taghviyate-rohiyeh

شکست در زندگی همه وجود دارد از افراد ناموفق گرفته تا افراد موفق و ثروتمند دنیا که پولشان از پارو بالا می رود و این شکست ها به هیچ کسی رحم نمی کند. مهم نیست که چطور شکست بخورید، مهم این است که چطور با آن برخورد کنید. مهم این است که بعد از شکست چطور روحیه تان ترمیم کنید و انگیزه از دست رفته را دوباره بازسازی کنید. اصلاً مهم نیست چند بار شکست خورده اید مهم این است که بعد از هر شکستی چه کاری انجام داده اید و آیا از جایتان بلند شده اید یا نه؟

خیلی از ثروتمندترین و موفق ترین افراد دنیا توانایی و مهارت این را داشته اند که بعد از هر شکستی حتی اگر بزرگ و قابل تحمل برای ما نبوده، بلند شوند و دوباره به مسیرشان ادامه دهند و همین بلند شدن ها بعد از هر شکستی می تواند سرنوشت انسان را رقم بزند و شرایط را به گونه ای که می خواهند به وجود بیاورد.

افراد زیادی در دنیا وجود دارند که از اتفاق ها و شکست هایی که در زندگی شان به وجود می آید درس عبرت نمی گیرند و همین می شود که بعد از هر شکستی روحیه و انگیزه شان روز به روز پایین و پایین تر می آید و رسیدن به اهداف و رویاها برای آنها سخت تر و دست یافتنی تر می شود.

توانایی ترمیم روحیه و بازگشت انگیزه بعد از هر شکست برای هر کسی امکان پذیر نیست اما اگر از تکنیک هایی که در این مقاله ارائه می شود اطلاع داشته باشید به راحتی می توانید این روحیه ی تضعیف شده را ترمیم ببخشید و تیم "کافه نیاز" مایل است این تکنیک ها را برای شما بیان کند.

با ما همراه باشید ....

تکنیک اول: روحیه ی مثبت اندیشی تان را تقویت کنید

مهمترین مورد بعد از هر شکستی این است که باز هم روحیه ی مثبت اندیشی تان را حفظ کنید و حتی سعی کنید آن را تقویت کنید. تلاش کنید به هر مشکل و شکستی که به وجود می آید به عنوان یک فرصت نگاه کنید. دیدن فرصت ها باعث می شود تا خودتان را برای یک موفقیت دیگر آماده کنید و همین می تواند یک تغییر بزرگ در زندگی شما به وجود بیاورد.

هر چه مثبت تر به قضایا، مشکلات و شکست هایی که می خورید، برخورد کنید به طور حتم روحیه و انگیزه ای مضاعف پیدا خواهید کرد و همین کافی است تا گامی بلند به سمت موفقیت بردارید و این تکنیکی است که موفق ترین و ثروتمندترین افراد دنیا هم از آن استفاده می کنند.

تکنیک دوم: از تصویر سازی ذهنی مثبت بهره ببرید

این هم تکنیکی کاملاً موثر است که برخی ها از آن استفاده می کنند و بعد از هر شکستی سعی می کنند دوباره از صفر شروع کنند و با یک تصویر سازی ذهنی و تجسم خلاق خودشان را در موقعیتی ببینند که انگار به تمام اهداف، رویاها و آروزهایشان دست پیدا کرده اند.

شاید در ابتدا برای هر شخصی که شکست های بزرگی در زندگی اش دیده کار سختی باشد که بخواهد یک تصویر مثبت از زندگی آینده اش را ببیند اما با این کار روحیه و انگیزه ی تضعیف شده را ترمیم می کنید و به نوعی خودتان را دوباره به مسیر موفقیت می کشانید. بالا بردن انگیزه با استفاده از این روش خیلی ساده تر خواهد بود و می تواند اتفاقات مثبت زیادی را برای شما و آینده تان رقم بزند.

