5-eshtebah-dar-bazaryabi

خیلی ها زمانی که کسب و کاری را راه اندازی و شروع به بازاریابی محصولات و خدمات خود می کنند تصور می کنند همه چیز را می دانند و نسبت به عقاید و باورهایی که در این مسیر دارند چنان پافشاری می کنند که اشتباهاتی که در این مسیر مرتکب می شوند را هرگز نمی بینند. اشتباهاتی که ممکن است به قیمت از دست دادن تمام سرمایه و مشتریان شان باشد.

در هر جایی از دنیا تکنیک ها و ترفندهای خاصی را برای بازاریابی به کار می برند و استفاده از همه ی آنها برای هر کسب و کاری می تواند کاری سخت و در برخی موارد غیر ممکن به نظر برسد و به خاطر همین ازدیاد تکنیک ها و ترفندها برخی از بازاریاب ها اشتباهاتی را در نحوه ی اجرای این تکنیک ها مرتکب می شوند که زحمات چندین و چند ساله یک کسب و کار را به باد فنا می دهند.

جبران کردن این اشتباهات در برخی موارد آنقدر سخت و دشوار است که باید بیشتر مسیرها و استراتژی های موجود را پاکسازی و دوباره برنامه ریزی شوند. در این مسیر همه چیز به مشتری ختم می شود و این مشتری است که برای هر کسب و کاری از اهمیتی ویژه و زیادی برخوردار است. اگر مشتری در کار نباشد به طور حتم هیچ کسب و کاری هم وجود نخواهد داشت و مطمئناً به دست آوردن دل مشتری در این طور مواقع می تواند برگ برنده ی شما در این جنگ نابرابر با این همه اشتباه باشد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است 5 اشتباهی را بیان کند که خیلی از بازاریاب ها انجام می دهند و به نوعی می توان گفت که این اشتباهات همه تکراری هستند. اگر یک اطلاع کلی از این اشتباهات داشته باشید به طور حتم به راحتی می توانید از اتفاق افتادن آنها جلوگیری کنید و این می تواند بزرگترین سود برای کسب و کارتان باشد.

با ما همراه باشید ....

اشتباه اول: مشتری در همان بازدید اول ممکن است از شما خرید زیادی نکنند

یکی از اشتباهاتی که خیلی از بازاریاب ها انجام می دهند و متأسفانه اشخاصی که این بازاریاب ها را تعلیم می دهند هم به این نکته توجهی ندارند این است که نباید توقع داشته باشید که مشتری همان بار اول یا همان بازدید اول یک خرید چند میلیونی از شما داشته باشد.

چرا که همه ی اینها به اعتماد مشتری نسبت به شما و کسب و کارتان بر می گردد. اگر مشتری به شما، محصولات، خدمات و کسب و کارتان اعتماد داشته باشد و در کل یک برند شناخته شده باشید ممکن است در همان برخورد اول که ویزیت می شود خریدهای زیادی از شما داشته باشد.

اما اگر قرار است به وسیله ی بازاریابی رابطه ای در همان فروش اول محصولی را بفروشید به طور حتم مشتری به شما اعتماد نمی کند مگر در یک صورت. به شرط اینکه اشخاصی که این مشتری را می شناسند شما و محصولات تان را به آنها معرفی کنند و به نوعی بازاریابی دهان به دهان را به مرحله ی اجرا در بیاورند.

وقتی یک شخص با اعتماد محصولات و خدمات تان را به یک مشتری معرفی کند کار شما برای فروش خیلی راحت تر خواهد بود به خاطر اینکه این شخص به واسطه ی اینکه شخص دیگری شما را معرفی کرده اعتمادش جلب می شود و ممکن است از شما خرید کند. پس تا جایی که می توانید جواب این اعتماد را بدهید و فقط به فکر فروش محصول و دریافت پول نباشید.

