kaheshe-Bounce-rate

به زبان ساده به این مورد بانس ریت گفته می شود و هر چه بانس ریت کاهش پیدا کند یعنی کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت تان به گشت و گذار می پردازند و اما اگر بانس ریت یا همان نرخ فرار کاربر افزایش پیدا کند یعنی یک جای کار می لنگد و اینجاست که باید از تکنیک ها، ترفندها و روش های خاصی استفاده کنید تا این نرخ فرار را کاهش دهید.

در اصل می توان گفت که شما کمتر از یک دقیقه فرصت دارید تا کاربران را متقاعد کنید که وارد سایت تان شوند و هر چه بیشتر در سایت بمانند به سود کسب و کار اینترنتی شما خواهد بود و شاید بزرگترین سودش این باشد که جایگاه شما در رتبه بندی گوگل دستخوش تغییرات خوبی خواهد شد.

کاهش بانس ریت این را نشان می دهد که کاربران و مخاطبین شما تا چه اندازه توانسته اند با محیط کاربری که ایجاد کرده اید ارتباط برقرار کنند و چه بهتر که این ارتباط بیشتر و بیشتر شود چرا که کاربر متقاعد می شود به صفحات دیگر هم مراجعه کند و شاید به جرأت بتوان گفت که کاهش بانس ریت نشان از قدرت شما در تولید محتواهایی است که می تواند کاربر را در سایت نگه دارد به گونه ای که باعث کسب بهترین رتبه در صفحه ی اول گوگل شود.

یکی از دلیل هایی که باعث می شود نرخ فرار کاربر کاهش پیدا کند این است که کاربران ثابتی داشته باشید که به صورت روزانه به سایت تان مراجعه و از مطالب و محتواهای سایت استفاده و یا از خدمات آنلاین تان بهره ببرند و شاید این کار مشکلی باشد که بتوانید یک مشتری گذری را به یک مشتری دائم و وفادار کسب و کارتان تبدیل کنید و این مورد زمانی امکان پذیر است که بتوانید یک انگیزه در کاربر به وجود بیاورید که تبدیل به مشتری دائم سایت تان شود.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است 7 نکته را ارائه دهد تا به وسیله آن بتوانید نرخ فرار کاربران را تا حد زیادی کاهش دهید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: محتوای جذاب تولید نمی کنید

در روز میلیون ها مطلب با کیفیت و بی کیفیت در دنیای وب تولید می شود و اگر کاربر یکی از مطالب سایت تان که دست بر قضا بی کیفیت هست را مطالعه کند ممکن است برای دفعات بعد به سایت تان مراجعه نکند. پس تا جایی که می توانید برای اینکه کاربر را بیشتر در سایت نگه دارید روی محتوایی که تولید می کنید وقت بگذارید چرا که در نهایت این کاربر است که باید این مطالب را مطالعه کند.

مطالب تان را برای کاربر تهیه کنید نه برای اینکه در گوگل رتبه بگیرید چرا که این گوگل است که به رفتار کاربران نگاه می کند. اگر کاربران زمان بیشتری را در سایت شما بگذرانند این نشان دهنده ی این است که این مطلب از کیفیت بالایی برخوردار است وگرنه سایت شما را جزء سایت های غیر محبوب در نظر می گیرد و رتبه ی خوبی به سایت تان نمی دهد.

اگر کاربر از مطلب و محتوایی که تولید کرده اید خوشش بیاید به طور حتم نه امروز بلکه روزهای بعد هم به سایت تان مراجعه می کند تا دیگر مطالب سایت را مطالعه کند و همین رفت و آمدها به سود سایت شما خواهد بود و شاید بزرگترین سودش همان بحث کاهش بانس ریت یا نرخ پرش کاربر خواهد بود پس به راحتی از این مسئله نگذرید و برای کاربر مطلب تهیه کنید نه برای گوگل و از همه مهمتر کیفیت مطالبتان را بالا ببرید.

نکته ی دوم: پخش اتوماتیک پادکست های صوتی و فایل های ویدیویی را غیر فعال کنید

احتمالاً برای شما هم اتفاق افتاده که وارد یک سایت می شوید و به یک باره یک صدای ناهنجار تمام آرامش تان را به هم می زند. همین اتفاق کافی است تا در همان ابتدای کار دکمه ی ضربدر سایت را بزنید و سایت را ببندید. این پخش اتوماتیک شاید در نظر مدیران سایت ها خیلی زیبا جلوه دهد و یا به گونه ای یک ترفند به حساب می آید که به مخاطب نشان می دهد در این صفحه یک ویدیو یا یک پادکست صوتی وجود دارد که می توانید آن را ببینید یا گوش دهید.

این مدیران با یک خیال خام از این ترفند استفاده می کنند اما این را نمی دانند که با این حرکت تیشه به ریشه ی سایت خودشان می زنند و نرخ خروج کاربر را به شدت افزایش می دهند. این عمل نه تنها ایجاد مزاحمت به حساب می آید بلکه به نوعی وارد شدن به حریم خصوصی کاربران هم محسوب می شود. پس سعی کنید اگر از این ترفند استفاده می کنید همین الان آن را غیر فعال کنید چرا که همین مورد کوچک می تواند نرخ فرار کاربران را تا حد زیادی افزایش دهد.

