shenakhte-khod-dar-business

راه اندازی هر کسب و کاری همیشه با یک سری چالش های زیادی روبرو بوده است از نحوه ی راه اندازی گرفته تا نحوه ی کسب درآمد و جذب مشتری. آینده شغلی و کسب و کارتان بستگی به این اصول و نکات دارد و قطعاً این را خوب می دانید که برای فروش محصول نمی توانید یک شبه به درآمدهای زیادی دست پیدا کنید. در این مسیر شاید سخت ترین مورد این باشد که در ابتدا باید خودتان را خوب بشناسید.

خودشناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازمه ی ایجاد و راه اندازی هر کسب و کاری این است که خودتان را خوب بشناسید. اگر در خودشناسی خوب عمل کردید به طبع یافتن هر راه حلی برای هر مشکلی، کار سختی نخواهد بود و این بهترین حسی است که به شما القاء می شود. حس اینکه بتوانید برای تمام مشکلات تان راه حل به وجود بیاورید.

هرگاه خودتان را شناختید یعنی این ویژگی را در خودتان دیده اید که بتوانید یک کسب و کار با آینده ای کاملاً روشن برای خودتان ترسیم کنید. ایجاد کردن این کسب و کارها مستلزم این است که صبر و حوصله به خرج دهید و این صبر و حوصله به این وابسته است که شما از درون خودتان را بشناسید تا بتوانید در این مسیر سخت و دشوار با تمام رقبایتان به رقابت بپردازید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله ی جالب مایل است 4 دلیل بیان کند که چرا باید قبل از راه اندازی یک کسب و کار به خودشناسی برسید.

با ما همراه باشید ....

دلیل اول: نقاط قوت خودتان را بشناسید

اولین چیزی که از مقوله ی خودشناسی بیرون می آید، بحث شناخت نقاط قوت است. اگر تمام نقاط قوت خودتان را بشناسید یعنی شناخت نقاط ضعف و یعنی این را می دانید که چه مهارت و توانایی هایی دارید. نقاط قوت بیشتر روی توانایی ها، مهارت ها، علاقه ها و استعدادی که شما دارید تمرکز می کند و به طور حتم اگر این نقاط قوت را بشناسید مطمئن باشید که می توانید بهترین راه حل ها را برای سخت ترین مشکلات طراحی کنید چرا که شما توانایی و مهارت این کار را دارید.

یکی از اصول راه اندازی کسب و کار این است که بر پایه ی نقاط قوتی که دارید این کسب و کار را راه اندازی کنید و بزرگترین دلیلش این است که همان نقاط قوت تبدیل به علاقه و توانایی و مهارت می شود و همین کافی است تا تمام مشکلاتی که به وجود می آید را تحت کنترل خودتان داشته باشید به راحتی بتوانید هر مشکلی را حل کنید.

دلیل دوم: شناخت خودتان باعث افزایش اعتماد به نفس می شود

یکی دیگر از اصول راه اندای کسب و کار این است که از اعتماد به نفس خوبی برخوردار باشید. وقتی اعتماد به نفستان بالا باشد به طبع صبر و حوصله ی زیادتری برای به ثمر نشستن این کسب و کار از خودتان نشان می دهید. وقتی اعتماد به نفستان بالا باشد به راحتی می گویید: من مسئول تمام شکست ها و موفقیت ها هستم و همین یعنی حس مسئولیت پذیری و خودشناسی.

اگر قرار است که یک کسب و کار را راه اندازی و سپس آن را رهبری و مدیریت کنید باید از اعتماد به نفس خوبی برخوردار باشید و این از داشتن اعتماد به نفس سرچشمه می گیرد. اعتماد به نفس باعث جذب مشتری، جذب سرمایه گذار، جذب سرمایه، گسترش و رشد کسب و کار، افزایش انگیزه و هر چیز دیگری خواهد شد.

پس تا جایی که می توانید از درون خودتان را بشناسید تا اعتماد به نفستان بالا برود و همین افزایش اعتماد نفس باعث رشد و پیشرفت کسب و کارتان شود.

دلیل سوم: تشکیل یک تیم در راه اندازی کسب و کارتان در خودشناسی خلاصه می شود

حتماً همه این را خوب می دانید که راه اندای و ادامه ی هر کسب و کاری برای رسیدن به موفقیت و کسب درآمد به این وابسته است که با یک تیم شروع به کار کنید. حالا این تیم می تواند مشکل از دو نفر باشد و یا متشکل از هزار نفر. فرقی بین تعداد نمی کند اما باید این نکته را بدانید که تنهایی کار کردن در اینطور مواقع سخت و دشوار است و حتماً باید یک شخص دیگری در کنار شما باشد.

اما نکته ی اصلی در این موضوع این است که اگر قرار است یک تیم را در کسب و کارتان راه اندازی کنید پس باید در ابتدا خودتان را خوب بشناسید و شناخت خوبی از خودتان داشته باشید. تیمی که قرار است شما تشکیل دهید باید آنقدر از لحاظ علمی و عملی پر باشند که بتوانند جای خالیتان را در هر فرصتی پر کنند و این نیازمند این است که شما به خوبی خود را شناخته باشید تا بتوانید این تیم را رهبری کنید.

شناخت شخصیت خودتان در این مسیر یعنی طراحی اهداف، طراحی مسیر، جذب اشخاصی که می توانند بهترین و بیشترین کمک را به شما بکنند و در نهایت شناخت خودتان به طراحی مسیرهایی منجر می شود که کمترین شکست در آن وجود دارد.

دلیل چهارم: شناخت خودتان یعنی شنونده ی خوبی بودن

مدیر بودن و رهبر بودن در یک کسب و کار به این معنی نیست که مدام دستور بدهید. اصلاً این طور نیست و مطمئن باشید هیچ کدام از کارمندانتان هم از این کار شما خوشحال نخواهند شد. پس به جای اینکه دستور دهید سعی کنید شنونده ی خوبی باشید. کارمندان از این خوشحال می شوند که شنیده شوند و حرف های آنها گوش گرفته شود.

پس اشخاصی که خودشان را می شناسند در اصل شنونده های خوبی هم هستند و به نوعی به دیگران هم احترام می گذراند و همین باعث پیشرفت و رشد و ترقی کسب و کارتان خواهد شد.

سخن آخر

شناخت شخصیت و روحیات خودتان می تواند مسیر زندگیتان را تغییر دهد چرا که هر تغییری در زندگی و کسب و کار می تواند سود زیادی را به سمت شما روانه کند.