taghire-dadane-khod

حتماً این جمله ی معروف از برایان تریسی را شنیده اید: "افکارتان را تغییر دهید تا دنیایتان تغییر کند". این جمله شاید خواندنش راحت و آسان باشد اما در عمل، انجام دادن آن کاری سخت و دشوار است. ولی اگر به عمق این جمله توجه کنید متوجه ی این موضوع می شوید که اگر می خواهید یک تغییر بزرگ در زندگی بیرونی شما اتفاق بیفتد این تغییر باید از درون شما شروع شود و اینجا همان جایی است که تمام افکار و عادت ها شکل می گیرد.

به طور حتم تغییر افکار، کاری سخت و دشوار اما ممکن است و برای رسیدن به موفقیت های بزرگ باید این تغییر را از درون خودمان شروع کنیم. این تغییرات بزرگ به یک برنامه ریزی دقیق هم نیاز دارد و زمانی که برای رسیدن به آنها تلاش می کنیم به طبع نیازمند این است که افکاری مثبت برای پیشبرد اهدافمان داشته باشیم.

به طور مثال فرض کنید می خواهید در عرض یک سال کسب و کار اینترنتی تان را به درآمد برسانید. این را هم خوب می دانید که داشتن یک سایت نیازمند این است که شب و روز تلاش کنید و روی سئو و بهینه سازی آن کار کنید تا بعد از یک سال بتوانید به نتیجه ی دلخواه تان برسید و این می شود یک هدف بزرگ برای شما که از همان ابتدا هم آن را برنامه ریزی کرده اید که بهترین نتیجه را در عرض یک سال به دست بیاورید.

این ویدیو انگیزشی در مورد تغییر افکار را مشاهده کنید که نحوه ی تغییر افکار رو بیان میکند.

اما تغییر برخی عادت ها برای شما خیلی سخت و دشوار است. تغییر یک ذهن فقیر به یک ذهن ثروتمند، تغییر اهداف کوتاه مدت به بلند مدت، تغییر بی حوصلگی و عجله به داشتن صبر و حوصله. این ها به مرور زمان شما را نسبت به اهدافتان سرد می کنند و شاید خیلی زودتر از آن چیزی که تصورش را می کنید عقب نشینی کنیم و افسارمان را به دست ضمیر ناخودآگاهمان بدهیم تا او ما را به هر کجا که می خواهد ببرد.

اما اگر افکارمان را تغییر دهیم و یک دید بلند مدت نسبت به هر کسب و کاری داشته باشید به طور حتم این تغییر افکار به مرور زمان به باورهای ما تبدیل می شود و اگر افکاری خوب و مثبت داشته باشیم به طور حتم بهترین ها را هم به دست خواهیم آورد. هر تغییر بزرگی ابتدا از درون شروع می شود و اگر قرار بر این است که یک تغییر بزرگ در زندگی ایجاد کنیم ابتدا باید در درون خودمان این تغییر به وجود بیاید.

اگر نتوانید یک ذهنیت قوی برای تغییر در خودتان ایجاد کنید مطمئناً در درون تان هم نمی توانید تغییر چندانی به وجود بیاورید. چرا که تغییرها همه درونی هستند. وقتی شما به خودتان می گویید: من از عهده ی این کار بر میام، و مدام هم این جمله را تکرار می کنید پس می توانید اما اگر به خودتان بگویید: دیگه از ما گذشته و من نمی تونم این کار رو انجام بدم، پس به طور حتم هم نخواهید توانست. پس تا جایی که می توانید این تغییرها را از درون تان شروع کنید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله قصد دارد به شما بیاموزد که چطور با تغییر 5 عادت خود می توانید به تغییرهای بزرگی در زندگی تان دست پیدا کنید. این می تواند شروعی کوچک برای یک تغییر بزرگ باشد.

با ما همراه باشید ....

تغییر اول: شجاعت را جایگزین ترس کنید

این عین حقیقت است که انجام برخی کارها به خصوص کارهای جدید همیشه با ترس و دلهره همراه است. اما اگر شما یک هدف بزرگ در سر می پرورانید و قصد دارید به ثروت، خوشحالی، آسایش و امنیت در زندگی برسید باید شجاعت این را داشته باشید که ترس را کنار بگذارید و برای تغییر، شجاعت از خودتان به خرج دهید. برای شروع می توانید این ویدیو زیبا و فوق العاده انگیزشی را مشاهده کنید که چطور این سخنران به شما نشان می دهد که شجاعت داشتن، خودش شجاعت می خواهد.

