Eghdam-va-amal

ما انسانها در هر زمینه ای حرف های خیلی خوبی می زنیم و همیشه و در همه جا دیگرون رو راهنمایی می کنیم اما در مورد خودمون این مورد اصلاً کار نمیکنه. وقتی دیگرون رو می بینیم که شب و روز بیکار می گردند و هیچ هدفی تو زندگیشون ندارند کلی باهاشون صحبت می کنیم و بهشون میگیم: سعی کن توی تو زندگیت همیشه هدف داشته باشی که براش بجنگی و به موفقیت ها و ثروت های زیادی برسی. بیکار نگرد به جاش یه کاری بکن. یه حرفه ای یاد بگیر و ازش پول در بیار.

حالا یکی نیست به ماها بگه: آخه تو که راهنمایی می کنی مگه خودت هدف داری؟ خودت به کجا رسیدی؟ به کدوم موفقیت یا کدوم ثروت رسیدی؟ اصلاً کاری کردی برای رسیدن به موفقیت؟

مطمئن باشید دنیا به خاطر اون حرف هایی که ماها صبح تا شب به خودمون یا دیگرون میزنیم بهمون چیزی نمیده اما اگر برای رسیدن به اهدافمون شب و روز تلاش کنیم و از همه مهمتر اقدام و عمل داشته باشیم بهترین جایزه رو از دنیا و کائنات می گیریم.

زندگی به هیچ کسی رحم نمیکنه حتی به بزرگترین کارآفرینان و بزرگترین افراد موفق دنیا. اونها هم لحظات تلخ و شیرین زیادی رو توی زندگیشون دیدن اما حاضر نشدن برای تحقق اهدافشون فقط حرف بزنند و به جاش عمل کردند. هر کار کوچیکی رو شروع کردند تا اونها رو روز به روز و ثانیه به ثانیه به اهدافشون نزدیک کنه و این همون اثر مرکب هست.

طبق این قانون که از "دارن هاردی" یکی از سخنرانان برتر دنیا هست: هر کاری که شما خواسته یا ناخواسته در طول یک مدت زمان مشخص انجام میدید وقتی میرسید به هدفتون اون میشه اثر مرکب و این قانون یکی از مهمترین قانون های دنیا به حساب میاد و در کل میشه گفت همه ی این قانون به اقدام و عملی بستگی داره که شما از خودتون نشون می دید.

تیم "کافه نیاز" قصد داره این مقوله رو به صورت کامل برای شما توضیح بده که چطور باید به اهدافتون برسید و به جای اینکه حرف بزنید، عمل کنید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: نیروهای غیبی کائنات

طبق قانون کائنات اگر شما قدمی در مسیر موفقیت بردارید نیروهای غیبی کائنات به سمتتون حرکت می کنند و افراد و موقعیت هایی رو در زندگیتون می بینید که تصور کردن اینکه چطور شد که این اشخاص و موقعیت ها براتون مهیا شد، شاید یک لحظه سخت و دشوار باشه.

اما وقتی حرکت کردید نیروهای غیبی به کمکتون میان و این انگیزه و شور و اشتیاق شما رو برای رسیدن به هدف و موفقیت بیشتر از قبل میکنه. نیروهای غیبی کائنات افرادی رو سر راهتون قرار میدن که با شما همکاری می کنند تا مسیر رسیدن به موفقیت براتون راحت تر و آسون تر بشه و شاید براتون جالب باشه بدونید وقتی این نیروهای غیبی به سمتتون حرکت می کنند تازه می فهمید که رسیدن به هدف چقدر آسون بوده و خودتون نمی دونستید و فقط کافی بوده که حرکت کنید.

اگر حرکت کنید این نیروهای غیبی به کمکتون میان، اگر حرکت کنید این افراد و موقعیت ها مسیر موفقیت رو براتون هموارتر می کنن و اگر عمل کنید به طور حتم همه ی اتفاق های خوبی که منتظرش بودید رقم میخوره حالا این اتفاق ها میخواد جذب افرادی باشه که شما رو به موفقیت برسونه یا موقعیت هایی باشه که این مسیر رو براتون کوتاه تر کنه و همه ی اینها وابسته به این هست که به جای حرف زدن، اقدام و عمل کنید.

نکته ی دوم: تفاوت افراد موفق و ناموفق در همین اقدام و عمل است

شاید جالب باشه بدونید که بزرگترین تفاوت بین افراد موفق و ناموفق در همین اقدام و عمل خلاصه میشه. افراد موفق وقتی هدف گذاری می کنند سریع همه ی ابزار کارشون رو مهیا می کنند و دست به کار میشن و طبق قانون اثر مرکب، خواسته و ناخواسته کارهایی رو انجام میدن که لمس کردن هدف براشون خیلی واقعی تر هست حتی اگر بدونن این کارها به شکست منتهی میشه اما باز هم اقدام و عمل می کنند. چون میدونن مهم نیست که عالی شروع کنند مهم اینه که بد شروع کنند اما عالی تموم کنند.

اما از اون طرف افراد ناموفق فقط حرف می زنند. به جای اینکه هدف گذاری کنند و به جای اینکه به دنبال تحقق اهدافشون باشن همیشه به این فکر می کنند که فلانی نذاشت من موفق بشم، پدرم پولدار نبود، وضع مالی خوبی نداشتیم، دولت بهم وام نداد، اگه قبلاً این کار رو کرده بودم الان بهترین وضع مالی رو داشتم، اگه اگه اگه اگه. تو رو خدا ول کنید این اگه ها رو. به جای این یه کم فکر کنید.

