movafaghiyat-bussines-online

همه ی ما آدم ها از زمانی که خودمون رو شناختیم حرف های خوب خوب خیلی زیادی می زنیم و اینها تا جایی ادامه پیدا میکنه که تو همه چیز یک استاد به تمام معنا میشیم. اگر بحث در مورد سیاست باشه فوراً همه سیاستمدار میشیم، اگر بحث در مورد فوتبال باشه همه کارشناس میشیم، اگر در مورد کسب و کار باشه همه فوراً لباس مشاوره میپوشیم و مشاوره میدیم.

خلاصه تو هر زمینه ای ما کم نمیاریم و جالب اینجاست که ماها تو هیچ کدوم از این رشته ها با وجود اینکه خیلی حرف می زنیم موفقیت چندانی هم نداریم. در کل ما آدم ها حرف خوب می زنیم اما به حرف هامون عمل نمی کنیم و جالب تر اینکه دیگرون رو مقصر نرسیدن به اهدافمون میدونیم.

یکی از این راه ها که خیلی ها میخوان انجام بدن اما فقط در موردش حرف می زنن، کسب و کارهای اینترنتی هست. اگر قرار هست که کسی رو تو راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی راهنمایی کنیم تنها جمله ای که به ذهنمون میرسه اینه: بدبخت این کار رو نکنی ها، خیلی ها اومدن سایت درست کردن بعد از یه مدت هم چیزی کاسب نشدن و سایتشون رو ول کردن. اگه این کار رو انجام بدی همه ی پولتو انگار ریختی دور.

خب به نظر شما کسی که خیلی انگیزه و شور و اشتیاق داره با شنیدن این جمله چه حسی بهش دست میده؟ کمترین و شاید بدترین اتفاقی که میتونه بیفته اینه که به این جمله خیلی فکر میکنه و بعد به خودش میگه: نکنه این درست بگه، نکنه این همه وقت بزارم بعد سایتم بازدیدی نداشته باشه، نکنه فروش زیادی نداشته باشم، شاید این درست بگه و من از عهده اش بر نیام و خودمو بدبخت کنم.

فقط کافیه که این جملات رو به خودتون بارها و بارها بگید و بعد از مدتی همون چیزی که بهش فکر کردید اتفاق می افته و شما سایت تون رو رها می کنید و یا قبل از اینکه کارتون رو شروع کنید اونو رها می کنید.

در اینجا تیم "کافه نیاز" قصد داره چند نکته بگه که میتونه تو موفق شدن شما وقتی که می خواید یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید کمک بزرگی بهتون میکنه.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: هیچ وقت برای رسیدن به رویاهاتون ترس و واهمه نداشته باشید

هر کسی میگه من از هیچ چیزی نمی ترسم دروغ گفته. این عین حقیقته. حتی افراد زیادی هم که در حال حاضر جزء ثروتمندترین و موفق ترین افراد دنیا هستند تو بیشتر مواقع برای رسیدن به رویاهاشون ترس و واهمه داشتند اما این ریسک رو قبول کردند که از دایره راحتی و منطقه ی امن خودشون بیرون بیان.

اگر قرار هست که تو کسب و کارهای اینترنتی حرفی برای گفتن داشته باشید پس به جای اینکه حرف بزنید، به جای اینکه امروز و فردا کنید و به جای اینکه از داشتن رقبای زیاد ترس و واهمه ای داشته باشید سعی کنید با ترس هاتون روبرو بشید.

شما زمانی موفق میشید که با ترس هاتون روبرو بشید و از همین امروز برای طراحی سایت و کسب درآمد تلاش کنید. از این نترسید که میخواید هر روز تولید محتوا کنید، از این نترسید که هر روز باید سایتتون رو به روز رسانی کنید، از این نترسید که چطور می تونید جوابگوی مشتری هاتون باشید. برعکس از این بترسید که یکی دیگه میاد و شما رو وادار میکنه که اونو به رویاهاش برسونید. تنها فرق شما و افراد موفق این هست که اونها به حرف هاشون عمل می کنند و برای رسیدن به رویاهاشون از هیچ چیزی و هیچ کسی نمی ترسند.

