می آید و گوگل با این سایت ها به شدت برخورد می کند

قانون دوم: اگر در تولید محتوا ضعیف عمل می کنید و یا توانایی و مهارت نوشتن را ندارید می توانید از دیگر سایت ها کپی کنید اما به شرط اینکه با ذکر منبع باشد. یعنی لینک سایت مبدأ را در سایت تان قرار دهید

قانون سوم: اگر مطلبی را ترجمه می کنید سعی کنید طوری ترجمه کنید که قابل خواندن باشد نه اینکه توسط یک نرم افزار آن را ترجمه کنید و فعل و فاعل سر جایشان نباشد

قانون چهارم: اگر بتوانید به صورت تخصصی در یک زمینه ی خاص تولید محتوا کنید مخاطبین بیشتری را جذب خواهید کرد. به طور مثال تولید محتوا در زمینه ی موفقیت، کسب و کار، کسب و کارهای اینترنتی، سئو و بهینه سازی سایت و یا هر چیز دیگری که مشتری های خاص دارند

قانون پنجم: تولید محتوا باید به صورت روزانه باشد چرا که گوگل عاشق سایت هایی است که به صورت روزانه سایت شان را آپدیت می کنند. به خاطر همین است که بهترین رتبه را به سایت هایی که تولید محتوای بهتری دارند ارائه می دهد

قانون ششم: محتوای تولید شده را یک الی دو بار بخوانید و ویرایش کنید. بعد از خودتان بپرسید آیا این محتوایی که تولید کردم، من را جذب خودش کرد یا خیر؟ اگر شما مجذوب این محتوا شوید پس حتماً دیگران هم مجذوبش خواهند شد

قانون هفتم: مقاله ها و محتواهایی که دیگر رقبای شما تولید می کنند را هم مطالعه کنید تا هم ایده های مختلفی به ذهن تان برسد و همچنین تمام نقاط ضعف و قدرت محتوای خودتان را هم بیشتر ببینید

قانون هشتم: بر اساس نیاز کاربران تولید محتوا کنید. زمانی که شما یک محتوا در یک زمینه ی خاص تولید می کنید به مرور زمان به یک مرجع و منبع در میان رقبا و مردم تبدیل خواهید شد. پس به جای اینکه در مورد همه چیز محتوا تولید کنید، نیاز کاربران را به دست بیاورد و بر اساس همان نیاز محتوا بنویسید

قانون نهم: در مقاله ها و محتواهای تان به صورت کامل و مفصل به موضوع مورد بحث بپردازید. سعی نکنید خلاصه وار بنویسید این گونه خلاصه نویسی ها راه به جایی نمی برد. هر چه مفصل تر و کامل تر، از نظر گوگل و کاربران بهتر است. بلکه سعی کنید مخالف دیگر سایت ها عمل کنید و به صورت کامل تمام موضوعات را توضیح دهید.

قانون دهم: مخالف دیگر مقاله ها بنویسید. به طور مثال اگر مقاله ای در مورد 10 راه برای افزایش اعتماد به نفس مطالعه کرده اید شما سعی کنید اینگونه بنویسید: عمل نکردن به این 10 مورد اعتماد به نفس شما را پایین می آورد. وقتی بر عکس مقاله های دیگر بنویسید به طور حتم جذاب تر به نظر می رسد و شانس مطالعه شدن آن بیشتر خواهد بود.

قانون یازدهم: مطالب و مقاله های قدیمی را به مطالب جدید لینک بدهید تا از خاک خوردن نجات پیدا کنند. لینک های داخلی یا همان لینک بیلدینگ باعث می شود تا گوگل متوجه شود که یک مطالب با موضوعی مشابه همین از قبل وجود داشته است و این کار خزنده های گوگل را راحت تر می کند و از آن سو کاربران هم با دیدن این لینک ها به مقاله های قدیمی تان مراجعه می کنند و همین باعث افزایش بازدید سایت تان می شود.

با این قوانینی که ارائه شد بایستی محتوایی تولید کنید که مخاطب را به سمت خودش جذب کند و همین بازدید کننده ها در بلند مدت به مشتریان دائمی و وفادار شما تبدیل خواهند شد.

نمونه ی دوم: تولید محتوای ویدیویی یا همان ویدیو مارکتینگ

محتوای ویدیویی یکی از ارزنده ترین محتواهایی است که با استفاده کردن از آن به راحتی می توانید کاربران را در سایت نگه دارید. مخاطبین با مشاهده کردن محتوای ویدیویی زمان حضورشان در سایت زیاد می شود و همین کافی است تا بانس ریت یا همان نرخ فرار کاربر کاهش پیدا کند و هر چه این نرخ خروج کاربر از سایت کمتر باشد به طبع هم بهترین رتبه را در نتایج جستجوی گوگل به دست خواهید آورد و هم باعث افزایش ترافیک و بازدید سایت خواهد شد.

