taghir-dar-zendegi

یکی از سخت ترین و دردناک ترین قسمت هایی که در زندگی که خیلی روی انسان فشار میاره ترس از تغییر هست. اینکه بخواید هر روز ساعت 6 صبح بیدار بشید و ورزش کنید، اینکه بخواید یک سال مداوم برای کنکور درس بخونید و از همه ی تفریحاتتون بزنید، اینکه بخواید هر روز یه کار تکراری و خسته کننده رو انجام بدید، اینکه بخواید از دایره ی راحتی بیرون بیاید و هر روز یه چالش جدید رو تجربه کنید می تونه برای هر کسی سخت باشه و خیلی ها به خاطر اینکه توی زندگیشون سختی نکشن هیچ وقت سعی نمی کنند از اون منطقه امن خودشون بیرون بیان.

اما شاید بارها شنیده باشید که اگر ریسک کنید موفق میشید. انسان ریسک پذیر میتونه توی زندگیش تغییر کنه و بر ترس خودش که همون تغییر در تمام جوانب زندگی هست، غلبه کنه. اگر نتونید توی زندگیتون تغییر کنید به طور حتم مجبورید با شرایطی سر کنید که خودتون برای توجیه کردن این شرایط بهش میگید: سرنوشت

خیلی ها اینطور زندگی کردن رو دوست دارند ولی در کل سرنوشتی وجود نداره. این شمایید که تمام شرایط خوب و بد رو به وجود میارید، این شمایید که در مسیر ثروتمند شدن یا فقیر شدن قدم بر می دارید، این شمایید که شرایط رو طوری رقم می زنید که به خوشبختی، آرامش، ثروت و خیلی چیزهای دیگه ختم میشه و همه ی اینها به واسطه ی اختیار شماست و این اختیار زمانی به وجود میاد که تصمیم بگیرید که میخواید تغییر کنید.

حالا توی این مقاله تیم "کافه نیاز" قصد داره به شما نشون بده که تغییر کردن چطور روی زندگی شما تأثیر مثبت میزاره و چقدر به سود شماست.

با ما همراه باشید ....

تغییر اول: تغییراتی که در روابط شما به وجود می آید

اولین قسمتی که تغییرات میتونه تأثیر خیلی زیادی روی اون بزاره روابط هست. عمده ی این روابط از خونه و خونواده شروع میشه. از روابط بین پدر و پسر که همیشه پسرها مخالف افکار پدرهاشون هستند و یا بر عکس، روابط بین دختر و مادر، بداخلاق بودن پدر در خونه و خوش اخلاق بودن اون در بیرون از خونه، کم صحبت کردن پدر یا مادر در خونه و خیلی از موارد دیگه که همه و همه به روابط و تغییر دادن اون بستگی داره.

اگر قصدتون این هست که یک زندگی توأم با آرامش، خوشبختی، نشاط و شاد داشته باشید پس سعی کنید که اولین تغییری که در زندگیتون به وجود میارید توی خونواده باشه. اگر بیرون از خونه خیلی حرف می زنید سعی کنید این مورد رو تغییر بدید و با همسر و فرزنداتون بیشتر صحبت کنید، اگر داخل خونه که میاید و بچه ی کوچیکتون شما رو عصبانی و بداخلاق میکنه سعی کنید به مرور زمان صبر و حوصله تون را بالا ببرید و این رویه رو تغییر بدید تا به شخصی آرام و خوش برخورد تبدیل بشید.

هر تغییری که مد نظرتون هست به مرور زمان به وجود میاد و شما به هیچ عنوان نمیتونید یه عادت بد یا یک باور رو به یک باره کنار بزارید. به طور مثال همون عصبانی شدن رو در نظر بگیرید. شما به یک باره نمیتونید صبر و تحملتون رو زیاد کنید اما به مرور زمان این عصبانی شدن های زود به زود جای خودش رو به صبر و تحمل میده.

حالا بیرون از خونه رو تصور کنید. به طور مثال اگر در زمینه ی بازاریابی فعالیت می کنید باید این رو بدونید که یکی اصول موفقیت در بازاریابی این هست که بتونید یک ارتباط دوستانه با مشتری ها برقرار کنید. اما اگر نتونید این کار رو انجام بدید به طور حتم خیلی از مشتری ها رو از دست میدید. پس اگر کم رو هستید، اگر در نه شنیدن از مشتری ترس دارید بر این ترس ها غلبه کنید و با ایجاد یک ارتباط دوستانه سعی در افزایش فروش خودتون داشته باشید.

تغییر دوم: تغییر در جسم و بدن

اگر به اطرافتون نگاه کنید افراد خیلی زیادی رو می بینید که به فکر این هستند که به طور مثال 10 الی 15 کیلویی لاغرتر بشن. این اشخاص میدونن که اگه لاغر بشن هیکلشون و تیپشون بهتر میشه، وقتی تیپ و هیکل بهتر بشه به طبع اعتماد به نفس بالاتر میره.

اما وقتی پای این در میون میاد که وزنشون رو کم کنند تازه میفهمن که چه کار سختی هست و کم کردن وزن خیلی طول میکشه. به خاطر همین وقتی یکی دو ماهی میرن باشگاه و میبینن وزنشون تغییر خاصی پیدا نمیکنه به همین راحتی باشگاه رو میزارن کنار، به خاطر اینکه تغییر خاصی تو وزنشون ایجاد نشده.