نکته ی سوم: دستی به سر و روی سایت خود بکشید

این روزها کاربرها خیلی باهوش تر از قبل هستند و شاید به جرأت بتوان گفت که از همه چیز سر در می آورند و فرق بین یک سایت با امکانات قدیمی را با یک سایت جدید با امکانات فوق العاده را بیشتر از هر کسی می دانند. این شاید برای شما مهم نباشد اما برای کاربر از اهمیت زیادی برخوردار است که وقتی وارد سایت می شود از یک رابط کاربری قوی و دوست داشتنی بهره ببرد چرا که این مورد روی ذهن کاربر تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

استفاده از یک سایت حرفه ای با امکانات جدید خیلی روی روحیه و ماندگاری کاربران در سایت تأثیر می گذارد و به شدت توصیه می کنیم مقداری هزینه کنید و یک سایت حرفه ای تهیه کنید که ذهن کاربران را به سمت خودش جلب کند و همین باعث شود بیشتر در سایت ماندگار شود و نرخ فرار را کاهش دهد.

نکته ی چهارم: کاربر را وادار به ثبت نام اجباری نکنید

اجبار کردن و مجبور کردن کاربر به هر کاری به خصوص ثبت نام در سایت می تواند نرخ پرش یا ضریب بازگشت را تا حد زیادی افزایش دهد. شما که نمی خواهید اینگونه شود. پس اگر قصدتان این نیست اینگونه ثبت نام های اجباری را از بین ببرید.

اجازه دهید کاربران به تمام نقاط سایت تان بدون هیچ گونه ثبت نامی آزادانه در حرکت باشند مگر در موارد خاص. به طور مثال اگر می خواهد آگهی رایگان ثبت کنند باید با نام کاربری وارد شوند و سپس آگهی خود را ثبت کنند یا اگر می خواهد پست مهمان ارسال کنند آنها را ملزم کنید که ثبت نام کنند.

یک راه حل دیگر هم وجود دارد می توانید در هنگام ثبت نام به جای آنکه فیلدهای زیادی را پر کند از آنها بخواهید با اکانت گوگل یا اکانت شبکه های اجتماعی وارد شوند. با این کار بدون اینکه ثبت نام کنند وارد می شوند و خیال مشتری هم از پر کردن این همه فیلد راحت می شود.

نکته ی پنجم: تبلیغات زیاد راه فرار کاربر را آسان می کند

در این شکی نیست که سایت ها به خاطر اینکه هزینه های جاری شان را به دست بیاورند بایستی موارد مختلفی را انجام دهند. شاید عمده ترین مورد آنها فروش جایگاه سایت برای تبلیغات باشد. اما استفاده ی بی رویه از آن می تواند کاربر را فراری دهد.

خودتان را جای کاربر قرار دهید. چه حسی به شما دست می دهد زمانی که وارد یک سایت می شوید و با حجم خیلی زیادی از تبلیغات به خصوص بنرهای تبلیغاتی مواجه می شوید که مدام چشمک می زنند و حواس شما را برای مطالعه ی مطالب پرت می کنند؟ به طور حتم اگر خیلی حواستان پرت شود و اعصابتان را خورد کند خیلی راحت دکمه ی قرمز رنگ سایت را می زنند و سایت را می بندند.

اگر قرار است که کاربر را بیشتر در سایت نگه دارید کافی است حجم این تبلیغات را تا حد زیادی کاهش دهید تا حس بهتری به کاربر دست بدهد و میزان زمان حضورش در سایت بیشتر شود.

نکته ی ششم: سرعت بارگذاری سایت تان پایین است

فرض کنید یک کاربر یک مورد را در گوگل جستجو می کند و لینک سایت شما را در نتایج جستجو پیدا می کند و روی آن کلیک می کند. 5 ثانیه، 10 ثانیه یا شاید هم 15 ثانیه منتظر می ماند و سایت باز نمی شود. به طبع اولین کاری می کند این است که سایت را می بندد. به همین راحتی سایت تان را ترک می کند.

زمان بارگذاری سایت یکی از عوامل مهم جذب کاربر است و اگر این زمان بارگذاری زیاد باشد به طبع خیلی از کاربران سایت را ترک می کنند. شما کمتر از 3 ثانیه فرصت دارید تا کاربر را وارد سایت کنید وگرنه سایت را ترک و رقبایتان را برای حل کردن مشکلشان انتخاب می کنند.

رضایت مشتری زمانی امکان پذیر خواهد بود که کاربر را به سرعت وارد سایت کنید و شاید بزرگترین دلیلش این است که دفعات بعد هم به سایت تان مراجعه می کند و همین آمد و رفت ها می تواند بانس ریت سایت را کاهش دهد و بهترین جایگاه را در نتایج جستجو نصیب سایت تان کند.

نکته ی هفتم: ریسپانسیو نبودن سایت

واکنش گرا یا همان ریسپانسیو یکی از قابلیت هایی است که این روزها سایت ها از آن استفاده می کنند و اینگونه است که سایت در هر دستگاهی به اندازه صفحه نمایش همان دستگاه، نمایش داده می شود. دیگر دوره ی این گذشته که کاربر برای مطالعه ی یک مطلب آن را بزرگنمایی کند تا بتواند به راحتی مطالعه کند.

با رونمایی از ریسپانسیو این مورد از بین رفت و کاربران بدون اینکه یک صفحه از سایت را زوم یا بزرگنمایی کنند خیلی راحت می توانند مطالب را مطالعه کنند و یا به تمام نقاط سایت می توانند به سادگی در حرکت باشند و همین مورد روی افزایش میزان حضور کاربران یا همان بانس ریت تأثیر زیادی دارد.

سخن آخر

میزان ماندگاری کاربران یکی از اصولی است که این روزها مدیران سایت ها و وبمسترها از ترفندها و تکنیک های خاصی استفاده می کنند تا کاربران را بیشتر در سایت نگه دارند و با این نکاتی که ارائه شد باید متوجه شده باشید که کاربر تمام دار و ندار یک سایت است و هر چه بیشتر در سایت ماندگار شود به سود شما و کسب و کارتان خواهد بود و صد البته روی سئو و بهینه سازی سایت تان تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.