etemad-be-Brand

در کل هر کسب و کاری به این نیاز دارد تا در میان رقبا به یک برند معروف، مشهور، محبوب و قابل اعتماد تبدیل شود اما از همه ی اینها مهمتر قابل اعتماد بودن برند و نام تجاری است که باعث شده خیلی از مردم از یک برند خاص محصولات و خدماتشان را خریداری کنند حالا این برند می خواهد در حوزه ی اینترنت فعالیت کند و یا به صورت فیزیکی فعالیت داشته باشد.

هر چه کاربران، مخاطبین و مشتریان بیشتری به برندتان اعتماد کنند نشان دهنده ی این رفتار است که دفعات بعد هم از شما خرید خواهند کرد و این می تواند بیشتری سود را به شما و کسب و کارتان برساند و چه بهتر که در عرصه ی تجارت و غلبه بر رقبای خود برای برند سازی، روی اعتماد سازی بیشتر کار کنید تا اینکه بخواهید خودتان را به عنوان یک برند محبوب در میان مردم مطرح کنید.

هر کسب و کاری برای برند شدن به شهرت، اعتبار، محبوبیت و اعتماد نیاز دارد و بدون داشتن مشتریانی که از شما خرید کنند به این مهم دست پیدا نخواهید کرد و از آن سو مشتریان هم نقش بسیار مهمی در این بازی ایفا می کنند و آن هم است که با بازاریابی دهان به دهان کسب و کارتان را به دیگران معرفی می کنند و این می تواند اعتماد دیگر مشتریان را هم برای شما به همراه داشته باشد.

برای اینکه مشتریان به برندتان اعتماد کنند باید همسو با مشتری حرکت کنید. اگر بازخورد منفی به کسب و کارتان وارد کردند با جان دل بپذیرید چرا که هر بازخورد منفی به منزله ی این است که این کاربران به کسب و کارتان توجه می کنند و هر چه این ارتباط ها را با مخاطبین خود بیشتر کنید به مرور زمان هم به شما اعتماد خواهند کرد و هم در نزد آنها محبوب خواهید شد و صد البته فروش بیشتری هم خواهید داشت.

اکثر کسب و کارها بیشتر روی محبوبیت برندشان کار می کنند اما این کاری اشتباه است به خاطر اینکه مردم به خاطر محبوبیت یک برند از آنها خرید نمی کنند بلکه بیشتر به خاطر اعتمادی که بین آنها وجود دارد خریدشان را انجام می دهند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است 5 نکته را به شما ارائه دهد که چطور می توان اعتماد مخاطبین را جلب کرد و در کل چرا جلب اعتماد مخاطبین و مشتریان به برندتان نسبت به محبوب بودن آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: توجه نکردن به ثبت بازخوردهای منفی و مثبت

یکی از دلایلی که باعث می شود که خیلی از مخاطبین به یک سایت وارد شوند و از آن خرید کنند فقط داشتن بازخوردهای مثبت و منفی دیگر کاربران است. به طور مثال فرض کنید به دنبال خرید یک پاور بانک با یک مارک خاص و معروف هستید و ناخودآگاه وارد یک سایت می شوید که بازخوردهای مثبت و منفی نسبت به خرید این پاور بانک را ثبت نکرده است. به طبع در این طور مواقع خیلی به این سایت اعتماد نمی کنید که از آن خرید کنید.

حالا سعی کنید وارد یک سایت دیگر به طور مثال دیجی کالا شوید که تمام بازخوردهایش را ثبت کرده و شما هم بعد از خواندن برخی از کامنت ها تصمیم می گیرید که این محصول را خرید کنید یا خیر. ثبت کردن این نوع کامنت ها و بازخوردها تأثیر زیادی در برند شدن کسب و کارتان دارد.

این نوع کامنت گذاری ها به نوعی یک تبلیغ هم به حساب می آید. فرض کنید شخصی قصد خرید یک گوشی تلفن همراه را دارد. مخاطبین آنقدر در مورد این گوشی خوب صحبت می کنند که این شخص متقاعد می شود این گوشی همان گوشی است که می تواند نیازش را برطرف کند و خرید هر مشتری بستگی به تجربه ی شخصی دیگر مشتریانی دارد که از این محصول استفاده کرده اند.

اما سعی کنید یک نکته ی مهم را فراموش نکنید:

از ثبت کردن بازخوردها و کامنت های منفی اصلاً ترس و هراسی نداشته باشید. به خاطر اینکه همین بازخوردها و کامنت های منفی است که می تواند اعتماد را به برای برند شما به ارمغان بیاورد.

نکته ی دوم: ارائه ی اطلاعاتی اشتباه به مشتریان

اگر یک کسب و کار آنلاین یا فیزیکی دارید و قصد این را دارید که مشتریان جدیدی را جذب خود کنید هرگز سعی نکنید که از حربه ی ارائه ی اطلاعات اشتباه استفاده کنید. چرا که با دادن اطلاعات اشتباه در مشتری یک هیجان و انگیزه ی کاذب به وجود می آید که وی تصمیم می گیرد این محصول یا خدمات را از شما خریداری کند و به نوعی ظلم در حق مشتری است.

شاید در نگاه اول تصور کنید که این مورد یکی از بهترین راه های جذب مشتری است اما با این روش به راحتی اعتمادی که به برندتان شده است را از بین خواهید برد و بعد از مدتی شاهد ریزش مشتری خواهید بود و این می تواند بدترین خبری باشد که در دوران حیات کسب و کارتان شنیده باشید. پس تا جای ممکن از دروغ گفتن بپرهیزید. اولین مورد در جذب مشتری و فروش محصول، صداقت در گفتار است و همین صداقت باعث اعتماد به برند و در نهایت افزایش فروش خواهد شد.

