404-page

طراحی صفحه 404 یکی از الزامی ترین صفحات یک سایت به حساب می آید و این همان صفحه ای است که هرگاه روی لینکی کلیک می کنید صفحه مورد نظرتان یافت نمی شود و یکی از خطاهایی است که در زمانی که در اینترنت به گشت و گذار می پردازید به آن برخورد می کنید. شاید تعداد آنها زیاد نباشد اما هرگاه با این صفحات برخورد می کنید مطمئناً دو راه پیش روی شما خواهد بود:

راه اول: ممکن است صفحه مورد نظر را ببندید و به سراغ یک سایت دیگر بروید

راه دوم: ممکن هم هست که اطلاعاتی در صفحه 404 وجود داشته باشد که شما را ترغیب کند به صفحه اول یا هر صفحه دیگری منتقل شوید

به هر حال طراحی صفحه 404 یکی از اصول و استاندارد در طراحی سایت به شمار می رود و اگر کاربر به لینک مورد نظر وارد شود ولی مطلبش را پیدا نکند بیشتر از اینکه به ضرر کاربر باشد به ضرر شما خواهد بود چرا که اگر تعداد این صفحات زیاد باشند گوگل شما را جریمه خواهد کرد و شاید کمترین جریمه آن تغییر رتبه در نتایج جستجوی گوگل باشد.

در اینجا قصد داریم به چند نکته در مورد طراحی صفحه 404 اشاره کنیم. چرا که این صفحات از ارزش زیادی در نزد گوگل برخوردار هستند و گوگل هم بیشتر به کاربران و نتایجی که به دست می آورند توجه می کند.

با ما همراه باشید ....

چه دلیل هایی وجود دارد که باید به سمت طراحی صفحه 404 پیش برویم؟

همانطوری که اشاره کردیم گوگل تمام هم و غمش این است که بهترین نتیجه ها را به کاربر نشان دهد و اگر کاربر به هنگام ورود به یک سایت با پیغام خطای 404 مواجه شد و این خطا بیش از حد مشاهده و تکرار شد مطمئناً سایت را جریمه خواهد کرد.

در این بین دلیل هایی وجود دارد که باعث می شود این نوع صفحات شکل بگیرند و به چند مورد مهم آن اشاره می کنیم:

* در برخی موارد ممکن است یک صفحه توسط مدیر سایت حذف شود

* این امکان وجود دارد که این صفحات از اینترنت حذف شده باشند اما لینک آنها تا مدت ها در اینترنت وجود داشته باشد

* در برخی موارد ممکن است برنامه نویس های سایت در هنگام برنامه نویسی و طراحی سایت اشتباه کرده باشند و لینک های نادرستی تشکیل شده باشد

* در برخی موارد ممکن است شخصی که سئو سایت را بر عهده گرفته به یک صفحه لینک داده باشد اما آن صفحه از بین رفته باشد

* این امکان هم وجود دارد که کاربر یک آدرس را به اشتباه وارد کرده باشد

و خیلی از دلیل های دیگر. به هر حال هر دلیلی وجود داشته باشد بایستی این نوع خطاهای به وجود آمده را مدیریت کنید وگرنه هم گوگل از دست شما ناراحت خواهد شد و هم مشتریان ناراضی خواهند بود.

اما اینجا یک سوال به وجود می آید که ذهن خیلی از کاربران را به خودش مشغول کرده:

چرا طراحی صفحه 404 و خطاهای این صفحه از اهمیت زیادی برخوردار است؟

بارها و بارها در این مقاله و مقاله های قبلی به این موضوع اشاره کردیم که تمام هم و غم گوگل فقط کاربران است و مایل به این است که بهترین نتایج را هم به کاربران نشان دهد و به طبع هر چه این نتایج مثبت تر باشد و هر سایتی هم این نتایج را بهتر به کاربران نشان دهد مطمئناً در بهترین رتبه های گوگل هم قرار خواهد گرفت.

زمانی که کاربر با خطای صفحه 404 مواجه می شود و این خطا مدام از طرف یک سایت تکرار می شود به مرور زمان از طرف گوگل نمره منفی دریافت می کند و اگر در طراحی صفحه 404 خلاقیت به خرج ندهید قطعاً جریمه ای که متحمل آن خواهید شد چیزی نخواهد بود مگر اینکه رتبه سایت تان از جایگاهی که مد نظرتان هست پایین تر می آید.

این نوع صفحات هم می تواند جذب کننده مشتری باشد و هم فراری دهنده آن و طراحی صفحه 404 به بهترین و زیباترین و خلاقانه ترین شکل ممکن می تواند مشتری را دوباره به سمت سایت تان روانه کند و دوباره شانس این را دارید که این اشخاص به مشتری شما تبدیل شوند.

از طرفی دیگر هم کاربران با مواجه شدن با خطایی مانند خطای 404 نسبت به سایت تان یک ذهنیت منفی به دست می آورند و در اینجاست که طراحی صفحه 404 می تواند تنها راه حل بازگرداندن این مشتری ها به صف مشتریان دائمی و وفادار خودتان باشد.

