taghviyate-hese-mosbat-andishi

در زندگی هر انسانی سختی و رنج و مشکلات وجود دارد و فرقی بین ثروتمند و فقیر ندارد. ممکن است همان شخصی که ثروتمند است نسبت به شخص فقیر از زندگی اش کمتر لذت ببرد و این بستگی به نوع افکار آنها دارد. اما مهمترین مورد در این میان فقط بحث مثبت اندیشی است. فرقی بین فقیر و ثروتمند ندارد که بگوییم شخصی که ثروتمندتر است حتماً مثبت تر است.

البته در یک صورت این مورد درست است. اشخاص ثروتمند در صورتی به ثروت می رسند که یک ذهنیت ثروتمند داشته باشند و از آن طرف هم بتوانند این ذهنیت ثروتمند را در خودشان نگه دارند. اما در صورتی که حس مثبت اندیشی در آنها به مرور زمان کاهش پیدا کند حتی ثروتشان هم نمی تواند خوشبختی و لذت بردن از زندگی را به آنها هدیه کند.

تقویت کردن حس مثبت اندیشی می تواند ادامه ی زندگی با تمام سختی ها و مشکلات را برای هر شخصی آسان کند و به طبع مهم این است که از زندگی خود به تمام معنا لذت ببرید. همین لذت بردن یعنی به تمام مشکلات و مسائلی که در زندگی و کار به وجود می آید با یک دید کاملاً مثبت نگاه کنید. رعایت همین مسئله ی کوچک می تواند حس مثبت اندیشی را در شما تقویت کند.

مثبت اندیشی در کل یعنی دیدن نیمه ی پر لیوان و این نیمه ی پر همان فرصت ها و موفقیت هایی است که می توانید در زندگی آن را ببینید و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید به شرط آنکه گفتگوی درونی تان را در کنترل خودتان داشته باشید. این نیروی درونی آنقدر قدرتمند است که هر چه مثبت تر فکر کنید و تمرکزتان روی افکار مثبت تان باشد هم حس مثبت اندیشی را تقویت خواهید کرد و هم از زندگی لذت بیشتری خواهید برد.

افکار منفی زمانی خودشان را نشان می دهند که شما یک روز بد، پر استرس و یا پر مشغله را شروع کرده باشید و ناخودآگاه ذهنتان به سمت افکار منفی گرایش پیدا می کند. اگر از قبل حس مثبت اندیشی را در خودتان تقویت کرده باشید مطمئن باشید نه روزهای بد و نه روزهایی که مسئولیت های سنگینی روی دوشتان هست، هیچ کدام نمی تواند این حس قدرتمند را از شما بگیرند و افکار منفی را جایگزین آن کند.

در این مقاله بسیار جالب تیم "کافه نیاز" مایل است به شما چند ترفند ساده را آموزش دهد که وسیله ی آن بتوانید این حس را در خودتان تقویت کنید که مبادا افکار منفی جایگزین آن در ذهنتان شود.

با ما همراه باشید ....

ترفند اول: همه چیز از افکار شروع می شود پس آن را کنترل کنید

روی افکارتان تمرکز کنید و این شاید تنها فرصت شما برای تقویت حس مثبت اندیشی است. اما اگر تصور می کنید که به راحتی می توانید افکارتان را تحت کنترل خودتان داشته باشید سخت در اشتباهید. اینکه افکاری که به ذهنتان وارد می کنید همه تحت کنترل تان باشد کمی سخت است. چرا که افکار منفی قدرتش بیشتر است.

اگر قرار است که افکارتان را کنترل کنید و روی آن تمرکز داشته باشید باید سعی کنید آرام آرام افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید و این زمانی امکان پذیر است که مراقب مکالمه ها و گفتگوهای درونی خودتان باشید. گفتگوهای درونی شاید یکی از چالش برانگیزترین قسمت های ذهن است که به وسیله ی آن می توانید افکارتان را تحت کنترل خودتان داشته باشید.

اینکه بخواهید از افکار منفی به افکار مثبت کوچ کنید و یک مثبت اندیش واقعی شوید شاید کاری سخت و دشوار باشد اما غیر ممکن نخواهد بود و به مرور زمان این امر ممکن خواهد بود. برای مثبت اندیشی و تقویت این حس باید عینک های بد بینی را از چشمانتان بردارید و با تمرکز روی افکاری که می خواهید وارد ذهنتان شود آنها را تحت کنترل خودتان داشته باشید.