 

اگر به مانند افراد شجاع می خواهید در زندگی تان تغییرهای بزرگی ایجاد شود باید سعی کنید شجاعت را از درون خودتان شروع کنید. به جای اینکه از ترس هایتان بترسید، آنها را زیر پا بگذارید. سعی کنید ترس هایتان را له کنید و این مستلزم این است که با ترس هایتان روبرو شوید. هر تغییر کوچک و بزرگی از مسیر ترس عبور می کند و این نشان می دهد که در مسیر موفقیت باید یکی از عادت های بد به نام ترس را تغییر دهید.

اما یک سوال که پیش می آید این است:

چطور بر ترس هایمان غلبه کنیم و چطور شجاعت را جایگزین ترس کنیم؟

شاید در وهله ی اول این کاری سخت و دشوار باشد اما چند روش وجود دارد که می توانید این تغییر را در خودتان به وجود بیاورید:

روش اول: افراد منفی نگر را از زندگی تان حذف کنید. این مورد می تواند خیلی به سود شما باشد چرا که همین افراد منفی نگر می توانند شجاعت شما را برای ایجاد تغییرهای بزرگ از بین ببرند.

روش دوم: با ترس هایتان روبرو شوید. هر تغییر با ترس همراه است و بهترین روش این است که با این ترس ها روبرو شوید.

روش سوم: هدف داشته باشید. داشتن هدف و هدف گذاری باعث می شود که در زندگی برای چیزهایی که برای ما اهمیت فراوان دارند سعی و تلاش کنیم تا به هدف خود برسیم.

روش چهارم: مثبت اندیش باشید. یکی از مواردی که می تواند زندگی شما را تغییر دهد و ترس هایتان را از بین ببرد مثبت اندیشی است. اگر مثبت اندیش باشید و با افکاری مثبت به تمام مسائل و مشکلات فکر کنید به طور حتم ترس تان از بین می برد و این یعنی شما نیمه ی پر لیوان را در نظر می گیرید.

تغییر دوم: تغییر در نوع نگرش نسبت به اهداف

هر هدفی با انگیزه و شور و اشتیاق خاصی برای هر کسی دنبال می شود. اما نگرش هر کسی برای رسیدن به هدف با هم فرق می کند. برخی ها نگرش شان برای رسیدن به اهداف این است که به آینده ی بهتر، آرامش، آسایش، ثروت، رفاه و خیلی چیزهای دیگر دست پیدا کنند و برای برخی ها هم این نگرش اینگونه است که فقط برای اینکه به دیگران نشان دهند که من موفق شدم و چشم دیگران از حدقه در بیاید، این کار را انجام می دهند.

به طور مثال شخصی نگرشش در مورد رفتن به باشگاه بدنسازی این است که هیکلش بعد از مدتی مانند آرنولد شود و مردم به یک دید دیگر به وی نگاه کنند. اما شخصی دیگر نگرشش در مورد باشگاه رفتن این است که همیشه صحیح و سالم و سلامت و هر بار بعد از ورزش شاداب و سرزنده باشد. این دو نوع نگرش باعث می شود تا کارهایی را انجام دهند که از تصور خارج است.

شخص اول ممکن است پودرها و مکمل هایی را استفاده کند که به مرور زمان به ضررش باشد و عوارض جانبی داشته باشد و دیگری با همان برنامه ی ورزشی و غذایی که مربی به وی می دهد سعی می کند بدن خودش را سالم نگه دارد. تفاوت در این نوع نگرش ها باعث می شود تا انگیزه های متفاوتی برای تغییرات کوچک و بزرگ به وجود بیاید که می تواند هم به سودشان باشد و هم به ضررشان.

تغییر سوم: افزایش صبر و حوصله برای شنیدین انتقادها

به طور حتم در مسیر موفقیت با اشخاص متفاوتی روبرو خواهید شد که نظرات مختلفی را در مورد شما و اهدافتان دارند و در برخی موارد ممکن است شما را به باد انتقاد بگیرند. در این طور مواقع باید آنقدر قدرتمند باشید و صبر و حوصله ی زیادی داشته باشید که هر انتقادی را بپذیرید و یا از همان ابتدای کار به هیچ عنوان اهدافتان را به دیگران بازگو نکنید.

این ویدیو کوتاه از سخنران مشهور "دِرِک سیورز" ببینید. این شخص به شما می گوید که چرا نباید اهدافتان را به دیگران بازگو کنید و اگر این کار را انجام دادید چند درصد احتمال موفقیت و رسیدن به هدف برای شما وجود دارد.

