kharid-nakardan-az-site

یکی از سوالاتی که این روزها خیلی در میان اهل وب دست به دست می چرخد این است که: چرا کسی از سایتم خرید نمیکنه؟

شاید تا به حال برای خیلی از اشخاصی که در دنیای وب یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرده اند اتفاق افتاده باشد که چندین ماه روی سایتشان کار می کنند و بهترین رتبه را در نتایج جستجوی گوگل به دست می آورند اما باز هم بازدید کننده ها و مشتریان بیشتر ترجیح می دهند از محتوا و خدمات رایگان سایت استفاده کنند با اینکه می دانند با خرید خدمات پولی و هزینه دار خیلی سریع تر به اهداف خود می رسند.

اما همین موضوع باعث می شود تا خیلی از اشخاصی که با هزاران امید و آرزو و با اهدافی بلند مدت یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی می کنند، به راحتی دلسرد و نا امید می شوند و خیلی راحت کسب و کارشان را رها می کنند و همین کافیست تا رقبا خوشحال تر از همیشه باشند چرا که یک رقیب کمتر شده است و متأسفانه متأسفانه صبر و تحمل در کسب درآمد از اینترنت برای این اشخاص معنی ندارد.

موضوع بحث این مقاله مشکلی است که برای خیلی از کسب و کارهای اینترنتی به وجود آمده و حتی بزرگترین سایت های ایران و حتی جهان هم در بُرهه ای از زمان دچار این مشکل می شوند و احتیاجی نیست که خودتان را ناراحت کنید به خاطر اینکه این موضوع همه گیر است و با رعایت چند نکته یا استفاده از چند ترفند برطرف می شود.

ما به عنوان تیم "کافه نیاز" در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که چه دلیل هایی باعث می شود بازدید کننده ها و مشتریان از سایت تان خرید کنند و یا چرا از خرید کردن منصرف می شوند.

با ما همراه باشید ....

دلیل اول: مشتری به نسبت نیازش خرید می کند

در کل مشتری و بازدید کننده زمانی تصمیم می گیرد از شما خرید کند که بداند این محصول یا خدمات ارائه شده می تواند نیازش را برطرف می کند وگرنه در اکثر اوقات شک و دودلی مانع از این می شود که خریدی صورت بگیرد.

مشتری ها و بازدید کننده ها در اکثر مواقع مایلند نیازهایشان را با استفاده از محصولات و خدمات رایگان برطرف کنند و در اینجا این هنر شماست که مشتری را قانع کنید هم مشتری دائم کسب و کار اینترنتی تان شوند و هم از محصولات و خدمات هزینه دارتان استفاده کند و تنها راه حل این است که با استفاده از ایجاد کردن نیاز در مشتری این کار را انجام دهید.

مشتری اگر بداند این محصول یا خدماتی که ارائه می شود نیازش را برطرف می کند قطعاً متقاعد می شود که خریدش را انجام دهد. پس تا جای ممکن با تبلیغ نویسی سعی روی نیاز مشتری توجه کنید. به جای اینکه از محصولتان تعریف کنید از تبلیغ نویسی به گونه ای استفاده کنید که نیاز در مشتری ایجاد شود و این باعث می شود تا مشتری دوباره از شما خرید کند.

دلیل دوم: مشتری از خریدش احساس رضایت ندارد

احساس رضایت ریشه در ترس دارد. مشتری از این می ترسد که این خرید همان خریدی نباشد که وی می خواهد و واقعاً نمی داند که از خریدش احساس رضایت می کند یا خیر. به طور مثال فرض کنید خودتان از گوشی موبایل گلکسی S8 استفاده کرده و احساس رضایت داشتید. به خاطر همین آن را به دیگران هم پیشنهاد می دهید و تأکید می کنید که از فلان فروشگاه اینترنتی خرید کنید.

به خاطر اینکه اولاً قابل اعتماد است، دوماً تمام معایب و مزایای این گوشی را ذکر کرده و ثانیاً می تواند همین گوشی را با گوشی های دیگر مقایسه کند و از همه مهمتر چون خودتان از خریدتان رضایت کامل داشتید این گوشی را به دیگران پیشنهاد می دهید. یعنی فاکتور رضایت یکی از مهمترین فاکتورها در خرید و بازاریابی دهان به دهان حساب می شود.

دلیل سوم: کالاها و خدمات قیمت مناسبی ندارد

قیمت گذاری اصولی یکی از اساسی ترین قسمت ها در راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی است و این قیمت گذاری زمانی خودش را نشان می دهد که قیمت هایتان نسبت به رقبا مناسب تر باشد. به طور مثال اگر یک محصول در سایت رقبا 100 هزار تومان قیمت دارد سعی کنید در سایت خودتان 90 هزار تومان قیمت گذاری کنید البته اگر قصد دارید با کاهش قیمت مشتری جذب کنید.

