7-dalil-baraye-ijade-padcast

شاید به جرأت بتوان گفت که پادکست های صوتی یکی از بهترین و عالی ترین روش ها بعد از ویدیو مارکتینگ است که می توانید برای سایت تان راه اندازی کنید تا هم بهترین رتبه ها را در جستجوی گوگل به دست بیاورید و هم در میان رقبا یک مزیت رقابتی داشته باشید.

استفاده از پادکست و فایل های صوتی یکی از پیشرفته ترین راه ها برای ایجاد ارتباط با مخاطبین است و در کنار محتواهای متنی که ایجاد می کنید می توانید این فایل های صوتی را هم به مخاطبین خود ارائه دهید. ایجاد کردن آن بسیار کار راحتی است و حتماً احتیاجی نیست که در یک استودیو با تمام امکانات این مطالب را ضبط کنید. شما می توانید در یک اتاق ساکت حتی با هندزفری گوشی تان و یا با کامپیوترتان این مطالب را ضبط و آن را در سایت تان انتشار کنید.

در دنیای اینترنت این روزها سایت های زیادی به این نوع خدمات روی آورده اند و رقابت بین سایت هایی که اینگونه خدمات را ارائه می دهند، روز به روز در حال افزایش است اما استفاده از فایل های صوتی آنقدر در مخاطبین تأثیر می گذارد که همین مخاطبین حاضرند به مشتریان دائمی این سایت ها تبدیل شوند و محصولات و خدماتشان را خریداری کنند.

اشخاصی که شخصاً مبادرت به ساخت پادکست های صوتی می کنند در اوایل کار خیلی به آنها سخت می گذرد به خاطر اینکه یک ترس و واهمه ی خاصی دارند و از این تردید دارند که آیا در این پادکست صحبت بکنم یا نکنم. اما به مرور زمان اگر بر این ترس ها و دودلی ها غلبه نکنید به طور حتم هرگز نمی توانید از همین مورد به عنوان یک مزیت رقابتی استفاده کنید.

اما خبر خوب یا بد این است که: هر که طاووس خواهد، باید جور هندوستان کشد.

اگر می خواهید در میان رقبا حرفی برای گفتن داشته باشید، اگر می خواهید در میان جستجوها در بهترین رتبه قرار بگیرید، اگر می خواهید با کلمه ی کلیدی که انتخاب کرده اید در بهترین جایگاه قرار داشته باشید باید مزیت رقابتی ایجاد کنید و چه بهتر که از پادکست های صوتی استفاده کنید و خیلی از سایت ها از همین فایل های صوتی چه پول ها و سودهایی که کسب نکرده اند. پس چرا شما نتوانید؟

خیلی از مردم حاضرند زمان هایی که پشت فرمان ماشین شان در حال رانندگی هستند و نیاز به یادگیری های مداوم دارند پول پرداخت کنند و این فایل های صوتی خریداری کنند، خیلی از مردم حاضرند زمان هایی که در حال پیاده روی هستند به فایل های صوتی گوش دهند و چه بهتر که شما از همین فایل ها و پادکست های صوتی به سود خودتان استفاده کنید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است 7 نکته ی کاربردی را به شما بیاموزد که چرا باید از همین الان به فکر ایجاد پادکست صوتی برای کسب و کار اینترنتی تان باشید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: پادکست صوتی به نوعی ایجاد مزیت رقابتی است

به طور حتم اولین مزیت و اولین نکته ای که می توان در مورد پادکست های صوتی ارائه داد این است که به وسیله ی آن می توانید یک مزیت رقابتی ایجاد کنید. در این حیطه کمتر سایتی به صورت حرفه ای وارد شده و شاید شما اولین سایت در میان رقبا باشید که می توانید از این سیستم بسیار قدرتمند و جذاب استفاده کنید و مشتریان، مخاطبین و بازدید کننده های زیادی را به سمت سایت تان هدایت کنید.

با ایجاد این مزیت رقابتی به راحتی خیلی از کاربران اینترنتی، شما را در دنیای وب خواهند شناخت و به مرور زمان در میان رقبا و مردم شناخته تر خواهید شد و این می تواند در فروش محصولات و خدمات، بیشترین کمک را به شما داشته باشد.

پادکست در اصل ایجاد برند سازی است و زمانی که نام سایت تان را در این پادکست ها بیان می کنید در ذهن مخاطب قرار می گیرد و این کافی است تا همین فایل صوتی دست به دست در میان مردم بچرخد. آن موقع همین دست به دست چرخیدن ها می شود بازاریابی دهان به دهان و هر چه افراد بیشتری با کسب و کارتان آشنا شوند در افزایش بازدید سایت و افزایش فروش تان نقش پر رنگ تری را بازی می کنند.

شاید همین اشخاصی که امروز مشتریان کسب و کار شما هستند فردا با شما تماس بگیرند و درخواست کنند یک متن را برای آنها گویندگی کنید. همین می شود یک نوع سرمایه گذاری و کسب درآمد. خیلی از کسب و کارها هستند که وقت و زمان کافی برای این نوع کارها ندارند و از دیگر شرکت ها می خواهند که کار گویندگی را برای آنها انجام دهند. این می تواند در بلند مدت سودهای کلانی را برای شما به همراه داشته باشد.