همان طوری که می دانید کائنات آن چیزی را که تصور می کنید و در ذهنتان رقم می زنید باور می کند و همان را برای شما آماده می کند پس سعی کنید تصویری از خودتان در آینده را به مانند یک روز روشن در ذهنتان تصور کنید تا روحیه و انگیزه ی از دست رفته تان را دوباره به دست بیاورید و این می تواند شانس رسیدن به موفقیت را برای شما بیشتر از قبل کند.

تکنیک سوم: به باورها و احساساتی که در درونتان وجود دارد، اعتماد کنید

rohiye-jangandegi

زمانی که شکست می خورید این باورها و احساساتتان هستند که به شما می گویند حرکت کنید و یا دیگر کار تمام شده است. اگر برای اهدافی که در ذهن خود ساخته اید باورهایی قدرتمند ایجاد کرده باشید به طور حتم بی درنگ بعد از هر شکستی به شما می گویند این پایان کار نیست و دوباره باید حرکت کنید.

این باورهای شما هستند که می توانند راه آینده را برایتان هموار یا سخت کنند. اگر باورهایی قدرتمند ساخته باشید با هیچ شکستی عقب نشینی نخواهید کرد و بدون هیچ فکری به سراغ اهداف، رویاها و خواسته هایتان خواهید رفت و همین باعث افزایش روحیه و انگیزه تان خواهد شد به خصوص اگر این توانایی را در خود ببینید که می توانید بعد از هر شکستی دوباره بلند شوید و همچنین به خودتان ایمان و باور هم داشته باشید.

تکنیک چهارم: بترسید و اقدام کنید

ریسک کردن، ترسیدن و در کنارش اقدام کردن می تواند روحیه و انگیزه ی از دست رفته تان را ترمیم کند. همه این را خوب می دانیم که شکست خوردن می تواند هر روحیه ای را خورد کند اما از همه چیز خورد کننده تر این است که نتوانید بر ترس هایی که یک دست انداز بر سر راه موفقیت شما هستند غلبه کنید به طور حتم یک شکست خورده واقعی و قهار خواهید بود.

پس سعی کنید تمام ترس هایتان را شناسایی کنید و برای رسیدن به موفقیت و دستیابی به اهداف و همچنین بالا بردن انگیزه و روحیه، با آنها روبرو شوید. این راهی است که موفق ترین افراد دنیا هم از آن رفته اند و با تمام ترسی که داشته اند، اقدام کردند و این می تواند یک نقطه ی شروع برای رسیدن به موفقیت باشد اما اگر هر ثانیه از ترس هایتان بترسید یک قدم از رویاها، اهداف و آرزوهایتان دورتر و دورتر خواهید شد.

تکنیک پنجم: دور افراد منفی نگر را خط بکشید

یکی از خطرناک ترین افرادی که می تواند روحیه و انگیزه تان را از آن چیزی که هست بدتر کند همان افراد منفی نگر و منفی بافی هستند که زمین و زمان را مسبب اصلی تمام بدبختی ها و نرسیدن به اهداف و رویاهایشان می دانند.

باید تمام این افراد را شناسایی و خیلی راحت آنها را از زندگیتان حذف کنید. شاید خط زدن این اشخاص از زندگی کار سختی باشد اما وقتی بدانید برقراری ارتباط با این اشخاص مثل سم می ماند به طور حتم خیلی سریع تر این کار را انجام خواهید داد. اگر حذف کردن افراد منفی نگر خیلی سخت و دشوار است تا جایی که می توانید رابطه تان را با آنها کمتر کنید تا جایی که بتوانید به مرور زمان آنها را کلاً از زندگیتان دور کنید.

این اشخاص با ذهن کوچک و ناقصی که دارند می خواهند به شما سود برسانند اما مطمئن باشید محبت این اشخاص موجب دردسر شما خواهد شد و بدترین دردسری که به وجود می آید همان تضعیف روحیه و انگیزه خواهد بود.