ترفند دوم: مکالمه های درونی تان را کنترل کنید

توانایی یا ناتوانی در انجام هر کاری فقط از عهده ی خودتان بر می آید. اگر با کلمات مثبت مکالمه های درونی تان را تحت کنترل خودتان داشته باشید مطمئن باشید حس مثبت اندیشی شما هم تقویت خواهد شد. برای این کار فقط کافی است تلقین های مثبتی به خودتان بدهید اما این تلقین های مثبت زمانی می تواند حس مثبت اندیشی را در شما تقویت کند که نسبت به تک تک جملات و کلماتی که در مکالمه های درونی با خودتان انجام می دهید ایمان و باور داشته باشید.

پس هرگاه با ایمان و باور کامل به خودتان می گویید: من میتونم، پس حتماً از عهده هر کاری بر می آیید و از آن طرف اگر با جملات منفی خودتان را خطاب قرار دهید و بگویید: من نمیتونم، به طور حتم این نشان از ناتوانی شما از انجام هر کاری حتی کارهای کوچک خواهد بود.

کنترل کردن مکالمه های درونی و بمباران ذهن و ضمیر ناخودآگاه با تلقین های مثبت می تواند یک تغییر در زندگی شما به وجود بیاورد و چه بهتر که از همین الان با برداشتن قدم های کوچک این تغییر را شروع کنید دقیقاً این مورد مانند یک رفتاری است که می خواهید در خودتان به وجود بیاورید به زمان نیاز دارد و به مرور زمان این همین مکالمه های درونی، ذهن و ضمیر درونی شما را تحت کنترل خودش قرار می دهد و اگر به صورت مثبت با خودتان صحبت کنید نتایج مثبتی هم دریافت خواهید کرد و اگر منفی باشد به طبع نتایج وحشتناکی را به همراه خواهد داشت.

برای این کار می توانید از واژه ها، کلمات و جملاتی استفاده کنید که احساس قدرت به شما بدهد و این حس مثبت اندیشی را در شما بیدار کند. کلماتی که آنقدر قدرت داشته باشد که اجازه ندهد افکار منفی وارد ضمیر شما شود. مانند: من موفق هستم، من بهترینم، زندگی آن طور که من می خواهم در جریان است، پول و ثروت به سوی من در جریان است، موفقیت جزئی از زندگی من است، تغییر برای من بسیار راحت و آسان است و خیلی از جملات دیگر. تمرکز روی این جملات و جملات مشابه می تواند زندگی شما را دستخوش تغییر کند و حس مثبت اندیشی را در زندگیتان بیشتر کند.

ترفند سوم: اگر خودتان را باور داشته باشید حس مثبت اندیشی در شما بیشتر می شود

hese-mosbat-andishi

به طور حتم یکی از دلیل هایی که باعث می شود خیلی از مردم به جای اینکه موفق شوند به سمت شکست هدایت شوند این است که اولاً به اهدافی که انتخاب می کنند ایمان و باور ندارند و دوم اینکه به توانایی ها و مهارت هایشان شک دارند.

مطمئن باشید در راه رسیدن به موفقیت همین مثبت اندیشی است که شما را به موفقیت های بزرگ می رساند و چه بهتر که به افکار مثبت، اهداف، تصویر سازی ذهنی، مهارت ها و توانایی هایتان ایمان و باور داشته باشید تا این حس مثبت اندیشی در شما بیشتر از همیشه شود.

اگر نقطه ضعفی در خودتان می بینید آن را به عنوان یک فرصت ببینید و به جای اینکه این نقطه ضعف را آنقدر بزرگ کنید و به آن پر و بال دهید که همین حس مثبت اندیشی اندکی هم که دارید از بین برود، سعی کنید افکار منفی را از بین ببرید و خودتان را باور داشته باشید. این باور می تواند زندگی شما را دستخوش تغییرات بزرگی کند.

ترفند چهارم: از هر چیزی یک تصویر مثبت در ذهن تان تجسم کنید

ساختن یک تصویر مثبت و تجسم کردن چیزهایی که می خواهید و مایل هستید که برای شما باشد با توجه به افکار منفی که وجود دارد کاری سخت و دشوار است اما همین باعث می شود تا به مرور زمان تصاویر و تجسم های مثبت جایگزین افکار و تصاویر منفی شود و کم کم حس مثبت اندیشی در شما تقویت می شود.

در این هیچ شکی نیست که هر چه تصورات و خیال پردازی های شما قوی تر باشد به طبع به واقعیت پیوستن آن هم رنگ و بوی بهتری به خودش می گیرد. اگر قرار است در تصورات و خیال پردازی هایتان به انسانی ثروتمند تبدیل شوید پس این رویاپردازی ها را از خودتان نگیرید. لااقل یک بار هم که شده تصور کنید که انسانی ثروتمند، خوشبخت و بدون هیچ دغدغه ی مالی هستید که همیشه سزاوار احترام از اطرافیان بوده اید.

