Serial-Entrepreneurship

کارآفرین سریالی در اصل به شخصی گفته می شود که با ایده های مختلفی که ارائه می دهد کسب و کارهای متفاوتی را هم راه اندازی می کند و از این طریق درآمدهای زیادی را هم به دست می آورد و تفاوتی که بین یک کارآفرین سریالی و معمولی وجود دارد این است که کارآفرین معمولی تنها ایده ای که دارد را بسط و گسترش می دهد.

دکتر شمس الدین یوسفیان؛ کارآفرین سریالی

اما یک شخصی که به صورت سریالی اقدام به کارآفرینی می کند سعی می کند ریسک پذیر باشد و با ایده های متفاوت کارش را شروع می کند و مسئولیت و مدیریت هر ایده و راه اندازی آن را بر عهده شخص دیگری می گذارد و شخصاً به سراغ یک ایده و سرمایه گذاری جدید می رود.

می توان اینگونه گفت که هدف اصلی کارآفرین سریالی از انجام اینگونه فعالیت این است که حوصله انجام کارهای تکراری را به هیچ عنوان ندارد و به خاطر همین است که یک کسب و کار را راه اندازی می کنند و آن را بسط و گسترش می دهند و سپس به سراغ راه اندازی یک ایده جدید می روند.

برخی دیگر از این نوع اشخاص هم به کارآفرینان موازی یا معجزه گر مشهور هستند که سعی می کنند چندین شرکت را به صورت همزمان راه اندازی و مدیریت کنند و شاید یکی از دلیل هایی که می توان برای این امر بر شمرد این است که این کار برای آنها خیلی نشاط آور، لذتبخش و خلاقانه است.

یکی از این کارآفرین سریالی که تا به حال توانسته 8 استارتاپ اینترنتی را راه اندازی و مدیریت کند، دکتر شمس الدین یوسفیان است. دکتر یوسفیان با راه اندازی این استارتاپ ها هم توانسته به موفقیت ها زیادی دست پیدا کند و هم توانسته لقب کارآفرین سریالی را با خودش به یدک بکشد و در حال حاضر هم به دنبال این است که ایده های جدید دیگری را برای راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی، به اجرا در بیاورد.

مختصری در مورد زندگینامه دکتر یوسفیان یک کارآفرین سریالی با 8 استارتاپ

doctor-yosefiyan

دکتر شمس الدین یوسفیان که در حال حاضر به یک کارآفرین سریالی تبدیل شده دکترای خودش را در رشته ژنتیک دریافت کرده و در آینده ای نه چندان دور قرار است که از تز دکترای خودش در این رشته دفاع کند و از همان اوایلی که دانشجوی ارشد این رشته بود، علاقه خیلی زیادی به این داشت که بعد از فارغ التحصیلی به تحصیل و تدریس بپردازد و در آن هم به موفقیت های زیادی دست پیدا کند و همیشه به این فکر می کرد که یک آزمایشگاه ژنتیک راه اندازی کند.

بنابراین از همان موقع پدر بزرگوار دکتر هم سعی می کرد حمایت مالی از پسرش داشته باشد. این کارآفرین سریالی همیشه از پدرش یاد می کنند که ایشان به واسطه اینکه فرهنگی و معلم بودند توقع این را داشتند که من هم یک روزی به سمت معلم شدن و تدریس کردن قدم بردارم. به همین دلیل بود که ایشان (دکتر یوسفیان) یکی از اشخاص موفق در مدرسه و دانشگاه بود و حتی با رتبه تک رقمی وارد دانشگاه شد و اعتقاد قلبی دکتر هم تا به همین امروز این است که چون درس خوان بودم توقع این را از خودم داشتم که هر کاری را شروع نکنم مگر اینکه آن را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانم.