یا به طور مثال فرض کنید بعد از دو سال یکی از دوستاتون رو می بینید که کلی لاغر شده و یه هیکل ورزشکاری پیدا کرده و بهش می گید: چطوری یه دفعه اینطوری لاغر شدی؟ وقتی پرس و جو می کنید می بینید این دوستتون یه دفعه ای اینطوری نشده و دو سال باشگاه میرفته و رژیم غذایی گرفته تا به این فرم رسیده. این نشون میده که هر تغییری به خصوص تغییراتی که در بدن ایجاد میشه محسوس هست و به زمان نیاز داره تا بتونید یک تغییر کلی رو ببینید.

تغییر سوم: تغییراتی که در افکار شما به وجود می آید

یکی از بهترین تغییراتی که می تونید تو زندگی به وجود بیاورید، تغییر افکار است. افکار همه چیز یک شخص هست. اگر افکارتون را تغییر بدید دنیای شما به کلی تغییر پیدا میکنه. تمام کائنات و هر چیزی که تصور کنید همه در اندیشه و افکار شما هستند. اگر مثبت فکر کنید، اتفاقات مثبت تمام زندگیتون رو در بر میگیره و اگر هم منفی فکر کنید هر چی بدبختی، فلاکت، نکبت، وام، قسط، بدهکاری و هر چیز منفی دیگه ای رو به خودتون جذب می کنید.

افکار منفی می تونه استرس، اضطراب و نگرانی های شما رو زیاد کنه و به طور حتم اگر توی زندگیتون به شدت پای بند به افکار و باورهای منفی باشید نه تنها روی موفقیت رو نمی بینید بلکه همین افکار منفی هست که افسار زندگیتون رو به دست می گیره و شما رو هر جا بخواد می بره و از اون طرف هم هر تغییری در زندگیتون به وجود بیاد مطمئناً چیزی نیست که شما خوشتون بیاد.

اگر زمانی احساس کردید که به یک تغییر بزرگ نیاز دارید اولین کاری که می کنید این هست که از درون خودتون شروع به تغییر کنید و تغییر افکار منجر به افزایش اعتماد به نفس، افزایش ریسک پذیری، تغییر در روش زندگی، تغییر در برابر شکست ها و موفقیت ها و هر چیز دیگری خواهد بود. فقط کافیه یک مقدار مثبت تر نسبت به مسائل فکر کنید.

تغییر چهارم: شجاعت ریسک پذیر بودن

یکی دیگر از نشانه های تغییر اینه که شما رو تبدیل به شخصی ریسک پذیر میکنه. این ریسک پذیری میتونه شما رو به ثروت، قدرت، شخصیت، شهرت، معروفیت و خیلی از موارد دیگه برسونه. اما اگه در برابر این تغییر از خودتون مقاومت نشون بدید مطمئن باشید که خیلی چیزها رو از دست میدید و شاید بزرگترینش بحث شجاعت باشه.

قبل از هر چیزی این ویدیو رو ببینید که این شخصی که داره سخنرانی می کنه چطور از شجاعت حرف میزنه....  

اگه شجاعت ریسک پذیری نداشته باشید نه تنها ثروتمند نمیشید بلکه روز به روز از لحاظ مالی و بدتر از اون از لحاظ فکری فقیر و فقیرتر میشید. پس سعی کنید این تغییر رو در خودتون به وجود بیارید که شخصی شجاع باشید که تصمیم گرفتید به فردی ریسک پذیر تبدیل بشید.

تغییر پنجم: تغییراتی که باعث میشه توی کارتون پیشرفت کنید

اشخاصی که به مراتب تغییرات جزئی در زندگیشون به وجود میارن به مرور زمان هم باعث پیشرفت در زندگی و کارشون میشه. این اشخاص به تغییراتشون اونقدر ادامه میدن که باعث میشه کسب و کارشون پیشرفت چشمگیری پیدا کنه.

اگه قبلاً خیلی ریسک نمیکردن اما الان وضعیت فرق کرده. اگه محصولاتش فروش نمیرفت الان سعی میکنه این محصولاتش رو توی یه بازار دیگه به فروش برسونه. به هر حال تغییرات، زندگی و کسب و کار رو به کلی تغییر میده و باعث پیشرفت اونها میشه.

تغییر ششم: تغییرات رو در تفریح کردن هم بگنجانید

یکی از دلیل هایی که باعث میشه افراد ثروتمند بیشتر از افراد فقیر تفریح کنند اینه که افراد ثروتمند در حین تفریح کردن به هیچ چیز دیگه ای به جز لذت بردن از زمان حالشون فکر نمی کنند. این باعث میشه بعد از تفریح و تعطیلات با انرژی بیشتری به سمت اهدافشون قدم بردارند.

یکی از استادهای موفقیت یه زمان می گفت: من هر وقت هدف گذاری می کنم اولین چیزی که برای اون سال در نظر می گیرم اینه که روزهایی که باید تفریح کنم رو اول بار مینویسم بعدش اهداف دیگه رو بر طبق این تفریحاتم مینویسم.

اگه شما هم طبق این برنامه ریزی یک تغییر کوچک در هدف گذاری هاتون ایجاد کنید مطمئن باشید در حین رسیدن به موفقیت تفریح خواهید کرد نه مثل افراد فقیر اینطوری فکر کنید که وقتی رسیدید به هدف باید تفریح کنید. پس این نوع تفکرها رو کنار بزارید و از مسیری که به سمت اهداف حرکت می کنه لذت ببرید چون اینطوری انگیزه و شور و اشتیاق شما بیشتر از قبل میشه.

سخن آخر

تغییر همیشه سخت بوده و هست حتی برای اشخاصی که واقعاً تغییرپذیرند. اما بزرگترین سودی که به شما میرسونه اینه که هیچ وقت برای رسیدن به موفقیت منتظر این نیستید که شرایط مهیا بشه بعد شروع کنید و خودتون دست به تغییر شرایط می زنید.