jarimeh-google

در دوران مدیریت یک کسب و کار اینترنتی بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که گوگل سایت تان را جریمه کند و بدترین نوع جریمه این است که رتبه ی سایت تان را دستخوش تغییر کند حالا این تغییر رتبه می تواند به صورت دائمی باشد و یا بعد از مدتی دوباره به جایگاه خودش برگردد اما این مورد هم به شرطی است که دوباره دست از پا خطا نکند.

برخی از جریمه های گوگل آنقدر وحشتناک هستند که شخصی از طرف گوگل مأمور این می شود تا سایت تان را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهد و آنجاست که هر کسی می داند چه کاری کرده است. این شخص به راحتی متوجه می شود که لینک هایی که ساخته اید آیا طبیعی و نرمال هستند یا به صورت غیر طبیعی خریداری شده اند.

در این نوع جریمه ممکن است مطالب و محتواهای تولید شده توسط شما هر چه قدر هم که با کیفیت باشد از نظر گوگل اسپم تلقی شود و در نتایج جستجو نمایش داده نشود و شاید بزرگترین دلیلش این باشد که سئو سایت تان را به یک شخص سئو کار سپرده باشید. در این طور مواقع شخصی که سئو سایت را بر عهده گرفته از روش های غیر قانونی مثل سئو کلاه سیاه می خواهد سایت را به رتبه ی دلخواه برساند ولی این مورد از چشمان تیزبین موتورها و کارمندان گوگل دور نخواهد ماند و به طور حتم سایت را جریمه خواهد کرد.

در این مدت که گوگل الگوریتم هایش را تغییر داد سعی کرده با این تغییرها یک انقلاب بزرگ در دنیای وب به وجود بیاورد و همه ی ما باید مدیون گوگل باشیم که سطح کیفی دنیای وب را به کلی تغییر داده است چرا که باعث شده سایت ها محتواهای با کیفیت تری را در اختیار کاربران خود قرار دهند.

جریمه ی گوگل به هر دلیلی که به وجود آمده باشد چه از راه دستکاری کردن برای افزایش رتبه ی سایت در نتایج جستجوی گوگل که این دستکاری کردن از داخل سایت یا خارج از سایت است و یا پر کردن صفحات زیاد سایت آن هم با محتواهای بی کیفیت که فقط این منظور را داشته باشید که سایت تان هر روز به روز رسانی می شود. به هر حال این به هیچ عنوان دلیلی نمی شود که شما از این قوانین تخطی کنید که سریع تر به اهداف خود برسید.

ما به عنوان تیم "کافه نیاز" در این مقاله قصد داریم به چند نمونه از جریمه هایی که می تواند شامل حال سایت تان شود بپردازیم و امید داریم با دانستن و عمل کردن به این موارد به راحتی بتوانید از اتفاق افتادن این جریمه ها جلوگیری کنید.

با ما همراه باشید ....

جریمه ی اول: استفاده از مطالب تکراری

همان طوری که در بالا هم گفتیم گوگل بعد از مدتی یکی از الگوریتم هایش را تغییر داد تا سایت هایی که مطالب کپی شده را قرار می دهند جریمه کند. این شاید در نگاه اول به ضرر شما باشد اما در کل به سود تمام اشخاصی است که یک کسب و کار اینترنتی دارند.

گوگل با این تغییر الگوریتم باعث شد تا سطح کیفی دنیای وب به کلی تغییر کند و دیگر از آن مطالب کپی شده اصلاً خبری نیست و اگر شخصی یک مطلب را کپی کند و لینک منبع را قرار ندهد وی را جریمه می کند. این یعنی اینکه باید قانون کپی رایت را در هر صورتی رعایت کنید.

جریمه ی دوم: به هیچ عنوان بک لینک نخرید

ممکن است کسی بگوید: گوگل از کجا متوجه می شود که من از یک سایت بک لینک رایگان گرفتم یا خریدم؟ شاید این موضوع را متوجه نشود اما خودتان یک حساب سر انگشتی داشته باشید. هر سایتی برای اینکه به بهترین رتبه و جایگاه دست پیدا کند باید بک لینک های زیادی از سایت های مختلف دریافت کند. چه این سایت اوتوریتی بالایی داشته باشد و چه اوتوریتی پایینی داشته باشد.

