foroshe-movafagh

تصور خیلی از مردم این است که خیلی از بازاریاب ها اصولاً مادرزاد فروشنده به دنیا آمده اند چرا که می توانند هر محصولی در هر بازاری با هر شرایط اقتصادی به دیگران بفروشند. اما این تصوری اشتباه است. چرا که همین بازاریاب ها با انجام یک سری تکینک ها و ترفندها و داشتن بهترین عملکرد نسبت به دیگر بازاریاب ها در حیطه ی فروش، توانسته اند موفقیت خودشان در فروش را تضمین کنند. رسیدن به جایگاه رفیع در فروش یعنی بهره بردن از تکنیک های فروش و تکرار همین ترفندها و تکنیک ها می تواند مسیر زندگی آنها در فروش را به کلی تغییر دهد.

مطمئن باشید هیچ کسی بازاریاب و فروشنده به دنیا نیامده ولی وقتی مدیران یک مجموعه این فروشنده ها را با این عملکردشان می بینند به طبع توقعشان از دیگر فروشنده و بازاریاب ها هم بیشتر می شود. مدیران به این نوع بازاریاب ها که بهترین عملکردشان را به نمایش می گذارند و هر فروشی را تضمین می کنند، به عنوان ستون های اصلی کسب و کارشان نگاه می کنند.

اگر یک بازاریاب مبتدی و عادی هستید پس رعایت این نوع از مهارت ها و تکنیک ها می تواند موفقیت شما را در فروش تضمین کنید پس سعی کنید نکاتی که تیم "کافه نیاز" در این مقاله ارائه داده را به خوبی یاد بگیرید و در هر جایی که به فروش منتهی می شود از آن بهره ببرید.

با ما همراه باشید ....

تکنیک اول: برای فروش هایتان برنامه ریزی کنید

تضمین هر فروشی به این است که برای تک تک فروش هایتان برنامه ریزی کنید. اینکه چند مشتری دارید، چه تیپ شخصیتی دارند، چه نوع نیازهایی دارند، چه نیازهایی می توانید در این اشخاص به وجود بیاورید، چه نوع روش بازاریابی روی این اشخاص بیشتر جوابگو هست، از چه راه هایی می توان بهترین ارتباط را با مشتریان برای فروش برقرار کرد، چه تکنیک هایی بیشتر روی این مشتریان جواب می دهد و خیلی از این برنامه ریزی ها.

هر چه این برنامه ریزی ها با دقت بیشتری انجام شود و صد البته قبل از اینکه با مشتری به صورت حضوری برخورد داشته باشید به طور کامل تکرار و تمرین شود، می تواند اثربخشی بیشتری در فروش شما داشته باشد. چرا که تکرار و تمرین و ممارست در انجام این ترفندها می تواند تضمینی باشد برای موفقیت در فروش و افزایش فروش.

اگر قرار است جزء بهترین ها و جزء چند درصد بالای افراد در سازمان و یا مجموعه ی خود باشید پس باید متفاوت از دیگران هم عمل کنید. تفاوت شما در عملکرد، رفتار و یا استفاده از تکنیک ها و ترفندها می تواند موفقیت شما را در فروش تضمین کند به شرط اینکه برای این نوع تفاوت ها برنامه ریزی داشته باشید.

تکنیک دوم: طوری عمل کنید که مشتری به محصول علاقه پیدا کند

این ترفندی است که در همه نوع از فروش ها جوابگو هست و فرقی بین فروش کوچک و بزرگ ندارد. سعی کنید طوری نیاز را در مشتری به وجود بیاورید که همان لحظه نسبت به محصول یا خدمات معرفی شده علاقه پیدا کند و به اصطلاح معامله همان لحظه جوش بخورد.

فروش زمانی به عنوان هنر تلقی می شود که بتوانید با استفاده از تکنیک نیازسنجی و ایجاد علاقه، فروشتان را حتمی کنید. اگر مشتری به محصول علاقه پیدا کند به طور حتم کسب و کارتان را به دیگران معرفی می کند و به اصطلاح بازاریاب رایگان کسب و کارتان خواهد شد و همین مورد کافی است تا موفقیت شما در فروش تضمین شود.

