etemad-be-nafs

اعتماد به نفس یک کلید مهم موفقیت در هر زندگی است. افراد با اعتماد به نفس بالاتری دارند نسبتاً راحت تر به اهدافشان دست می‌یابند. اگر شما بخواهید زندگی خوبی داشته باشید، باید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

در اینجا 10 راهنمایی است که می‌تواند به شما کمک کند که اعتماد به نفس بی نظیری را در خود ایجاد کنید:

1- اعتماد به نفس در افراد دارای عزت نفس سالم است

آن‌ها ارزش شخصی خود را می‌دانند و بر این اساس عمل می‌کنند. یک راه خوب برای بهبود ارزش شخصی شما این است که لیستی از دستاوردهایی را که هر روز بدست می‌آورید، یادداشت نمایید. منظور از دستاورد این است که کارهایی را که هر روز مایل به انجام آن بودید ولی انجام نمی‌دادید.

شما شگفت زده خواهید شد که بدانید این عمل مثبت در زندگی روزمره چه تاثیری روی اعتماد به نفس شما دارد. هنگامی که شما شروع به یادداشت کردن می‌کنید بعد از مدتی اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت.

2- اهداف خود را روشن کنید

چرخه ی اعتماد به نفس

در صورت لزوم، اهداف خود را به وظایف کوچک، قابل کنترل تر و قابل دستیابی برسانید. هر بار که به یک هدف کوچک دست پیدا کنید، به خودتان پاداش دهید. حتی اگر این پاداش رفتن سر یخچال و خوردن آب میوه باشد. این باعث تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود و برای رسیدن به اهداف بزرگتر کمک می‌کند.

3- یک مربی را پیدا کنید که می‌تواند به شما کمک کند تا به هدف خود برسید

اکثر افرادی که در زندگیشان موفق بوده‌اند، یک مربی یا الگو داشته‌اند و از رهنمودهای این مربی بهره مند می‌شوند. یک مشاوره رایگان می‌تواند شما را به اهداف مورد نظر برساند. شما متوجه خواهید شد که هر روز چیزی ارزشمند یاد می‌گیرید و اعتماد به نفس شما نیز روز به روز بالا می‌رود.

4- با افرادی که مثبت و حامی شما هستند رفت و آمد کنید
با افرادی که مثبت و حامی شما هستند رفت و آمد کنید

رفت و آمد با افرادی که منفی هستند اعتماد به نفس شما را از بین می‌برند. آن‌ها شما را همانند خود، منفی نگه می‌دارند. هیچ چیز نمی‌تواند بیشتر از این افراد به شما آسیب برساند. پس سعی کنید از این افراد دور شوید و تا جایی که می‌توانید مثبت فکر کنید.

5- پوشیدن لباس های شیک پوشیدن لباس‌های شیک

لباس پوشیدن و شیک بودن احساس خوبی به شما می‌دهد. اگر توجه کرده باشید اشخاصی که لباس‌های شیک به تن می‌کنند اعتماد به نفس بالاتری دارند. رنگ لباس‌هایی که شما می‌پوشید مطمئناً روی روند کاری شما تأثیر دارد. این نکته ساده می‌تواند به راحتی بین موفقیت و شکست تفاوت ایجاد کند.

6- نگران نباشید

اگر در کاری شکست خوردید با استفاده از ضمیر ناخودآگاه درونت بگو به که بعداً موفق خواهی شد وگرنه شکست بر  شما غلبه می‌کند. آن‌ها اعتماد به نفس شما را از بین می‌برندیک راه بهتر این است که شکست خود را به عنوان چیزی غیر قابل درک و یک چالش جدید قبول کنید. البته، شما باید از اشتباهات خود یاد بگیرید و در مورد توانایی‌های خود واقعی باشید نگران نباشید و این کلمه ی نمی‌توانم را از زندگی خود بیرون کنید.

7- ورزش منظم و کنترل رژیم غذایی
ورزش منظم و کنترل رژیم غذایی

یکی از قوی‌ترین منابع در دسترس برای افزایش اعتماد به نفس، ورزش منظم و کنترل رژیم غذایی است. شخص سالم خیلی فعالتر و در زندگی حرفه‌ای خود شادتر است. آمادگی جسمانی، مانند اعتماد به نفس، بر روی ذهن و فیزیک بدنی شما تاثیری دو چندان دارد.

8- دیدار و گفتگو با مردم

تمرکز خود را فقط در مورد کار و مشکلات خود متمرکز نکنید. توجه خود را به منافع جدید و وظایف جدید جلب کنید. این باعث می‌شود که ذهن شما به راحتی اشغال شود و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. اشخاصی که مدام متمرکز کار و شغل هستند عصبی و پرخاشگر هستند. این‌ها اشخاصی اند که با خانواده خود بد رفتاری می‌کنند و فقط رفتار خوب آنها برای مردم و ارباب رجوع‌هاست.

 9- شرکت در فعالیت‌هایی که در گذشته کنار گذاشته بودید

شما ممکن است در گذشته فعالیت‌هایی را انجام می‌دادید ولی به هر دلیلی اعم از علاقه نداشتن، نبود زمان کافی، درگیر کارهای دیگر بودن و ... این موارد را کنار گذاشتید و یا به دیگر افراد محول کرده باشید. برای افزایش اعتماد به نفس، دوباره به این فعالیت‌ها برگردید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

راههای تقویت اعتماد به نفس

 

10- یک سرگرمی انتخاب کنید که به آن علاقه دارید

سرگرمی‌های جدید همیشه باعث شادی و تفریح می‌شود. زمانی که هر روز شما مثل هم باشد افسردگی پیدا می‌کنید و هدفی برای آینده نخواهید داشت. هیجان در زندگی باعث بالا بردن آدرنالین در خون می‌شود و همین هیجان باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می‌شود. این سرگرمی می‌تواند رفتن به کوه، بازی کردن در پارک‌ها، شنا کردن و ... باشد. این فرصت را از دست ندهید و به فکر آینده باشید.

سعی کنید این نکات را به گونه‌ای صادقانه انجام دهید تا بتوانید مدیریت کسب و کار خود را بر عهده بگیرید و تفاوت‌های زندگی خود را ببینید.

haniyr-torkaman

این فایل صوتی را آنلاین گوش دهید