به جای اینکه حرف بزنید یه قلم و کاغذ بردارید و اهدافتون رو یادداشت کنید، اولویت بندی کنید، برای اهدافتون زمان مشخص کنید و حرکت کنید. این ویدیو هدف گذاری رو از دکتر آزمندیان ببینید که چطور به شما نشون میده که باید هدف گذاری کنید اون هم با یه زبان کاملاً ساده.

نکته ی سوم: وقتی اقدام و عمل کردید همه ی اتفاق های خوب رخ میده

همه ی ما دوست داریم بعد از مُردن به بهشت بریم اما هممون از مُردن میترسیم. همه ی ما دوست داریم که تو زندگیمون موفق بشیم و به ثروت زیادی برسیم. ثروتی که دیگرون با دیدنش انگشت به دهن بمونن اما از اینکه از دایره راحتی و منطقه ی امن خودمون بیرون بیایم میترسیم.

از اینکه بخوایم صبح ها زودتر بیدار بشیم و شب ها دیرتر بخوابیم می ترسیم، از اینکه تو کارمون شکست بخوریم می ترسیم، از اینکه بعد از شکست با حرف های مردم چیکار باید بکنیم می ترسیم. خلاصه ما ترسو هستیم و از همه بدتر اینکه همه ی این ترس ها ذهنی هستند. یعنی ما توی ذهنمون می ترسیم که کاری انجام بدیم و این باعث میشه تا در بیرون خودمون هم به شخصی ترسو تبدیل بشیم که از اقدام و عمل کردن ترس داشته باشیم.

اما اگر شجاعت روبرو شدن با ترس ها رو داشته باشید، اگر شجاعت رسیدن به موفقیت رو داشته باشید، اگر شجاعت حرکت کردن رو داشته باشید، اگر شجاعت اقدام و عمل رو داشته باشید میتونید به قله های موفقیت و ثروت برسید. پس به جای حرف زدن و به جای امروز و فردا کردن و به جای اینکه بگید از شنبه شروع می کنم، اقدام کنید. شاید این ویدیو زیبا در مورد شجاعت یه کم حالتون رو خوب کنه. پس حتماً این ویدیو رو ببینید. 

نکته ی چهارم: هرگز منتظر رسیدن شرایط خوب نباشید

یکی دیگه از تفاوت های افراد موفق و ناموفق اینه که افراد ناموفق همیشه به دنبال این هستن که شرایط اقتصادی و مالی شون بهتر بشه بعد شروع کنند. اما این بزرگترین اشتباهه. چون هرگز این اتفاق نمی افته و ممکن هست که اتفاقای بدتر از اون هم بیفته. در این بین افراد موفق هرگز منتظر این شرایط نمیشن و وقت و تلف نمی کنن. اونها سعی می کنند با اقدام و عملشون و با حرکت کردنشون به سمت اهداف این شرایط رو به وجود بیارن.

وقتی حرکت کردید شرایطی به وجود میاد که موفقیت خودش به سمت شما حرکت میکنه و در اصل این یعنی: "خالق شرایط باشید نه زاییده ی شرایط". وقتی خودتون شرایط رو خلق کنید اهداف هم طبق خواسته های شما به سمتتون حرکت می کنند نه اینکه منتظر این باشید که شاید یه روزی یه شخصی بیاد و دست شما رو بگیره و بگه بیا این هم هدفت که در اصل هم این اتفاق هرگز نمی افته چون هیچ کسی کشته و مرده ی شما نیست و دلش هم برای شما قطعاً نمیسوزه. پس خودتون شروع کنید نه اینکه شرایط، شروع کننده باشه.

نکته ی پنجم: همیشه یک الگوی خوب برای ادامه کار داشته باشید

همه ی ما انسانها همیشه به یک الگو برای موفق شدن نیاز داریم. وقتی یه شخص موفق و ثروتمند رو می بینیم توی تصورات ذهنی و تجسم های خلاقانه مون خودمون رو مثل اون تجسم می کنیم که ای کاش ما هم مثل او ثروتمند و موفق بودیم.

اما به جای اینکه تصور کنید که ای کاش مثل این شخص موفق و ثروتمند بودید، یه کم از کارهایی که انجام داده الگو برداری کنید. این اشخاص به جای حرف زدن عمل می کنند و شما هم سعی کنید کارهایی که اونها انجام دادن تا به این نقطه از موفقیت، ثروت و شهرت رسیدند استفاده کنید. دیگه دوره ی این تموم شده که رویاپردازی کنید. دوره ی این هست که در کنار رویاپردازی، اقدام و عمل کنید و با دیدن موفقیت های دیگران انگیزه و شور و اشتیاقتون بیشتر بشه. بیوگرافی افراد موفق رو بخونید و ببینید این اشخاص چه کارهایی رو انجام دادن تا به این مرحله رسیدند. اونها هرگز برای رسیدن به موفقیت حرف نزدند، بلکه عمل کردند این همون کاری هست که شما باید بکنید. پس از همین الان شروع کنید.

سخن آخر

رسیدن به موفقیت با حرف زدن عملی نمیشه. پس حرف زدن و کنار بزارید. اینکه شما چی بلدید اصلاً مهم نیست. مهم اینه که چه قدمی برای اهدافتون برداشتید. مهم اینه که چه سختی هایی رو تحمل کردید تا به اهدافتون برسید. مهم اینه که اقدام کردید.