algorithm-google

سئو در اصل یکی از اصلی ترین فعالیت های هر کسب و کار اینترنتی به شمار می رود که برای خیلی از افراد به یک غول تبدیل شده و به کار نبردن از آن در کسب و کارهای آنلاین می تواند تبعات سنگینی را برای آنها در بر داشته باشد و شاید بزرگترین ضرر آن هم جذب مشتری و نداشتن درآمد باشد.

در این مقاله قصد داریم مقداری در مورد سئو و الگوریتم هایی مانند پاندا و پنگوئن صحبت کنیم که چه تأثیری روی کسب و کارهای اینترنتی دارد. اما در ابتدا اجازه دهید مقداری در مورد سئو که اصلی ترین بخش این مقاله است صحبت کنیم.

همان طوری که بیان کردیم سئو اصلی ترین بحث هر کسب و کار اینترنتی بعد از راه اندازی سایت به شمار می رود و هر سایتی برای رسیدن به صدر جستجوهای گوگل باید مدام فعالیت کند. این فعالیت از تولید محتوای جدید و ناب شروع می شود تا فعالیت در شبکه های اجتماعی، گرفتن بک لینک، تعامل با مخاطبین و غیره.

این مقاله ها را از دست ندهید

کاملترین مرجع افزایش بازدید سایت در سال 2019 (قسمت اول)

کاملترین مرجع افزایش بازدید سایت در سال 2019 (قسمت دوم)

به هر حال سئو یا همان بهینه سازی سایت یعنی استفاده از ترفندها، تکنیک ها و بهره بردن از قوانینی که گوگل مطرح کرده تا سایت تان را برای موتورهای جستجو به خصوص گوگل بهینه کنید و به طبع هر چه فعالیت روی این تکنیک ها و ترفندها بیشتر و بیشتر باشد و با مخاطبین و مشتریان خودتان بیشتر در تعامل باشید به طور حتم به مرور زمان بهترین رتبه را در نتایج جستجو به دست خواهید آورد و رتبه بالاتر یعنی فروش بیشتر.

عواملی که روی سئو سایت تأثیری مستقیم دارند

گوگل فاکتورهای خیلی زیادی را برای سئو مطرح کرده اما چیزی در حدود 200 فاکتور را برای بهینه سازی و سئو سایت منتشر کرده که خیلی از وبمسترها و اشخاصی که در این حیطه فعالیت می کنند برخی از این عوامل و فاکتورها را به صورت تجربی فرا گرفته اند که در زیر به چند نمونه از این موارد اشاره ای کوتاه می کنیم که در حقیقت اصلی ترین این موارد هم به شمار می روند.

تولید محتوا از اصلی ترین این موارد است که بایستی محتواهایی ناب و کاربرپسند و صد البته گوگل پسند تولید نمایید

به صورت مداوم بک لینک ایجاد کردن آن هم با توجه به کلمات کلیدی در سایت های متفاوت

علاوه بر محتواهای متنی بایستی تا جایی که می توانید محتواهای ویدیویی و پادکست های صوتی هم تولید نمایید

اگر مایلید که بهترین رتبه های گوگل را به دست بیاورید بایستی بتوانید از کلمات کلیدی مناسب بک لینک هایی با ارزش دریافت کنید

سرعت لود و سرعت ورود به سایت هر چه بالاتر باشد قطعاً تأثیری مستقیم در افزایش رتبه و همچین سئو سایت خواهد داشت

ریسپانسیو بودن یا همان واکنش گرا بودن سایت برای تمام صفحه نمایش ها (گوشی، تبلت، فبلت و غیره)

بهره بردن و استفاده کردن از سرورهای مجازی و یا اختصاصی که تا حد خیلی زیادی می تواند سرعت سایت را بالا ببرد

و موارد بسیار زیادی دیگری که به هنگام سئو کردن یک سایت به مرور زمان آنها را یاد خواهید گرفت.

اما نکته ای که باید اینجا متذکر شویم این است که در اصل دو نوع سئو داریم. سئو داخلی و خارجی که هر کدام از اینها می تواند روی بهینه کردن کل سایت برای موتورهای جستجوی گوگل تأثیری مستقیم داشته باشد و در اینجا به صورت مختصر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

سئو داخلی در حقیقت بهینه کردن سایت با استفاده از برنامه نویسی و کدنویسی است که بیشتر بر عهده برنامه نویس و طراح سایت است. شخصی که برنامه نویسی سایت را بر عهده گرفته باید به گونه این کدنویسی کند که هم برای موتورهای جستجوی گوگل بهینه شده باشد و هم قوانین و الگوریتم های گوگل را اجرا کرده باشد.

سئو خارجی بیشتر بر عهده مدیر سایت یا شخصی است که عهده دار سئو و بهینه سازی سایت است و اصلی ترین کاری که این شخص باید انجام دهد این است که به صورت مداوم و مکرر تولید محتوا کند و از همه مهمتر اینکه با توجه به کلمات کلیدی که انتخاب کرده، بک لینک هایی با ارزش را از سایت هایی دیگر دریافت کند.

این مقاله ها را از دست ندهید

کاملترین مرجع افزایش بازدید سایت در سال 2019 (قسمت سوم)

کاملترین مرجع افزایش بازدید سایت در سال 2019 (قسمت چهارم)

یکی از نکات مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که سئو کردن یک سایت کار یک روز و دو روز یک ماه و دو ماه نیست و در کل یک فعالیت مداوم و مکرر است و نباید تصور کنید که با یک بار سئو کردن سایت دیگر کار تمام شده و یا توقع این را داشته باشید که با چند مدت کار کردن تغییر و تحولی بزرگ و عظیم در سایت تان ایجاد شود.