برای جذاب تر شدن طراحی صفحه 404 چه کارهایی می توان انجام داد؟

با موارد و نکاتی که اشاره شد تا به حال بایستی متوجه شده باشید که طراحی صفحه 404 از چه اهمیت و ارزشی نزد گوگل، کاربران و به خصوص مدیران و صاحبان وب سایت ها برخوردار است چرا که همان طوری که اشاره کردیم اگر اطلاعات درستی در این صفحات قرار ندهیم هم ممکن است کاربر را فراری دهیم و هم گوگل را وادار کنیم که ما را جریمه کند.

تنها راه حلی که در این طور مواقع می توان برشمرد این است که از یک متن مناسب، زیبا و کاربردی برای طراحی صفحه 404 استفاده کنیم. اولاً می توانید از مشکلی که در این قسمت به وجود آمده از کاربر عذرخواهی کنید و ثانیاً به گونه ای زیبا صفحه 404 را طراحی کنید و چند لینک کاربردی را هم در این صفحه قرار دهید تا در صورت نیاز مجدداً بتوانند به سایت برگردند.

آیا نیازی هست که در طراحی صفحه 404 به صورت کامل برای کاربر توضیح دهیم که چه اتفاقی افتاده؟

مطمئناً جواب این سوال منفی است. به خاطر اینکه وقت کاربر از هر چیز دیگری با ارزش تر است و سریعاً باید تصمیم بگیرد که صفحه سایت را ببندد و یا با استفاده از لینک های کاربردی که در سایت قرار داده اید دوباره به سایت برگردند.

می توانید در چند کلمه مشکل به وجود آمده را برای کاربر تشریح کنید. به عنوان مثال از جملات زیر می توانید استفاده کنید: لینک درخواستی شما اشتباه است یا اینکه صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

همین دو جمله کافی است تا کاربر متوجه شود این صفحه وجود ندارد و از این به بعد خلاقیت در طراحی صفحه 404 می تواند کاربر را دوباره به سایت برگرداند و از خدمات سایت تان استفاده کند. پس حتماً سعی کنید در این طور مواقع از خلاقیت تان برای طراحی این صفحات با ارزش استفاده کنید.

تکنیک ها و راه حل هایی که می توان برای طراحی صفحه 404 به کار برد

اگر قرار است که کاربر را مجدداً به سایت خودتان بازگردانید پس بایستی در طراحی صفحه 404 خساست فراوان به خرج دهید و تمامی خطاهای به وجود آمده را به صورت کامل از بین ببرید. در این قسمت به چند مورد از این راه حل ها اشاره می کنیم:

* می توانید از کاربران و مشتریان خودتان کمک بگیرید و برای حل این مشکل سعی کنید آنها را وادار کنید که از طریق فرم تماس با ما این مشکلات را به شما منتقل کنند

* سعی کنید تولبار یا همان قسمتی که URL وجود دارد را بررسی و اگر مشکل تایپی به وجود آمده باشد آن را برطرف کنید

* در طراحی صفحه 404 تا جای ممکن URL ها را کوتاه تر بنویسید. در اکثر مواقع دیده شده که کاربران و مشتریان حوصله تایپ کردن کردن ندارند و با یک کلمه یا حرف کم و زیاد نوشتن به یک باره صحفه 404 را مشاهده می کنند. اما پیشنهادی که ما می توانیم در این طور مواقع به شما ارائه دهیم که اینگونه مشکلات به وجود نیاید این است که می توانید بعد از URL اصلی یک عدد انتخاب کنید. با این عمل شما کاربر این را می داند که بعد از هر URL با وارد کردن عدد می تواند به صفحه مورد نظر خودش منتقل شود.

* یکی دیگر از مواردی که ممکن است کاربر با صفحه 404 مواجه شود این است که با یک بار وارد شدن، همان صفحه در کش مرورگر ذخیره شود و هر بار که کاربر بخواهد به آن وارد شود ممکن است باز هم به همان صفحه منتقل شود. راه حل این موضوع هم این است که کش مرورگر را پاک کنید تا خطای این صفحه از بین برود.

طراحی صفحه 404 چه تأثیری روی سئو سایت دارد؟

 اگر توجه کرده باشید باید تا به حال متوجه شده باشید خطای صفحه 404 و همچنین طراحی صفحه 404 از چه اهمیتی نزد کاربر، گوگل و همچنین صاحبان سایت ها برخوردار است و بی دلیل نیست که بارها هم اعلام کردیم که گوگل به رفتار کاربران توجه خاصی دارد و با توجه به رفتار آنها است که به سایت تان رتبه می دهد.

یکی از دلیل هایی که باعث می شود هم بازدید کننده کمتری به دست بیاورید و هم تنزل رتبه داشته باشید دست کم گرفتن طراحی صفحه 404 است و این روی سئو سایت تان به شدت تأثیرات منفی خواهد گذاشت و نتیجه ای که در بر خواهد داشت، کاهش فروش سایت تان خواهد بود.

یکی دیگر از راه حل های موجود در طراحی صفحه 404 این است که صفحه 404 را به دیگر صفحات ریدایرکت کنید. با این عمل شما دیگر خطای صفحه 404 به وجود نخواهد آمد و دیگر نگران این نیستید که ریزش کاربر داشته باشید.