hadaf-gozari-sale-97

آیا در سال 97 به اهداف خودتان رسیده‌اید و یا مثل سال‌های قبل سر سفره هفت سین برای ادامه سال آروزی رسیدن به هدف را می‌کنید. هدفی که نوشته نشود و برای رسیدن به آن برنامه و تلاشی نداشته باشید، آرزویی بیش نیست. آرزویی که مطمئناً به ثمر نخواهد نشست.

زندگی ما به شکلی است که در حال زندگی می‌کنیم و دید بلند مدتی نسبت به آینده داریم و سعی می‌کنیم که برای رسیدن به اهدافمان هم تلاش کنیم. این تلاش‌ها گاهی به ثمر می‌رسد و گاهی نه. در این مسیر دشوار موانعی وجود دارد که رسیدن به هدف را به تأخیر می‌اندازد.

با برنامه ریزی صحیح می‌توان موانع را از سر راه برداشت و به اهداف بلند مدت دست پیدا کرد. هدف هر چه قدر بزرگتر باشد شما انگیزه بیشتری برای رسیدن به آن را خواهید داشت. پس سعی کنیم با قدرت و انگیزه بیشتر به سوی اهدافمان حرکت کنیم و مطمئن باشید که سود حاصل از رسیدن به هدف زمانی به دست می‌آید که در مسیر رسیدن به آن تغییراتی را در خود ایجاد کنیم.

تغییرات از لحاظ اینکه زمانی که نا امید شدیم دوباره به مسیر برگردیم، افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنیم، انگیزه نداشتن را با مرور اهداف بیشتر کنیم و ...

ما برای ادامه زندگی دو انتخاب داریم:

الف) با زندگی سازش کنیم و برای اهداف دیگران کار کنیم

ب) زندگی خودمان را بسازیم و برای اهداف خودمان تلاش کنیم

تیم "کافه نیاز" در این مقاله سعی دارد که راه دوم را مورد بررسی قرار دهد و نحوه نگارش هدف و راه رسیدن به آن را ارائه دهد. در ابتدای کار بایستی یک برنامه مدون و مکتوب برای رسیدن به مقصد داشته باشید. برای رسیدن به هدف باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید موفق باشید و یا برای رسیدن به اهداف دیگران تلاش کنید. پس از همین الان دست به کار شوید ....

با ما همراه باشید ....

1. نوشتن اهداف به صورت مکتوب

نوشتن اهداف

قبل از عملی بایستی بدانید که برنامه‌ای موفق است که به صورت مکتوب نوشته شده باشد و نحوه رسیدن به آن نیز مشخص باشد. طبق تحقیقاتی که به عمل آمده تنها 3 درصد از مردم دنیا اهدافشان را مکتوب می‌کنند و هر روز آن را مرور می‌کنند. این مرور کردن اهداف باعث می‌شود که ذهن ناخودآگاه روی اهداف تمرکز کند و نحوه رسیدن به آن را نیز پیدا کند.

به طور مثال اگر شما برنامه‌ای تنظیم کرده‌اید که در عرض 6 ماه فروشتان را دو برابر کنید بایستی این هدفتان را مکتوب کنید. راه های رسیدن به آن را بنویسید. سعی و تلاش بیشتر، مطالعه بیشتر، ارتباط با افراد بیشتر، سرمایه گذاری روی خود و رفتن به کلاس‌هایی در مورد فروش و ... . هر چه بیشتر بنویسید ذهن ناخودآگاه بیشتر متوجه رسیدن به هدف می‌شود.

2. تعیین هدف

تعیین هدف

یک نکته در نوشتن هدف وجود دارد و این است که ما دو نوع هدف داریم.

هدف‌های کلی: مانند تصمیمی جدی برای بهتر زندگی کردن، سطح علمی و اطلاعات شخصی را بالا بردن، بالا بردن روابط عمومی و اجتماعی، سرمایه گذاری روی خود ( کلاس فوق برنامه رفتن برای یادگیری به فرض مثال فروش) و ...

هدف‌های جزئی: مانند 10 کیلو وزن کم کردن، موفقیت در کنکور و ... برای اینکه در برنامه ریزی بتوانید موفق باشید، سعی کنید برای هدف‌های کلی و جزئی نیز به صورت کاملاً مجزا برنامه ریزی کنید.