یا اگر قرار است قیمتی بیشتر ارائه دهید به طور مثال 110 هزار تومان، باید یک مزیتی نسبت به محصول رقیب تان داشته باشد وگرنه چه کاری است که مشتری از سایت شما خرید کند وقتی می بیند همین محصول را در سایت رقبا با 10 هزار تومان کمتر و با همان کیفیت می تواند خریداری کند.

اگر قرار است قیمت گذاری کنید لطفاً اصولی انجام دهید به طوری که مشتری فرار نکند و یا در کنارش می توانید یک مزیت رقابتی ایجاد کنید. در این طور مواقع احتیاجی نیست قیمت را پایین بیاورید فقط کافیست یک مزیت رقابتی ایجاد و از آن به سود خودتان استفاده کنید.

دلیل چهارم: ضرر کردن

نه فقط مشتریان همه ی ما، از ضرر کردن و متضرر شدن می ترسیم. از این می ترسیم که این محصولی یا خدماتی که خریداری می کنیم می تواند نیاز ما را برطرف کند یا خیر. بعد از دو دو تا کردن و کلی با خودمان چانه زدن و کلنجار رفتن، به این نتیجه می رسیم که این محصول نمی تواند مشکل ما را حل کند و بیشتر هم به اعتماد نداشتن به کسب و کارتان بر می گردد.

شاید به جرأت بتوان این معضل را یکی از بزرگترین معظلات همه ی مردم دانست. مردم از این می ترسند که ضرر کنند پس خرید نمی کنند. در اینجا این هنر مدیر سایت است که بتواند یک اعتماد را به وجود بیاورد که مشتری از وی خرید کند. برای این کار می توانید یک فیلم از محصول یا خدماتی که به دیگران ارائه داده اید و از خرید خود راضیند را در سایت پخش کنید.

با این کار مشتری خیلی سریع تر و راحت تر قانع می شود که این محصول را خریداری کند و یا یک کار بهتر می توانید انجام دهید و آن هم گارانتی بازگشت پول را روی پکیج خود ارائه دهید. با این عمل شما مشتری این ریسک را به خودش می دهد که این محصول را بدون هیچ ترس و واهمه ای خرید کند. یک روش دیگر هم هست که می توانید استفاده کنید و این هست که اگر خدماتی آنلاین ارائه می دهید به طور مثال 2 روز اول را به صورت رایگان استفاده کند اگر توانست نیازهایش را برطرف کند خریدش را نهایی کند اگر نه که از خرید منصرف شود.

دلیل پنجم: ارائه ندادن پکیج های متفاوت

در این طور مواقع خودتان را به جای مشتری بگذارید. فرض کنید به دنبال خرید "پاور بانک" هستید. از این سایت به اون سایت در حرکت هستید. به یک سایت می رسید که کل محصول پاور بانکش به 3 نوع مختلف می رسد. به طبع مقایسه کردن این 3 نوع خیلی راحت است اما وقتی محصولاتی متنوع و متفاوت نداشته باشید نمی توانید جواب هر سلیقه ای را بدهید.

هر مشتری یک سلیقه ی خاصی برای خرید دارد. پس به طور حتم اگر برای هر مشتری یک محصول یا خدمات خاص در نظر بگیرید و تا جایی که می توانید حق انتخاب را به مشتری بدهید، مطمئن باشید که آنها خیلی راحت تر می تواند تصمیم بگیرد و از شما خرید کند چرا که طبق سلیقه ی خودشان خرید می کنند و این می تواند در نهایت رضایت مشتری را در بر داشته باشد.

دلیل ششم: نداشتن نماد الکترونیکی و همچنین نداشتن درگاه پرداخت آنلاین

این روزها داشتن نماد الکترونیکی و همچنین داشتن درگاه پرداخت برای خیلی از سایت ها یک نیاز اجباری شده است چرا که مردم به این سایت ها بیشتر اعتماد می کنند و تنها دلیلش این است که هر دوی اینها نمادهای دولتی هستند جعل و استفاده کردن از آنها می تواند عواقب بدی به همراه داشته باشد.

اگر تا به حال به این موضوع فکر نکرده اید حتماً این دو مورد را روی سایت تان پیاده سازی کنید چرا که اگر نماد الکترونیکی یا همان اینماد نداشته باشد خیلی ها برای خرید و یا سرمایه گذاری به سایت تان اعتماد نمی کنند و اگر درگاه پرداخت آنلاین نداشته باشد باز هم مردم خیلی زیادی هستند که از واریز وجه و کارت به کارت ترس و واهمه ی زیادی دارند و اینجاست که فروشی انجام نمی گیرد.

سخن آخر

حفظ مشتری از ضروریات هر کسب و کاری به خصوص کسب و کارهای آنلاین است. اگر قصدتان این است که مشتریان زیادی را به سمت تان بکشانید، اگر قصدتان این است که فروش بیشتری داشته باشید باید از این ترفندها و تکنیک ها استفاده کنید تا مشتری از شما خرید کند.