دکتر یوسفیان این کارآفرین سریالی در یکی از گفتگوهایش اینگونه می گوید:

زمانی که دانشجوی ترم سوم ارشد بودم سعی کردم برای اینکه خودی نشان بدهم کنکور دکتری هم شرکت کردم و آنقدر به خودم اطمینان داشتم که می دانستم در کنکور قبول می شوم و بعد از مدتی متوجه شدم که رتبه یک کنکور را به دست آورده ام. اما بعد از زمانی که از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شدم تا زمانی که وارد مقطع دکترا شدم، 6 ماه طول کشید و در این مدت بیکار بودم و این پدرم بود که گفت:

"پسرم بهتره که مستقل بشی چون دیگه من پولی  ندارم که خرجت کنم" و این بود که من ماندم بی پولی و یک زندگی متأهلی. از این زمان بود که دکتر یوسفیان سعی کرد یک مقدار با خودش واقع بینانه تر برخورد کند و برای همین، تمام گزینه هایی که می توانست در آن شروع به فعالیت و کسب درآمد کند را با خودش یکی یکی با خودش مرور کرد.

آیا این آخر راه برای کارآفرین سریالی ما بود؟

مطمئناً خیر. چرا که اولین کاری که این کارآفرین سریالی (دکتر یوسفیان) انجام داد این بود که با مدرک کاردانی علوم آزمایشگاهی سعی کرد که در یک آزمایشگاه با حقوقی در حدود 600 الی 700 هزار تومان کار پیدا کند تا به این وسیله بتواند زندگی متأهلی خودش را سر و سامان ببخشد.

اما دکتر هر چه فکر کرد نتوانست خودش را متقاعد کند که با این حقوق می توان یک زندگی را چرخاند پس پیش خودش فکر کرد که دو شیفت کار کند اما باز هم این قضیه خیلی زود از ذهن دکتر پاک شد به خاطر اینکه دو شیفت کار کردن خیلی کار منطقی نیست و خیلی زود انسان را از پای در می آورد. حتی فکر مسافرکشی هم به ذهن وی خطور کرد اما باز هم کارآفرین سریالی داستان ما این گزینه را رد کرد و می توان اینگونه گفت که این اولین شکست در زندگی وی بود.

دکتر که بعدها به کارآفرین سریالی معروف شد در آن مقطع هم سوادش را داشت، هم علمش را، هم متأهل بود و از همه بدتر این بود که پولی هم نداشت و نمی توانست کاری که مد نظرش هست را پیدا کند. چند روزی این قضیه ادامه داشت تا اینکه یک روز دکتر شمس الدین یوسفیان کلمه کارآفرینی را در دانشگاه می بیند و از دیدن این کلمه خیلی خوشحال شد اما هیچ اطلاعاتی در مورد این کلمه نداشت بنابراین مدت ها به این فکر می کرد که این کلمه چه معنا و مفهومی دارد.

دکتر برای اینکه بداند این کلمه چه مفهومی دارد مدتی را در اینترنت جستجو کرد اما به نتیجه ای دلخواه نرسید اما یک روز در روزنامه همشهری با یک آگهی به این مضمون آشنا شد: "PDF بده، فایل ورد تحویل بگیر." این جمله برای دکتر خیلی جالب بود و با معنی که از کلمه کارآفرینی در ذهن داشت دوباره در اینترنت شروع به جستجو کرد و در آخر در سایت ریاست جمهوری به کتابی با عنوان 101 کارآفرین برخورد کرد که انواع و اقسام کارآفرینی را توضیح می داد.

دکتر کارآفرین سریالی داستان ما شروع به مطالعه کتاب کرد. یکی از قسمت های کتاب مربوط به دارالترجمه بود و به یک باره یک ایده در ذهنش مثل برق رد شد که می توان سفارش تایپ و ترجمه گرفت و از این راه کسب درآمد کرد و با این کار به راحتی می توان خیلی از فارغ التحصیل هایی که بیکار هستند را به کار مشغول کرد. اولین استارتاپ کارآفرین سریالی این بود که یک سایت که بعدها نام ایران تایپیست را انتخاب کرد، راه اندازی کند تا از این طریق بتواند خدمات آنلاین تایپ و ترجمه را دریافت کند و بعد از آماده شدن آن را به مخاطبین خود تحویل دهد.

شاید تصور کنید که دکتر در تمامی استارتاپ هایی که راه اندازی کرده به درآمدهای نجومی رسیده است. شاید اینطور هم باشد اما این شخص در حال راه اندازی کردن یکی از استارتاپ های خودش در حدود 200 میلیون هم ضرر کرده اما به اندازه همین ضرر، تجربه کسب کرده است و به همین خاطر است که به وی کارآفرین سریالی می گویند.

