maziyat-haye-mosbat-andishi

یکی از موهبت ها و نعمت هایی که خدا در وجود انسان قرار داده انرژی مثبت یا همان مثبت اندیشی است که کمتر کسی را مشاهده خواهید کرد که این حس را در خودش به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارد. این نعمت خدادادی زمانی نمایان می شود که این حس مثبت اندیشی از یک شخص به شخصی دیگر منتقل می شود و اینجاست که زندگی برایش لذت بخش تر خواهد شد.

تمام افراد موفقی که در دنیا وجود دارند از این حس مثبت اندیشی استفاده می کنند و به موفقیت های زیادی هم دست پیدا کرده اند و شاید به جرأت بتوان گفت که تنها دلیلی که این اشخاص به موفقیت های پی در پی از مالی گرفته تا زندگی، شغلی، روابطی، خانوادگی و خیلی موارد دیگر رسیده اند، همین حس مثبت نگری و مثبت اندیشی است.

انسان های موفق واقعاً این را به خوبی درک کرده اند که هر چه در زندگی مثبت تر فکر کنند خوش شانس تر هم خواهند بود و نسبت به دیگر مردم شانس بیشتری برای رسیدن به اهداف و موفقیت را دارند به خصوص نسبت به افراد منفی نگر. مثبت اندیشی باعث می شود تا کمتر از زمین و زمان و مشکلاتی که در آن وجود دارد صحبت کنید و بیشتر در مورد چیزهایی که دارید صحبت می کنید و یکی از این موارد می تواند صحبت کردن در مورد اهداف باشد.

افراد مثبت اندیش همان اشخاصی هستند که در هر صورتی حتی در بدترین شرایط نیمه ی پر لیوان را در نظر می گیرند چرا که می دانند همین تفکر مثبت شان می تواند زندگی آنها را دستخوش تغییرات کوچک و بزرگ کند. مطمئن باشید حتی افراد منفی نگر که با افراد منفی زیادی سر و کار دارند حاضرند افکار مثبت و این حس مثبت اندیشی را در خودشان تقویت کنند اما متأسفانه به خاطر اینکه هر روز تلقین های منفی زیادی را با خودشان تکرار می کنند این کار برایشان سخت و دشوار است اما به هر حال کاری غیر ممکن نخواهد بود.

زندگی پر شده از مشکلات، سختی ها و مصائب خیلی زیادی که همین ها باعث می شود ذهن به صورت ناخودآگاه به سمت منفی نگری، گرایش پیدا کند اما در همین بین می توانید دلیل های خیلی زیادی را پیدا کنید که باعث شود مثبت اندیشی کنید تا بهترین زندگی را برای خودتان رقم بزنید. دلیل هایی مانند همسر، فرزند، شغل، آینده، خانواده، دوستان، اهداف، شادی، ثروت، خوشبختی، آرامش و هزاران دلیل دیگر که هر کدام به نوعی می تواند شما به سمت مثبت اندیشی هدایت کند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله ی جالب قصد دارد چند دلیل برای شما بیان کند که چرا باید مثبت اندیش باشید و این مثبت نگری و مثبت اندیشی چه تأثیری روی ذهن و جسم شما می گذارد.

با ما همراه باشید ....

دلیل اول: مثبت نگری و مثبت اندیشی باعث موفقیت در هر زمینه ای می شود

یکی از دلیل هایی که باعث می شود خیلی از افراد موفق به موفقیت های پی در پی برسند همین مثبت نگری و مثبت اندیشی است. این اشخاص هرگز اجازه نمی دهند تا افکار منفی وارد ذهنشان شود و آنها را از رسیدن به موفقیت دور کند. افراد مثبت اندیش همیشه اقدام و عمل را سرلوحه ی کارشان می کنند و به هیچ عنوان منتظر این نیستند تا یک روزی یک شخصی بیاید و آنها را به اهداف و آرزوهایشان برساند.

هر چه مثبت تر به زندگی نگاه کنید به طبع دست به هر کاری بزنید به موفقیت کوچک و بزرگ زیادی دست پیدا خواهید کرد و این یکی از مزیت های بزرگ مثبت اندیشی است که این اشخاص هرگز به خودشان اجازه نمی دهند افکار منفی حتی اگر واقعیت هم داشته باشد وارد ذهنشان شود و از آن سو هرگز برای این واقعیت ها فکر هم نخواهند کرد چه برسد به اینکه بخواهند سوگواری کنند و همین مورد کوچک باعث می شود تا این اشخاص در زندگی و کسب و کارشان همیشه موفق باشند.

این ویدیو کوتاه 7 دقیقه ای رو ببنید که به شما نشون میده چطور میتونید مثبت فکر کنید و از چه روش هایی برای ایجاد یک حس مثبت در زندگی می تونید استفاده کنید.