تولید کردن محتوای ویدیویی می تواند شانس شما را برای رسیدن به صدر جستجوهای گوگل افزایش دهد و همچنین با اشتراک گذاری آن در سایت های اشتراک ویدیو و شبکه های اجتماعی می توانید بازدید کننده های زیادتری را به سمت خودتان جذب کنید و همین مورد کافیست تا به یک برند در میان مردم و رقبا تبدیل شوید. همچنین مردم این روزها به دنبال این هستند تا آموزش ها را به صورت ویدیویی دریافت کنند و سر فرصت آن را مشاهده کنند.

نمونه ی سوم: ایجاد کردن پادکست های صوتی

پادکست های صوتی هم از آن جمله از محتواهایی است که کمتر سایتی اقدام به تولید آن کرده است اما اگر می خواهید بازدید کننده بیشتری داشته باشید و یا مخاطب را بیشتر در سایت نگه دارید سعی کنید محتواهای متنی که تولید می کنید را به صورت پادکست های صوتی ایجاد کنید و در اختیار کاربران قرار دهید. مخاطبین هم ترجیح می دهند همین پادکست های صوتی را دانلود در هنگام رانندگی یا هر جای دیگری استفاده کنند.

اما یک نکته را فراموش نکنید: سعی نکنید محتواهای آموزشی که نیاز به مشاهده ی تصویر دارند و بیشتر به صورت متنی یا ویدیویی در اختیار کاربران قرار گرفته می شود را به پادکست های صوتی تبدیل کنید. چرا که درک کردن آن برای مخاطبین خیلی سخت خواهد شد به خاطر اینکه مخاطب باید همه چیز را ببیند تا درک متقابلی از این آموزش داشته باشد.

با تولید کردن محتوا به صورت صوتی و پادکست این فرصت و شانس را در اختیار خودتان قرار داده اید که مخاطب با گوش دادن این پادکست ها به صورت آنلاین هم نرخ پرش کاربر را کاهش دهید و هم سریع تر به یک برند تبدیل شوید.

نمونه ی چهارم: ارائه ی محتوا به صورت تصویر یا همان اینفوگرافیک

در اصل اینفوگرافیک ها، همان تصاویری هستند که مخاطب با یک بار دیدنش به تمام مفهومی که قرار است با مطالعه ی یک محتوای متنی برسند، دست پیدا می کنند و شاید به جرأت بتوان این را گفت که این نوع تصاویر به خاطر اینکه از عناصری مانند تصویر، نقشه، نمودار، تصاویر انسان یا هر چیز دیگر استفاده می شود، جذاب تر شده است. اینفوگرافیک ها آنقدر جذاب هستند که مخاطبین در شبکه های اجتماعی آن را به اشتراک بگذارند و نرخ اشتراک گذاری آن به خاطر نوع مفهومی که دارد، بیشتر است.

برای اینکه سریع تر به یک برند در میان رقبا و مخاطبین تبدیل شوید تا جای ممکن از این نوع محتواها به صورت تصویر یا همان اینفوگرافیک استفاده کنید و به طور حتم روی سئو و بازدید سایت تأثیر مستقیم می گذارد و در اینجا 5 دلیل وجود دارد که اینفوگرافیک روی سئو سایت تأثیر می گذارد:

دلیل اول: بدون ایجاد یک محتوای متنی به راحتی می توانید آن را در سطح اینترنت پخش کنید چرا که خودش گویای تمام مطالب است

دلیل دوم: اشتراک گذاری اینفوگرافیک ها در شبکه های اجتماعی بیشتر از دیگر محتواها است و همین روی سئو سایت و افزایش بازدید تأثیر می گذارد

دلیل سوم: با اشتراک گذاری این نوع تصاویر کسب و کارتان به سرعت می تواند به یک برند تبدیل می شود

دلیل چهارم: استفاده از اینفوگرافیک به نوعی بازاریابی کسب و کار، محصولات و خدمات هم به حساب می آید

دلیل پنجم: درک کردن یک تصویر به مانند یک اینفوگرافیک برای کاربر خیلی راحت است تا اینکه بخواهد یک متن را مطالعه کند و همین باعث می شود تا به مرور زمان بازدید سایت تان بیشتر شود و روی سئو سایت تأثیر مستقیم داشته باشد

سخن آخر

فرقی نمی کند تا چه اندازه برای تولید محتوا توانایی و مهارت داشته باشید. اگر می خواهید سایت تان را در میان رقبا در صفحه ی اول گوگل ببینید تا جای ممکن تولید محتوا کنید حتی اگر ناقص هم بنویسید اما شروع کنید. قدم های اول همیشه سخت و دشوار است اما به مرور زمان مطالبی را تولید می کنید که شخصاً به خودتان افتخار خواهید کرد.