tars-az-shekast

آیا تا به حال به خاطر ترس از شکست، تصمیم گرفته‌اید که کاری را انجام ندهید؟

آیا تا به حال شده که اعتماد به نفستان به خاطر ترس از شکست پایین بیاید؟

ترس از شکست، به این معناست که ناخودآگاه، تلاش‌های خود را به خاطر شکست‌های بزرگتر که معلوم نیست در آینده رخ بده یا خیر، کمتر کنید و یا اصلاً تلاش نکنید.

در واقع ترس از شکست یعنی خودکشی.

ترس از شکست جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما انسانهاست و باعث شود که ما هیچ کاری انجام ندهیم و در برابر حرکت به جلو، مقاومت کنیم. زمانی که ما اجازه می‌دهیم ترس از شکست در زندگی‌مان پیشرفت کند، به قطع یقین، فرصت‌های بزرگی را از دست خواهیم داد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله قصد دارد این موضوع را مورد بررسی قرار دهد که چه عواملی باعث ترس از شکست می‌شود و چگونه می‌توان آنرا از بین برد.

با ما همراه باشید ....

علل ترس از شکست

علت های ترس از شکست

برای پیدا کردن علل ترس از شکست، ابتدا باید بدانیم که «شکست» چیست؟ همه ما تعاریف مختلفی از شکست داریم. شکست یک نفر، ممکن است به سادگی یک تجربه یادگیری عالی برای شخص دیگری باشد و همچنین یادگیری باشد برای خودمان. بسیاری از ما چون می‌ترسیم که چیزی را از دست بدهیم اقدام به حرکت نمی‌کنیم و همین باعث پس رفت ما می‌شود.

ترس از شکست می‌تواند به علل بسیاری مرتبط باشد. به عنوان مثال، داشتن والدینی که در دوران کودکی به طور مرتب تضعیف و تحقیرشان می‌کردند و این احساسات منفی را به بزرگسالی منتقل می‌کننددر بعضی مواقع در زندگی شما یک رویداد آسیب دیده که در گذشته رخ داده است، نیز ممکن است باعث این شکست‌ها شودبه عنوان مثال، می گویند که چند سال پیش شما شکست خورده‌اید و این هراس را حتی در حال حاضر، به همراه دارید.

چگونه ترس از شکست را تجربه می‌کنید؟

اگر شما هم ترس از شکست دارید ممکن است برخی یا همه این علائم را تجربه کنید:

1- اشتیاق: 

اشتیاق به انجام کارهای جدید یا مشارکت در پروژه‌های چالش برانگیز.

2- خود خرابکاری:

به عنوان مثال، تعویق، اضطراب بیش از حد، یا عدم پیروی از طریق اهداف.

3- اعتماد به نفس پایین:

معمولاً با استفاده از جمله‌های منفی مانند "من هرگز به اندازه کافی خوب نیستم" یا "من به اندازه کافی هوشمند نیستم که در این تیم شرکت کنم".

4- کمال گرایی:

تمایل به سعی کردن برای کارهایی که شما می دانید که کاملاً موفقیت آمیز است.

تعریف شکست

تعریف شکست

تقریباً غیر ممکن است که در زندگی، بدون تجربه برخی از شکست‌ها زندگی کنیم. افرادی که این کار را انجام می‌دهند، احتمالاً به طرز محتاطانه زندگی می‌کنند و دست به هیچ کاری نمی‌زنند. اما، موردی فوق العاده در مورد شکست این است که نوع نگاه ما به آن چگونه است.

ما می‌توانیم شکست را به عنوان "پایان جهان" انتخاب کنیم یا به عنوان اثبات اینکه چقدر قدرتمند و یا ضعیف هستیم. یا ما می‌توانیم به عنوان تجربه‌ی یادگیری در نظر بگیریم. هر زمانی که ما در چیزی شکست بخوریم، درس‌هایی را که از آن یاد می‌گیریم را سرلوحه خود قرار دهیم. پیدا کردن افرادی موفق که شکست خورده‌اند آسان است.

مثلاً:

1- مایکل جردن، یکی از بزرگترین بازیکنان بسکتبال در تمام دوران است ولی با این حال، او از تیم بسکتبال دبیرستان اخراج شد زیرا مربی او فکر نمی‌کرد که مهارت کافی داشته باشد.

