Baku-Tourism-Tour

باکوی آذربایجان، یکی از شهر های تاریخی و بسیار دیدنی در دنیاست که با وجود شهر نشینی بسیار مدرن هویت و بافت سنتی خود را جفظ نمود است .  این همسایه نام آشنای ایرانی ‌ها و همسایگی کشور مان قرار دارد و خواهر خوانده تبریز نیز لقب گرقته است ؛ باکو همینطور پر جمعیت‌ ترین شهر در منطقه قفقاز است که دیدنی های منحصر بفرد در آن گردشگران بسیاری را راهی این دیار نموده است . سفر به این شهر علی الخصوص برای ایرانیان به نسبت بی‌ دردسر و آسان است و همینطور هزینه های حمل و نقل و اقامت در آن از آنچه فکر می کنید پایین تر خواهد بود .

تور باکو در واقع تلفیقی از آسمان‌ خراش‌های سر به فلک کشیده و خیابان های مدرن و سنگفرش شده اروپایی است ، و البته در سوی دیگر این شهر که آن را ایچری شهر نیز می نامند ردپایی از تاریخ قرنها پیش به چشم می خورد .

گشت و گذار در ایچری شهر شما را به گذشته و دل تاریخ خواهد برد و آثار تاریخی ارزشمندی همچون کاخ شیروان شاه ، برج دختر در آن چشم نوازی می کنند. معماری زیبای این منطقه با نمایی از خانه های سنتی و ایوان های پر از گل در کنار رستوران‌های نقلی کنار خیابان و مغازه‌های سنتی ‌اش مثل تکه‌ای از گذشته در مرکز باکوی مدرن می درخشد . جالب است بدانید این منطقه ار باکو در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده و زیباییهای آن هر سال هزاران توریست را به این سمت سرازیر می کند.

و اما باکوی مدرن و امروزی نیز حرفای بسیاری برای گفتن دارد است؛ برج‌های ریز و درشت که در سالهای اخیر سر بر آورده اند همگی حاصل تلاشهای  معماران خوش‌فکر و پیشرفت صنعت گردشگری در این شهر است که البته در جذب توریست و گردشگر بی تاثیر نبوده اند.

شهر قدیم باکو

پیشنهاد می کنیم برای درک تاریخچه و تمدن این سرزمین گشت و گذار خود را با دیدن ایچری شهر یا همان شهر قریم باکو آغاز نمایید . این منطقه قلب تاریخی باکو لقب گرفته و شاید این نام به خاطر وجود آثار تاریخی به جا مانده از هزاران سال پیش برای آن انتخاب شده است. باستان شناسان قدمت این منطقه را به قرن دوازدهم نسبت می دهند .

خیابان‌ها و کوچه‌های باریک ایچری شهر، با معماری سنگی و زیبای بناها ، که با رستوران‌های کوچک محلی جلوه گری می کنند در کنار ایوان های پر از گل خانه جان می دهد برای گشت و گذار و گذراندن روزی به دور از هیاهوی شهری . گذشته از آن، سوغاتی‌ فروشی‌های نقلی و موسیقی زنده فولک آذری که همه جا شنیده می‌شود شما را سرگرم خواهد نمود .جالب است بدانید این منطقه در سال ۲۰۰۰ به همراه دو اثر تاریخی ارزشمند آن به نام برج دختر و قصر شیروان شاه در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.

جاذبه های دیدنی در هند

معبد ویروپاکشا

معبد ویروپاکشا، با معماری با شکوه در شهر همپی تور هند قرار گرفته است ، که در ابتدا به عنوان یک حرم کوچک آغاز بکار نمود و سپس در دوره حکمرانی سلاطین ویجایاناگرا تبدیل به مجموعه وسیع و با شکوه شد

پالولم

پالولم ، منطقه ساحلی پیشرفته و توسعه یافته در شهر گوآ در مطلب سفر باتو است و به یکی از زیباترین و پرطرفدارترین سواحل‌ این منطقه تبدیل شده است . این ساحل در واقع یک خلیج طبیعی است که از هر دو طرف با ارتفاعات بلند احاطه گردیده است. در این ساحل زیبا همه چیز برای گذران تعطیلات عالی فراهم شده است . وجود رستوران و کافه های متنوع در کنار هتل ها و اقامتگاههای متعدد و همچنین تفریحات شبانه بیشمار این منطقه را به تکه از بهشت تبدیل نموده است.

پارک ملی کانها

پارک ملی کانها از جمله بکر ترین منابع طبیعی در این سرزمین است که حیات وحش آن دست نخورده باقی مانده است. در این منطقه نمونه هایی از ببرهای اسیایی به چشم می خورد . تالاب دیدنی و شگفت انگیز سلیمان و جنگل‌های بامبو، مراتع چمن زار و کوه‌های بر افراشته همگی از دیدنی های این منطقه طبیعی است که  الهام بخش نویسنده مشهور هندی به نام  رودیارد کیپلینگ نیز بوده است و وی برای نگارش رمان معروف خود به نام  “کتاب جنگل” از این مناظر بهره برده است .

دربار صاحب

دربار صاحب، معبد طلایی رنگ و بسیار با شکوهی است که در ایالت امریتسار قرار گرفته است و یکی از مهم‌ترین معابد مذهبی برای پیروان سیک‌ محسوب می گردد. ساخت این معبد در قرن شانزدهم میلادی آغاز شد و در نهایت در قرن نوزدهم میلادی ، توسط  مهاراجه رانجیت سینگ ، سطح بالای آن را با روکش طلا تزئین گردید . این بنای دیدنی روزانه میزبان هزاران زائر و گردشگر است که از سرتاسر هند و دنیا چه برای زیارت و یا بازدید آن به این منطقه می آیند.

 

پایان رپورتاژ آگهی