mistake-padcast-soti

فایل های صوتی یا همان پادکست های صوتی یکی از ترفندهای سئو به حساب می آید که با ارائه ی آن می توانید کاربران را مجاب کنید که در سایت تان بمانند و همین ماندن در سایت یعنی کاهش بانس ریت یا کاهش نرخ فرار کاربران از سایت. هر چه کاربر کمتری از سایت فرار کند به طبع به مرور زمان در جستجوهای گوگل در بهترین رده ها قرار خواهید گرفت و این در دراز مدت روی افزایش فروش شما تأثیر خیلی زیادی خواهد گذاشت.

اما در ساخت همین پادکست های صوتی هم به مراتب اشتباهاتی رخ می دهد که جذابیت آن را از دست می دهد و هر چه این اشتباه در پادکست های بعد هم رخ بدهد به طبع موضوعی می شود تا کاربران به راحتی سایت تان را ترک کنند و به سراغ سایت های رقبا بروند. تأثیرگذاری یک پادکست زمانی مشخص می شود که از یک سری اصول خاص در ساخت آن پیروی کنید و تیم "کافه نیاز" مایل هست این اشتباهات و اصول ها را برای شما بیان کند.

با ما همراه باشید ....

اشتباه اول: از پخش آهنگ در کل پادکست پرهیز کنید

در برخی موارد دیده می شود که یک سایت با کلی زحمت و هزینه یک پادکست صوتی ارائه می دهد اما اشتباهی را در آن انجام می دهد که قابل بخشش نیست و خیلی از مخاطبین خودش را از دست می دهد و وای به روزی که این پادکست به صورتی رایگان هم نباشد.

اگر یک سایت یک پادکست صوتی را به صورت هزینه دار ارائه داده باشد و در کل متن از آهنگ استفاده کرده باشد به طبع یک مقدار آزار دهنده است و از جذابیت همان پادکست به مراتب کاسته می شود و ممکن است کاربران زیادی را از دست بدهد. این نکته ی بسیار مهمی است و باید سعی کنید آن را در تمامی پادکست هایی که ارائه می دهید رعایت کنید.

دو دلیل مهم وجود دارد که می توان برای این عمل برشمرد:

دلیل اول: ممکن است صدای موسیقی و آهنگی که انتخاب کرده اید یا آنقدر زیاد باشد که صدای گوینده شنیده نشود که در این طور مواقع خیلی آزار دهنده است و یا آنقدر کم باشد که زیبایی و جذابیت پادکست را از دست بدهد.

دلیل دوم: ممکن است بیشتر کاربران به موسیقی بیشتر توجه کنند که این مورد از تأثیری که پادکست روی کاربر دارد نسبت به گوینده ای که در حال صحبت کردن است به مراتب کاسته می شود.

اشتباه دوم: استفاده از آهنگ هایی که ریتم و حالت نوازندگی خیلی تندی دارند

این هم اشتباه دیگری است که برخی از اشخاصی که ارائه دهنده ی فایل های صوتی هستند از آن استفاده می کنند و آهنگ ها و موسیقی های که ریتم خیلی تندی دارند و به هیچ عنوان مناسب متنی که آماده کرده اند نیست، به کار می برند.

به کار بردن این آهنگ ها شاید به تنهایی و بدون گوینده خیلی جالب باشد اما وقتی شخصی همراه با آن گویندگی می کند به طبع آن همخوانی و جذابیت لازمی که می خواهد را از دست می دهد و یک موقع می بینید که آهنگ مورد نظر آرام است و صدای گوینده به گوش می رسد و یک موقع هم می بینید که صدای آهنگ یک دفعه بلند می شود و ریتم تندی به خودش می گیرد و دیگر صدای گوینده به گوش نمی رسد.

اشتباه سوم: روی نحوه ی شروع و پایان پادکست صوتی خیلی دقت کنید

این مورد هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بر زیبایی و جذابیت پادکست ها می افزاید. برای این کار سعی کنید در هنگام شروع و خاتمه دادن به پادکست ها طوری آهنگ ها را تنظیم کنید که به مرور زمان بر صدای آهنگ اضافه شود و در پایان هم به مرور زمان صدایش کمتر شود.

وقتی آهنگ و موسیقی که انتخاب کرده اید به یک باره قطع می شود به طبع از زیبایی و جذابیتی که دارد کاسته می شود و ممکن است مشتری ها و کاربرانش را از دست بدهد. برای این موضوع می توانید از برنامه ی "وگاس پرو" استفاده کنید که یکی از برنامه های حرفه ای در ویرایش و تدوین فایل ها و پادکست های صوتی و همچنین کلیپ های تصویری است. کار کردن با این برنامه خیلی ساده است و با کمی تمرین به راحتی می توانید فایل هایی حرفه ای با بهترین کیفیت ها را ارائه دهید.

سخن آخر

استفاده از پادکست می تواند هم سایت تان را از حالت یکنواختی بیرون بیاورد و هم کاربران را در سایت تان ماندگار کند و این ماندگاری روی جستجوهای گوگل تأثیر خیلی زیادی خواهد گذاشت. اما مهمترین مورد در این ارائه ها این است که بیشتر سعی کنید روی کیفیت پادکست ها تمرکز کنید نه فقط ارائه آنها. این مورد می تواند در افزایش مشتری ها و کاربران تان و همچنین تأثیرگذاری روی آنها، تأثیر خیلی بیشتری داشته باشد.