mohtavaye-khob-va-ba-keyfiyat

یکی از بدترین عادت های انسان ها عادت بی حوصلگی است. متأسفانه همین عادت بد باعث شده تا اشخاصی که مدیریت یک سایت را بر عهده دارند در تولید محتوا خیلی ضعیف عمل کنند و در برخی موارد هم از سر بی حوصلگی مطالبی را در سایت شان منتشر می کنند که از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است. در اینجا این اشخاص کیفیت را فدای کمیت می کنند و توقع دارند هم بازدید کننده ی خوبی داشته باشند و هم فروش خوبی.

اما بسیاری از سایت ها را مشاهده می کنید که یک دید بلند مدت نسبت به کسب و کارشان دارند و از همان ابتدای کار چنان با قدرت و با حوصله مطالب خودشان را تولید می کنند که به مرور زمان بازدید کننده های زیادی را جذب می کنند و همین باعث می شود تا در کسب و کارهای اینترنتی حرفی برای گفتن داشته باشند.

شاید تصور اینکه روزانه میلیون ها محتوای با کیفیت خوب یا بی کیفیت در سطح اینترنت منتشر می شود برای هر شخصی سخت و دشوار باشد اما در این جنگ نابرابر، بُرد با کسی است که محتواهای با کیفیت تری را نسبت به دیگر رقبایش تولید کند و کیفیت را فدای کمیت نکند. گوگل عاشق مطالب جدید و ناب است ولی در این میان، این مخاطبین هستند که تشخیص می دهند یک محتوا از کیفیت خوبی برخوردار است یا فقط مدیر آن سایت می خواسته یک صفحه به صفحات سایتش اضافه کند.

اما از کجا متوجه شویم که یک محتوا از کیفیت خوبی برخوردار است؟

دلیل های زیادی وجود دارد که این امر مشخص شود:

دلیل اول: بازدید کننده های زیادی این محتوا را مطالعه کنند

دلیل دوم: بازدید کننده ها و مخاطبین این محتوا را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند

دلیل سوم: کامنت های زیادی در هر محتوا دریافت کنید

دلیل چهارم: سایت های زیادی در مورد مطلب شما صحبت کنند و به مطلب تان لینک بدهند

و خیلی از موارد دیگر که اگر با دقت فراوان در تولید محتوای ناب از آن استفاده کنید به طور حتم به جایی خواهید رسید که حتی سایت های رقبا هم به سایت تان لینک خواهند داد و آن وقت در بهترین رتبه های گوگل قرار خواهید گرفت و هر چه محتوای با کیفیت تری تولید کنید به طور حتم بازدید کننده های بیشتری را به سمت خودتان جذب خواهید کرد.

سعی نکنید به مانند خیلی از سایت ها فقط صفحات سایت تان را با مطالب بی کیفیت پر کنید. اگر قرار است هر روز محتوا تولید کنید تا جایی که می توانید این محتواها را با دقت فراوان تولید کنید. به طوری که خیلی از بازدید کننده ها را انگشت به دهان بگذارید و از آن سو مخاطبین هم مطالب جدیدی یاد بگیرند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله ی جالب که به هر صنفی از کسب و کارهای اینترنتی ارتباط دارد مایل است به صورت کامل توضیح دهد که چطور در تولید محتوا نباید کیفیت را فدای کمیت کنیم.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: دوره ی کپی برداری گذشته

شاید تا چند سال قبل این رویه وجود داشت که خیلی از سایت ها مطالب دیگر سایت ها را کپی می کردند و در سایت خودشان قرار می دادند حتی بدون اینکه لینک منبع را هم ذکر کنند و جالب اینجا بود که بازدید کننده های خوبی را هم دریافت می کردند. اما بعد از اینکه گوگل الگوریتم ها و قوانینش رشد و پیشرفت کرد متوجه ی این شد که هر مطلبی را چندین سایت کپی برداری کرده اند و اینترنت پر شده از مطالب کپی شده و بی کیفیت.