به این فکر کنید که به واسطه ی این شخصی که شما را معرفی کرده بتوانید یک رابطه ی بلند مدت میان خودتان و مشتری به وجود بیاورید و اگر این رابطه ی بلند مدت به وجود بیاید به طور حتم بیشتر خریدهای تان را همین مشتری های قدیمی تان انجام می دهند.

اشتباه دوم: کار را به کاردان بسپارید

بیشتر اشخاصی که تازه کسب و کارشان را راه اندازی می کنند سعی می کنند کاتالوگ محصولات و خدماتشان را چاپ کنند و بدون اینکه بدانند چطور باید با مشتری صحبت کنند، چه موقع به مشتری سر بزنند، چه موقع با مشتری خود تماس تلفنی برقرار کند و از چه تکنیک ها و ترفندهایی برای بازاریابی بهره ببرند، شروع به بازاریابی می کنند. شاید در این طور مواقع چند تا مشتری به دست بیاورند اما مطمئن باشید اگر اطلاعات کافی در زمینه ی بازاریابی و فروش نداشته باشید مشتریان خیلی زیادتری را از دست خواهید داد تا اینکه بخواهید به دست بیاورید.

پس در این شرایط اشتباه نکنید. اگر شخصاً خودتان می خواهید بازاریابی کنید پس سعی کنید تخصص کافی و لازم را در این زمینه کسب کنید. روی خودتان سرمایه گذاری کنید. به کلاس های بازاریابی بروید و تکنیک ها و ترفندهایی را یاد بگیرید که بتوانید در کسب و کارتان پیاده سازی کنید و از آن سو بتوانید مشتری جذب خود کنید.

اگر هم وقت این کار را ندارید پس لطفاً کار را به کاردان بسپارید. سعی کنید متخصصانی را استخدام کنید که این کاره هستند یعنی علم بازاریابی را به خوبی می دانند. اشخاصی که می توانند در یک روز مشتریان خوب و دائمی برای کسب و کارتان پیدا کنند. اگر شخصاً خودتان یا اشخاصی که با علم به روز در مورد بازاریابی آشنایی دارند مسئولیت این کار را قبول کنید، درصد شکست در کسب و کار را تا حد زیادی به صفر نزدیک خواهد کرد.

اشتباه سوم: با ارائه ی محصولات به خانواده و اقوام، بازاریابی دهان به دهان را از آنجا شروع کنید

بازاریابی دهان به دهان یکی از رایگان ترین بازاریابی ها در کل دنیا محسوب می شود و این مشتریان هستند که به صورت رایگان این کار را برای شما انجام می دهند. اما یک نکته ی مهم در این نوع بازاریابی وجود دارد و این است که بیشتر اشخاصی که مدیریت یک کسب و کار را بر عهده دارند خیلی مایل نیستند محصولات و خدماتشان را در اختیار خانواده و اقوام و آشنایان خود قرار دهند.

دلیلی که این اشخاص دارند این است که اگر این محصولات و خدمات خوب از آن در نیامد تا یک عمر چشم در چشم آنها داریم و همیشه به ما می گویند که فلانی محصول خرابش را به ما انداخت. اما در واقع می توانید از این فرصت استفاده کنید و از خانواده و آشنایان خود به عنوان بازاریاب رایگان کسب و کار خود استفاده کنید. به خاطر اینکه این اشخاص بدون هیچ قصد و غرضی محصولات شما را به دیگران معرفی می کنند و به راحتی می توانند اعتماد مخاطبین و مشتریان شما را جلب کنند.

به مانند دیگر بازاریاب ها این اشتباه را مرتکب نشوید و از خانواده و اقوام و خویشان خودتان شروع به بازاریابی کنید تا آنها هم رایگان ترین بازاریابی دنیا را در اختیار شما قرار دهند.

اشتباه چهارم: در هنگام بازاریابی صبر و حوصله به خرج دهید

عده ای از بازاریاب ها یک اشتباه مهلک انجام می دهند و سعی می کنند اگر امروز محصولی را به مشتری معرفی کردند همان روز هم جواب مثبت را از آنها دریافت کنند. سعی نکنید بعد از چند ساعت به مشتری تماس بگیرید و نظرش را در مورد محصول و خدمات جویا شوید. این اشتباهی بزرگ است. در این طور مواقع باید صبر و حوصله داشته باشید و عجله نکنید.

تا جای ممکن به مشتری فرصت فکر کردن بدهید. شاید مشتری بخواهد قیمت محصولتان را با بودجه ی خودش مقایسه کند، شاید بخواهد با دیگران در این مورد مشورت کند، ممکن است بخواهد محصولتان را با محصول دیگری مقایسه کند و یا ممکن است بخواهد مزیت رقابتی محصولتان را با نمونه های مشابه رقبا بررسی کند.

تمام اینها به زمان نیاز دارد و ممکن است چند روز طول بکشد. اگر همان روز به مشتری زنگ بزنید و یا حضوراً با وی ملاقات داشته باشید در حدود 99 درصد مواقع به شما جواب منفی می دهد. پس به مانند دیگر بازاریاب هایی که عجله در دستور کارشان است هرگز این کار را انجام ندهید تا بهترین نتیجه ها را هم به دست بیاورید.

اشتباه پنجم: از قدرت شبکه های اجتماعی و تأثیر آن روی مخاطبین غافل نشوید

با روی کار آمدن اینترنت به خصوص شبکه های اجتماعی خیلی از کسب و کارها و حتی بازاریاب ها به سمت ارائه ی خدمات خود به صورت آنلاین شده اند و سعی می کنند از این طریق محصولات و خدماتشان را به دیگران معرفی کنند و چه بسا که مشتریان خیلی خوبی را هم جذب کسب و کار خود کنند.

به هر حال از قدرتی که شبکه های اجتماعی دارد برای پیشبرد اهداف خود و تأثیرگذاری روی مخاطبین بهره ببرید و آن را دست کم نگیرید. در شبکه های اجتماعی می توانید تصاویری با کیفیت بالا از محصولات و خدمات خود تهیه کنید و در اختیار مشتریان خود قرار دهید و به مرور زمان اعتماد آنها را به سمت خودتان جلب کنید. همین جلب کردن اعتماد باعث می شود تا روابط بلند مدتی بین شما و مشتریان به وجود بیاید و آنها به مشتریان دائمی کسب و کارتان تبدیل شوند.

فقط چند نکته را برای فعالیت در شبکه های اجتماعی مد نظر داشته باشید:

نکته ی اول: به صورت روزانه آنها را آپدیت کنید حتی اگر با اضافه کردن یک متن یا یک عکس باشد

نکته ی دوم: از ویدیو و صوت برای معرفی محصولات و خدمات تان بهره ببرید چرا که تأثیر زیادی روی مخاطبین دارد

نکته ی سوم: پیج شخصی و پیج کسب و کارتان را با یکدیگر به هیچ عنوان ادغام نکنید

نکته ی چهارم: لینک سایت و اطلاعات تماس تان را در شبکه های اجتماعی در اختیار کاربران قرار دهید

نکته ی پنجم: از قرار دادن پست های خنده دار یا پست هایی که به گروه ها و اشخاص مختلف توهین می کند جداً خودداری کنید

نکته ی ششم: از تصاویر با کیفیت برای معرفی محصولات و خدمات تان در شبکه های اجتماعی استفاده کنید

نکته ی هفتم: به سوالات مخاطبین حتماً پاسخ دهید تا اعتماد آنها نسبت به شما بیشتر شود

سخن آخر

این 5 اشتباهی که ارائه شد را با دقت مطالعه کنید و از آنها بهره ببرید. این اشتباهات در تمامی کسب و کارها تکرار می شود. سعی کنید این اشتباهات را تا جای ممکن از کسب و کارتان حذف کنید تا بیشترین سود را از بازاریابی محصولات و خدمات تان به دست بیاورید و از آن سو در جذب مشتری بیشترین بهره را ببرید.