ترس هاتون رو کنار بزارید و ایده ای که توی ذهنتون دارید و سریع اجرا کنید قبل از اینکه کسی بیاد و این ایده ی شما رو اجرا کنه و پول های زیادی از این ایده نصیب خودش کنه. اگر از این می ترسید که چطور به موفقیت برسید خیلی راحت خودتون رو تو موقعیتی که به تمام اهدافتون رسیدید، ببینید، یعنی تصویر سازی ذهنی کنید و یک تجسم خلاق داشته باشید. این میتونه راه شما برای رسیدن به موفقیت رو هموارتر کنه.

نکته ی دوم: برای موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی، مثبت اندیش باشید

هیچ کسی از مثبت اندیش بودن تا حالا نمرده و بهتون پیشنهاد میکنم اگر قرار هست که از طریق سایتتون درآمدهای زیادی کسب کنید پس سعی کنید از همین الان مثبت اندیشی رو چاشنی زندگیتون کنید. بهتون قول میدم اگر به تمام جوانب زندگیتون به خصوص مدیریت یک سایت، مثبت اندیشی کنید به طور حتم به جایی می رسید که هیچ کسی تا به حال نرسیده.

اما این نکته رو فراموش نکنید:

تنها مثبت اندیشی برای موفقیت کافی نیست. باید در کنارش کاری انجام بدید که سایتتون برای موتورهای جستجو و همچنین مخاطبین شناخته بشه و این همون سئو و بهینه سازی سایت هست. باید هر روز روی سایتتون کار کنید حالا میتونه از ساختن بک لینک باشه یا تولید محتوایی باشه که کاربر رو به خودش جلب کنه.

اما اگر در حین کار کردن نه مشتری داشته باشید و نه خریدی، به مرور زمان افکار منفی به سراغ شما می آیند که: فلان سایت لینک اول گوگل هست و تو به صفحه ی دوم هم نرسیدی، فلان رقیبت الان اینقدر درآمد داره و تو اصلاً درآمدی نداری، اگه تبلیغ کنم و مشتری زیادی گیرم نیاد چی میشه، اگه بعد از مدتی پول زیادی گیرم نیومد و تموم هزینه هام هم در نیومد چی؟

اگه دست از فکر کردن به این نوع افکار بر ندارید مطمئن باشید که هیچ وقت نمیتونید از دایره ی راحتی تون بیرون بیاید و یه چالش جدید رو تجربه کنید و همیشه همون فرد معمولی خواهید بود. اما اگر مثبت اندیش باشید و با یک هدف گذاری مناسب و مطمئن به سمت اهدافتون حرکت کنید به شما قول میدم بعد از مدتی به جایگاهی که میخواید حتماً می رسید.

سعی کنید این نکته ی مهم رو فراموش نکنید:

تا وقتی به موفقیت نرسیدید به هیچ احد و ناسی نگید چیکار می کنید. به خاطر اینکه ممکنه اونها فاز منفی بهتون بدن و دل شما رو خالی کنند و باز هم افکار منفی میاد سراغتون و اجازه نمیدن که شما به موفقیت برسین. پس افراد منفی نگر رو از زندگیتون حذف کنید و معاشرت کردن با اونها رو قدغن کنید.

نکته ی سوم: دست رو دست نزارید و هرگز از رقباتون نترسید

همون طوری که قبلاً هم گفتم اگر نسبت به چیزی بترسید این ترس شما به یک بُت بزرگ تبدیل میشه و شکست دادن این بُت میتونه خیلی سخت و یا غیر ممکن باشه پس اگر قصدتون این هست که یک سایت داشته باشید و مدیریت یک سایت رو بر عهده بگیرید به این فکر نکنید که از همون روز راه اندازی هزاران بازدید کننده دارید، به این فکر نکنید که چقدر می تونید درآمد کسب کنید، به این فکر نکنید که چند تا رقیب دارید.