به طور مثال فرض کنید قصد خرید یک پاور بانک را دارید که مایلید بیشتر از 4 بار گوشی شما را به صورت کامل شارژ کند. در اطلاعاتی که مربوط به پاور بانک هست به شما اعلام کرده که یک گوشی را 5 بار شارژ می کند اما بعد از خرید متوجه می شوید بیشتر از 3 بار نمی توانید گوشی تان را شارژ کنید و همین مورد کافیست تا اعتمادتان نسبت به این سایت از بین برود.

نکته ی سوم: معرفی محصولات و خدمات در یک سایت نامنظم

داشتن یک وب سایت یعنی معرفی محصولات و خدمات به صورت آنلاین و 24 ساعته و شاید این بزرگترین نعمتی است که یک وب سایت می تواند در اختیار شما قرار دهد و برندتان را به دیگران بدون حضور فیزیکی شما و مشتری، معرفی کند. حالا فرض کنید یک سایت نامناسب، نامنظم، بی ریخت با یک طراحی کاملاً زشت و نامناسب بخواهد برندتان را به دیگران معرفی کند. اگر به جای مشتری باشید چه حسی به شما دست می دهد؟

به طور حتم این طور سایت ها هرگز نمی تواند اعتماد مشتریان را به خودش جلب کند چرا که اولین برخوردی که بین شما و مشتریان به وجود می آید می تواند از طریق یک کسب و کار آنلاین باشد و به طور حتم تأثیری که یک سایت منظم و دوست داشتنی روی مخاطبین و مشتریان می گذارد بیشتر خواهد بود و اعتمادشان هم نسبت به برندتان بیشتر خواهد شد.

هر چیزی که در سایت توجه مخاطبین را به سمت خودش جلب کند به صورت مستقیم روی برندتان تأثیر مثبت یا منفی می گذارد حالا این موارد می خواهد از فونت سایت باشد یا تصاویر بی کیفیت، استفاده از بنرهای تبلیغاتی زیاد، صفحات شلوغ، محتوای بی کیفیت یا هر چیز دیگری. همه چیز در سایت شما روی اعتماد سازی مخاطبین نسبت به برندتان تأثیر می گذارد.

نکته ی چهارم: نداشتن فعالیت یا کم بودن فعالیت در شبکه های اجتماعی

این روزها هر برندی را زیر نظر داشته باشید از ریز و درشت برای اینکه مشتری های بیشتری را به سمت خودش جلب کند و در اصطلاح اعتماد مخاطبین و مشتریان خود را جلب کند، سعی می کند از شبکه های اجتماعی استفاده کند تا بتواند کسب و کار، محصولات و خدماتش را به دیگران معرفی کند. اگر قرار است اعتمادی جلب شود، مطمئن باشید از طرف برندی جلب می شود که بیشترین فعالیت را در شبکه های اجتماعی به نام خودش ثبت کند و رابطه ای را بین خودش و مخاطبین به ثبت می رساند.

تا جای ممکن تبلیغات و فعالیت تان را در شبکه های اجتماعی بیشتر کنید چرا که این باعث اعتماد بیشتر مخاطبین به برندتان می شود و هر چه این اعتماد بیشتر شود به طبع افزایش فروشتان هم بیشتر خواهد شد و این همان چیزی است که هر کسب و کاری به دنبال آن است یعنی افزایش اعتماد در برابر افزایش فروش.

نکته ی پنجم: به جای وعده و وعید دادن عمل کنید

اگر توجه کرده باشید این روزها برندهای زیادی هستند که دروغ ها و وعده و وعیدهای خیلی زیادی را به مخاطبین خودشان می دهند اگر شما نمی خواهید جزئی از اینها باشید باید از راهی که آنها می روند پرهیز کنید. مردم با شنیدن دروغ و وعده های تو خالی حس خیلی بدی نسبت به برندتان دریافت می کنند و تمام اعتمادی که نسبت شما داشته اند را از دست می دهند.

مردم اگر ببینید یک برند قصد گول زدن آنها را دارد و می خواهد با دادن وعده و وعیدهای تو خالی محصولات و خدماتش را به آنها بفروشد، به طور حتم اعتمادش را نسبت به آنها از دست می دهد. پس تا جایی که می توانید به اندازه ی توانی که دارید وعده و وعید بدهید و سعی کنید بیشتر به جای اینکه وعده و قول بدهید، عمل کنید.

به طور مثال اگر می گویید فلان محصول را دو روزه به دست شما می رسانیم واقعاً این کار را انجام دهید حتی اگر متحمل ضرر شوید. اگر می گویید این محصول تا دو سال گارانتی تعویض دارد حتماً به قولتان عمل کنید و در کنارش یک کارت گارانتی هم تحویل دهید تا مخاطبین اعتمادشان بیشتر از قبل شود.

سخن آخر

اعتماد سازی به برند اصلی ترین کاری است که باید در طول حیات کسب و کارتان انجام دهید. با ایجاد اعتماد است که مخاطبین و مشتریان تان می توانند از محصولات و خدمات شما استفاده کنند. با ایجاد اعتماد است که می توانید مشتریان بیشتری را جذب خود کنید و از آن سو این مشتریان به مشتریانی دائمی و وفادار تبدیل شوند.