tarke-adathaye-bad

یکی از مواردی که می تواند تضمینی برای موفقیت شما باشد این است که عادت های بد را ترک کنید. این مسیری که باید خواه ناخواه از آن بگذرید. عادت های شما زمانی شکل می گیرد یک سری کارها را به صورت مداوم تکرار کنید. همین تکرارها باعث می شود تا نسبت به تغییر این عادت ها عاجزتر از همیشه باشید. اگر نتوانید عادت های بدتان را ترک کنید انگیزه، شور، اشتیاق و از همه مهمتر اعتماد به نفس تان را از دست خواهید داد و ساده ترین کارها را هم نمی توانید انجام دهید.

همه ی ما بارها و بارها تلاش می کنیم تا این عادت های بد را ترک کنیم اما هر دفعه ناکام تر از همیشه هستیم و تنها راه حل رفع این مشکل فقط در درون خودمان است. اگر قرار است عادت های بدتان را ترک کنید باید بتوانید انقلابی بزرگ در درونتان ایجاد کنید. همان جایی که تمام مکالمات درونی اتفاق می افتد. همان مکانی که خواستگاه تمام شکست ها و موفقیت هاست و تمام این عادت ها از آنجا شروع می شود.

پس اگر قرار است تمام عادت های بدتان را از بین ببرید باید مکالمه های درونی تان را از نوع مثبت کنید و با خودتان به صورت کاملاً مهربانانه و مثبت صحبت کنید و صد البته این امری زمان بر است و به مقداری زمان نیاز دارد. پس تا جای ممکن خودتان را برای تغییری بزرگ آماده کنید و اگر بارها و بارها هم شکست بخورید باید بتوانید این عادت های بد را تغییر دهید.

تیم "کافه نیاز" قصد دارد به شما 6 روش را بیاموزد که چطور می توانید با استفاده از این روش ها عادت هایی که به نحوی یک دست انداز موفقیت محسوب می شوند را به کلی تغییر دهید.

با ما همراه باشید ....

روش اول: سعی کنید هر چه عادت بد دارید را در یک برگه یادداشت کنید

همیشه نگرانی ها و دل مشغولی ها به مرور زمان شجاعت حرکت کردن را از انسان می گیرد. اگر نتوانید این استرس ها و نگرانی ها را از خودتان دور کنید به طور حتم بعد از مدتی به یک عادت و تکرار عادت ها به یک باور تبدیل می شود و تغییر عادت ها و باورهایی که هر روز و هر شب آنها را تکرار می کردید کاری سخت و دشوار خواهد بود.

برای این کار سعی کنید یک قلم و کاغذ بردارد تمام عادت هایی که می دانید یک مانع و یک دست انداز برای نرسیدن به موفقیت هایتان هستند را یادداشت کنید. حالا آنها را اولویت بندی کنید. از عادت های بدی شروع کنید که می دانید اگر آنها را ترک کنید قدمی بزرگ به سمت موفقیت برداشته اید.

حالا وقت آن است که برای هر عادت و باوری که به نوعی یک مانع بزرگ برای موفقیت های شما محسوب می شود یک راه حل پیدا کنید. راه حل ها را به گونه ای آرام آرام اجرا کنید به خاطر اینکه عادت ها همان طوری که آرام آرام به وجود می آید همان طور هم آرام آرام تغییر می کنند و به عادت های خوب تبدیل می شوند.

روش دوم: اقدام و عمل را سرلوحه ی کاری خود قرار دهید

تغییر دادن عادت های بد زمانی به وجود می آید که برای آن یک تصمیم قاطعانه بگیرید و در کنارش اقدام و عمل کنید. چرا که تصمیم گرفتن و اقدام کردن می تواند یک تغییر در زندگی تان به وجود بیاورد. به طور مثال اگر قرار است عادت بد سیگار کشیدن را ترک کنید اول اینکه به یک باره ترک کردن آن کاری سخت و دشوار است و ثانیاً همان طوری که در بالا گفتیم این عادت ها باید آرام آرام تغییر کنند. یعنی باید آرام آرام این عادت بد را تغییر دهید.

به طور مثال اگر روزانه یک پاکت سیگار می کشید سعی کنید آن را به 15 نخ کاهش دهید. چند روز بعد به 10 نخ کاهش دهید. چند روز بعد به 7 نخ. این کار را آنقدر انجام دهید تا برسد به روزی یک نخ و بعد از مدتی، کشیدن یا نکشیدن سیگار هیچ تأثیری روی شما نخواهد گذاشت و به راحتی می توانید آن را ترک کنید.

اما این نکته را فراموش نکنید:

برای ترک عادت های بد باید اقدام و عمل داشته باشید وگرنه حرف زدن در مورد عادت ها هیچ چیزی را درست نمی کند و هیچ تغییری در زندگی شما به وجود نمی آید.