سعی کنید با افراد مثبت اندیش و مثبت نگر که ذهن و هوش شان تفاوت زیادی با افراد منفی نگر می کند، ارتباط برقرار کنید. ارتباط با این اشخاص می تواند روحیه ی از دست رفته ی شما را بالا ببرد چرا که طرز تفکر این اشخاص در مقابله با شکست هایی که متحمل شده اند، به صورت کامل تغییر کرده است.

تکنیک ششم: از معجزه ی شکرگزاری استفاده کنید

ghodrate-angizeh

خیلی از ما انسانها بارها و بارها شده که خدای خودمان را فراموش می کنیم. خدایی که خالق ما انسانهاست و ما را اشرف مخلوقات خوانده و همیشه و در هر شرایطی به یاد ما بوده ولی این ما هستیم که در اکثر مواقع خدا و خالق خودمان که منبع انرژی های مثبت، منبع روحیه و منبع انگیزه هست را فراموش می کنیم.

خلوت کردن با خدای خود و دعا، نیایش و شکرگزاری کردن می تواند روحیه ی تان را افزایش دهد. سعی کنید هر روز به مدت چند دقیقه هم که شده وقت تان را به خدای خودتان هدیه کنید آن موقع می فهمید که چطور نیروهای غیبی و نیروهای کائنات، آرامش درونی تان را افزایش می دهند و همین آرامش درونی می تواند روحیه و انگیزه تان را چند برابر کند.

برای اینکه همیشه بتوانید یاد خدا کنید و از وی تشکر کنید می توانید کف دستتان با خودکار بنویسید: خدایا برای تمام نعماتی که به من عطا کردی تشکر می کنم یا خیلی کوتاه بنویسید: خدایا شکرت. تکرار این عمل یک آرامش درونی فوق العاده و عجیبی به شما عطا می کند و مطمئن باشید این کار شما نزد خدا بی جواب نخواهد بود و از آن سو روحیه و انگیزه تان افزایش خواهد یافت و همین نوشته ی کوچکی که کف دستتان می نویسید تأثیر فوق العاده زیادی روی روحیه شما خواهد گذاشت.

تکنیک هفتم: دوباره هدف نویسی کنید

راه های تقویت و ترمیم روحیه بسیار زیاد هستند و یکی دیگر از آنها این است که اهدافتان را دوباره بررسی کنید. ممکن است اهدافی که نوشته اید قابل دستیابی نبوده، ممکن است آن را واضح و روشن یادداشت نکرده اید، ممکن است تصویر خوبی از آن در ذهنتان نداشتید، ممکن است نسبت به آن ایمان و باور نداشته باشید و همین باعث شده به اهدافتان نرسید و بعد از مدتی روحیه و انگیزه تان تضعیف شده است.

اگر قرار است روحیه و انگیزه تان را تقویت و ترمیم کنید سعی کنید اهدافتان را دوباره بازنویسی کنید و تمام تمرکز و توجه تان روی رسیدن به این اهداف باشد. وقتی بازنویسی اهداف را انجام می دهید به آنها ایمان و باور داشته باشید که بالاخره به واقعیت می پیوندند.

در این طور مواقع نبایستی اجازه بدهید شرایط، ادامه ی زندگیتان را تحت اختیار خودش بگیرد. تا جایی که می توانید اهدافی بلند مدت اختیار کنید و آرام آرام و بدون هیچ استرسی روی اهدافتان کار کنید تا زمانی که به آنها نزدیک و نزدیک تر شوید و از آن طرف بتوانید روحیه و انگیزه تان را بیشتر کنید.

سخن آخر

تقویت روحیه و بالا بردن انگیزه یک شبه به دست نمی آید. سعی کنید با نکاتی که در این مقاله ارائه شد نحوه ی برخورد با مشکلات را تغییر دهید و از هر راهی استفاده کنید تا روحیه تان تقویت شود.