esterateji-bazaryabi

هر سازمان یا مجموعه ای برای رسیدن به اهدافش یک سری برنامه های خاص برای بازاریابی در نظر می گیرید و هدفش این است که در میان رقبا حرفی برای گفتن داشته باشد. به این نمونه اهدافی که این شرکت ها و سازمان ها برای خودشان تنظیم می کنند در اصطلاح استراتژی بازاریابی می گویند.

این استراتژی مشخص می کند که شما باید در کدام بازار شروع به کار کنید، بازار هدف را چگونه مشخص کنید، تمرکز بیشتر باید روی کدام بازار باشد، چه مقدار هزینه برای بازاریابی و جذب مشتری باید پرداخت کرد و خیلی از موارد دیگر که مو به مو در این مسیر بایستی پیاده سازی شود.

در کل بازاریابی یک مهارت است که با کمی تمرین و استفاده از تجربه ی دیگران می توانید به بهترین شکل ممکن آن را روی کسب و کارتان پیاده سازی کنید و مشتری های زیادی را به دست بیاورید و در کل هر شرکت یا سازمانی از روش ها و تکنیک های مختلفی استفاده می کنند تا سریع تر به اهدافشان دست پیدا کنند و ممکن است استراتژی که یک شرکت به کار می برد برای دیگری جوابگو نباشد و بالعکس این موضوع هم صادق است.

در استراتژی بازاریابی بیشتر به این موضوع پرداخته می شود که از روش های بازاریابی که دیگر شرکت ها استفاده می کنند شما هم بهره ببرید اما به شرط اینکه یک مقدار خلاقانه تر عمل کنید و با کمی تغییر بتوانید از این روش بازاریابی به نحو احسن استفاده کنید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است به شما بیاموزد که چطور با 3 نکته ی کوچک می توانید این استراتژی را به سود خودتان به پایان برسانید و به اهداف بازاریابی خودتان برسید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: مشخص کنید مشتریان هدف شما چه اشخاصی هستند

مشتری همه ی دار و ندار یک کسب و کار به حساب می آید و در بازاریابی باید مشخص کنید که مشتریان تان چه گروه ها یا اشخاصی هستند، چه نیازهایی دارند، چه مشکلاتی دارند، مشکلاتشان را چگونه حل می کنند، از کدام یک از رقبایتان کمک می گیرند، چگونه می شود مشکلاتشان را برطرف کرد، مشخص کنید که مشتریان چه چیزی برایشان اهمیت دارد و خیلی از موارد دیگر.

حالا در قسمت بازاریابی باید بتوانید به گونه ای به مشتری بفهمانید که می توانید مشکلات و نیازهای آنها را حل کنید اما به شرطی که دروغ نگفته باشید. چرا که اکثر بازاریابی ها و تبلیغاتی که ارائه می شود، دروغی بیش نیست و این می تواند استراتژی بازاریابی شما را خراب و باعث ریزش مشتریان تان شود. در ضمن این نکته را فراموش نکنید که هر چه بیشتر بتوانید روی شناخت مشتریان هدفتان کار کنید یعنی یک استراتژی قوی بازاریابی به وجود آورده اید.

نکته ی دوم: یک برنامه ریزی دقیق برای بازاریابی تهیه کنید

این قسمت از مهمترین قسمت های استراتژی بازاریابی به حساب می آید چرا که با تهیه بهترین برنامه ریزی و پلن بازاریابی مشخص می کند که چه نوع بازاریابی را با چه بودجه ای باید به مرحله ی اجرا در بیاورید. این برنامه ریزی به شما می گوید که بودجه ی خودتان را باید در کجا و چه موقع خرج کنید و از همه مهمتر اینکه چطور باید برندتان را به دیگران نشان دهید.

اگر یکی از برنامه های بازاریابی که تهیه کرده اید به خوبی اجرا نشد و یا جوابگوی استراتژی بازاریابی کسب و کارتان نبود به راحتی آن را تغییر دهید و از یک روش دیگر استفاده کنید یا اینکه می توانید استراتژی که رقبایتان استفاده می کنند را با کمی خلاقیت تغییر دهید و از آن به سود خودتان استفاده کنید.

برای اینکه این پلن و برنامه ریزی به خوبی جواب بدهد سعی کنید تمام مهارت و توانایی هایتان را مد نظر داشته باشید و آن را در این برنامه ریزی ها به اجرا در بیاورید. مهارت هایتان نقش خیلی مهمی در موفقیت استراتژی بازاریابی شما بازی می کنند.

نکته ی سوم: برای تبلیغات و بازاریابی متفاوت عمل کنید

اگر توجه کرده باشید خیلی از تبلیغات به نوعی یکسان و خسته کننده هستند و شاید به همین دلیل است که برخی از کسب و کارها وقتی اقدام به تبلیغ می کنند به آن صورت که مد نظرشان است جوابی دریافت نمی کنند اما اگر همین تبلیغات را به شکلی متفاوت تر انجام دهید به طور حتم مشتری های بیشتری را جذب خواهید کرد و این روی کسب درآمدتان هم تأثیر بیشتری خواهد گذاشت.

به طور مثال همه با اسم مشاور کسب و کار آشنایی کامل دارند و به نوعی می شود اینطوری استنباط کرد که این اشخاص با ترفندها و تکنیک های خاصی مشتری های شما را بیشتر می کنند البته این نوع تعریف کردن به صورت عمومی هست. اما اگر بخواهید شخصاً خودتان را به دیگران معرفی کنید می توانید اینگونه شروع کنید:

"بنده مشاوری دلسوز هستم که در زمینه ی تحقق بخشیدن رویاها و دیده شدن کسب و کارتان در میان مردم تبحری خاص دارم که در سخت ترین شرایط کاری به شما کمک خواهم کرد"

این جمله به نوعی با حس مردم بازی می کند و دقیقاً روی نقطه ضعف آنها دست گذاشته اید و نقطه ضعف این اشخاص همان تحقق رویاها و دیدن شده در میان مردم است. اگر بتوانید با این جملات حس مردم را بر انگیزید به طور حتم به راحتی می توانید آنها را مشتریان دائم خودتان کنید.

اما در اینطور مواقع سعی کنید تمام توانایی ها و مهارت هایتان را به رخ مخاطبین خودتان بکشانید. اگر مهارت هایتان را محدود کنید به طور حتم خیلی از مشتریان تان را از دست خواهید داد. به طور مثال در همین مشاور کسب و کار فقط روی گسترش کسب و کار تمرکز نکنید و بر عکس به مشتریان بگویید در همه نوع از قسمت های کسب و کار اعم از گسترش، پیشرفت، کسب درآمد بیشتر، جذب مشتری، اُفت محسوس فروش، افزایش فروش، خلاقیت و برند سازی فعالیت می کنم و خلاصه هر چه تبحر و تخصص دارید اعلام کنید. این می توانید شانس اینکه شما در یک کسب و کار موفق شوید را بیشتر کند.

سخن آخر

بازاریابی و فروش محصول یا خدمات یک دنیای کاملاً متفاوتی است که خیلی ها با برنامه ریزی و استراتژی هایی که انتخاب می کنند آن را به خوبی اجرا و بهترین درآمدها را هم از آن کسب می کنند. اگر شما هم به دنبال بهترین و به روزترین راه ممکن برای کسب درآمد برای کسب و کارتان هستید پس وقت را تلف نکنید و با یک برنامه ریزی دقیق و منسجم اقدام به بازاریابی کنید.