مطمئن باشید اگر همین خیال پردازی ها را با ایمان و باوری کامل انجام دهید به طور حتم حس مثبت اندیشی شما چندین برابر خواهد شد فقط به شرط آنکه هر روز این کار را با تمرکز بیشتری انجام دهید و از آن طرف این امید را هم داشته باشید که این رویاپردازی ها و خیال پردازی ها راه به جایی خواهد برد.

ترفند پنجم: در ذهن تان، خودتان را شخصی موفق بدانید نه شکست خورده

خواه ناخواه شکست در هر کاری وجود دارد و فرار کردن از آن اجتناب ناپذیر است. اینکه شما از همان روز اول کاری را شروع نکرده به جای اینکه به موفقیت فکر کنید و این حس مثبت اندیشی را در خودتان زنده نگه دارید، به شکست فکر کنید، به طور حتم این کار راه به جایی نخواهد برد.

شما با ذهنتان می توانید شروع کننده ی یک موفقیت ادامه دار باشید و نگرشتان را نسبت به شکست کاملاً عوض کنید و از آنها به عنوان یک فرصت برای ادامه ی مسیر در نظر بگیرید. اما اگر خودتان را شخصی شکست خورده بنامید طولی نخواهد کشید که افکار منفی ذهن تان را تحت کنترل خودش قرار می دهد و فرار کردن از این منجلاب می تواند کاری سخت و دشوار و در برخی موارد برای خیلی از اشخاص، کاری غیر ممکن خواهد بود.

ترفند ششم: تا جای ممکن افکار و افراد منفی نگر را از خود دور کنید

همیشه افرادی هستند که در بهترین و یا بدترین شرایط در کنارتان باشند و به جای اینکه به شما روحیه بدهند به زخم تان نمک بپاشند. این اشخاص به جای اینکه روحیه ی شما را قوی تر کنند بر عکس عمل می کنند و سعی می کنند روحیه تان را تضعیف کنند و همین باعث می شود تا همان حس مثبت اندیشی هم که از قبل داشتید از بین برود.

احتیاجی نیست که با آنها گلاویز شوید فقط کافی است این افراد منفی نگر را با همان افکاری منفی شان از خودتان دور کنید. این کار شما بیشترین ضربه را به آنها وارد می کند و به مرور زمان همان حس مثبت اندیشی که از قبل با وجود این اشخاص تضعیف شده بود، قوی تر خواهد شد.

هر حرفی که از این اشخاص به سمت شما پرتاب می شود شاید با یک نوع احساس دوستی همراه باشد اما همین احساس دوستی می تواند زندگی تان را نابود کند. پس تا جای ممکن سعی کنید این ارتباط ها را به مرور زمان کمتر کنید تا همین احساس مثبت نگری که دارید قوی تر از قبل شود.

ترفند هفتم: از سرزنش و شماتت کردن خودتان دست بردارید

همه ی ما انسان ها حتی اشخاصی که مثبت تر از آنها هم در دنیا وجود ندارد در برخی موارد خودشان را مورد سرزنش و شماتت قرار می دهند. این عین واقعیت است. اما درصد این نوع سرزنش کردن ها به نسبت در انسان ها تفاوت فاحشی دارد.

اشخاصی که در کل منفی نگرند در صدر این مورد قرار دارند و می دانند که این کارشان راه به جایی نمی برد اما باز هم دست از سرزنش کردن بر نمی دارند و همین می شود که ضمیر ناخودآگاه شان تمام امور زندگی شان را به دست می گیرد. اما اشخاص مثبت نگر و مثبت اندیش این مورد را خوب می دانند که با سرزنش کردن و شماتت کردن خودشان هیچ چیزی درست نمی شود و از آن طرف همان حس مثبت اندیشی هم که از قبل داشته اند با این کار از بین می رود.

پس به جای این کار سعی می کنند مشکل به وجود آمده را حل کنند نه اینکه بخواهند دنبال مقصر بگردند تا همان یک ذره حس مثبت نگری هم از بین برود.

سخن آخر

مثبت نگری و مثبت اندیش بودن این روزها با این اوضاع و شرایط اقتصادی و اجتماعی شاید خیلی سخت باشد و به هیچ عنوان مثبت نگری اینگونه نیست که چشمتان را روی تمام واقعیت های منفی که در زندگی تان وجود دارد، ببندید.

در اصل مثبت اندیشی این حس را در شما به وجود می آورد که با تمام سختی ها و رنج هایی که در زندگی وجود دارد مبارزه کنید و بهترین شرایط را در بدترین موقعیت ها به وجود بیاورید. فقط این مورد به صبر زیادی نیاز دارد که بتوانید افکار منفی را از ذهنتان بیرون کنید.