3. چگونگی رسیدن به هدف

چگونه به اهداف خود برسیم؟

برای اینکه به هدف خود برسید بایستی نحوه چگونه رسیدن به هدف را به صورت کامل بررسی نمایید، این قسمت یکی از مهمترین قسمت‌های هدف گذاری است. به خاطر اینکه فردی که هدف را مشخص می‌کند، چگونه رسیدن به آن را نیز در نظر می‌گیرد و برای اجرای آن نیز برنامه‌ی خاصی دارد.

به طور مثال اگر شخصی در نظر دارد که در سخنرانی موفق شود بایستی دلیل و نحوه رسیدن به آن را مکتوب کند. دلیلش می‌تواند این باشد که موقعیت اجتماعی بهتری در بین مردم دارد و یا موقعیت مالی بهتری دارد. نحوه رسیدن می‌تواند اینگونه باشد که سمینارهای موفقیت زیادی شرکت کند، با اساتید مختلف در ارتباط باشد، مقاله‌های مختلفی بنویسد، در ابتدای کار برای چند نفر صحبت کند تا اعتماد به نفس داشته باشد برای هزاران نفر صحبت کند و ....

4. تشخیص امکانات و نیاز‌ها

تشخیص امکانات و نیازها برای رسیدن به هدف

شخصی که می‌خواهد به کوهنوردی برود تمام امکانات موجود را چک می‌کند. از جمله کفش کوهنوردی، کیسه خواب، طناب، چراغ قوه، لباس گرم، چادر مسافرتی و .... شما هم اگر می‌خواهید برنامه ریزی موفقی داشته باشید بایستی امکانات مورد نیاز خودتان را هم مورد بررسی قرار دهید. برگشت به عقب در این موارد بسیار دشوار و بعضی مواقع غیر ممکن است.

5. تعیین زمان رسیدن به هدف

تعیین زمان برای رسیدن به هدف

اگر هدفی را مشخص کردید باید زمان لازم برای رسیدن به آن را نیز مشخص کنید. به فرض مثال می‌توانید اینگونه بنویسید که " 6 ماه آینده در تاریخ فلان درآمدم دو برابر شد".

خیلی از مردم هستند که در مراحل 2 و 3 مشکلی ندارند ولی در این مرحله چون زمان کافی برای رسیدن به هدف را به طور دقیق مشخص نمی‌کنند، به هدفشان نمی‌رسند و نا امید و دلسرد می‌شوند. بایستی اعلام کرد که همیشه در زمان لازم و تعیین شده شما به هدفتان نمی‌رسید. شاید شما زمان تعیین کرده باشید و تلاش هم کرده باشید. در این طور مواقع یک کار ساده‌تر انجام دهید و مجدداً تعیین زمان را انجام دهید و سعیتان را دو برابر کنید. این تنها راه ممکن است.

6. هدف‌های کوتاه مدت و بلند مدت

تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت

اگر می‌خواهید یک برنامه ریزی صحیح داشته باشید سعی کنید که اهدافتان را به هدف‌های کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی کنید. در زمانی که شما به اهداف کوتاه مدت خود می‌رسید قطعاً انگیزه بیشتری می‌گیرید و روحیه‌تان نیز دو چندان می‌شود برای ادامه مسیر.

به طور مثال شخصی که می‌خواهد سیگار را ترک کند به هیچ عنوان نمی‌تواند به یک باره این کار را انجام دهد. در برنامه کوتاه مدت اگر روزی یک پاکت می‌کشید سعی کنید روزانه 2 الی 3 نخ کمتر بکشید. این برنامه را تا یک یا دو ماه اجرا کنید و کم کم آنرا به برنامه بلند مدت بسپارید. این روش مطمئناً جواب می‌دهد.  

7. اهدافتان را اولویت بندی نمایید

تعیین اولویت بندی اهداف

تمام اهداف شما با توجه به مهم بودنشان اولویت بندی می‌شوند. این برنامه در هدف‌های کوتاه مدت و بلند مدت به صورت جداگانه است. تمام اهدافتان را بنویسید و سپس بر اساس اهمیتشان آن‌ها را طبقه بندی نمایید.

8. تناسب اهداف با توانمندی‌هایتان

در حد توان هدفتان را انتخاب کنید

اگر هدفی مشخص کردید بایستی واقع بینانه باشد. نمی‌توانید بگویید من در عرض یک ماه 20 کیلو لاغر می‌شوم و تلاش هم بکنید. این غیر واقع بینانه است. چون شما مجبورید در هر روز یک کیلو و نیم لاغر شوید. به نظر شما منطقی است؟ برنامه ریزی شما بایستی در حد توانتان باشد وگرنه نمی‌توانید به هدف خود برسید و مطمئناً دلسرد خواهید شد.