به هیچ عنوان توقع این را نداشته باشید که بعد از چند مدت فعالیت کاربران و مخاطبین خیلی زیادی وارد سایت تان شوند و مدام از شما خرید کنند. به قول معروف در این زمانه اشخاصی که وارد حیطه کسب و کارهای اینترنتی می شود باید به این ضرب المثل توجه کنند که : گاو نر می خواهد و مرد کهن.

برای رسیدن به صدر جستجوهای گوگل باید کفش هایی فولادین بپوشید و حداقل به مدت یک سال روی سئو سایت تان کار کنید تا مخاطبین و حتی گوگل به شما اعتماد کنند و به مرور زمان کسب درآمدتان شروع شود و این یعنی باید دو نکته مهم را برای موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی فراموش نکنید: علاقه، صبر و تحمل.

اما دو مورد دیگری که قرار بود در این مقاله به آن بپردازیم الگوریتم های پنگوئن و پاندا است که به صورت مختصر و اجمالی به آن می پردازیم.

الگوریتم پنگوئن

یکی از الگوریتم های شرکت گوگل که برای رتبه بندی صفحات سایت در نتایج جستجو مورد استفاده قرار می گیرد الگوریتم پنگوئن است. در حقیقت گوگل الگوریتم پنگوئن را برای این ساخت که خیلی از سایت ها از تکنیک کلاه سیاه برای افزایش لینک ها و بک لینک هایی که در دیگر سایت ها ایجاد می کنند، جلوگیری کند.

اگر بخواهیم ساده تر صحبت کنیم باید بگوییم که وظیفه ای که بر عهده این الگوریتم است این است که لینک های اسپم را در دیگر سایت ها شناسایی و آن را به گوگل معرفی کند و یکی از این لینک های اسپم همان لینک هایی هستند که از دیگر سایت ها خریداری می شود و به طور حتم سایت هایی که این نوع لینک ها را خریداری می کنند به وسیله این الگوریتم شناسایی و قطعاً مورد جریمه واقع خواهند شد.

شاید این سوال به ذهنتان خطور کند که گوگل چطور متوجه می شود که یک لینک خریدنی یا رایگان است؟

تشخیص این مورد برای گوگل خیلی راحت تر از چیزی است که تصور می کنید و آن را بر عهده یکی از الگوریتم های خودش به نام الگوریتم پنگوئن قرار داده است. این الگوریتم تا زمانی که لینک سایت شما در یک سایت پربازدید قرار گرفته شده باشد به شما شک نمی کند اما در دو صورت به این موضوع شک می کند:

مورد اول اینکه بعد از یک مدتی لینک سایت حذف شود

مورد دوم اینکه چرا دیگر سایت ها نمی توانند از این سایت بک لینک بگیرند

به همین راحتی این الگوریتم متوجه این موضوع می شود که لینک دریافتی یک لینک خریداری شده و از نظر قوانین گوگل، اسپم است و قطعاً گوگل هم با این نوع سایت ها برخوردهای جدی می کند و شاید یکی از بدترین جریمه های گوگل این است که رتبه سایت تان را در نتایج جستجو دستخوش تغییر می کند و دوباره باید برای به دست آوردن رتبه تلاش کنید.

الگوریتم پاندا

یکی دیگر از الگوریتم های شرکت گوگل که بیشتر در حوزه تولید محتوا فعالیت می کند الگوریتم پاندا است و جالب است بدانید که گوگل به سایت هایی بهترین رتبه را می دهد که به صورت مداوم و روزانه اقدام به تولید محتواهایی کاربرپسند و گوگل پسند داشته باشند.

تا مدت ها قبل تولید محتوایی در کار نبود و سایت هایی در صفحه اول گوگل قرار داشتند که با استفاده از یک کلمات کلیدی در دیگر سایت اقدام به لینک سازی می کردند اما با شکل گیری و ایجاد شدن الگوریتم پاندا توسط گوگل شکل و شمایل تولید محتوا به صورت کامل تغییر کرد و سایت ها برای اینکه در خودشان را به صفحه اول گوگل برسانند مجبور شدند از این الگوریتم تبعیت کنند و هر روز اقدام به تولید محتوا آن هم به صورتی که کاربر پسند باشد کنند.

الگوریتم پاندا اشرافی کامل بر تمامی سایت های دنیا دارد و سایت هایی که به صورت مداوم و مکرر اقدام به تولید محتوایی کاربرپسند داشته باشند را پیدا می کند و اگر تمام فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت را رعایت کرده باشد به مرور زمان رتبه بهتری را در نتایج جستجو به وی ارائه می دهد.

اما در این بین فاکتورهایی هم هستند که از نظر الگوریتم پاندا روی سئو تأثیرات زیادی دارند. از جمله

باید محتواهایی تولید شود هم از کیفیت بالایی برخوردار باشد و هم بتواند برای کاربران مفید واقع شود

بدترین نوع محتوا نویسی این است که از دیگر سایت ها کپی برداری یا به نوعی دزدی کنید بدون اینکه از سایت خودتان به سایت مبدأ لینک بدهید

اگر مایل به محتوا نویسی هستید می توانید به صورت بازنویسی انجام دهید به طوری که با متن اصلی تفاوت زیادی داشته باشد اما اگر بتوانید خودتان با فکر و ذهنتان محتوا نویسی کنید که خیلی عالی است

برند شدن در دنیای اینترنت می تواند سایت شما را سریع تر به یک برند تبدیل کند و زمانی که برند باشید تعداد اشخاصی وارد سایت تان می شوند خیلی بیشتر خواهد بود و این یعنی به دست آوردن رتبه بهتر در نتایج جستجو.