شاید به جرأت بتوان گفت که مثبت اندیشی در این زمانه که اوضاع اقتصادی و مالی خراب است کاری بسیار بسیار سخت است. اما در همین اوضاع بد اقتصادی هم اشخاصی هستند که روزانه درآمدهای میلیونی و میلیاردی دارند. اگر این اشخاص با این طرز تفکر و این نوع تغییر افکار توانسته اند به این موفقیت ها و درآمدها برسند، پس چرا شما نتوانید؟

دلیل دوم: مثبت نگری و مثبت اندیشی دلیلی است برای رشد و پیشرفت

هیچ کسی را نمی توانید پیدا کنید که منفی نگر و منفی باف باشد و ادعا کند که در کارش رشد و پیشرفت هم کرده است. شاید در برخی موارد نسبت به بعضی مسائل کاری از دست روزگار شکایت کند اما این مورد با داشتن یک ذهن منفی باف و منفی نگر کاملاً فرق می کند. شخصی که منفی نگر است در تمام مسائل زندگی و کاری اش منفی فکر می کند و کوچک و بزرگ بودن مسائل برایش فرقی نمی کند.

اما از آن سو اشخاص مثبت اندیش همان هایی هستند که وضعیت مالی و شغلی شان نسبت به بقیه از زمین تا آسمان فرق می کند و شاید تنها دلیلش همین بحث مثبت اندیشی باشد. این اشخاص تا جای ممکن افراد منفی نگر را از زندگیشان حذف می کنند فقط به خاطر نوع افکارشان و این می تواند در زندگی این اشخاص رشد و پیشرفت خیلی زیادی به همراه داشته باشد و از آن طرف شانس بیشتری برای رسیدن به موفقیت و رشد و پیشرفت دارند چرا که نوع نگرش آنها و نوع تفکرشان نسبت به افراد منفی نگر کاملاً فرق می کند.

یکی از مزیت هایی که مثبت اندیشی دارد این است که نوع نگاهشان نسبت به مسائل و مشکلات کاملاً با افراد منفی نگر فرق می کند. اشخاص مثبت نگر به مسائل و مشکلات به دید یک فرصت نگاه می کنند اما افراد منفی نگر این مشکلات را فقط موانع و پرتگاهی برای نرسیدن به اهداف می دانند.

دلیل سوم: اشخاص مثبت اندیش اشخاص شادتری هستند

احتمالاً با این جمله ی "امروز کبکت خروس میخونه" آشنایی زیادی دارید و به طور حتم اشخاص خیلی زیادی را دیده اید که اینطوری بوده اند. این افراد، اشخاصی هر روز شاد هستند و نسبت به بقیه بیشتر می خندند و در کل دیدشان نسبت به مسائل جامعه با بقیه خیلی فرق می کند و همیشه شادند. اینها همان اشخاص مثبت اندیش و مثبت نگری هستند از لحظه لحظه ی زندگیشان لذت می برند.

به طور مثال اگر وام بانکی داشته باشند حتی اگر در پرداختش ناتوان هم باشند همیشه سعی می کنند شاد و خوشحال باشند و در بیشتر مواقع به خودشان می گویند: بیخیال دنیا، این وام بانکی هم یه جوری پرداخت میشه، خدا بزرگه. البته اینکه می گویند بیخیال دنیا، اینطور نیست که اصلاً به پرداخت آن فکر نمی کنند بلکه نسبت به این موضوع به یک دید مثبت تر فکر می کنند و برای پرداخت کردنش هرگز ناراحت نیستند.

شاد بودن و همیشه لبخند زدن باعث می شود تا لحظات بد زندگی را فراموش کنید و دیگران هم با دیدن شما روحیه بگیرند. داشتن روحیه در بدترین شرایط هم می تواند اعتماد به نفس تان را بالا ببرد و به مرور زمان همین افکار مثبت، راه پیشرفت و از آن سو راه شادی های بیشتر را به زندگی تان باز می کند.

دلیل چهارم: مثبت اندیشی باعث می شود بهترین ها را به سمت خودتان جذب کنید

تصور کنید با شخصی مدت هاست که دوست و رفیق بوده اید ولی امروز با بر سر یک موضوع خیلی کوچک بحث تان شده و از دست هم ناراحت شده اید. به جای اینکه به چیزهای منفی فکر کنید و ضمیر ناخودآگاه تان هم درگیر این موضوع شود، سعی کنید موارد مثبت این قضیه را بررسی کنید.

به این فکر کنید که این بحث باعث شده شما قدر دوست تان را بیشتر بدانید، به این فکر کنید که الان دوست تان با شما تماس می گیرد و از همدیگر عذرخواهی می کنید. خیلی از مردم اینگونه فکر نمی کنند و متأسفانه تا جایی که می توانند در درون خودشان آنقدر منفی فکر می کنند که هر چه منفی وجود دارد به سمت خودشان جذب می کنند.