9. روحیه انعطاف پذیری خودتان را  تقویت کنید

روحیه ی انعطاف پذیری خود را تقویت کنید

انعطاف پذیری یعنی اینکه در طول رسیدن به اهداف، موانع و مشکلاتی وجود دارد که زمان رسیدن به آنرا را به تأخیر می‌اندازد. درست است که شما تلاش خود را می‌کنید که به اهداف خود برسید اما شما بایستی آمادگی هر نوع مشکل و تغییر در روند کاری خود را داشته باشید و روحیه‌ی انعطاف پذیری خودتان را تقویت کنید و از تغییراتی که در روند کاری و رسیدن به اهدافتان به وجود می‌آید، دلسرد و نا امید نشوید.

10. مرور کردن برنامه

مرور اهداف و برنامه ها

پس از مدتی که برای رسیدن به هدف خود تلاش کردید، اهداف مکتوب شده خود را بررسی نمایید و ببینید که تا چه میزان به اهداف خود نزدیک شده‌اید. این بررسی کردن و به عقب برگشتن باعث می‌شود تا ضعف‌های موجود در برنامه ریزی را پیدا کنیم و اگر به هدفی هم رسیده باشیم به خودمان پاداش دهیم.

در ادامه مقاله سعی داریم چند مورد از مشکلاتی که برنامه ریزی تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد، بررسی کنیم.

1. نداشتن پشتکار کافی

نداشتن پشتکار کافی در رسیدن به هدف

نداشتن سعی و پشتکار کافی، یکی موارد و معضلاتی است که گریبانگیر برنامه ریزی‌های می‌شود و متاسفانه به نتیجه هم نمی‌رسد. اشخاصی که برنامه ریزی می‌کنند نبایستی در مدت زمان کوتاه و یا بدون اینکه تلاش و کوششی داشته باشند توقع رسیدن به هدف را داشته باشند این درست است که یک برنامه مدون و مکتوب اولین قدم در راه رسیدن به موفقیت است ولی بدون تلاش و کوشش به هیچ عنوان توقع رسیدن نداشته باشید.

2. نا امید نشدن

در رسیدن به هدف نا امید نشوید

خیل کثیری از افراد هستند که در روزهای ابتدایی رسیدن به هدف چون تأثیر چندانی در رسیدن به هدف احساس نمی‌کنند، دست از تلاش و کوشش بر می‌دارند و دلسرد و نا امید می‌شوند. مطمئن باشید نه تنها برای شما بلکه برای هر شخصی که برنامه ریزی می‌کند و اهداف خود را یادداشت می‌کند و راه رسیدن به هدف خود را نیز مشخص می‌کند، برنامه به کندی و آهستگی پیش می‌رود ولی باید به خاطر داشته باشید که سخت‌ترین مرحله برای رسیدن به هدف این است که شما نا امیدی را از ذهن بیرون کنید و قدم اول را محکم‌تر بردارید. به جای اینکه نا امید شوید سعی کنید که برنامه‌تان را مرور کنید و برای اجرای آن از راه حل‌های دیگری استفاده نمایید.

3. سازگار نبودن با برنامه ریزی

در این دنیا زمان برای انجام همه کارها وجود ندارد تا به تمام خواسته‌هایتان برسید چون کمبود وقت است. پس برای موفقیت در زمینه شغلی و زندگی باید از بعضی موارد جزئی که نیاز نیست مانند تفریح کردن، بگذرید. اشخاص اگر نتوانند شرایط را به اینگونه که هست بپذیرند و با آن سازگار نباشند، موفقیت دور از دسترس خواهد بود.

متأسفانه یک کار اشتباهی که خیلی از افراد مرتکب می‌شوند این است که هم بیش از اندازه به تفریح می‌پردازند و هم می‌خواهند موفق شوند. این اشخاص بایستی به مرور کردن برنامه‌هایشان بپردازند و تغییراتی را در آنها ایجاد کنند تا به موفقیت برسند.

سخن آخر

رسیدن به اهداف فقط و فقط بستگی به شما دارد که از دایره ی راحتی خودتان بیرون بیایید و به سمت موفقیت پیش بروید. این شما هستید که می خواهید سکوهای موفقیت را یکی یکی طی کنید و مطمئن باشید که هیچ کسی برای اینکه شما را به موفقیت برساند تلاش نخواهد کرد مگر اینکه اولین قدم را محکم بردارید و آن هم چیزی نیست به جز تصمیم گرفتن و سپس اقدام و عمل.

این فایل صوتی را آنلاین گوش دهید