خیلی رُک و پوست کنده بهتون بگم روزهای اول و یا شاید هم سال اول اصلاً مهم نیست که کجای جستجوی گوگل هستید، مهم نیست چند تا رقیب دارید، مهم نیست که چقدر بازدید کننده دارید، بر عکس مهم این هست که این دایره ی راحتی رو پاره کنید و ازش بیاید بیرون. دست روی دست نگذارید. تلاش کنید. هر سایتی که امروز میبینید یه غول تو دنیای اینترنت هست از قبل با بازدید کننده هایی که روزانه به 10 نفر هم نمیرسید شروع کردند. سایت های مثل آپارات، دیجی کالا، ورزش 3، بامیلو، بیتونه و هزاران سایت دیگه که همشون از صفر شروع کردند.

شاید اون زمانی که این سایت ها شروع به کار کردند اصلاً رقیبی نداشتند و یا به مرور زمان رقیب پیدا کردند اما باز هم این باعث نشد تا دست روی دست بزارن و به سمت موفقیت قدم برندارند. همین پافشاری ها باعث شده که این سایتها الان غول های ایرانی به حساب بیان. یا سایت آمازون رو در نظر بگیرین که تا 5 سال درآمد زیادی نداشت اما بعد از کلی کار کردن و پافشاری کردن برای رسیدن به اهدافشون الان سایت آمازون بزرگترین سایت فروشگاهی دنیا محسوب میشه که شاید به جرأت میشه گفت درآمد یک سالش با بودجه ی یک کشور برابری میکنه.

نکته ی چهارم: منتظر این نباشید که مهارت هاتون تکمیل بشه

خیلی ها رو دیدیم که وقتی در مورد یک کسب و کار اینترنتی صحبت می کنند چقدر با شور و اشتیاق صحبت می کنند انگار خودشون مدیر یه وب سایت هستن که ماهیانه میلیون ها تومن درآمد دارند. اما وقتی بهشون میگیم: چرا خودت شروع به کار نمی کنی و یه سایت نمیسازی فوراً میگه: من باید برم فلان مدرک رو بگیرم و یا سئو رو یاد بگیرم و داخلش حرفه ای بشم بعد شروع به کار کنم.

باید این رو بدونید که اگر منتظر این هستید که سئو یا نحوه ی تولید محتوا و یا برنامه نویسی رو یاد بگیرید بعد شروع به کار کنید، سخت در اشتباهید. به خاطر اینکه رقباتون از همین الان که شما تصمیم می گیرید که مهارت هاتون رو بیشتر کنید یا دست دست می کنید، شروع به کار می کنند و گام هایی محکم به سمت موفقیت بر می دارند.

اگر قصدتون اینه که یه سایت راه اندازی کنید پس فقط به دنبال مدرک گرفتن و کامل کردن مهارت هاتون نباشید. منتظر این نباشید که تا یه پکیج کسب درآمد خریداری کنید بعد شروع کنید. سریع دست به کار بشید و مطمئن باشید در حین کار کردن تمام مهارت هایی که لازم داشته باشید رو به دست میارید و سعی کنید در حین کار کردن مهارت هاتون رو تکمیل کنید و روی سایت تون به کار ببرید.

سخن آخر

سعی کنید با نکاتی که تو این مقاله به دست آوردید سریع دست به کار بشید و سایتی ارائه بدید که بتونه نیازهای مخاطبین رو حل کنه. دست روی دست نزارید تا یه روزی مهارت هاتون تکمیل بشه بعد شروع به کار کنید. از همین الان دست به کار بشید و در حین کار کردن مهارت هاتون رو تکمیل کنید.