2- وارن بافت، یکی از ثروتمندترین و موفق‌ترین بازرگانان جهان، توسط دانشگاه هاروارد رد صلاحیت شد.

3- ریچارد برانسون، صاحب امپراطوری و شرکت‌های ویرجین.

به فرصت‌هایی که از دست می‌دهید فکر کنید و شکست‌هایتان را متوقف کنید.

شکست می‌تواند به شما کمک کند تا شخصیتی قوی را پیدا کنیم. عدم موفقیت در چیزی می‌تواند به شما کمک کند که دوستان واقعی خود را کشف کنید یا به شما انگیزه غیر منتظره‌ای برای موفقیت بیفزایید.

اغلب، بینش ارزشمند تنها پس از شکست رخ می‌دهد. پذیرش و یادگیری از این بینش، کلید موفقیت در زندگی است.

چگونه از شکست نترسیم؟

چگونه از شکست نترسیم؟

مهم است بدانیم که در هر کاری که انجام می‌دهیم، همیشه فرصتی وجود دارد که شکست بخوریم. پس اگر سرعت شکست خوردن خود را دو برابر کنیم حتماً به موفقیت می‌رسیم.

با این حال، در اینجا چند روش برای کاهش ترس از شکست وجود دارد:

تمام نتایج بالقوه را تجزیه و تحلیل کنید:

بسیاری از مردم به خاطر ترس از شکست، ناامید می‌شوند؛ زیرا از ناشناخته‌ها می‌ترسند. از بین بردن این ترس با در نظر گرفتن تمام نتایج بالقوه تصمیم گیری شما امکان پذیر است.

یاد بگیرید که مثبت‌تر فکر کنید:

تفکر مثبت یک راه فوق العاده قدرتمند برای ایجاد اعتماد به نفس و خنثی کردن خرابکاری‌های خود است. آگاهی افکار، تفکر منطقی و تفکر مثبت یک منبع جامع برای یادگیری نحوه تغییر افکار شماست.

به سناریوی بدتر نگاه کنید:

در این مواقع از خود بپرسید که در این کاری که می‌خواهید انجام بدهید بدترین سرنوشت شما چیست؟ ورشکستی؟ خوب اگر این کار را انجام دادید و به ثروت رسیدید چی؟ این بهتر است یا تفکر شما که آیا ورشکسته شوید یا خیر؟

یک طرح احتمالی داشته باشید:

اگر از ناتوانی در چیزی ترسیدید، داشتن یک طرح کاری جدید می‌تواند به شما در ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در مورد حرکت به جلو کمک کند.

چگونه ترس در زندگی را فراموش کنیم

چگونه ترس در زندگی را فراموش کنیم

این ترس‌ها در زندگی همه وجود دارد، اما اهداف و رویاها به ما کمک می‌کنند که دوباره رو به جلو حرکت کنیم و بدون اهداف، ما هیچ مقصد مطمئنی نداریمبسیاری از کارشناسان تجسم خلاق و قدرت جاذبه را به عنوان یک ابزار قدرتمند برای تنظیم هدف توصیه می‌کنند. تصور اینکه پس از رسیدن به هدف خود زندگی چگونه خواهد بود، یک انگیزه بزرگ برای حرکت رو به شماست.

با این حال، تجسم خلاق و قدرت جاذبه ممکن است نتایج معکوس در افرادی که ترس از شکست دارند، داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که ترس از شکست دارند به خاطر همین ترس تصویرسازی‌های مخرب در ذهن خود ایجاد می‌کنند که شکستشان را دو و یا چند برابر می‌کند.

بنابراین، چه می‌توانید بکنید؟

با تنظیم چند هدف کوچک شروع کنید. از این اهداف به عنوان "برنده شدن" فکر کنید که برای کمک به افزایش اعتماد به نفس شما طراحی شده استبه عنوان مثال، اگر بیش از حد از صحبت کردن با سرپرست گروه جدید (که توانایی ارتقاء را به شما می‌دهد) می‌ترسید، اولین هدف شما ایجاد یک رابطه دوستانه با وی است و سپس برنامه ریزی کنید که چگونه به ارتقاء شغلی خود برسید.

 برداشتن یک گام کوچک به ایجاد اعتماد به نفس شما کمک می‌کند.

این فایل صوتی را آنلاین را گوش دهید