Pilot-robot

ربات خلبان یکی از جدیدترین محصولات رباتیکی ارتش آمریکا است که به تازگی محققان آمریکایی توانسته اند یک جعبه ابزار رباتیکی بسازند که به راحتی می تواند هواپیما را بدون هیچ مشکلی کنترل کند. در این جعبه یک بازوی قوی و رباتیکی تعبیه شده که به فرمان هواپیما متصل است که می تواند هواپیما را به پرواز در بیاورد و در هوا کنترل کند.

این فناوری و تکنولوژی جدید که در نیروی هواپیمایی آمریکا ساخته شده می تواند هواپیماهای معمولی بدون هیچ مشکلی به یک نسخه رباتیک تبدیل کند و به تازگی این فناوری بر روی یکی از هواپیماهای معمولی آزمایش شده است که در ویدیو زیر می توانید آن را مشاهده کنید.

 

این نوع ربات خلبان توسط لابراتوار تحقیقاتی نیروی هوایی ارتش آمریکا به اسم AFRL و با کمک کمپانی و شرکتDZYNE طراحی و ساخته شد و آن را ROBOpilot نامگذاری کرده اند که در فیلمی که مشاهده می کنید توانسته یک هواپیمای معمولی مدل 206 که مربوط به سال 1968 است را با موفقیت آن هم به صورت 2 ساعته هدایت کند.

مقاله های مشابه

بیشتر بدانید: به نظر شما فناوری اطلاعات در آینده چگونه خواهد بود؟

بیشتر بدانید: سخنرانی پراناو میستری در مورد تکنولوژی سیکس سنس و موس نامرئی + ویدیو

ربات خلبان (ROBOpilot) به گونه ای طراحی شده که بتواند هواپیماهای معمولی را با استفاده از کنترلرهای دستی مدیریت و هدایت کند و برای همین برای این که بتواند هواپیما را کنترل کند یک کیت به جای صندلی خلبان قرار داده اند و علاوه بر این سعی شده از دوربین، سنسور و مدارهای الکتریکی و همچنین یک بازوی رباتیکی برای مدیریت و هدایت هواپیماها استفاده شده است.

Pilotrobot

بازوی تعبیه شده در ربات خلبان برای هدایت و کنترل فرمان، ترمزها، اهرم، سکان عمودی، سوییچ ها و دیگر موارد مورد استفاده قرار می گیرد و به مانند یک خلبان عادی با استفاده از هوش مصنوعی به راحتی می تواند اطلاعات روی داشبورد و حتی نمایشگرها را بخواند.

نیروی هوایی آمریکا اعلام کرده که نصب ربات خلبان بر روی هواپیماها خیلی ساده است و از کامپوننت های معمولی استفاده می شود و در صورت عدم نیاز هم می توان دوباره آن را از صندلی خلبان جدا کرد بدون اینکه تغییرات دائمی در هواپیما ایجاد شود.

استفاده از ربات خلبان در اصل یک مزیت است که به افراد و شرکت ها این اجازه را می دهد که بدون هیچ دردسری و بدون هیچگونه پرداخت های اضافی بتوانند هواپیماهای خودشان را مجهز به این فناوری کنند و این نوع ربات های خلبان توانایی ناوبری، فرود و تیک آف در هر شرایطی از معمولی گرفته تا غیر عادی را دارا می باشند.