 

اما مهمترین نکته در اینجا این است که شما به ندای درونی تان توجه کنید و آن را قوی تر از همیشه کنید و تا جایی که می توانید آن را تغییر دهید. اگر بتوانید افسار این ندای درونی و ضمیر ناخودآگاه را تحت اختیار خودتان بگیرید به طور حتم این مسیر موفقیت برای شما خیلی خوشایندتر خواهد بود.

در برخی موارد هم این ضمیر ناخودآگاه و ندای درونی تان هست که شما و کارهایتان را به باد انتقاد می گیرد و این بدترین نوع انتقاد می تواند باشد چرا که این ضمیر فوق العاده قدرتمند است و هر جمله در گفتگوهای درونی می تواند شما را به سمت موفقیت هدایت کند و یا پرتگاهی باشد برای سقوط شما. پس به این نداهای درونی توجه کنید و در مقابل تمام انتقادها صبر و حوصله به خرج دهید.

تغییر چهارم: تحمل رسیدن موفقیت را چاشنی کارتان کنید

شاید یک مقدار برای برخی از اشخاص سخت باشد که یک عمر بدون هدف زندگی کرده و حالا که هدف گذاری کرده اند بخواهند خودشان را از پیله ی تنبلی خارج کنند. تغییر عادت تنبلی به عادت سختکوش بودن در اوایل کار سخت و  دشوار است اما به مرور زمان که در مسیر موفقیت قرار می گیرید مجبورید این عادت زشت و ناپسند را کنار بگذارید و کارهایی را انجام دهید که هرگز انجام نداده اید.

اگر می خواهید ثروتمند شوید و یک ذهنیت ثروتمند داشته باشید، باید سخت تر از همیشه کار کنید، اگر قرار است مشهور شوید باید شب و روز روی برندینگ شخصی تان کاری کنید، اگر قرار بر این است که لاغر شوید باید رژیم بگیرید، اگر قرار است مثبت اندیش باشید باید منفی فکر کردن را کنار بگذارید که کاری سخت و دشوار است. به هر حال هر کدام در نوبه ی خودش می تواند کاری سخت باشد اما برای رسیدن به موفقیت باید تغییر کنید و از شخصی تنبل به شخصی سختکوش و صبور تبدیل شوید.

تغییر پنجم: ذهنتان را از یک شخص شکست خورده به یک شخص موفق تغییر دهید

اگر یادتان باشد قبلاً هم گفته ایم که شخصی موفق است که از درون موفق باشد. وقتی ذهنش و ضمیر ناخودآگاهش خودش را موفق می داند هیچ فکر دیگری نمی تواند وارد این ضمیر شود و وی را شخصی شکست خورده بداند. اشخاص موفق این رویه را در پیش گرفته اند که هیچ گاه خودشان را شخصی شکست خورده قمداد نکنند حتی در ذهنشان.

به همین دلیل تا جایی که می توانند سعی می کنند روی اهدافشان کار کنند و اگر شکست هم بخورند اما باز هم به سمت اهدافشان در حرکت باشند و تغییر این نوع افکار کاری سخت اما ممکن خواهد بود. شما هم می توانید برای شروع از همان ابتدای کار خودتان را موفق و پیروز بدانید نه اینکه کاری را شروع نکرده خودتان را شکست خورده بدانید فقط به این دلیل که دیگران این مسیر را رفته اند و شکست خورده اند.

باید آنقدر شجاعت داشته باشید که هرگاه شکست خوردید دوباره بلند شوید و سرپا بایستید و از تک تک شکست هایتان درس عبرت بگیرید و تغییر این نوع تفکر به مرور زمان به یک باور تبدیل خواهد شد اما به شرط اینکه از همین الان شروع کنید.

سخن آخر

تغییر هر عادتی چه خوب و چه بد کاری سخت و دشوار است اما اگر این عادت ها به خصوص عادت های بد را چندین بار با صبر و حوصله و تحمل انجام دهید به راحتی می توانید آن ها را تغییر دهید و همه ی اینها مستلزم این است که شما بخواهید وگرنه هیچ شخص دیگری هم نمی تواند به شما کمک کند. اگر افکار و عادت هایتان را تغییر دادید به قول برایان تریسی دنیای خودتان را تغییر خواهید داد. پس ترس ها را کنار بگذارید و با شجاعت کامل به سمت تغییر در حرکت باشید.