dog-robot

سگ رباتیکی توسط خیلی از محققان ساخته می شوند اما همه آنها حرف گوش کن نیستند و خیلی کمتر اتفاق می افتد که سگ رباتیکی بسازید که با یک دستور بنشیند، راه برود، بدود و یا اینکه بایستد. اما به تازگی محققان و پژوهشگران دانشگاه فلوریدای آتلانتیک آمریکا یک سگ رباتیکی به نام آسترو ساخته اند که تمامی دستورها را مو به مو اجرا می کند و کاملاً حرف گوش کن است.

این محققان و طراحان بیشترین تمرکزشان را روی ظاهر این سگ رباتیکی یا همان آسترو قرار داده اند تا به نوعی هم زیبا و جذاب باشد و هم شباهت خیلی زیادی به سگ ها داشته باشد برای همین سعی کردند سر این سگ رباتیکی را شبیه به سگ دوبرمن پینجر طراحی کنند و با استفاده از یک پرینتر سه بعدی این سر را برای آسترو طراحی و سپس ساختند و بعد از این یک پردازنده بسیار قوی و مرکزی که بیشتر شبیه به مغز است هم در سر این سگ رباتیکی قرار دادند.

شاید از خودتان بپرسید:

همه اینها درست است اما چطور یک سگ رباتیکی می تواند قدرت یادگیری داشته باشد؟

Astro-robotic-dog

 

در جواب به این سوال باید بدانید که محققان و طراحان آسترو با استفاده از پلتفرم Jetson TX2 انویدیا توانستند قدرت یادگیری را به این سگ رباتیکی منتقل کنند. همچنین سازنده های این سگ رباتیکی اعلام کردند که آسترو توانایی پردازش 4 ترا فلاپی یعنی حدود 4 میلیارد پردازش کامپیوتری در هر ثانیه را دارد و این در نوع خودش بی نظیر است و همین باعث شده تا آسترو این سگ رباتیکی بتواند به مانند یک سگ عادی تمامی دستورات را اجرا کند.

مقاله های مشابه

بیشتر بدانید: تکنولوژی واقعیت افزوده و دنیای 7 بعدی + فیلم

بیشتر بدانید: ناسا هم دست به ساخت هواپیماهای مافوق صوت کم صدا می زند

در ادامه یک ویدیو جالب از آسترو این سگ جالب و رباتیکی را در اختیار شما قرار می دهیم که دیدن آن خالی از لطف نیست:

 

اما در همین مسیر اشخاص خیلی زیادی هستند که به صورت گروهی روی آسترو کار می کنند تا به گونه ای این سگ رباتیکی را بسازند که روز به روز باهوش و باهوش تر شود. این گروه متشکل از رواشناسان، عصب شناسان، هنرمندان و زیست شناسان هستند که به صورت شبانه روزی روی آسترو کار می کنند و اعلام کردند که همین سگ رباتیکی می تواند در آینده به راحتی به علامت های دست واکنش نشان دهد و رنگ ها را به خوبی تشخیص دهد و اگر این امکان وجود داشته باشد می توان زبان های مختلفی را به وی یاد داد و در صورت لزوم قدرت شناسایی افراد را هم به وی منتقل کنند.

شاید از خودتان بپرسید:

ساخت این سگ رباتیکی چه سودی دارد و اصلاً به چه دردی می خورد؟

در اصل آسترو برای مصارف خیلی زیادی ساخته شده و این امکان وجود دارد که به تولید انبوه هم برسد و شاید هدف اصلی از ساخت این سگ رباتیکی استفاده از آن در مأموریت های پلیسی برای پیدا کردن اسلحه و مواد منفجره باشد.

اما علاوه بر اینکه می توان آسترو این سگ رباتیکی در مأموریت های پلیسی و نظامی استفاده کرد می توان آن را به گونه ای برنامه ریزی و برنامه نویسی کرد که به عنوان یک سگ خدمتکار در خانه به افراد کم توان کمک کند و همچنین سازنده های این سگ رباتیکی در تلاش هستند تا از آسترو در وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله یا طوفان هم از آن بهره کافی را ببرند.

در ادامه یک ویدیو دیگر را به شما پیشنهاد می کنیم که در آن سگ های رباتیکی یک کامیون را می کشند که دیدن آن در نوع خودش جالب توجه است: