nahve-sohbat-ba-moshtari

مشتری یکی از ارزشمندترین دارایی های یک کسب و کار به حساب می آید به خصوص مشتری های جدید و اگر نحوه صحبت کردن با آنها را به خوبی به اجرا در بیاوریم بعد از مدتی به مشتریان دائم و وفادار کسب و کارمان تبدیل خواهند شد.

اگر بخواهید در کسب و کارتان موفق شوید بایستی عوامل زیادی که در این زمینه دخالت دارند را مورد بررسی قرار دهید. از بازاریابی و تبلیغات گرفته تا گستردگی تبلیغات، معیارهایی که بایستی در تبلیغات در نظر بگیرید، هدف گذاری، استفاده صحیح از ابزارهایی که می تواند کسب و کارتان را به موفقیت برساند و از همه مهمتر نحوه رفتار و صحبت کردن با مشتری.

رونق کسب و کار شما در گرو رفتار صحیح و در خور شخصیت با این اشخاص خواهد بود. به خصوص مشتری های جدید که به تازگی جزئی از کسب و کار شما به حساب آمده اند و رفتار و نحوه صحبت مناسب با این اشخاص می تواند آنها را به صورت دائمی به مشتریان پر و پا قرص کسب و کارتان تبدیل کند.

در این مقاله به نکته های ریزی اشاره می کنیم که اهمیت نحوه برخورد و نحوه صحبت کردن با مشتری های جدید را نشان می دهد.

با ما همراه باشید ....

نکته اول: رفتار با مشتری های مجازی

مشتری هایی که از طریق اینترنت یا شبکه های اجتماعی با شما در ارتباط هستند هیچ فرقی با مشتری های حضوری ندارند و همان رفتاری که در قبال مشتری حضوری دارید باید همان رفتار حتی بهتری را در قبال این اشخاص را داشته باشید.

گسترش و رونق کسب و کار شما در گرو این است که بهترین رفتار را با مشتری های جدید به خصوص مشتری های مجازی داشته باشید و همه ی این موارد میسر نمی شود مگر با تغییر نحوه ی صحبت کردن. هنر خوب صحبت کردن می تواند روی برند سازی کسب و کار شما فوق العاده تأثیرگذار باشد و تمامی این صحبت کردن به صورت اکتسابی بوده و با چند روز تمرین کردن آن را فرا خواهید گرفت.

نکته دوم: با اعتماد به نفس صحبت کنید

همان طوری که در بالا گفتیم نحوه صحبت کردن با مشتری قابل یادگیری است به خصوص اگر اعتماد به نفستان بیشتر از همیشه باشد روی نحوه صحبت کردن شما با مشتری تأثیر خیلی زیادی خواهد گذاشت چرا که بدون ترس با مشتری صحبت خواهید کرد و به گونه ای صحبت می کنید که وی برای خرید متقاعد شود.

نکته سوم: هدف اصلی از صحبت کردن با مشتری را بدانید

به طور حتم هدف اصلی هر فروشنده ای در صحبت کردن با مشتری این است که اعتماد وی را جلب کند و وی را متقاعد کند که از وی خرید کند. این نشان می دهد که ایجاد رضایت در مشتری از هر چیز دیگری مهمتر است. در هنگام متقاعد سازی مشتری نبایستی حرکاتی انجام دهید که در شأن و شخصیت شما نیست و حتماً سعی کنید به مانند یک فروشنده حرفه ای عمل کنید.

به طور مثال حتماً در مورد مزایا و معایب محصول صحبت کنید، منافعی که مشتری با خرید این محصول عایدش می شود را بیان کنید، به صورت کامل تمامی اطلاعات در مورد محصول را بازگو کنید، به جای اینکه محصولات رقیب را خراب کنید از مزایا و معایب محصول خودتان صحبت کنید و خیلی از موارد دیگر که به صورت کامل همه روی اعتماد سازی مشتری تأثیرگذار خواهد بود.

نکته چهارم: لحن صحبت کردن با مشتری خیلی مهم است

سعی کنید تا جایی که می توانید با مشتری به صورت کاملاً مودبانه، آرام، متین، صمیمی و در عین حال خوش برخورد صحبت کنید. از تأثیرگذارترین مواردی که می توان به عنوان یک ترفند استفاده کنید این است که نام مشتری را با نام خانوادگی وی صدا بزنید. البته نه طوری که وی را متوجه نشود. به صورت کاملاً واضح و صحیح نام وی را صدا بزنید.

از زمان شروع مکالمه تا زمانی که صحبت شما تمام می شود سعی کنید لحن صحبت کردنتان عوض نشود. هر طور مشتری صحبت کرد همان طور با وی برخورد کنید. اگر مشتری صمیمی صحبت کرد شما هم به همان گونه صمیمی برخورد کنید، اگر به صورت رسمی صحبت کرد یا به صورت مودبانه و ریزبین به مسائل نگاه کرد به همان گونه لحن خودتان را تغییر دهید.

از کلمات خیلی تخصصی استفاده نکنید و اگر هم استفاده کردید حتماً برای مشتری توضیح دهید که این کلمه چیست و در کجا استفاده می شود. به هر حال هر طوری که صحبت می کنید لحن صحبت کردن تان عوض نشود و احترام به مشتری را در حرف هایتان فراموش نکنید.

سخن آخر

بیان اینکه مشتری چه سودی می تواند برای شما داشته باشد به این بر می گردد که شما چطور بتوانید وی را راضی کنید از شما خرید کند. پس در حرف ها و صحبت هایتان این مورد را رعایت کنید چرا که مشتری تمام دار و ندار یک کسب و کار به حساب می آید.