همیشه جذب مشتری در اولویت هر کسب و کاری خواهد بود به خصوص کسب و کارهایی که یک سری محصولات، کالا یا خدمات را ارائه می دهند و باید اولویت کاری را در جذب مشتری، ایجاد علاقه و نیازسنجی قرار دهید. اما اگر قرار است برای تمام فروش هایتان از یک ترفند قدیمی و منسوخ شده استفاده کنید به طور حتم راه به جایی نخواهید برد.

سعی کنید در مجموعه ی خود این نوع تکنیک را به صورت کامل تمرین کنید. از همکاران خود بخواهید نسبت به تکنیک علاقه و نیازسنجی هر ایده ای دارند ارائه دهند. ادغام ایده ها در اکثر مواقع آنقدر راحت می تواند یک علاقه ی زیاد در مشتری ایجاد کند که از تصور شما و همکارانتان هم خارج خواهد بود.

تکنیک سوم: مشکلات و نیازهای مشتریان خود را درک کنید

این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است به خصوص زمانی که می دانید مشتریان شما با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند. اگر قرار است در فروش خودتان به موفقیت های زیادی دست پیدا کنید پس باید در درجه ی اول مشکلات و نیازهای مشتریان خود را در اولویت قرار دهید و این کار را می توانید با دریافت بازخوردهای منفی از سمت آنها شروع کنید.

سعی کنید خیلی ریلکس و راحت و بدون ترس از اینکه در مورد کسب و کار و محصولات تان ایرادی بگیرند از مشتریان خود بپرسید در ارائه ی خدمات و یا ارائه ی محصول چه مشکلی دارند و یا محصولتان چه عیب و ایرادی دارد. تمام نکاتی که در این بازخوردهای منفی دریافت می کنید را یادداشت و سر فرصت بررسی کنید که آیا این مشکلات قابل رفع شدن هستند یا خیر.

اگر قابل رفع شدن هستند بعد از اینکه آنها را مرتفع کردید به مشتریان خود اطلاع دهید که این مشکل برطرف شده است. همین مورد کوچک یعنی احترام گذاشتن به مشتری و این در دید مشتری باقی می ماند که شما به یاد وی بوده اید و همین کافی است تا کسب و کار و محصولات تان را به دیگران معرفی کند و این یعنی تضمین در فروش محصولات و خدمات. این عمل شما باعث می شود تا این رابطه ای که بین مشتری و خریدار وجود دارد تا مدت ها ادامه داشته باشد و به طور حتم سودهای زیادی هم نصیب کسب و کارتان خواهد شد.

تکنیک چهارم: با افرادی وارد معامله شوید که خریدار واقعی هستند

بعضی مواقع اتفاق می افتد که برخی از بازاریاب ها مدام با مشتریانی در ارتباط هستند که نیازی به خرید ندارند و یا علاقه ای به خرید از خودشان نشان نمی دهند. اگر قرار بر این باشد که تضمینی برای فروش داشته باشید پس سعی کنید با مشتریانی در ارتباط باشید و وارد معامله شوید که خریدار واقعی باشند. وقت شما خیلی شریف تر و با ارزشمندتر از این است که آن را برای مشتریانی تلف کنید که هیچ علاقه ای به خرید از شما نشان نمی دهند.

در این طور مواقع می توانید به دو روش عمل کنید:

روش اول: به صورت کاملاً خلاقانه روی ذهن مشتری کار کنید و طوری نیاز سنجی کنید که مشتری به محصولتان علاقه پیدا کند تا این خرید صورت بگیرد.

روش دوم: خیلی راحت اینگونه مشتریان را رها کنید به سراغ مشتریان دیگر بروید چرا که دریافت سود کم از مشتری زیاد بهتر از دریافت سود زیاد از مشتریان کم است. شاید اگر این مشتری خریدار واقعی بود سود زیادی نصیب شما می شد اما در همین مرحله مشتری های زیادتری را از دست خواهید داد حتی اگر سود کمتری از هر مشتری دریافت کنید.