نکته ی دوم: ایجاد پادکست باعث افزایش بازدید کننده های سایت می شود

یکی از نکات قابل توجه در ایجاد پادکست این است که خیلی از کاربران و مخاطبین اینترنت حوصله ی چندانی برای مطالعه ی یک متن بلند بالا را ندارند و در اصل می توان گفت که در این طور مواقع بی میل به مطالعه هستند. به جرأت می توان گفت که متنی که نوشته اید اگر حرفه ای و فوق العاده باشد اما باز هم کاربران بیشتر حاضرند همین متن را به صورت پادکست های صوتی آنلاین گوش دهند.

این مورد دو مزیت بزرگ برای سایت تان به همراه دارد:

مزیت اول: زمانی که کاربر یک محتوا را به صورت آنلاین گوش می دهد باعث می شود تا زمان حضورش در سایت افزایش پیدا کند و این روی نرخ فرار کاربر یا همان بانس ریت سایت تأثیر زیادی دارد و هر چه این بانس ریت کاهش پیدا کند به طبع رسیدن به صدر جستجوهای گوگل واقعی تر به نظر می رسد.

مزیت دوم: افزایش تعداد فایل های صوتی در سایت باعث افزایش بازدید کننده های سایت می شود و هر چه ترافیک سایت بیشتر شود به طور حتم از نظر گوگل سایت تان یک سایت محبوب جلوه می کند و این در بلند مدت به سود کسب و کار اینترنتی تان خواهد بود.

اشخاص بی حوصله ای که میلی به مطالعه مطالب و متن های طولانی ندارند می تواند بزرگترین بازار هدف کسب و کار شما باشند و بیشتر می توانید روی این اشخاص سرمایه گذاری کنید و پادکست هایی را ارائه دهید که بهترین آموزش ها را به صورت صوتی در اختیارشان قرار دهد و مطمئن باشید همین اشخاص هم به دنبال این طور آموزش ها هستند.

به طور حتم اگر همین الان دست به کار شوید و این بازار هدف را زیر سلطه ی خودتان قرار دهید قطع به یقین همین بازدید کننده ی امروز شما به مشتریان دائمی و وفادار فردای کسب و کارتان تبدیل خواهند شد چرا که هر پادکستی می تواند ارزش سایت تان را به مراتب نسبت به دیگر سایت های رقبا بیشتر کند.

نکته ی سوم: پادکست های صوتی می تواند یک ارتباط عمیق و طولانی مدت با کاربران به وجود بیاورد

تأثیر یک پادکست صوتی آنقدر زیاد است که به خودی خود باعث می شود یک ارتباط عمیق و طولانی با کاربران به وجود بیاورد و هر چه این ارتباط ها بیشتر شود به طبع بازدید کننده های سایت تان هم بیشتر می شوند و همین در بلند مدت می تواند به سود کسب و کارتان تمام شود. قدرت صوت از قدرت یک متن بیشتر است و چه بهتر که این ارتباط ها و صمیمت ها از طریق صوت به مخاطبین منتقل شود.

برای اینکه به قدرت یک پادکست صوتی ایمان پیدا کنید می توانید یک آزمایش انجام دهید. یک مطلب متنی که دارای فایل صوتی هم هست را انتخاب کنید. اول از بالا تا پایین تمام مطلب را مطالعه کنید و در آخر پادکست صوتی آن را گوش دهید. کدام یک روی شما تأثیر بیشتر می گذارد؟ به طور حتم پادکست صوتی. به خاطر اینکه ذهن انسان با امواج صوتی بیشتر ارتباط برقرار می کند تا مطالعه ی متن.

البته اینطور نیست که متن هیچ تأثیری ندارد. خیر اینطور نیست. بلکه تأثیرش نسبت به امواج صوتی کمتر است و به خاطر همین است که گوش دادن به پادکست های صوتی می تواند تأثیری طولانی مدت بر ذهن مخاطبین و بازدید کننده ها بگذارد و این بهترین فرصت است که بتوانید از آن سود ببرید.

نکته ی چهارم: با ارائه ی پادکست های صوتی اعتماد به نفستان بالا می رود

این مورد بر هیچ کسی پوشیده نیست که اوایل کار زمانی که می خواهید متنی را گویندگی کنید و پشت تریبون بروید دست و پایتان می لرزد، صدایتان می لرزد، رشته ی کلام از دست تان می پرد و اضطراب و استرس دارید. این در مورد شاید در همان فایل های صوتی که برای اولین بار پر می کنید نمایان شود اما به مرور زمان استرس و اضطراب تان از بین می رود، دست و پایتان گم نمی شود، صدایتان هم نمی لرزد، رشته ی کلام از دست تان نمی پرد و در کل اعتماد به نفستان بالاتر می رود.