اما به این نکته توجه کنید:

موتور جستجوی گوگل پیش خودش فکر می کند که چرا یک سایت به شما و برخی سایت های محدود دیگر لینک داده اما به دیگر سایت ها که تعدادشان هم کم نیست لینک نداده و چطور است که بعد از یک مدت محدود این لینک از بین می رود و دوباره بر می گردد؟ این موضوع یک مقدار شک بر انگیز می شود و در نهایت به این نتیجه می رسد که سایت شما این لینک را خریده. پس سایت تان را شامل جریمه می کند تا دفعات بعد از این اشتباهات انجام ندهید.

جریمه ی سوم: از بین نبردن خطاهای 404

jarimeh-google-penalty

فرض کنید یک مطلب را نوشته اید ولی بعد از مدتی آن را حذف می کنید و یا عنوان مطلب یا همان URL آن را تغییر می دهید. هر زمان که گوگل به لینک هایی که از این صفحات در اینترنت پخش کرده اید می رسد با یک صفحه ی خالی مواجه می شود که به اصطلاح به آن صفحات 404 می گویند. اگر این نوع خطاها را درست نکنید گوگل هم بعد از مدتی این نوع صفحات را شامل جریمه می کند چرا که گوگل در این طور مواقع به بازدید کننده ها اهمیت بیشتری می دهد و فرض بر این می گذارد که یک بازدید کننده با این لینک برخورد می کند و به صفحه ای منتقل می شود که خالی است.

برای اینکه اینگونه مشکلات به وجود نیاید و گوگل هم شما را جریمه نکند سعی کنید از ریدایرکت 301 استفاده کنید. به این شکل که زمانی که اینگونه صفحات به وجود می آید با استفاده از ریدایرکت 301 آن را به صفحات جدید لینک بدهید تا کار موتورهای جستجو برای انتقال بازدید کننده به صفحات جدید راحت تر باشد.

جریمه ی چهارم: بیش از اندازه تبادل لینک کردن

یکی دیگر از دلیل های دیگری که باعث می شود تا سایت تان جریمه شود این است که بیش از اندازه تبادل لینک داشته باشید. تبادل لینک اینطوری است که یک سایت دیگر لینک سایت شما را در سایت خودش قرار می دهد و سایت شما هم همین کار را در قبال آن سایت باید انجام دهد.

شاید این مورد در دید اول خیلی خوب باشد اما وقتی به عمق موضوع نگاه می کنید می بینید سایت تان پر شده از لینک های بی مصرف و به اصطلاح لینکدونی و این از نظر گوگل جرم محسوب می شود و به مرور زمان سایت تان اسپم می شود و سایتی که اسپم است توسط گوگل جریمه و از صفحات گوگل حذف می شود.

اگر سایت تان اینگونه کار می کند همین الان این لینک ها را پاک کنید تا پیج اوتوریتی و دامین اوتوریتی سایت تان به مرور بالا برود و قطعاً این لینک ها روی اوتوریتی سایت تان هم تأثیر زیادی خواهد گذاشت البته از نوع منفی.

جریمه ی پنجم: از مخفی کردن لینک ها پرهیز کنید

برخی از مدیران سایت ها و وبمسترها سعی می کنند لینک های مخفی یا لینک هایی که قابل مشاهده و نمایش برای کاربر نیست، ایجاد کنند تا شاید بتوانند با استفاده از آنها رتبه ی بهتری در نتایج جستجوی گوگل به دست بیاورند. اما غافل از اینکه گوگل دست آنها را می خواند و به راحتی آنها را جریمه می کند.

شاید لینکی برای کاربر قابل مشاهده نباشد اما این برای گوگل اصلاً کار سختی نخواهد بود و تمام لینک ها را مشاهده خواهد کرد چرا که گوگل فقط به کاربر فکر می کند و همین مورد کافی است تا این سایت ها تا جای ممکن تمام لینک ها را برای کاربران قابل مشاهده کنند.

جریمه ی ششم: در محتوای تولید شده بیش از اندازه از کلمات کلیدی استفاده کردن

همه ی کسب و کارهای اینترنتی به دنبال این هستند که بازدید کننده های بیشتری را به دست بیاورند و تمام هم و غم این کسب و کارها این است که محتوای تولید شده ی جدید را به محتواهای قدیمی با استفاده کلمات کلیدی لینک بدهند.

اما اینجا یک مشکل وجود دارد. این اشخاص سعی می کنند با استفاده از یک کلمه ی کلیدی به محتواهای مختلف لینک بدهند. به طور مثال با استفاده از کلمه ی کلیدی افزایش بازدید کننده سعی می کنند به محتواهای قدیمی لینک دهی کنند. این شاید خیلی خوب باشد که یک لینک بیلدینگ بین صفحات جدید و قدیمی ایجاد کنید تا گوگل راحت تر بتواند مطالب را ایندکس کند.