روش سوم: به خودتان انگیزه بدهید که قصد ترک کردن عادت های بدتان را دارید

ترک عادت ها و به وجود آوردن یک تغییر در زندگی به خودی خود به وجود نمی آید و به یک محرک نیاز دارد و شاید بهترین محرک در اینطور مواقع داشتن انگیزه است. این انگیزه است که به شما می گوید الان وقت ترک این عادت است به خاطر فلان دلیل. هر چه قدر دلیل هایتان واضح و روشن باشد به طور حتم انگیزه هایتان برای ترک کردن این عادت ها بیشتر و بیشتر خواهد شد.

سعی کنید اهدافی را پیش رویتان باز کنید که انگیزه و شور و اشتیاق را برای ترک عادت ها به وجود بیاورد و هر چه این اهداف و هدف گذاری ها بزرگ تر باشد ترک کردن عادت ها و تغییر باورها برایتان سهل و آسان تر خواهد شد.

روش چهارم: از خودتان یک تصویر خوب داشته باشید

همیشه داشتن یک تصویر خوب از خودمان می تواند بهترین راهکار برای ترک عادت های بد باشد. شاید دیدن خودتان در آینده و اینکه تصور کنید این عادت زشت و نکوهیده را ترک کرده اید کار سختی باشد اما به هر حال این روشی است که می تواند شما را از این عادت های بد دور کند.

به طور مثال اجازه دهید به همان مثال سیگار کشیدن برگردیم. تصور کنید پاکت سیگاری که در دست دارید را زیر پاهایتان له کرده اید. تصور کنید به جای اینکه سیگار می کشید ورزش می کنید. تصور کنید که هرگاه عصبی می شوید به جای اینکه سیگار بکشید یک لیوان آب می خورید.

هر چه تصور کردن ها و تجسم های خلاقانه بهتری داشته باشید ترک کردن عادت های بد برایتان خیلی راحت تر خواهد بود. همیشه تجسم کنید به سمت موفقیت و ترک عادت ها قدم برداشته اید و این بهترین راهکار ممکن خواهد بود و این روشی است که موفق ترین افراد انجام می دهند.

روش پنجم: همیشه به دنبال ترک یک عادت باشید نه بیشتر

ترک کردن بیشتر از یک عادت می تواند کار را از آن چیزی که هست بدتر کند. به طور مثال اگر در هنگام عصبانیت هم عصبی و عصبانی می شوید، فحش می دهید، وسایل را خورد می کنید، قهر می کنید و خیلی از کارها و عادت های بد را تکرار می کنید به جای اینکه به یک باره همه ی اینها را کنار بگذارید سعی کنید اصلی ترین آنها را ریشه یابی کنید و آن را کنار بگذارید.

اصلی ترین این موارد همان عصبانی شدن است. اگر موردی پیش آمده به جای آنکه از کوره در بروید مکان مورد نظر را ترک کنید نه اینکه بایستید و همان کارها را تکرار کنید و یا بخواهید به یک باره همه ی این عادت ها را ترک کنید. به خاطر اینکه ترک کردن بیشتر از یک عادت می تواند کارها را بدتر از قبل کند. همیشه سعی کنید از یک عادت شروع کنید و به مرور زمان اقدام به ترک کردن عادت های دیگر کنید تا زمانی که همه را ترک کردید.

روش ششم: مرحله به مرحله به خودتان جایزه و پاداش بدهید

به طور حتم هر کدام از ما چند بار تصمیم گرفتیم که عادت های بدمان را ترک کنیم اما بعد از هر تصمیمی، جا زدیم و شکست خوردیم. یک راه حل دیگر هم وجود دارد و این است که مرحله به مرحله در ترک کردن عادت هایمان به خودمان جایزه بدهیم. سعی کنیم خودمان را تشویق کنیم، انگیزه بدهیم، جایزه بدهیم.

برای این کار سعی کنید از هدف های کوچک برای ترک عادت استفاده کنید. هر عادتی هر چند کوچک باشد به یک محرک نیاز دارد تا بتواند ترک داده شود. به خودتان جایزه بدهید و هر چه این عادت ها بزرگ تر باشد ترک کردن آن هم سخت تر است و باید جایزه ها و پاداش های بیشتری هم به خودتان بدهید. این کار شما را مصمم تر از قبل می کند که عادت های بدتان را ترک کنید.

سخن آخر

برای ترک عادت احتیاجی نیست کارهای خیلی بزرگی انجام دهید فقط کافیست یک سری تغییرات کوچک را هر روز تکرار کنید یا یک سری عادت های خوب را پرورش دهید تا بتوانید عادت های بدی که به مرور زمان به یک باور تبدیل می شود را از بین ببرید. تغییرات کوچک باعث ایجاد هدف های بزرگ می شود.