حالا فرض کنید می خواهید در جلو جمع و در میان مردم صحبت کنید. به خاطر اینکه فایل های صوتی زیادی را پر کرده اید و نواقص کارتان را هم برطرف کرده اید پس به طور حتم دیگر آن اضطراب و استرس را ندارید و به راحتی می توانید در میان جمع صحبت کنید و هرگز رشته ی کلام از دست تان نمی پرد و همه ی اینها را مدیون همان پادکست های صوتی هستید که در خلوت پر کرده اید.

همین فایل های صوتی که از قبل پر شده تمام نواقص کارتان را برطرف کرده و به نوعی موش آزمایشگاهی شما بوده. چرا که هر طور که خواستید آن را کم و زیاد کردید، تن صدایتان را بالا و پایین کرده اید، صدایتان را بارها و بارها گوش داده اید تا مشکلش را بگیرید و خلاصه آنقدر تمرین کرده اید که بتوانید بدون استرس و با اعتماد به نفس کامل و بدون ترس در میان جمع صحبت کنید.

نکته ی پنجم: ارائه ی پادکست های صوتی یعنی دوستی با گوگل

یکی از مشخصه هایی که می تواند دوستی با گوگل را مداوم و ادامه دارد کند این است که روزانه و به صورت مکرر سایت تان را آپدیت کنید و چه بهتر که این آپدیت کردن ها به وسیله ی فایل ها و پادکست های صوتی باشد. همین فایل های باعث می شود تا مخاطبین و بازدید کننده ها با سایت تان دوست شوند و این بزرگترین سودی است که کاربران در اختیارتان قرار می دهند و دوستی مخاطبین با شما یعنی دوستی گوگل با کسب و کار اینترنتی تان.

اگر مخاطبین و گوگل با سایت تان دوست باشند و مدام به سایت تان مراجعه کنند طولی نمی کشد که به صفحه ی اول گوگل و به مرور زمان به صدر جستجوهای گوگل دست پیدا خواهید کرد و این همان اطمینانی است که گوگل به سایت شما کرده و نتیجه اش رساندن سایت تان به صدر جستجوها است.

یکی از بهترین سودهایی که ممکن است با انتشار این پادکست ها و فایل های صوتی نصیب کسب و کارتان شود این است که هم به عنوان یک مرجع در دنیای اینترنت معرفی می شوید و هم سایت های زیادی به سایت شما لینک می دهند و این می شود که در میان اهل دنیای اینترنت مشهور و معروف می شوید و همین روی سئو و بهینه سازی سایت تان تأثیر فوق العاده ای دارد.

نکته ی ششم: با انتشار پادکست های صوتی می توانید کسب درآمد کنید

خیلی از سایت ها هستند که از همین روش کسب درآمد می کنند. به طور مثال سایت رادیو مثبت را در نظر بگیرید که با ترجمه ی کتاب های خارجی از بزرگترین سخنرانان و متفکران جهان که در زمینه کسب و کار، موفقیت، بازاریابی و غیره است و تبدیل آن به پادکست های صوتی کسب درآمد می کند.

این روشی است که برخی از سایت های دیگر هم پیاده سازی کرده است و قطعاً می تواند روشی زیرکانه و منحصر به فرد برای جذب مخاطب و مشتری باشد و هر چه این محتواهایی که تولید می کنید جدیدتر، به روزتر و آپدیت تر باشد به طبع مشتریان بیشتری را به سمت سایت تان هدایت می کنید و چه بسا سرمایه گذارها و اسپانسر هم جذب کسب و کارتان شود و همین می شود یک منبع درآمد برای سایت تان.

نکته ی هفتم: پادکست ها و فایل های صوتی هرگز تمام شدنی نیستند

خیلی ها تصور می کنند وقتی چند فایل صوتی ایجاد کنند دیگر کار تمام است و مطلبی برای ارائه ندارند. اما این تصوری اشتباه است. به طور حتم هرگز فایل های صوتی تاریخ انقضاء ندارند و تمام شدنی نیستند. هرگاه که یک پادکست صوتی ایجاد کردید به طور حتم ایده های زیادی به ذهنتان می رسد که فایل های بعدی را به اجرا در بیاورید و این باعث می شود به مرور زمان سایت تان پر شود از فایل ها و پادکست هایی که می تواند مخاطبین زیادی را به سمت بکشاند.

همچنین همین فایل های تمام نشدنی دلیلی می شود تا مخاطبین را بیشتر در سایت نگه دارد و این روی کاهش نرخ فرار کاربران تأثیر زیادی دارد و هر چه مخاطبین مجذوب پادکست های شما شوند این نرخ فرار کمتر و کمتر می شود و به جایی می رسد که سایت تان روزانه هزاران بازدید کننده و هزاران مشتری خواهد داشت و روی برند سازی کسب و کارتان تأثیر زیادی خواهد داشت.

سخن آخر

این 7 نکته ای که ارائه شد تنها بخشی از نکات مهمی است که می تواند به شما کمک کند تا با استفاده از پادکست های صوتی غوغایی در دنیای اینترنت به پا کنید. سعی کنید سایت رقبایتان را تحلیل کنید. اگر این رقبا به هیچ عنوان از این محتواها استفاده نمی کنند سریعاً دست به کار شوید و این مزیت رقابتی را برای خودتان به وجود بیاورید.