تضمین دریافت سود در اینگونه مسائل فقط بستگی به شما و نحوه ی شناسایی مشتریان و خریداران واقعی است.

تکنیک پنجم: به جای حذف کردن رقبا، به صورت گروهی کاری کنید

tasire-raghib-dar-forosh

یکی از ترفندهایی که برخی از شرکت ها انجام می دهند این است که سعی می کنند آنقدر محصولات خودشان را ارزان بدهند و یا آنقدر در بازاریابی از رقبای خودشان بدگویی می کنند که رقبا هم چاره ای ندارند مگر اینکه کسب و کارشان را رها کنند و به سراغ کار دیگر بروند.

تصور نکنید با این تکنیکی که به کار برده اید خیلی کار بزرگی کرده اید. بر عکس با این عمل شما بدترین کار ممکن را کرده اید. به خاطر اینکه اگر رقیبی نباشد دیگر خبری از کیفیت محصولات و خدمات، قیمت، رقابت، مشتری و هر چیز دیگری که به مشتری و خرید و فروش بستگی دارد، نخواهد بود. اگر رقیب داشته باشید می توانید کیفیت محصولات و خدمات تان را بالاتر ببرید تا مشتری به سمت شما جذب شود، اگر رقیب داشته باشید آنقدر سعی و تلاش می کنید تا همیشه یک سر و گردن از رقیبتان جلوتر باشید، اگر رقیبی برای رقابت وجود داشته باشد یعنی هنوز مشتریانی هستند که بتوانید آنها را به سمت خودتان جذب کنید.

اما در این مسیر به جای اینکه رقبای تان را حذف کنید می توانید به صورت گروهی بازاریابی محصولات و خدمات تان را انجام دهید. با این کار، شما هم در کنار خود، رقیب دارید که باعث می شود کیفیت محصولات و خدمات تان بهتر شود و هم می توانید سود بیشتری از لحاظ فروش محصولات به دست بیاورید. پس همیشه سعی کنید به صورت گروهی پیش بروید چرا که در این طور مواقع یک دست صدا ندارد.

تکنیک ششم: روش حرفه ای مذاکره را با کارمندان خود تمرین کنید

این روزها شرکت ها و مجموعه هایی در فروش بیشترین تأثیر را روی بازار و مشتریان می گذارند و بیشترین تضمین فروش را برای شرکتشان به همراه دارند که روی مهارت ها و توانایی های خود سرمایه گذاری کنند. به خصوص اگر این سرمایه گذاری روی اصول و فنون مذاکره ی حرفه ای باشد. چرا که ما در کل زندگیمان در حال مذاکره هستیم. از خرید و فروش خانه گرفته تا صحبت بر سر پخت غذا، صبحت بر سر شستن ظرف ها و خیلی از موارد کوچک و بزرگ دیگر.

در این طور مواقع سعی کنید روی مهارت مذاکره که از اصلی ترین مهارت ها در فروش نام برده می شود سرمایه گذاری کنید تا بتوانید بیشترین سود را در همین مذاکره ها به نام خودتان ثبت کنید. تا جایی که می توانید روی این اصول و فنون کار کنید و تمرین کنید تا به راحتی بتوانید مشتری های زیادی را به سمت خودتان جذب کنید و مطمئن باشید همین مذاکره را اگر به صورت کاملاً حرفه ای فرا بگیرید به طور حتم تضمینی خواهد بود برای موفقیت شما در فروش.

سخن آخر

ترفندها و تکنیک های زیادی برای افزایش فروش وجود دارد و چه بهتر که این کار را با استفاده از تکنیک ها و ترفندهایی که در این مقاله ارائه شد، به کار ببرید. با استفاده از این ترفندها خیلی راحت تر می توانید مهارت های فروش را فرا بگیرید و تمرین کردن آن می تواند شما را به یک مذاکره کننده ی حرفه ای تبدیل و در نهایت تضمینی باشد برای افزایش فروشتان.