اشخاص مثبت نگر به زیبایی های دنیا نگاه می کنند و آنقدر دنیا را زیبا می بینند که وقت نمی کنند به اتفاق های منفی که در آن می افتد فکر کنند چه برسد به اینکه بخواهند خودشان را ناراحت کنند. آنها زندگی را با ارزش تر از هر چیزی می بینند و حاضر نیستند خوشی های الان را با لحظات بد فردا عوض کنند.

دلیل پنجم: مثبت اندیشی عمر شما را طولانی تر می کند

اگر می خواهید به اکسیر جوانی و عمر طولانی دست پیدا کنید فقط با مثبت اندیشی می توانید به این مهم دست پیدا کنید. شاید جالب باشد بدانید اشخاصی که همیشه شاد و خوشحالند و دنیا را با یک دید دیگر می بینند همان اشخاص مثبت نگری هستند که یک عمر طولانی را به وسیله ی همین مثبت اندیشی به دست آورده اند. حتماً اشخاصی را دیده اید که می خندند و مثبت فکر می کنند و بعد به خودتان می گویید: این 50 سالشه اما انگار 20 ساله هست، اصلاً پیر نمیشه.

یک مثال دیگر می تواند این موضوع را روشن تر کند. احتمالاً خیلی از افراد را می توانید در بیمارستان ها پیدا کنید که با مثبت اندیشی و قانون جذب، بیماری خودشان را از بین برده اند. به این اشخاص در کل افراد امیدوار گفته می شود. یعنی این امید را دارند که بدون مصرف هیچ دارویی این بیماری از بین برود. اشخاص این شکلی آنقدر مثبت اندیشند و آنقدر در ذهنشان با افکاری منفی مبارزه می کنند که هر چیزی را که تصور کنند، به واقعیت می پیوندد و همین اشخاص عمرشان نسبت به دیگران زیادتر خواهد شد.

چرا که با مثبت نگری سطح دفاعی بدن در برابر تمام بیماری ها و حتی افکار منفی که خودش یک نوع بیماری است، قوی تر می شود. شما با مثبت اندیشی و تغییر باورها می توانید کارهایی شگفت انگیز انجام دهید که هیچ کسی نتوانسته انجام دهد و به خاطر همین است که خدا انسان را اشرف مخلوقات قرار داده.

اگر شما باورتان این است که می توانید بر هر بیماری غلبه کنید پس قطعاً این عملی خواهد شد. اگر باورتان این باشد که هیچ نیروی منفی نمی تواند وارد ذهن و بدنتان شود پس این عملی خواهد شد. همین باورها و مثبت اندیشی ها به مرور زمان ذهن و بدنتان را نسبت به افکار منفی قوی تر می کند و همین پایه ریز این می شود تا عمری طولانی نسبت به دیگران داشته باشید و از زندگی تان به بهترین وجه ممکن لذت ببرید.

دلیل ششم: در سخت ترین شرایط زندگی، مثبت اندیشی به فریاد شما خواهد رسید

هر شخصی حتی ثروتمندترین مرد دنیا هم در زندگیش لحظه های خوب و بد زیادی را تجربه می کند. اما نوع نگاه شما نسبت به همین لحظات خوب و بد می تواند شرایط را برایتان به بهشت یا جهنم تبدیل کند. هرگاه که تصمیم گرفتید به شخصی مثبت اندیش تبدیل شوید، خودتان را برای سخت ترین شرایط زندگی آماده می کنید چرا که می دانید افکار مثبت در این طور شرایط به فریاد شما خواهد رسید.

در شرایط سخت مثبت فکر کردن هنر می خواهد، در شرایط بد زندگی مثبت اندیش بودن شجاعت می خواهد و نتیجه ی این شجاعت را هم به زودی خواهید چشید به شرط آنکه افکار منفی که به سراغتان می آیند را از ذهنتان بیرون کنید.

سخن آخر

برای مثبت اندیشی باید عینک بدبینی و منفی نگری را از چشمانتان بردارید و با تلقین های مثبت به تمام مسائل و مشکلات پیش رویتان به دید مثبت و یک فرصت نگاه کنید. اگر قرار است مثبت فکر کنید باید با قدم های کوچک شروع کنید تا همین قدم های کوچک به مرور زمان به باور شما تبدیل شود.

با هر تفکر مثبتی می توانید واقعیت های منفی زندگی تان را بی ارزش جلوه دهید و از آن سو تمامی این واقعیت ها را به یک فرصت تبدیل کنید تا به سمت موفقیت قدم بردارید.