omid-be-zendegi

لحظات سخت و ناگوارهای زیادی در زندگی وجود دارد که اجازه نمی دهد شما رنگ آرامش را در زندگی ببینید اما این دلیلی نمی شود تا برای نرسیدن به رویاها و اهدافتان ناامید شوید. هر شخصی برای ادامه ی زندگی و برای رسیدن به اهداف باید به زندگی و آینده خودش امید داشته باشد.

خیلی از مردم با رویاپردازی و تجسم های خلاق و تصویر سازی ذهنی سعی می کنند امید را در زندگیشان نگه دارند این درست است اما به یک شرط، به این شرط که در کنار امید داشتن برای رسیدن به اهدافتان هم کاری انجام دهید حتی اگر برداشتن یک قدم کوچک باشد. فقط با این کار است که می توانید به زندگی آینده امیدوار باشید.

امید به آینده و امیدوار بودن شاید تنها دلیلی باشد که می تواند انسان را وادار کند دست از سعی و تلاش بر ندارد و همیشه جنبه های مثبت زندگی را برای رسیدن به اهداف در نظر بگیرد. زندگی همیشه آن طوری که شما می خواهید پیش نمی رود. گاهی سخت و  دشوار و گاهی سهل و آسان. اما با این وجود خیلی از مردم هستند که در سخت ترین شرایط هم امید خودشان را از دست نمی دهند و هرگز انگیزه شان کم نمی شود و مدام روی اهدافشان کار می کنند.

این مورد برای خیلی از افراد زمانی پیش می آید که در زندگی شان یک مشکل بزرگ به وجود می آید و به مرور زمان همان انگیزه و امیدی که به دست آورده را از دست می دهد. اما در اینجا تنها کاری که می توان انجام داد این است که هرگز به ترس هایتان اجازه ندهید خودشان را نشان دهند. اگر با ترس هایتان روبرو نشوید نمی توانید امید از دست رفته را به دست بیاورید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است چند نکته را به شما بیاموزد که چه اتفاقی می افتد اگر انگیزه و امیدتان را از دست بدهید و چطور می توانید این امید را در خودتان زنده نگه دارید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: داشتن امید به آینده باعث بالا رفتن انگیزه ها می شود

زندگی گذشته و آینده ی ما تحت الشعاع این موضوع قرار می گیرد که آیا برای آینده ی خود برنامه و هدف خاصی داریم یا خیر؟ داشتن امید به اینکه در آینده می توانیم گذشته ها را رها کنیم و به اهداف خود نزدیک و نزدیک تر شویم خودش به نوعی امیدواری است و همین باعث بالا رفتن انگیزه ها می شود. داشتن انگیزه می تواند آینده ی دور را برای ما نزدیک و راه رسیدن به آن را هموارتر کند و تمام اینها بستگی به این دارد که ما برای آینده مان برنامه و هدف داشته باشیم و این یعنی افزایش امید.

خیلی از افراد موفق و ثروتمند دنیا هم از همین روش استفاده کردند و در بدترین شرایط امیدشان را از دست ندادند و همین دلیلی شد برای اینکه نسبت به اهداف خود پایدارتر بمانند و موفق ترین و ثروتمندترین افراد در حیطه ی کاری خود شدند. این اشخاص هرگز گذشته ها را دستمایه ای برای نرسیدن به اهدافشان قرار ندادند بلکه از آن درس گرفتند و امید و انگیزه شان برای دستیابی به تمام رویاها و خواسته هایشان چندین برابر شد.

انسان های موفق برای بالا بردن انگیزه و امیدشان هرگز اجازه ندادند مکالمات درونی شان از نوع منفی باشد و همین مورد یکی از فاکتورهای مهم در افزایش انگیزه و امید بود و تا جایی ادامه داشت که تمام زندگی را پر از هیجان و انگیزه و امید می کند.

نکته ی دوم: شکرگزاری را فراموش نکنید

این عین واقعیت است که ما آنچه را که خدا به ما عطا کرده نمی بینیم. یک لحظه سکوت کنید و چشم هایتان را ببندید و تمام نعماتی که خدا به شما عطا کرده را از جلو چشمانتان عبور دهید. از قدرت بینایی گرفته تا قدرت راه رفتن، سلامتی، صحبت کردن، لبخند زدن، شنوایی، نعمت پدر و مادری مهربان، همسر و فرزندی دوست داشتنی، شغل مورد علاقه و هزاران نعمت دیگر که متأسفانه متأسفانه شکرگزار هیچ کدام از آنها نیستیم.

اما به وضوح دیده می شود تا کوچکترین مشکلی که به وجود می آید به زمین و زمان بد و بیراه می گوییم که چرا این مشکل برای من به وجود آمده و حسرت از دست رفتن فرصت ها را می خوریم و به هیچ عنوان این را نمی بینیم که شاید در پشت این نعمتی که از دست رفته یک حکمتی وجود داشته و هرگز قدردان و شکرگزار نعمت های خدا نبوده ایم.

اگر می خواهید بذر امید و انگیزه در زندگی تان شکوفا شود و جوانه بزند سعی کنید شکرگزار نعمات خداوند باشید و اگر بهانه تان این است که فراموش می کنید که شکرگزار باشید از یک ترفند کاملاً ساده استفاده کنید. روی دستتان با خودکار یک ضربدر بزنید و کف دستتان بنویسید: خدایا شکرت.