اما به این توجه کنید که اگر بخواهید فقط با این کلمه ی کلیدی به صورت مکرر به صفحات مختلف لینک دهی کنید از نظر گوگل جرم محسوب می شود و جریمه شامل حالتان می شود. برای این کار سعی کنید از کلمات مترادف استفاده کنید. به طور مثال می توانید از کلماتی مانند افزایش ترافیک سایت، ترافیک سایت، بازدید سایت، افزایش بازدید، افزایش بادید سایت، جذب بازدید کننده و خیلی از کلمات کلیدی دیگر استفاده کنید.

جریمه ی هفتم: از دسترس خارج کردن سایت به مدت زیاد

penalty-jarimeh-google

فرض کنید می خواهید سایت تان را به روز رسانی و یا محتویات جدید به آن اضافه کنید. خلاصه به گونه ای باشد که تا مدتی سایت در دسترس نباشد. خب اولین اتفاقی که می افتد چیست. اولین اتفاق این است که بازدید کننده ها یا مستقیم وارد سایت تان می شوند و یا لینک سایت تان را در نتایج جستجوی گوگل پیدا می کنند و وقتی روی آن کلیک می کنند با پیغام: "فعلاً این سایت در دسترس نیست" مواجه می شوند.

اگر این مورد برای چند ساعت باشد موردی نیست اما اگر برای مدت زمان زیادی در دسترس مخاطبین و بازدید کننده ها نباشید به طور حتم گوگل شما را جریمه می کند چرا که مخاطبین و بازدید کننده ها نتوانسته اند به سایت تان دسترسی داشته باشند. پس در اینجا هم باز گوگل است که به فکر بازدید کننده های شما است.

جریمه ی هشتم: پایین بودن سرعت سایت

گوگل بارها اعلام کرده که سرعت سایت روی سئو، افزایش بازدید و همچنین دریافت بهترین رتبه در نتایج جستجو تأثیر مثبت دارد. اما اگر سرعت لود شدن صحفات سایت کُند باشد به طور حتم تأثیر منفی روی سئو سایت و همچنین جذب بازدید کننده خواهد داشت.

اگر قرار بر این است که از جریمه های گوگل در امان باشید سعی کنید سرعت سایت را تا حد زیادی بالا ببرید. این مورد روی جذب بازدید کننده خیلی تأثیر دارد و مخاطبین به سرعت وارد سایت می شوند و همین وارد شدن سریع می تواند بهترین رتبه ها را هم نصیب سایت تان کند.

جریمه ی نهم: بک لینک ساختن با سرعت زیاد

ساخت بک لینک برای تمام سایت ها از روزی که به وجود می آیند تا زمانی که در اینترنت فعالیت می کنند ادامه دارد. شاید روزها، ماهها و یا سال های اول این مورد خیلی زیاد باشد اما به مرور زمان ساخت بک لینک ها کاهش پیدا می کند.

یک نکته ی مهم که باید در هنگام بک لینک ساختن به آن توجه کرد این است که باید به صورت کاملاً عادی و نُرمال این عمل صورت بگیرد. به طور مثال اگر در روز اول 10 لینک ایجاد کردید در روز دوم به بعد هم به همین تعداد این کار را انجام دهید نه اینکه به یک باره 100 لینک بسازید که ممکن است از طرف گوگل جریمه شوید.

بک لینک ساختن باید به صورت آرام آرام و مداوم انجام شود. یعنی ساختن بک لینک باید تا زمانی که به بهترین جایگاه نرسیده اید ادامه داشته باشد. البته این نیست که بعد از رسیدن به جایگاه مناسب آن را قطع کنید. خیر این طور نیست. بلکه آن موقع ساختن بک لینک کمتر خواهد شد نه به صورت کامل قطع می شود.

جریمه ی دهم: بیش از حد سایت را بهینه کردن

همان طوری که گوگل اعلام کرده یکی از روش های به دست آوردن بهترین جایگاه یا افزایش بازدید کننده این است که سایت را برای موتورهای جستجو بهینه کنید همانطور هم بیش از حد بهینه سازی سایت یک مقدار غیر عادی جلوه می دهد و ممکن است شامل جریمه شوید چرا که در این طور مواقع گوگل در نظر می گیرد که این سایت برای وی بهینه شده نه برای بازدید کننده ها و باز هم در اینگونه مواقع گوگل به فکر بازدید کننده ها است نه به فکر سایت.

جریمه ی یازدهم: بیش از اندازه به سایت های دیگر لینک دادن

لینک های خروجی یا همان لینک هایی که به دیگر سایت ها می دهید بیشتر از اینکه به سود سایت تان باشد بیشتر به سود سایت های دریافت کننده ی لینک است چرا که بدون دردسر و بدون هیچ دخالتی یک لینک فالو یا نوفالو که روی سئو آنها تأثیر می گذارد دریافت می کنند.

اگر از این لینک های خروجی بیش از اندازه استفاده کنید گوگل اینگونه می پندارد که به نوعی تبادل لینک صورت گرفته حتی اگر لینک سایت تان در سایت مقصد نباشد و از نظر گوگل سایت شما یک سایت اسپم تلقی می شود و در نهایت شما را جریمه می کند. پس اگر نمی خواهید اینگونه باشد باید در حد نُرمال از این بک لینک های خروجی استفاده کنید و بیش از اندازه لینک دادن به سایت های دیگر شامل جریمه می شود.

جریمه ی دوازدهم: سایت تان را برای موبایل به صورت حرفه ای طراحی کنید

penalty-jarimeh-google

طراحی حرفه ای سایت همان طوری که برای جذب بازدید کننده و افزایش بانس ریت یا همان نرخ فرار کاربر تأثیرگذار است به همان اندازه هم طراحی ضعیف می تواند جریمه ی گوگل را به همراه داشته باشد. چرا که باز هم در این طور مواقع گوگل به رفتارهای کاربران اهمیت می دهد. در کل گوگل برای وب سایت هایی که برای موبایل طراحی شده اند یک لینک در دیتابیسش در نظر می گیرد و اگر این سایت به صورت حرفه ای طراحی نشده باشد به طور حتم گوگل سایت تان را جریمه می کند و این مورد را هم از رفتار کاربران متوجه می شود.

جریمه ی سیزدهم: از ایجاد کردن مزرعه ی لینک خودداری کنید

شاید از خودتان بپرسید که مزرعه ی لینک چیست و چرا باید از استفاده کردن از آن پرهیز کنیم. در کل مزرعه ی لینک یکی از روش ها و تکنیک های سئو کلاه سیاه است که به طور مثال 10 سایت به صورت مشترک به یکدیگر لینک می دهند و در اصطلاح تبادل لینک می کنند و یا سعی می کنند با پرداخت کردن مقداری پول به یک سایت واسطه لینک خریداری کنند چه به صورت عادی و یا به صورت غیر عادی باشد.

این نوع لینک دهی می تواند شامل صدها یا هزاران سایت مرتبط یا غیر مرتبط باشد که در یک روز و با سرعت بالا می توانند به یک دیگر لینک دهی کنند و شاید به جرأت بتوان گفت این نوع بک لینک گرفتن ها یکی از سریع ترین نوع دریافت بک لینک هست. اما با پیشرفت الگوریتم های گوگل این مورد اسپم تلقی شد و مورد جریمه گوگل قرار گرفت.

همان طوری که در بالا هم گفتیم یکی از روش هایی که گوگل سایت شما را محبوب قلمداد می کند این است که بک لینک های زیادی از سایت های مختلف دریافت کنید اما این در یک مدت زمان طولانی است نه به یک باره و در عرض یک روز بخواهید هزاران لینک دریافت کنید. به هر حال این روش از نظر گوگل جرم محسوب می شود و به طور حتم سایت را جریمه خواهد کرد.

جریمه ی چهاردهم: رفع خطاهایی که در سایت به وجود می آید

خطاهای زیادی در اکثر اوقات برای لود شدن صفحات سایت به وجود می آید. اگر شما به عنوان مدیر سایت نتوانید این خطاها را از بین ببرید به مرور زمان گوگل شما را جریمه می کند. خطاهایی مانند کد 500، کد 404، کد 301 و خیلی از کدهای دیگر. برای هر کدام برنامه ریزی کنید و به مرور زمان همه ی این خطاها را اصلاح کنید قبل از اینکه گوگل سایت تان را جریمه کند.

سخن آخر

جریمه شدن در هر صورتی که باشد خیلی دردناک است چرا که با زحمت زیاد سایت را به جایگاهی که مد نظرتان هست می رسانید اما بعد از مدتی می بینید از نتایج گوگل حذف شده اید. این خیلی سخت است که اینگونه جریمه ها را تحمل کنید. اما همه ی اینها می شود یک تجربه که دفعات بعد از انجام این اشتباهات خودداری کنید. پس تا جای ممکن با گوگل دوست باشید چرا که این دوستی بیشتر به سود شماست تا وی.