bazgo-kardane-ahdaf

به طور معمول خیلی از افراد آرزوها و اهداف خاصی تو زندگیشون دارند که همین باعث میشه انگیزه و شور و اشتیاق خاصی به زندگی اونها بده. وقتی یه هدف خاص توی زندگیتون انتخاب می کنید این وسوسه هم به وجود میاد که این اهداف رو به دیگرون بگیم که آره منم توی زندگیم هدف دارم و میخوام با برنامه پیش برم. بعد توی تصوراتمون اینطوری تصور می کنیم که همون اشخاص دارند ما رو تشویق می کنند و انگیزه میدن که تو باید به اهدافت برسی.

شاید این نوع فکر کردن به خیلی از اشخاص برگرده و تصور می کنند که اگه اهدافشون رو به دیگرون بگن حتماً انگیزشون برای رسیدن به اهداف بیشتر میشه. اما صبر کنید. قبل از هر چیزی باید بهتون بگم که این کارتون اشتباه و مرگبار هست و با عرض معذرت شما باید دهنتون رو ببندید و تا رسیدن به اهداف هرگز اینها رو به دیگران نگید و اجازه بدید موفقیت هاتون این کار رو برای شما انجام بده.

اجازه بدید از ابتدای همین مقاله بهتون بگم که دلیل خیلی از شکست ها که در حدود 99 درصد هم هست فقط به خاطر این هست که خیلی از افراد میدونن شما میخواید چیکار کنید و مدام فاز منفی میدن که چی شد به اهداف رسیدی، کی بهش میرسی، الان کجای اهدافت هستی، تا چه اندازه بهش رسیدی، چقدر دیگه باید هزینه کنی تا به اهدافت برسی و خیلی از این سوالات که مدام ذهن شما رو درگیر خودش میکنه که نکنه این افراد درست بگن و من به اهدافم نرسم و در نهایت دلتون خالی میشه و به راحتی اهدافتون رو رها می کنید.

سعی کنید این جمله رو از سایت کافه نیاز به یادگار داشته باشید که از بازیگر بزرگ سینما آدری هپبورن هست که در مورد رسیدن به اهداف گفته:

هیچ چیزی غیرممکن نخواهد بود (impossible) و خود جمله داره داد میزنه که من ممکن هستم (i'm possible)

تو این مقاله ی جالب تیم "کافه نیاز" قصد داره به شما بگه که گفتن اهداف به دیگرون کار درستی هست یا نه و دلیل هایی که بیشتر اشخاص اهدافشون رو به دیگران نمیگن چی هست.

با ما همراه باشید ....

دلیل اول: وقتی اهدافتون از دیگرون مخفی باشه انگیزه های رسیدن چندین برابر میشه

همونطوری که گفتیم خیلی ها به این دلیل اهدافشون رو به دیگران میگن که انگیزه هاشون برای رسیدن به هدف بیشتر بشه اما این مورد زمانی به یه مشکل تبدیل میشه که دیگرون به شما فاز منفی میدن و مدام بهتون میگن: خب چی شد کی به اهدافت میرسی، چقدر دیگه باید تلاش کنی تا بهش برسی، میدونی که خیلی ها قبل از تو این راه رو رفتن و شکست خوردن، باید ریسک شکست خوردن رو هم پیش بینی کنی، شاید تو این راه ورشکست بشی و تمام سرمایه و دار و ندارتو از دست بدی و خیلی از جملات دیگه.

اما افرادی که زخم خورده ی این حرف ها هستند به خاطر همین جملات هست که هیچ وقت به دیگرون نمیگن چیکار می کنن چون میدونن وقتی اهدافشون مخفی بمونه نه کسی میگه چیکار میکنی و نه کسی میگه تو زندگیت چیکاره هستی و چه هدفی داری و همین باعث میشه تا با مخفی نگه داشتن اهدافشون انگیزه شون هم چندین برابر بشه.

این ویدیو تحسین برانگیز از "درک سیورز" رو ببینید که در همین مورد صحبت میکنه و دقیقاً اشاره میکنه که چرا برای رسیدن به اهداف باید دهنمون رو ببندیم.

وقتی شما اهدافتون رو به دیگران میگید همش این استرس رو دارید که باید به سرعت این هدف به سرانجام برسه وگرنه با حرف های دیگرون چیکار کنم و وقتی از هدفتون دور میشید تازه میفهمید که چه اشتباهی کردید و همین انگیزه ای که داشتید هم از بین میره. اما وقتی کسی نفهمه چیکار می کنید دلیلی هم نمی بینید که هدف گذاری ها و برنامه ریزی هایی که کردید رو به دیگران بگید و با خیال راحت و در خفا تمام کارهاتون رو می کنید و همین انگیزه تون رو چند برابر میکنه و بعد از اون موفقیت هاتون داد میزنه که شما به اهدافتون رسیدید.

دلیل دوم: بازگو کردن اهداف میتونه اعتماد به نفس و انرژی مثبت تون رو از بین ببره

هیچ کسی نیست که دوست داشته باشه اعتماد به نفسش پایین بیاد و دیگه نتونه کارهای کوچیک رو هم انجام بده. اما اشخاصی که میان و اهدافشون رو به دیگرون میگن دقیقاً همین شکلی میشن. وقتی اهدافتون رو به دیگرون میگید و بهش نمیرسید اعتماد به نفستون پایین میاد و اون انرژی که زمان رسیدن به اهدافتون داشتید رو دیگه الان ندارید.

شاید تنها دلیلش این هست که فرکانس ها و فازهای منفی از افراد مختلف به سراغتون میان فقط به خاطر اینکه دیگرون حسود هستند. وقتی حسادت می کنند که شما دارید به اهداف بزرگ و در نهایت ثروت می رسید شروع می کنند به فاز منفی دادن که تو نمیتونی به این هدف برسی، تو لایق این همه موفقیت و ثروت نیستی و خیلی از فرکانس هایی که بیشترشون به صورت مخفی به شما منتقل میشه.

پس اگه دوست دارید که این انرژی و شور و اشتیاق و همچنین اعتماد به نفستون از بین نره هرگز اهدافتون رو به دیگرون نگید حتی اگه بهترین و نزدیکترین دوستتون باشه. شما هیچ وقت نمیتونید بفهمید که توی دل بهترین دوستتون چی میگذره. شاید این از همه حسودتر و منفی تر باشه. پس سکوت کنید و در سکوت به سمت اهدافتون حرکت کنید.

دلیل سوم: گفتگوهای درونی میتونه شما رو نابود کنه

یکی دیگه از دلایلی که باعث میشه شما به اهدافتون نرسید این هست که وقتی به دیگرون میگید که چه هدف هایی دارید اونها هم طبق عادت های خودشون و شکست هایی که توی جامعه دیدن شروع می کنند به صحبت کردن که: فلانی هم همین هدف رو داشت اما بهش نرسید، فلانی تا نزدیکای هدفش رفت اما شکست خورد، فلانی به خاطر همین هدفش زندگیش و باخت و ورشکست شد و خیلی از حرف های منفی دیگه.

اما مشکل بزرگتر از جایی شروع میشه که گفتگوهای درونیتون افسار شما رو به دست میگیره و مدام بهتون میگه: اگه به هدفم نرسیدم چی، اگه شکست خوردم چیکار کنم، با حرف مردم چیکار کنم، اگه ورشکست بشم چیکار کنم، اگه تموم زندگیم و تموم وقتمو بزارم رو این هدف و نتیجه نداد چی.

وقتی گفتگوهای درونی از نوع منفی باشند تمام انرژی، انگیزه و اعتماد به نفسی که دارید از بین میرن و تمام اینها فقط و فقط به خاطر این هست که شما اهدافتون رو به دیگران گفتید. اما اگر دهنتون رو ببندید و به کسی نگید چیکار می کنید دیگه از این دست اتفاق ها رخ نمیده و گفتگوهای درونی بیشتر از نوع مثبت هست به خاطر اینکه شما به خودتون انرژی و انگیزه میدید که این هدف باید به سرانجام برسه و حدود 99 درصد هم به سرانجام میرسه چون شما میخواید.

سخن آخر

هیچ هدفی غیر ممکن نیست و تمام اهداف قابل دستیابی هستند اما بستگی به این داره که شما چقدر برای رسیدن به اونها از خودتون شجاعت به خرج میدید و چه راهکارهایی رو در نظر میگیرید. اگه قراره به اهداف بزرگی برسید پس هرگز به خودتون این اجازه رو ندید که کسی از اهدافتون خبردار بشه حتی اگه بهترین، نزدیکترین و قابل اعتمادترین دوستتون باشه.