وقتی ناخودآگاه به ضربدر نگاه می کنید یادتان می آید که کف دستتان چیزی نوشته اید و سعی می کنید با تمام وجودتان و از اعماق قلبتان بگویید: خدایا شکرت. وقتی شکرگزار نعمت های پروردگارتان باشید به وضوح خواهید دید که زندگیتان تغییر خواهد کرد و بذر امید و انگیزه شروع به رشد می کند و برای رسیدن به هر هدفی تلاشی در خور تحسین از خودتان نشان خواهید داد.

شکرگزاری کردن به نوعی یک تفکر مثبت و مکالمه ی درونی مثبت است و هرگاه تمرکزتان روی افکار و مکالمه های مثبت مانند شکرگزاری باشد درهای ناامیدی بسته می شود و به جای آن خداوند درهای امید، انگیزه، شور، اشتیاق و افکار مثبت را به روی شما باز می کند و همیشه منتظر این هستیم که اتفاقات خوب درب خانه ی ما را بزند و این یعنی خدا در تمام لحظه لحظه های زندگی شما حضور دارد. خدایی که بارها و بارها آن را فراموش می کنیم اما او از مادر هم به ما مهربان تر بوده و خواهد بود.

نکته ی سوم: داشتن امید یعنی ایمان و باور داشتن به اتفاق های خوب

اشخاصی که امید و انگیزه ی زیادی نسبت به آینده دارند همیشه منتظر این هستند که اتفاق های خوبی در راه است. وقتی امید دارید یعنی باور دارید که همیشه بهترین اتفاق ها برای شما می افتد و این دقیقاً به اعتقادهای قلبی شما بر می گردد.

اگر امید و انگیزه را در دلتان تقویت کنید به طور حتم در بدترین شرایط و بدترین مشکلات به وجود آمده هم انگیزه و امیدتان را از دست نخواهید داد و باز هم منتظر این هستید که بهترین اتفاق ها نصیب شما شود و مطمئناً این به مرور زمان امیدتان را نسبت به آینده و دستیابی به اهداف، قوی تر می کند.

خدا انسان را نیافریده تا چند صباحی در این دنیا باشد و بعد به دنیایی دیگر کوچ کند. شما به این دنیا پا گذاشته اید تا به خدا ثابت کنید که اشرف مخلوقاتید و این زمانی امکان پذیر است که نسبت به هر اتفاقی با دیدی مثبت نگاه کنید و همیشه و در بهترین و بدترین شرایط هم منتظر اتفاق های خوب باشید تا انگیزه و امیدتان روز به روز بیشتر و بیشتر شود.

نکته ی چهارم: راه های افزایش امید و انگیزه را به دست بیاورید

انسان ها در کل وقتی اوضاع طبق خواسته های آنها پیش نرود ناراحت می شوند و امیدشان را از دست می دهند و از دست رفتن امید یعنی کاهش انگیزه و در نهایت تلاش و کوشش ها برای رسیدن به اهداف و خواسته ها به مرور زمان کمتر و کمتر می شود تا زمانی که به دایره ی راحتی خود بر می گردید. منطقه ی امن همان جایی است که ما مدت هاست در آن زندگی کرده ایم و با کوچکترین برخوردی که بر وفق مراد ما نباشد به این منطقه کوچ می کنیم و تا بخواهیم از آن بیرون بیاییم مدت ها طول می کشد و شاید هم هرگز از آن بیرون نیاییم.

اما تنها راه حل موجود این است که مسیرهای برون رفت از این موضوع را پیدا کنیم و تا کار از کار نگذشته و بیشتر از این از منطقه ی امن لذت نبرده ایم باید از آن بیرون بیاییم. برای این کار سعی کنید اهداف و خواسته ها و همچنین راه های موجود برای رسیدن به آنها را بررسی کنید. این یعنی منتظر این نباشیم که فرصت ها به سراغ ما بیایند بلکه ما باید فرصت ها را بسازیم آن هم طوری که خودمان می خواهیم.

با این کار متوجه می شوید که شرایط طوری رقم می خورد که ما می خواهیم و به گونه ای پیش می رود که انگیزه ها و امیدها بیشتر و بیشتر می شود و در نتیجه سعی و تلاش ها هم بیشتر خواهد شد.

سخن آخر

شاید خیلی ساده باشد که همه ی ما یک مقاله بنویسیم و از راه هایی که باعث افزایش امید و انگیزه می شود صحبت کنیم. اما باور کنید این ها در حد شعار نیست. اگر به زندگی آینده تان امید نداشته باشید هرگز نمی توانید قدم از قدم بردارید و هرگز نمی توانید از دایره ی راحتی که خودتان را درون آن حبس کرده اید خارج شوید.

این دایره ی راحتی به جز بدبختی چیز دیگری نیست پس سعی کنید از همین الان برای رسیدن به تمام اهدافتان کوتاه نیایید و با امید به آینده زندگی کنید چرا که امید، انگیزه و باور داشتن به اتفاق های خوب می تواند شما را به تمام اهدافتان برساند. پس به جای امروز فردا کردن، به جای این دست و آن دست کردن و به جای اینکه بگویید از شنبه شروع می کنم، از همین الان هدف گذاری کنید و با قدرت کامل برای تمام اهدافتان بجنگید و هرگز منتظر این نباشید که دنیا شرایط را به گونه ای رقم بزند که شما می خواهید چون هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

پس با امید به آینده زندگی کنید .....