کارآفرین سریالی ما اعلام می کند که در این مدت که سایت راه اندازی شده بود و قبل از اینکه پولی از آن به دست بیاورم هیچ پولی برای ادامه زندگی نداشتم اما باز هم پدرم مرا حمایت کرد و خودم هم سعی کردم با تدریس خصوصی یک منبع درآمد برای خودم ایجاد کنم. حتی در دوران کارشناسی ارشد، دکتر یک همکلاسی داشت که یک انتشاراتی داشت اما کسب و کارش رونق چندانی نداشت و به وی پیشنهاد همکاری دادم و وی هم قبول کرد و کارآفرین سریالی از این مکان کارش را شروع کرد.

چرا به دکتر شمس الدین یوسفیان کارآفرین سریالی می گویند؟

شاید مهمترین دلیلی که می توان برای این منظور (کارآفرین سریالی) بر شمرد این باشد که دکتر یوسفیان تمامی استارتاپ های خودش را سیستم سازی می کرد و زمانی که مشاهده می کرد که یکی از استارتاپ ها و پروژه هایش رونق گرفته و دیگر نیازی به وجود وی ندارد تلاش می کرد در دیگر استارتاپ ها سرمایه گذاری کند و بعد از راه اندازی 8 استارتاپ موفق به وی لقب کارآفرین سریالی دادند و تا به حال 150 کارمند و 60 هزار دورکار (فریلنسر) از سراسر کشور با وی همکاری می کنند.

از نظر دکتر شمس الدین یوسفیان که حالا به یک کارآفرین سریالی موفق هم تبدیل شده، موفقیت و موفق شدن هیچ ارتباطی با رشته تحصیلی ندارد بلکه این اعتقاد را دارند که حتی با سرمایه خیلی کم هم می توان به موفقیت های بزرگ دست پیدا کرد.

دکتر یوسفیان که حالا به کارآفرین سریالی معروف شده یک مرکز به نام جزیره کارآفرینی ایجاد کرده و در این مرکز آفرینی تمامی استارتاپ ها مورد حمایت کامل آنها قرار می گیرد و تمامی آموزش های لازم از جمله بازاریابی اینترنتی را به آنها می دهند تا استارتاپ شان به درآمد برسد و بی دلیل نیست که به دکتر شمس الدین یوسفیان کارآفرین سریالی می گویند.

جزیره کارآفرینی باعث شد تا دکتر یوسفیان بیشتر به فکر راه اندازی کسب و کارهای جدید باشد چرا که اعتقاد دارد روش کسب و کارها برای کسب درآمد تغییر کرده و خیلی از آنها به سمت اینترنتی کردن کسب و کارشان قدم برداشته اند و چه بهتر اینکه جوان ها برای کسب درآمد از این روش استفاده کنند به خاطر اینکه سرمایه خیلی کمی برای راه اندازی نیاز دارد.

اما اجازه دهید به استارتاپ هایی که دکتر یوسفیان که حالا مجموعه ای به نام جزیره کارآفرینی را هم راه اندازی کرده نگاهی کوتاه بیندازیم و اعلام کنیم که با این 8 استارتاپ بی دلیل نیست که به وی لقب کارآفرین سریالی داده اند:

ایران تایپیست: ارائه خدمات آنلاین تایپ و ترجمه

رایا مارکتینگ: خدمات آنلاین تولید محتوا. از متنی گرفته تا صوتی، تصویری و همچنین موشن گرافیک

مامی فود: مشتریان می توانند در این استارتاپ سفارش غذای خانگی را بدهند و پخت غذا هم توسط خانم های خانه دار است

وکیل تلفنی: اگر قصدتان مشاوره حقوقی در هر ساعتی از شبانه روز است می توانید از وکلای این سایت استفاده کنید

جیب پی: این استارتاپ در زمینه خدمات پرداخت فعالیت می کند

ژناریا: فعالیت های آزمایشگاهی در حیطه بیوتکنولوژی

ارشدان: ارائه خدمات چاپ کتاب

داستانک: سفارش آنلاین کتاب داستان اما به صورت شخصی سازی شده

و اینجاست که واقعاً لقب کارآفرین سریالی به همراه راه اندازی مجموعه ای به نام جزیره کارآفرینی شایسته شخصی به مانند دکتر شمس الدین یوسفیان است.