به خاطر همین سایت هایی که در نقش کپی کننده ظاهر می شدند و لینک منبع را هم قرار نمی دادند جریمه کرد و بدترین جریمه ی در نظر گرفته شده این بود که رتبه ی سایت شان را در نتایج جستجو تغییر داد. بعد از این سایت ها که متوجه ی این اشتباه خودشان شدند شروع کردند به تولید محتوا و به مرور زمان اینترنت پر شد از سایت هایی که مطالب جدید را منتشر می کردند.

این روزها مردم اطلاعاتشان خیلی نسبت به قبل بیشتر شده است و هر شخصی اگر نیاز به حل مشکلی داشته باشد به جای اینکه به یک شرکت یا مکان به خصوص مراجعه کند تا مشکلش را برطرف کند به راحتی وارد اینترنت می شود و به دنبال راه حل مشکلش می گردد و مردم بیشتر جذب سایت هایی می شوند که مطالبشان را خودشان تولید کرده اند و دقیقاً به نیاز مخاطبین پاسخ داده اند و این نشان می دهد که این سایت ها کیفیت را فدای کمیت نکرده اند.

پس به این جا می رسیم که کیفیت در این طور مواقع حرف اول را نسبت به کمیت می زند و هر چه کیفیت بهتری در محتواها داشته باشید به طور حتم بازدید کننده های بیشتری را هم جذب کسب و کارتان خواهید کرد.

نکته ی دوم: محتوای با کیفیت توسط مخاطبین به اشتراک گذاشته می شود

محتوای با کیفیت از خط به خط یک مقاله قابل مشاهده است و همین باعث می شود تا خیلی از بازدید کننده ها و مخاطبین این محتوا را در سایت ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. اگر مخاطبین به این محتوای با کیفیت علاقه نشان دهند پس دیگران هم به آن علاقه نشان خواهند داد.

اگر شبکه های اجتماعی مختلف میزبان مطالب شما از دیگر کاربران باشد قطع به یقین روی افزایش بازدید و روی سئو و بهینه سازی سایت تان تأثیر زیادی خواهد گذاشت و این نشان دهنده ی تأثیر ایجاد یک محتوای با کیفیت است. حتی همین مورد را هم گوگل متوجه می شود که چه کاربرانی از این محتوا رضایت کامل داشته اند و آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند و این می تواند در دریافت بهترین رتبه در نتایج جستجوی گوگل به شما کمک بزرگی کند.

نکته ی سوم: کاربرپسند بودن محتوا را در اولویت قرار دهید

content-web

خیلی از اشخاص با یک جمله ی مشهور به نام "محتوا پادشاه جذب مشتری است" در اینترنت مواجه می شوند این جمله زمانی درست است که محتواهای شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا مخاطبین هم وقتشان را روی مطالعه ی آن صرف کنند وگرنه در دنیای اینترنت از این دسته مقاله ها و محتواها در روز میلیون ها بار تولید می شود.

کافی است در اینترنت یک جستجوی ساده انجام دهید تا متوجه شوید که این محتواها دیگر پادشاه جذب مشتری نیستند بلکه محتواهایی هستند که مخاطبین را از خودشان دور می کنند و فقط کمیت را در نظر گرفته اند نه کیفیت. اگر نتوانید محتوای کاربرپسند را تولید کنید به زودی کسب و کار اینترنتی تان به یک گورستان مطالب بی ارزش تبدیل خواهد شد.

نکته ی چهارم: محتوای طولانی همیشه ملاک نیست

این عین واقعیت است که گوگل عاشق محتواهای طولانی است که بالای چندین هزار کلمه دارد. اما ایجاد محتوای طولانی یک شرط است که در این محتوا شما حرفی برای گفتن داشته باشید وگرنه کپی برداری و یا تقلید از رقبا این محتوای شما را زیر سوال می برد و دیگر این محتوای تولید شده به هیچ دردی نخواهد خورد.

اگر قرار است یک محتوای چندین هزار کلمه ای تولید کنید ولی بازدید کننده و مخاطبی را به سمت خودتان جلب نکنید این به هیچ دردی نخواهد خورد. پس وقت بگذارید و با دقت فراوان محتواهایی طولانی و کاربرپسند تولید کنید که باعث شود دیگر سایت ها هم مطالب شما را به اشتراک بگذارند و به سایت تان لینک بدهند ولی این محتوای طولانی باعث نشود که کیفیت را فدای کمیت کنید و فقط بخواهید صفحه پر کنید.

نکته ی پنجم: محتوای با کیفیت باید کاربر را در سایت نگه دارد

یکی از اصول کسب رتبه در نتایج گوگل و همچنین تأثیرگذاری روی سئو سایت این است که با تولید یک محتوای ناب و ارزشمند و همچنین با کیفیت بازدید کننده ها و مخاطبین را در سایت نگه داریم و هر چه این مخاطبین در سایت بیشتر نگه داشته شوند و زمان بیشتری را در سایت به گردش بپردازند به طور حتم این نشان دهنده ی این است که این مطلب از ارزش و کیفیت بالایی برخوردار است.

کاهش بانس ریت یا همان نرخ فرار کاربر از اصول اولیه ی تولید محتوا است که خیلی از سایت ها این مورد را به خوبی به اجرا در آورده اند و این نشان دهنده ی کیفیت مطالبی است که تولید می کنند.

نکته ی ششم: محتوای تولید شده را برای کاربران بنویسید نه برای گوگل

پر واضح که تمام محتواها و مقاله هایی که در سطح اینترنت منتشر شده است همه فقط برای جذب مخاطب و بازدید کننده است. اما تعداد کمی از این مقاله ها و محتواها از کیفیت بالایی برخوردار است که می تواند بازدید کننده و ترافیک خوبی را جذب سایت کند.

یکی از نکاتی که خیلی از تولید کننده های محتوا به آن اهمیتی نمی دهند این است که سعی می کنند محتوا را طوری بنویسند که در گوگل بهترین رتبه را به دست بیاورند غافل از اینکه گوگل برعکس عمل می کند و به رفتار بازدید کننده ها نگاه می کند و اگر بازدید کننده ها وقت بیشتری در مطلب بگذرانند، این مطلب را در دیگر شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند، کامنت گذاری کردند و یا دیگر سایت ها به این مطلب شما لینک دادند آن موقع گوگل این مطلب را به عنوان یک مطلب با کیفیت تلقی می کند و اینگونه می پندارد که این مطلب برای مخاطبین نوشته شده نه برای خودش. پس به این مطلب بهترین رتبه را می دهد و در نتایج جستجو در بهترین جایگاه آن را قرار می دهد.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که در هنگام تولید محتوا برای کاربران تا جایی که می توانید به دو مورد توجه اساسی داشته باشید:

مورد اول: اگر اشخاصی که برای آن ها محتوا تولید می کنید متخصص در زمینه ی کاری خود هستند پس سعی نکنید به صورت سطح پایین برای آنها اقدام به ایجاد مقاله کنید. چرا که محتوای شما را خیلی سطح پایین و بی کیفیت در نظر می گیرند.

مورد دوم: این مورد با قسمت قبلی کاملاً بر عکس است. یعنی اگر یک محتوا را برای گروهی با سطح علمی پایین می نویسید به صورت تخصصی با آنها صحبت نکنید و از کلمات قُلمبه سُلُمبه استفاده نکنید. خیلی راحت و بدون آلایش صحبت کنید. طوری که یک کودک هم وقتی متن را می خواند متوجه شود.

با رعایت این دو موردی که ارائه شد به راحتی می توانید مدت زمان حضور کاربر را در سایت بیشتر کنید نه اینکه بخواهید او را از سایت فراری دهید.

سخن آخر

با تمام مواردی که ارائه شد باید متوجه ی این مورد شده باشید که هر چه بیشتر وقت بگذارید و مطالب با کیفیت تری ایجاد کنید به طور حتم بازدید کننده های بیشتری را به سمت سایت تان هدایت خواهید کرد. رمز موفقیت و ماندگاری در دنیای وب تولید محتوای با کیفیت است که خیلی از سایت ها این مورد را به بهترین شکل ممکن اجرا کرده اند و الان نوبت به شماست که این کار را انجام دهید.